opóźnienie w zapłacie. - Forum Prawne

 

opóźnienie w zapłacie.

Witam. Pracuję jako informatyk na umowę o dzieło w pewnej Toruńskiej firmie ok kilku miesięcy. Firma jest zadłużona na kilka milionów złotych. Do tej pory nie było powazniejszych problemów z wypłatą, jednak ostatnie zlecenie wykonałem ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
13-04-2010, 13:54  
kudlik
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie opóźnienie w zapłacie.

Witam.

Pracuję jako informatyk na umowę o dzieło w pewnej Toruńskiej firmie ok kilku miesięcy. Firma jest zadłużona na kilka milionów złotych. Do tej pory nie było powazniejszych problemów z wypłatą, jednak ostatnie zlecenie wykonałem przed podpisaniem umowy na zasadzie 'formalności później. Po wykonaniu zlecenia, w dniu 22.03.2010 podpisałem umowę wraz firmą. W umowie mam zawarty punkt brzmiący: Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie za wykonanie dzieła w kwocie wynoszącej 61 zł. Wynagrodzenie jest płatne w terminie 14 dni od daty odbioru przez zamawiającego w pełni prawidłowego dzieła.', rzecz, którą zrobiłem, została zweryfikowana i oceniona jako poprawna. Dziś mija 22 dzień od wykonania pracy i nadal nie otrzymałem wynagrodzenia. Pani, która załatwia ze mną formalności wyjechała na urlop i nie dostaję od tygodnia odpowiedzi na moje przypomnienia. Teraz moje pytania:

- Czy 14 dni od wykonania to w domyśle dni robocze, czy są to wszystkie dni?
- Czy jeśli nie otrzymuję odopowiedzi na moje przypomnienia, mam prawo oddac sprawę do sądu pracy, czy powinienem najpierw skontaktowac sięz prawnikiem firmy?
- Za każdym razem, firma wystawiała rachunek, który ja tylko podpisywałem, czy jeśli przy tej umowie go nie mam, jest jakiś sens oddawania sprawy do sądu pracy?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
kudlik jest off-line  
13-04-2010, 14:47  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 256
Domyślnie RE: opóźnienie w zapłacie.

Wydaje mi się, że to domyślne 14 dni roboczych liczone od dnia następnego od oddania zatwierdzonego w pełni prawidłowego dzieła.
Ale zgodnie z kodeksem cywilnym należy się wynagrodzenie z momentem oddania dzieła, czyli w dniu, w którym przekazał Pan ukończone dzieło, które było zgodne ze zleceniem.
Należą się Panu ustawowe odsetki, które należy naliczyć od dnia następującego od oddania dzieła. Oczywiście należy się Panu wynagrodzenie z chwilą oddania dzieła, jeśli Pańska umowa nie stanowi inaczej.
Tu podaje artykuł kodeksu cywilnego, który dotyczy tej sprawy:
Cytat:
Art. 642. § 1. W braku odmiennej umowy przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła.

§ 2. Jeżeli dzieło ma być oddawane częściami, a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych.
Radzę wystosować pismo i wysłać do firmy (za potwierdzeniem odbioru) z żądaniem wypłacenia należności wraz z ustawowymi odsetkami. W piśmie proszę wyznaczyć termin możliwy do wykonania (np. 14 dni roboczych od otrzymania listu/ ze skutkiem natychmiastowym od otrzymania listu, lecz nie później niż roboczego dnia następującego od otrzymania pisma). Jeśli nie otrzyma Pan należności należy złożyć pozew do sądu.

Proszę nie kontaktować się z prawnikiem firmy- tylko wystosować do firmy pismo z żądaniem wypłacenia należnego wynagrodzenia wraz z odsetkami za opóźnienia w wypłaceniu należności. Jeśli firma się do tego nie ustosunkuje (ma 14 dni roboczych na odpowiedź- chyba) należy złożyć pozew do sądu.
Caroline jest off-line  
14-04-2010, 23:08  
kudlik
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: opóźnienie w zapłacie.

Dziękuję za pomoc, ale czy to, że nie mam rachunku nie przekreśla moich szans w niczym? Wystarczy umowa?
kudlik jest off-line  
15-04-2010, 12:41  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 256
Domyślnie RE: opóźnienie w zapłacie.

Powinna wystarczyć umowa.
Mogę zapytać dlaczego Pan nie posiada rachunku?
Caroline jest off-line  
15-04-2010, 23:44  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: opóźnienie w zapłacie.

Cytat:
Napisał/a kudlik Zobacz post
- Czy 14 dni od wykonania to w domyśle dni robocze, czy są to wszystkie dni?
- Czy jeśli nie otrzymuję odopowiedzi na moje przypomnienia, mam prawo oddac sprawę do sądu pracy, czy powinienem najpierw skontaktowac sięz prawnikiem firmy?
- Za każdym razem, firma wystawiała rachunek, który ja tylko podpisywałem, czy jeśli przy tej umowie go nie mam, jest jakiś sens oddawania sprawy do sądu pracy?
- Jeśli umowa nie stanowi inaczej to liczy się dni kalendarzowe.

- Do sądu pracy nie. Spory z tytułu umów o dzieło rozpatrują sądy cywilne.

- Rachunek powinien wystawiać zleceniobiorca, czyli Pan. Sugeruję po prostu wystawić rachunek, jeśli taki nie istnieje dla danej umowy.
Rafał M jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ opóźnienie w spłacie mieszkania (odpowiedzi: 6) witam, mam następującą sytuację: kupiłam mieszkanie i zapłaciłam większą część kwoty, w akcie notarialnym jako ostateczny termin zapłaty reszty kwoty...
§ Opóźnienie w zapłacie ZUSu (odpowiedzi: 2) Witam, 25 października założyłem swoją działalność gospodarczą, w listopadzie zapłacona została pierwsza opłata (ubezpiecznie społeczne i zdrowotne)....
§ Kara umowna (odsetki) za opóźnienie w zapłacie (odpowiedzi: 24) Mili Państwo, mam pytanie czy jest sens występować z powództwem o zapłatę odsetek za opóźnienie w zapłacie. Niestety w umowie był niefortunny zapis...
§ opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia (odpowiedzi: 1) Witam,proszę o poradę na jakie przepisy powołać się podczas rozmowy z pracodawcą nt. opóźnień w wypłacie wynagrodzeń. Mimo zapisu na umowie o pracę o...
§ opóźnienie w spłacie pralki (odpowiedzi: 3) Drodzy Państwo, kupiłam pralkę na raty i spłaciłam ją z rocznym opóźnieniem. Rok temu całkowicie ją spłaciłam. od momentu spłaty bank w ogóle się do...
§ Opóżnienie w wypłacie wynagrodzenia (odpowiedzi: 10) Jestem zatrudniony w pewnej firmie na umowe o prace na czas okreslony tj od 18.10.2010 do 17.10.2011 roku. Jestem pracownikiem przydzielonym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:12.