umowa zlecenie i dziwny w niej zapis - POMOCY! - Forum Prawne

 

umowa zlecenie i dziwny w niej zapis - POMOCY!

Witam, Dostalam poczta taka oto umowe do podpisania i znalazlam w niej paragraf (konkretnie 7), ktory bardzo mi sie nie podoba. Prosze powiedzcie mi, czy jest on zgodny z prawem oraz czy dobrze rozumiem, ze ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
29-06-2010, 08:15  
blackrob
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie umowa zlecenie i dziwny w niej zapis - POMOCY!

Witam,
Dostalam poczta taka oto umowe do podpisania i znalazlam w niej paragraf (konkretnie 7), ktory bardzo mi sie nie podoba. Prosze powiedzcie mi, czy jest on zgodny z prawem oraz czy dobrze rozumiem, ze firma moze w kazdej chwili bez przyczyny rozwiazac ze mna umowe przed czasem a ja bede musiala im zaplacic za dni pozostale do konca kontraktu. Ponizej wkleilam druga czesc umowy, w pierszej regulowany jest czas prawny wiec jest malo istotna.

Z gory dziekuje za pomoc, sprawa jest dosyc pilna

par. 5
Zleceniobiorca moze umowe wypowiedziec jedynie z waznych powodów, z zachowaniem 1 miesiecznego terminu wypowiedzenia. Wypowiedzenie dla swojej waznosci wymaga formy pisemnej.

par. 6
Zleceniodawca moze rozwiazac umowe bez uprzedzenia, w przypadku nie wykonywania przez zleceniobiorce zleconych czynnosci przez okres dłuzszy niz 10 dni lub wykonywania ich w sposób niezgodny z wytycznymi zleceniodawcy.

par. 7
W przypadku wypowiedzenia Umowy przez Zleceniodawce bez waznych powodów Zleceniobiorca zapłaci Zleceniodawcy kare umowna w wysokosci 100 zł (słownie: sto złotych) za kazdy dzien kalendarzowy pozostały do dnia zakonczenia umowy, okreslonego w art.1 Umowy.
blackrob jest off-line  
29-06-2010, 13:07  
blackrob
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: umowa zlecenie i dziwny w niej zapis - POMOCY!

Udalo mi sie znalezc artykuly kc mowiace o tego typu sytuacjach:

Art. 746 [Wypowiedzenie] § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Czy dobrze rozumiem, ze umowa (ktora, zalaczonylam) jest nie zgodna z § 2 Art. 746, w ktorym mowa, ze zleceniobiorca jest odpowiedzialny za szkode (w tym wypadku chyba chodzi wlasnie o ta kare 100zl/dzien), tylko w momencie gdy to on wypowiada umowe?

Wydaje mi sie, byc moze mylnie, ze w umowie zostaly pomylone kolejnosci wyrazow "zleceniodawca" i "zleceniobiorca".

Czy w przypadku gdy szkoda, o ktorej mowa ww. paragrafach w momencie, gdy jest ustanowiona w jedna strone (czyli kare placi zleceniobiorca zleceniodawcy) moze dzialac i w druga strone? Tzn. w oparciu o Art. 746 § 1 gdzie jest mowa o wypowiedzeniu umowy przez zleceniodawce bez waznego powodu, moge domagac sie identycznej zaplaty?

Jak mam rozumiec wazny badz nie wazny powod?

Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz, boje sie, ze w zwiazku z okresem urlopowym firma szuka stazystow na zastepstwo. A pozniej rezygnujac z uslug stazysty naraza go dodatkowo na straty po przez tak skonstruowane umowy.

W zwiazku z powazszym jeszcze raz prosze o pomoc!
blackrob jest off-line  
30-06-2010, 14:24  
spotter
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: umowa zlecenie i dziwny w niej zapis - POMOCY!

To jakiś absurdalny zapis. "Ważne powody" każdy ma inne.
Nie idź tą drogą, lub wynegocjuj zmiane zapisu na:
Umowa może zostać rozwiązana przez każdą ze stron z zachowaniem 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia.
spotter jest off-line  
01-07-2010, 18:53  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: umowa zlecenie i dziwny w niej zapis - POMOCY!

Cytat:
Napisał/a blackrob Zobacz post
par. 7
W przypadku wypowiedzenia Umowy przez Zleceniodawce bez waznych powodów Zleceniobiorca zapłaci Zleceniodawcy kare umowna w wysokosci 100 zł (słownie: sto złotych) za kazdy dzien kalendarzowy pozostały do dnia zakonczenia umowy, okreslonego w art.1 Umowy.
Ten zapis to prawdopodobnie błąd popełniony przez osobę, która sporządzała umowę. Zapewne miało być "W przypadku wypowiedzenia Umowy przez Zleceniobiorcę...". Z ostrożności sugeruję zażądać od zleceniodawcy sprostowania tego postanowienia oraz wykreślenie z par. 5 słów "jedynie z ważnych powodów".

Na marginesie dodam, że prawo nie reguluje co może być ważnym powodem a co nie, więc to zleceniodawca musiałby udowodnić, że wskazany przez Ciebie powód nie był ważny, gdyby chciał dochodzić przed sądem jakiegokolwiek odszkodowania.
Rafał M jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ badania lekarskie, a potrącenie pensji - dziwny zapis w umowie zlecenie (odpowiedzi: 10) Witam, mam taki zapis w umowie (niestety podpisałem :mad: ) To znaczy, że co ... że jeśli nie zrobie badań to mi nie zapłacą? Tylko nie zostałem...
§ umowa o pracę - dziwny zapis (odpowiedzi: 8) Otrzymałam umowę od przyszłego pracodawcy, w której jest zapis o następującej treści " Wszelkie szkolenia dla pracownika są odpłatne". Z tego...
§ Umowa o dzieło - dziwny zapis (odpowiedzi: 1) Witam, Planuje rozpocząć pracę w firmie zajmującej się telemarketingiem. Przysłali mi do podpisu umowę, która zawiera następujący zapis: W...
§ Umowa zlecenie dziwny zapis (odpowiedzi: 9) Witam wszystkich forumowiczów, jestem tutaj nowy na forum. Mam do was pytanie takie dość szybkie gdyż zależy mi na szybkiej odpowiedzi, jeśli taki...
§ umowa zlecenie brak pięniedzy dziwny zapis. (odpowiedzi: 14) Witam opiszę sytuację jak wygląda pracuje w firmie od 3 miesięcy. miałem podpisaną umowę zlecenie na ten okres. przez 3 miesiące nie otrzymałem...
§ Dziwny zapis w umowie zlecenie (odpowiedzi: 8) Witam Od 7 listopada pracowałem w jednej z Warszawskiech restauracji szybkiej obsługi. Umową, jaką miałem zawrzeć miała być umową zlecenie, jednak...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:17.