Zostałam oszukana (a propos ślubu) - Forum Prawne

 

Zostałam oszukana (a propos ślubu)

Witam! 27 lutego odbyła się nasza uroczystość zawarcia związku małżeńskiego. W związku z tym wydarzeniem fotografią miała się zająć osoba, którą znałam także osobiście, ale i forumowo. Jesteśmy związane ze sprawami kocimi. Ja jestem wolontariuszem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
24-05-2010, 06:38  
gebkak
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zostałam oszukana (a propos ślubu)

Witam!
27 lutego odbyła się nasza uroczystość zawarcia związku małżeńskiego.
W związku z tym wydarzeniem fotografią miała się zająć osoba, którą znałam także osobiście, ale i forumowo. Jesteśmy związane ze sprawami kocimi. Ja jestem wolontariuszem w opolskim schronisku. Nie wiem zaś, czy owa osoba jest wolontariuszem, ponieważ mieszka w Rybniku.

Moim podstawowym błędem była zapłata dziewczynie zaraz po uroczystości.
Za fotografowanie i album zażyczyła sobie 400 zł, które otrzymała.
Nie podpisywałyśmy żadnej umowy. Była ona ustna, potwierdzana drogą e mailową.
Dopiero po 3 miesiącach otrzymałam CD. Na album się nie doczekałam. Dziewczyna twierdziła, że jest w fazie realizacji, że nie ma na niego pieniędzy. Kłamstwami zarzucała mnie cały czas.

Obrzucała mnie przy tym ordynarnymi wyzwiskami, co również spotkało moją rodzinę. Adres, który podała okazał się fałszywy.

Dziewczyna czuje się całkowicie bezkarna i jawnie ze mnie drwi.
Ja rozumiem, że to "tylko" 400 zł, ale to też mój ślub, ponieważ ona miała robić zdjęcia prawie nikt nie brał bardziej profesjonalnego sprzętu.
Jakiekolwiek próby ugody spełzają na niczym- i to z jej winy.

Proszę o informację, co powinnam zrobić? Czy mam szansę na wygraną? Czy w ogóle mam szansę na odzyskanie tych pieniędzy? Czy koszty sądowe będą duże?

Już nawet nie chodzi o te pieniądze, tylko o to chamstwo z jej strony i poczucie całkowitej bezkarności.

Na koniec dodam, że cała ta historia udokumentowana jest e mailami.

Pozdrawiam, Kasia T.
gebkak jest off-line  
24-05-2010, 09:39  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Zostałam oszukana (a propos ślubu)

Cytat:
Napisał/a gebkak Zobacz post
Na album się nie doczekałam.
To by dawało podstawę do odstąpienia od umowy, przekazania wykonania albumu innemu wykonawcy oraz obciążeniem kosztami pierwszej wykonawczyni umowy. Przeczytaj o umowach dzieło - http://forumprawne.org/umowy-zleceni...-o-dzielo.html - a w szczególności Art.635, 636, 644. To pierwsza kwestia.
Cytat:
Obrzucała mnie przy tym ordynarnymi wyzwiskami, co również spotkało moją rodzinę.
to zapewne mogłoby stanowić podstawę do wytoczenia wykonawczyni z Art.24. w związku z Art.23. kodeksu cywilnego sprawy sądowej z powództwa cywilnego z tytułu naruszenia dóbr osobistych (choćby naruszenie dobrego imienia) lub sprawy karnej z tytułu Art.212. kodeksu karnego, i to nie tylko przez Ciebie, ale i inne osoby, których dobra osobiste mogły być naruszone. Ale to powinnaś przekonsultować z prawnikiem, czy rzeczywiście są podstawy.
Cytat:
Adres, który podała okazał się fałszywy.
To znaczy, że nie masz jej danych osobowych. Możesz złożyć wniosek na policję lub do prokuratury o ustalenie danych osobowych sprawcy.
Cytat:
Czy mam szansę na wygraną? Czy w ogóle mam szansę na odzyskanie tych pieniędzy? Czy koszty sądowe będą duże?
tego na odległość ocenić się nie da, bo zależy to przecież od wszystkich szczegółów. Ale jeśli masz dużo na mailach, to szanse się znacznie zwiększają. Tym niemniej, prawnik zdecydowanie by się przydał. Koszty sądowe zależałyby od rodzaju pozwów i od tego, jak przebiegałaby sprawa(y), ale kilkaset złotych kosztowałoby to co najmniej, tyle tylko, że po wygraniu sprawy koszty sądowe zapłaciłaby strona przegrana.

Pamiętaj też, że całość praw autorskich do zdjęć ma ich autorka, czyli fotograf, z uwagi na brak umowy pisemnej. W takim przypadku jesteś posiadaczką domyślnej licencji na korzystanie z tych zdjęć w granicach dozwolonego użytku własnego - co oznacza korzystanie z nich przez ciebie do celów prywatnych. Czyli nie możesz ich rozpowszechniać, przykładowo, przez umieszczenie ich na jakimś portalu społecznościowym lub własnej stronie www. Takie działanie mogłoby być podstawą do oskarżenia Cię o naruszenie praw autorskich autora do tych zdjęć.

Z drugiej strony, pamiętaj, że sam fotograf nie może rozpowszechniać (znowu, przykładowo, umieszczając je na jakiejś stronie www...) waszych zdjęć, na których widnieją wasze wizerunki (lub innych osób), z uwagi, że nie posiada zgód na rozpowszechnianie wizerunków osób znajdujących się na tychże zdjęciach. Szczegóły znajdziesz w USTAWIE z dnia 4 lutego 1994 r. "o prawie autorskim i prawach pokrewnych" - Art.81. i w postach w dziale 'Prawo Autorskie'.
_chris_ jest off-line  
24-05-2010, 15:23  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Zostałam oszukana (a propos ślubu)

Według mnie może Pani również zawiadomić Policję lub Prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przez zleceniobiorcę przestępstwa z art. 286 kk.

Przepis prawny:
Art. 286. kk
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Rafał M jest off-line  
24-05-2010, 16:08  
gebkak
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zostałam oszukana (a propos ślubu)

Bardzo Państwu dziękuję za odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie. Ta dziewczyna, celem reklamowania swoich "usług" na kocim forum i nie tylko używa zdjęć wykonanych moim kotom. Czy mogę jej tego zakazać??
Czy taki zakaz mogę wystosować drogą e mailową??
Pozdrawiam, Kasia T.
gebkak jest off-line  
24-05-2010, 16:50  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Zostałam oszukana (a propos ślubu)

Cytat:
Napisał/a gebkak Zobacz post
Ta dziewczyna, celem reklamowania swoich "usług" na kocim forum i nie tylko używa zdjęć wykonanych moim kotom. Czy mogę jej tego zakazać??
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. 'o prawie autorskim i prawach pokrewnych' chroni wyłącznie wizerunek osoby (i to też z pewnymi wyłączeniami), wiec z tego tytułu nie możesz zakazać rozpowszechniania zdjęć twoich kotów.

Kot jest twoją własnością (choć niektórzy utrzymują, że to właściciel kota jest własnością kota, a jak tak patrzę na swojego kota, to mam ochotę przyznać im rację...), może prędzej jakieś naruszenie dóbr osobistych poprzez rozpowszechnienie określonych zdjęć, w określonym kontekście, jeśliby przyjąć, że koty stanowią dla ciebie określoną wartość emocjonalną, ale to naciągane i raczej szansa znikoma...

Niezależnie - pamiętaj, że choć sądy uznają e-maile za korespondencję - to we wszelkich przypadkach konfliktowych - korespondencja tylko via:
  • list polecony za potwierdzeniem odbioru
  • mail opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym
  • osobiście za podpisem odbioru osoby upoważnionej
_chris_ jest off-line  
25-05-2010, 14:30  
gebkak
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zostałam oszukana (a propos ślubu)

Dziękuję za cenne porady.
Mam nadzieję, że mimo wszystko e maile i zeznania świadków będą wystarczającymi dowodami w tej przykrej dla mnie (acz z pozoru błahej i nie wartej rozprawy sądowej) sprawie.
Pozdrawiam, Kasia T.

ps. Zgadzam się co do kotów
gebkak jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zostałam oszukana (odpowiedzi: 5) zleciłam pomoc w napisaniu pracy licencjackiej opłaciłam 2 rozdziały które otrzymałam niestety przy rozdziale 3 po opłaceniu nie otrzymalam pracy....
§ Czy zostałam oszukana? (odpowiedzi: 9) Witam. Kieruję się z pytaniem, bo nie mogę spać po nocach. Zakupiłam telefon na olx.pl, przelałam pieniądze, wszystko dobrze, w poniedziałek Pan...
§ Zostałam oszukana. (odpowiedzi: 2) witam Wszystich. Już sama nie wiem co mam robić. w 2010 roku sprzedałam dom - otrzymany w darowiźnie w 2009r. Pan który kupował ode mnie dom...
§ Zostałam oszukana! (odpowiedzi: 1) W domu od początku mieszkałam z dziećmi i mężem. Jednak po śmierci męża zamieszkałam tam sama. Wszystko sie psuło(padło centralne ogrzewanie) a stan...
§ Zostałam oszukana. (odpowiedzi: 3) Witam. Wczoraj zostałam oszukana przez pewną kobietę. Pracuje w kantorze (swoim) i wczoraj wydałam pewnej kobiecie 75 euro za dużo. Mam wszystko na...
§ zostałam oszukana (odpowiedzi: 4) Moja sprawa wyglada tak: W czerwcu wraz z moim chlopakiem znalazlam na stronie gumtree.pl ogloszenie, że pewna para chce sprzedac pazdziernikowa...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:21.