Umowa zlecenie i okres wypowiedzenia? - Forum Prawne

 

Umowa zlecenie i okres wypowiedzenia?

Witam, mam w umowie taki zapisek: "Umowa moze zostac rozwiazana przez Zleceniobiorce z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynaszacego jeden miesiac." Artykul 112 KC mowi ze: "Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło

Umowy zlecenia i o dzieło - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
28-09-2007, 11:55  
crash2k7
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Umowa zlecenie i okres wypowiedzenia?

Witam,
mam w umowie taki zapisek:

"Umowa moze zostac rozwiazana przez Zleceniobiorce z zachowaniem okresu
wypowiedzenia wynaszacego jeden miesiac."

Artykul 112 KC mowi ze:

"Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem
dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby
takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.
Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem
ostatniego dnia."

czy to oznacza ze skladajac wypowiedzenie np 15 pazdziernika mam obowiazek wykonywac zlecenie do 15 listopada?
crash2k7 jest off-line  
28-09-2007, 22:26  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie

Tak, jeżeli 15 odbiorca mógł się z wypowiedzeniem zapoznać, a nie gdy nadał pan 15 pismo pocztą.
Nauzicaa jest off-line  
28-03-2009, 08:56  
darek0000
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Umowa zlecenie i okres wypowiedzenia?

Mam takie pytanie 14 marca złożyłem wypowiedzenie umowy zlecenie, na umowie mam napisane , że zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. W związku z tym moje pytanie kiedy konkretnie upływa okres miesięcznego wypowiedzenia 14 kwietnia? czy może jakoś inaczej się to liczy.
Proszę o odpowiedź i dziękuję

ps. umowa zlecenie jest na świadczenia edukacyjne czyli praca jako nauczyciel w szkole policealnej.
darek0000 jest off-line  
28-03-2009, 09:43  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Umowa zlecenie i okres wypowiedzenia?

Liczy sie miesiąc od daty złozenia wypowiedzenia - pod warunkiem, że złożone ono zostało w siedzibie zleceniodawcy, nie zaś drogą pocztową. WYsłanie droga pocztową powoduje, że liczy się data wpłynięcia pisma.
natalie-s1959 jest off-line  
01-04-2009, 15:43  
barnej85
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Umowa zlecenie i okres wypowiedzenia?

Witam. Mam pytanie dotyczące umów na prowadzenie kursu językowego(czyli de facto umowa o świadczenie usług).
Czy można w takiej umowie zastrzec zakaz wypowiedzenia takiej umowy? Wydaje mi się, że nie ale mój szef upiera się nad wprowadzeniem takiego punktu do umowy! Chciałbym to jakoś sprawdzić żeby nie "psuć" umowy!
Proszę o jak najszybszą odpowiedź!
barnej85 jest off-line  
01-04-2009, 16:46  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Umowa zlecenie i okres wypowiedzenia?

Zwykle tego typu umowy to umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Żadna nie może zawierać zapisu o wyłączeniu rozwiazania - odwrotnie, prosze sobie poczytać Kodeks cywilny.
Lecz w kwestii umów dot. nauczania należy spojrzeć też na inny aspekt: istnieje cykl czasowy (rok szkolny), który dyktuje pewne postępowanie. W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy przez wykładowcę cierpią przede wszystkim osoby uczestniczące w zajęciach, często płacące za nie. I etyka nauczycielska wręcz zabrania porzucania uczniów w trakcie trwania nauki w ciagu roku szkolnego. No i powstaje wielki problem znalezienia innego nauczyciela w toku zajęć. A nauczyciel porzucający uczniów wygląda niepoważnie.
Dlatego radzę normalnie porozmawiać z szefem z kodeksem cywilnym w ręku (bo rozwiązać i jedną, i druga umowę mozna formalnie w każdej chwili, lecz istnieje też kwestia wyrównania strat, naprawienia szkody) i dojść do kompromisu: rozwiązanie umowy może nastąpić po zakończeniu roku szkolnego.
natalie-s1959 jest off-line  
01-04-2009, 17:03  
barnej85
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Umowa zlecenie i okres wypowiedzenia?

Właśnie tu pojawia się problem!
To samo przedstawiłem szefowi, tzn. że według KC nie można tego zrobić i takie umowy mogą być rozwiązane w każdej chwili.
Nasza sytuacja dotyczy drugiej strony, a mianowicie tego, że to uczniowie nie mogą wypowiadać umów. Moja firma zajmuje się organizacją takich kursów otwartych i w momencie kiedy jeden z uczestników zdecydowałby się odejść w połowie to cały kurs staje się nieopłacalny dla nas! Wiem, że powinien zwrócić nam koszty, które ponieśliśmy i naprawić ewentualną szkodę ale w sytuacjach spornych to mogłoby się wiązać z wizytą w sądzie. Jesteśmy małą firmą i szef chciałby tego uniknąć wobec tego żąda abym znalazł jakieś rozwiązanie!
Z naszej strony nie byłoby raczej trudno udowodnić jakie koszty już ponieśliśmy ale szef woli unikać sytuacji w których musielibyśmy iść do sądu ale wdawać się z kimkolwiek w spór!
Czy jest w ogóle opcja żeby przy takim kursie obciążeni zostali pozostali uczestnicy(jako dłużnicy solidarni- kombinuje już jak mogę! )
barnej85 jest off-line  
20-01-2011, 22:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Umowa zlecenie i okres wypowiedzenia?

witam, mam pytanie jeśli w mojej umowie zlecenia nie mam zawartego punktu na temat okresu wypowiedzenia to jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje?? bo prawdopodobnie mój szef będzie chciał się mnie "pozbyć" z dnia na dzień (oszust i krętacz między wierszami) i nie wiem co mu wolno a czego nie.

na umowie mam zawarte pełnienie usług od dnia 01.10.10r do 30.09.11r

pozdrawiam
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umowa zlecenie a okres wypowiedzenia (odpowiedzi: 5) Witam, Mam problem. Mój pracodawca zwolnił mnie z pracy( umowa zlecenie z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia). zwolnił mnie miesiąc przed...
§ umowa zlecenie, a okres wypowiedzenia. (odpowiedzi: 3) Witam, drugi miesiąc pracuję w oparciu o umowę zlecenie. Chciałabym z niej zrezygnować, lecz interesuje mnie okres wypowiedzenia, czy w ogole mnie...
§ Umowa zlecenie a okres wypowiedzenia ? (odpowiedzi: 3) Witam borykam się z pewnym problemem a mianowicie pracuje na umowę zlecenie , umowa trwa do 31 grudnia pozostało mi 3 dni robocze , lecz nie na rękę...
§ umowa zlecenie a okres wypowiedzenia (odpowiedzi: 5) 1. Czy zleceniodawca jest obowiązany określić okres wypowiedzenia w umowie zlecenie? Bo jeśli w umowie będzie, że kwestie nieuregulowane przez umowę,...
§ 14-owy okres wypowiedzenia a umowa zlecenie. (odpowiedzi: 1) Witam, Mianowicie mam taki problem iż przedłużyłem umowę zlecenie po okresie próbnym na pół roku i chciałbym ją wypowiedzieć. Okres wypowiedzenia...
§ umowa zlecenie a okres wypowiedzenia (odpowiedzi: 4) Witam! mam pytanie. czy jeżeli jestem zatrudniony na umowę zlecenie to czy mogę odstąpić od niej ze skutkiem natychmiastowym czy obowiązuje mnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:20.