Umowa o dzieło - ważna czy nieważna ? - Forum Prawne

 

Umowa o dzieło - ważna czy nieważna ?

Witam ! Goszcze tu po raz pierwszy, gdyz sklonila mnie do tego sytuacja w jakiej sie znalazlem. Dzial nie jest chyba do konca odpowiedni, ale chyba nie znajde odpowiedniejszego. Mowiac krotko: jako zespol muzyczny otrzymalismy ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
06-09-2007, 17:52  
memo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Umowa o dzieło - ważna czy nieważna ?

Witam !
Goszcze tu po raz pierwszy, gdyz sklonila mnie do tego sytuacja w jakiej sie znalazlem. Dzial nie jest chyba do konca odpowiedni, ale chyba nie znajde odpowiedniejszego.

Mowiac krotko: jako zespol muzyczny otrzymalismy zaproszenie do wspolpracy, na ktore odpowiedzielismy, wysylajac demo zespolu, które zostało zaakceptowane przez zarzad. Doszlo do spotkania na ktorym wszystkie kwestie zostaly uzgodnione. Firma miala przeslac nam do podpisania umowe o dzielo, jednak zwlekali z tym dosc dlugo i tak na 4 dni przed pierwszym z zaplanowanych 5 wystepow przeslali nam w mailu umowe i telefoniczne poleceni, ze mamy w odpowiedzi wyslac meila o tresci "akceptuje warunki umowy zawartej w zalaczniku" Umowe wydrukowalismy, podpisalismy i 2 egzemplarze wyslalismy listem poleconym. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymalismy zwrotu podpisanej przez nich kopii, a zamiast tego, po drugim koncercie otrzymalismy do podpisani inna umowe, opiewajaca na 2 grania, ktore byly juz za nami i o wiele nizsza kwote. Obie umowy (czyli pierwsza, ktora zaakceptowalismy i nowa, sa sygnowane tym samym numerem) Firma poproszona przez nas o oficjalne stanowisko napisala: "Z przykrością informuję, że umowa o dzieło na występy zespołu podczas 5 pikników firmy nie zosała zaakceptowana przez Zarząd. W związku z powyższym prosimy o odesłanie poprawionej umowy na realizację 2 koncertów[...] Jednocześnie informuję, iż osobami upoważnionymi do występowania w imieniu i na rzecz XXX Sp. z o.o. są jedynie W.J. Prezes Zarządu i W.L. Wiceprezes Zarządu" ...czyli nie osoba z ktora prowadzilismy wszelkie negocjacje.
Moje pytania sa nastepujace:
1. Czy firma dziala zgodnie z prawem przedstawiajac 2 rozne umowe z ta sama data i numerem ?
2. Czy mozemy powolac sie na Art. 70 lub 72 K.C. ?
Z gory dziekuje za pomoc
memo jest off-line  
06-09-2007, 18:39  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.197
Domyślnie

umowa staje się umową z chwila podpisania jej przez obie strony a nie jedną z nich... do tego czasu jest jedynie propozycją umowy...

to że negocjowaliście z jedną osobą a umowę podpisuje inna -ta ktora posiada stosowne upoważnienie to chyba nic dziwnego...- wiekszy problem byłby gdyby umowę podpisała osoba nie posiadająca stosownych umocowań i pełnomocnictw...
Markiz32 jest off-line  
07-09-2007, 10:32  
Pizemel
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie

Nie zgodzę się z powyższym wpisem. Nie wszystkie wszak umowy muszą mieć formę pisemną. Jeżeli Państwo negocjowali z zarządem i uzgodnili wszystkie istotne elementy umowy to mogą się Państwo powołać na art. 72 k.c.
Pizemel jest off-line  
07-09-2007, 12:07  
memo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Wszystkie warunki negocjowalismy z ta sama osoba - Panem Kamilem R. tak wiec nie jest on ani prezesem, ani wiceprezesem o ktorym mowa o mailu. Jednak nowa umowa, jaka otrzymalismy zostala podpisana przez niego! Stanowisko firmy jest proste: jezeli chcecie otrzymac wynagrodzenie za drugi wystep, musicie odeslac nam podpisana (nowa) umowe i na tym koniec. A co jesli zazadamy wyzszego wynagrodzenia ?
memo jest off-line  
07-09-2007, 13:27  
Pizemel
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie

Nie musi być prezesem ani wiceprezesem; być może jest prokurentem albo pełnomocnikiem. Państwo powinni się zorientować z kim podpisują umowę. Jeżeli firma nie zgodzi się na Państwa warunki to pozostaje droga sądowa.
Pizemel jest off-line  
07-09-2007, 13:58  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.197
Domyślnie

[cytat="Pizemel"]Nie musi być prezesem ani wiceprezesem; być może jest prokurentem albo pełnomocnikiem. [/cytat] a jeśli nie jest żadnym z nich..?

inną sprawą jest że to wcale nie musi być firma tylko grupka (3-N) osób którzy są grupą towarzysko-koleżeńską i po prostu na lewo chałturzą po weselach...
Markiz32 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umowa na nieważną legitymację (odpowiedzi: 6) Witam, mam ogromny problem. W lipcu tego roku skończyłam studia magisterskie, niedługo po tym udało mi się załapać na staż w pewnej firmie (nie z...
§ nieważna umowa wynajmu (odpowiedzi: 4) Witam, Moi rodzice byli we dwoje właścicielami mieszkania. Niedawno zmarł ojciec, tak więc w spadku powinismy wraz z bratem otrzymać jego połowę...
§ Nieważna umowa (odpowiedzi: 5) Witam ,podpisałam umowę z Operatorem energii . W ciągu miesiąca od podpisania umowy okazało się że dowód osobisty którym się posługiwałam zawierając...
§ czy umowa zlecenie może być nieważna? (odpowiedzi: 19) Witam. Tak jak w tytule. Podpisałam umowę zlecenie z firmą pośrednictwa pracy, która zawiera następujący punkt: "Zleceniobiorca może zrzec się...
§ Nieważna umowa? (odpowiedzi: 3) Witam, mam pewien problem, najpierw przedstawię okoliczności sprawy: Jestem studentem pierwszego roku, od października wynajmuję pokój w...
§ zawarta umowa, ważna? czy nieważna? (odpowiedzi: 5) Witam Jak wiadomo kupienie przedmiotu na portalu allegro.pl jest według prawa zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Ja kupiłem przedmiot ale w opisie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:51.