"Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie" - Forum Prawne

 

"Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Witam, Proszę o pomoc znawców Prawa Pracy. Pracuję na podstawie takiej oto umowy (usunąłem jedynie dane „zleceniodawcy” oraz „zleceniobiorcy”, nie wprowadzałem korekty pisowni) : Umowa zlecenie zawarta w dniu ../../… r Pomiędzy Samodzielnym Przedsiębiorstwem …………. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
18-09-2010, 14:17  
yapspl
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Witam,
Proszę o pomoc znawców Prawa Pracy.
Pracuję na podstawie takiej oto umowy (usunąłem jedynie dane „zleceniodawcy” oraz „zleceniobiorcy”, nie wprowadzałem korekty pisowni) :

Umowa zlecenie zawarta w dniu ../../… r
Pomiędzy Samodzielnym Przedsiębiorstwem …………. sp. z o.o. w…………. reprezentowanym przez:
1. Prezesa Zarządu - ………………
zwanym „zlecającym" a Panem ……. zam. ………..
PESEL …….. NIP ….. nr DO wydany
przez Burmistrza …… zwanym dalej wykonawcą.
§ l
Wykonawca zobowiązuje się do wykonania: pomocnik spawacza.
§2
Zakończenie pracy nastąpi w dniu ../../…. r do dnia 10 następnego miesiąca zlecający wypłaci wynagrodzenie w wysokości 6 zł/godz brutto + dodatek szkodliwy za każdą przepracowaną godz. w warunkach szkodliwych. Umowa zawarta od dnia ../../…. r do ../../…. r. z możliwością przedłużenia.
§3
Wykonawca otrzyma wynagrodzenie w wysokości 6 zł/godz. brutto . Z wynagrodzenia zostaną odprowadzone składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, podatek dochodowy i ubezpieczenie zdrowotne.
§4
Umowa jest sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po l dla każdej ze stron.
§5
Wszelkie zmiany w umowie wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Zlecający Wykonujący……………………… …………………..


W realu wygląda to tak:
1. Pracuję jako spawacz (produkcja seryjna).
2. Sztywne godziny pracy (rozpoczęcie, zakończenie) + nadgodziny.
3. Wykonywanie ściśle określonych czynności nakazanych przez kierownika/podwładnego "zleceniodawcy".
4. Przyznaję, że nie zwróciłem sczególnej uwagi na treść zawartą w §3.

Szukając wyjaśnienia tego typu działań podejmowanych przez firmy dotarłem do takich
Informacji:
- "...Przedsiębiorcy zawierając umowę z kontrahentem często zwyczajowo nazywają ją zleceniem. Jednak to nie nazwa umowy a jej treść decyduje o klasyfikacji relacji łączącej strony. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego w umowach należy brać pod uwagę zgodny zamiar stron i cel umowy, niż opierać się na jej dosłownym brzmieniu..."
- "...Jeżeli w relacjach między zleceniodawcą a zleceniobiorcą pojawi się element podporządkowania, pozostawania przez zleceniobiorcę w dyspozycji zleceniodawcy w określonym miejscu i czasie oraz osobistego wykonywania czynności, to strony będzie łączył stosunek pracy a nie zlecenia..."

Uważam, że w tym przypadku powinienem mieć prawa pracownika.
Pytanie, jak to wyegzekwować?

Wnioski, które się nasuwają:
"Zleceniodawcy" zatrudniają ludzi i na podstawie takich umów, okradają Urząd Skarbowy i "zleceniobiorcę", który jest w rzeczywistości tańszą siłą roboczą niż emigranci zarobkowi z (w tym miejscu nazwa krajów)...
Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy. Sam znalazłem „ofertę pracy dla spawaczy” ( nie zostałem skierowany przez UP). W momencie zgłoszenia się do pracodawcy posiadałem status osoby bezrobotnej (bez prawa do zasiłku). Pracodawca zażądał skierowania z UP, które dostarczyłem i zostałem zatrudniony.
Podejrzewam, że „zleceniodawca” otrzymuje refundację z UP i ma wykwalifikowanych „zleceniobiorców” (nie jestem jedynym idiotą w tej firmie) za darmo…
Proszę o pomoc bo uważam, że zostałem oszukany. Zainwestowałem pieniądze w odzież roboczą, używam wiele własnych narzędzi. W poprzednim miesiącu przepracowałem 250 godzin (w tym soboty, niedziele) i otrzymałem...mniej niż 1500 PLN...

Ppzdrawiam, yapspl.
yapspl jest off-line  
18-09-2010, 14:50  
Mav2007
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Umowy zlecenie sa ok - bo placisz niski podatek (o ile stawka jest normalna). W poprzedniej firmie (IT) pracowalem na umowe zlecenie - jedyna wada bylo rozliczanie delegacji zagranicznych (wpadal duzy dochod). Wolalem dostawac wiecej netto, niz pracowac na umowe o prace, pracodawca rowniez (niestety - urlopy bezplatne).

Obecnie pracuje w inne firmie (rowniez IT) - jako firma - faktura VAT. I tez nie marudze - stawka wyzsza, do tego platne nadgodziny oraz urlop (tak jak na umowe o prace - nadgodziny 150%/200% a urlop - 20 dni obecnie). Tak wiec nie tylko umowa o prace jest dobra.

Twoim minusem jest stawka - za 6pln brutto wykonywac taka prace jak spawanie?? Akurat na stawke sie patrzy podpisujac umowe - wiec albo niewiele umiesz, albo taka sytuacja jest ... musisz pomyslec.

Co do umowy o prace - tylko w sadzie pracy to wywalczysz. A do sadu potrzebujesz kilka dowodow - tj. jakies zeznania swiadkow, rozmowy nagrywaj na dyktafon/telefon itp.

PS. A spawacz nie podlega pod przepisy ograniczajace liczbe godzin pracy itp? Wtedy po wywalczeniu umowy o prace (a raczej jednoczesnie) powinienes dostac cos za nadgodziny - tylko ze liczone po tej stawce i tak niewiele dadza.
Mav2007 jest off-line  
18-09-2010, 17:41  
yapspl
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Dziękuję @Mav2007 za pierwszą, byle jaką ale odpowiedź...Jak to mówią:
"Lepiej c.....o jechać, niż dobrze iść."

Nie każdy jest od urodzenie lawirantem podatkowym jak @Mav2007...
W nawiązaniu do:
Cytat:
Napisał/a Mav2007 Zobacz post
...Twoim minusem jest stawka - za 6pln brutto wykonywac taka prace jak spawanie?? Akurat na stawke sie patrzy podpisujac umowe - wiec albo niewiele umiesz, albo taka sytuacja jest ... musisz pomyslec.
1.Od ponad osmiu lat tułam się po Polsce i Świecie, pracując na utrzymanie Rodziny. Syn ma osiemnaście lat i nie mam z nim "wspólnego języka", córka skończyła sześć lat i zapowiada się podobnie więc postanowiłem znaleźć pracę "na miejscu".
2.Mieszkam w sześciotysięcznej dziurze, gdzie burmistrz, komendant PP, dyrektor UP, "przedsiębiorcy" z jednej butelki piją. Dookoła same "upadłe PGR-y"...
3. Jeszcze półtora roku temu moja podstawowa stawka godzinowa za spawanie w Wielkiej Brytanii wynosiła 14.72 GBP/h(pracowałem tam bisko dwa lata i nie płacila za piękną buzię)...
4. Podjąłem tą pracę, bo jest 800 metrów od mojego mieszkania.
5. Umowę podpisałem kilka dni po rozpoczeciu zatrudnienia; księgowa przerwała mi spawanie, podniosłem przyłbicę, podpisałem i kopię otrzymałem dopiero na moje stanowcze żądanie wczoraj...
6. Naiwnie liczyłem, że za godziny nadliczbowe i pracę w dni wolne stawka będzie wyższa.

To tyle odnośnie Twojej odpowiedzi.
Liczę na kolejne, bardziej "na temat", bo zatrzemy obraz zagadnienia...

Pozdrawiam,yapspl.

P.S. @Mav2007 jak już dorobisz się (na kombinacjach podatkowych), kup upadłą stocznię i zatrudnij mnie jako spawacza. Sprawdzisz moje umiejętności ...
yapspl jest off-line  
18-09-2010, 19:43  
sanderus911
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

No co do tej umowy, może pip nasłać i sobie wywalczyć umowę o pracę to przynajmniej chociaż stawka ci skoczy...
sanderus911 jest off-line  
18-09-2010, 20:11  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Przepis prawny:
Art. 22. Kodeksu Pracy
§ 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§ 1(1). Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
§ 1(2). Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.
Rafał M jest off-line  
18-09-2010, 20:14  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Ta umowa nie spełnia warunków umowy o pracę.
Janusz.C.M. jest off-line  
18-09-2010, 20:50  
sanderus911
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Tzn ? przecież ma stałe miejsce pracy i wykonuje prace pod nadzorem (prawdopodobnie)
ma stałe godziny pracy. Czyli coś jak ja w poprzedniej pracy
sanderus911 jest off-line  
18-09-2010, 22:48  
yapspl
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
Ta umowa nie spełnia warunków umowy o pracę.
To mam poważny zgryz, gdyż autorem cytowanego w pierwszym poście artykułu jest aplikantka radcowska, autor jest partnerem w Kancelarii MPiW
(przytaczam ponownie):
"...Przedsiębiorcy zawierając umowę z kontrahentem często zwyczajowo nazywają ją zleceniem. Jednak to nie nazwa umowy a jej treść decyduje o klasyfikacji relacji łączącej strony. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego w umowach należy brać pod uwagę zgodny zamiar stron i cel umowy, niż opierać się na jej dosłownym brzmieniu. Przeważnie umowy w obrocie gospodarczym zawierane są w formie pisemnej i podstawą wykładni jest przede wszystkim sam tekst dokumentu (Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 października 2006 roku, II CSK 117/06).W wątpliwych sytuacjach jest szczególnie istotne właściwe zaklasyfikowanie umowy, by rozstrzygnąć czy zawarta przez strony umowa zlecenia nie jest w rzeczywistości umową o pracę.
Jeżeli w relacjach między zleceniodawcą a zleceniobiorcą pojawi się element podporządkowania, pozostawania przez zleceniobiorcę w dyspozycji zleceniodawcy w określonym miejscu i czasie oraz osobistego wykonywania czynności, to strony będzie łączył stosunek pracy a nie zlecenia..."
yapspl jest off-line  
18-09-2010, 22:58  
yapspl
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Cytat:
Napisał/a Rafał M Zobacz post
Przepis prawny:
Art. 22. Kodeksu Pracy
§ 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§ 1(1). Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
§ 1(2). Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.
W moim przypadku wszystkie warunki są spełnione...
Ale co z tym fantem zrobić?

THX for Rafał M

W dodatku,tak jak zauważył to @sanderus911, mam stałe miejsce pracy i wykonuję pracę pod nadzorem, w określonych godzinach, codziennie wypełniam miesieczną kartę godzinową...
yapspl jest off-line  
19-09-2010, 06:44  
sanderus911
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

No masz dwie opcje, bezkonfliktową czyli pogadać z pracodawcą, a druga konfliktowa zdobyć trochę dowodów (lub nasłać pip do kontroli) i ustanowić przez sąd umowę o pracę ale to zależy tylko i wyłącznie od twojej decyzji, także trzeba sobie zadać pytanie czy warto.
sanderus911 jest off-line  
19-09-2010, 07:35  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Proszę podać, który z elementów tej umowy zlecenia spełnia warunki umowy o pracę? Mówię o treści podpisanej umowy.
Natomiast, czy w rzeczywistości sama praca spełnia warunki stosunku pracy, to już inna bajka i rozstrzygnąć może jedynie sąd, a nie autor artykułu prasowego.
Janusz.C.M. jest off-line  
19-09-2010, 09:36  
yapspl
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
Proszę podać, który z elementów tej umowy zlecenia spełnia warunki umowy o pracę? Mówię o treści podpisanej umowy.
Natomiast, czy w rzeczywistości sama praca spełnia warunki stosunku pracy, to już inna bajka i rozstrzygnąć może jedynie sąd, a nie autor artykułu prasowego.
Witam ponownie,

Może spróbujmy przeanalizować elementy tej umowy, które według mnie nie spełniają warunków Umowy Zlecenia ze względów formalnych.

1. Umowa zlecenia, nie "Umowa zlecenie"
2. Zleceniodawca, nie "Zlecający"
3. Zleceniobiorca, nie "Wykonawca"
4. Obiekt zlecenia, podmiot zlecenia, zlecana czynność - czyli coś, co należy wykonać, nie można zlecić wykonania "pomocnik spawacza"

Z całym szacunkiem, nawiązując do cytowanej w/w odpowiedzi chcę zaznaczyć, że ów "autor artykułu prasowego" jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UJ.
Proszę więc się nie dziwić, że ja - prosty robol (42), po zawodówce nie może się połapać...

Życzę smacznego, niedzielnego obiadu ...
yapspl jest off-line  
19-09-2010, 11:39  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Cytat:
Z całym szacunkiem, nawiązując do cytowanej w/w odpowiedzi chcę zaznaczyć, że ów "autor artykułu prasowego" jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UJ.
Ubawił mnie Pan . Z całym szacunkiem dla tej Pani, ale dla nas nie jest ona uznanym autorytetem.
Janusz.C.M. jest off-line  
19-09-2010, 11:56  
yapspl
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
Ubawił mnie Pan . Z całym szacunkiem dla tej Pani, ale dla nas nie jest ona uznanym autorytetem.
Szacunek dla Pana, gdyż odnosiłem się do pańskiej odpowiedzi...

Nie popadajmy w paranoję. Skąd mam wiedzieć, co należy zrobić, skoro każdy interpretuje przepisy "po swojemu"?
yapspl jest off-line  
19-09-2010, 18:17  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: "Legalny" przekręt - "Umowa zlecenie"

Cytat:
Napisał/a yapspl Zobacz post
W moim przypadku wszystkie warunki są spełnione...
Ale co z tym fantem zrobić?
Jeżeli dysponuje Pan dowodami potwierdzającymi występowanie cech wyłącznych dla stosunku pracy to może Pan wytoczyć w sądzie pracy proces o ustalenie istnienia stosunku pracy oraz o zapłatę należnych z tego tytułu świadczeń (np. urlop). Na pomoc PIP bym nie liczył, ponieważ zwykle instytucja ta nie jest chętna do interwencji w przypadku umów cywilnoprawnych, zwłaszcza jeśli "na papierze" jest wszystko ok.
Rafał M jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "powinno" = "byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? (odpowiedzi: 3) Pytanie: Co w języku prawnym dokładnie znaczy wyraz "powinno"? "Byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? Dotyczy: Rozporządzenia ministra...
§ jak w zeznaniu napisać poszczególne osoby w ciągu "i","oraz","a, takze (odpowiedzi: 1) Dzień dobry Wiem, że to jest forum prawne, ale zwracam się do forumowiczów jaka jest różnica w zdaniu, gdy występuje kilka rzeczy, osób,...
§ Szybka "lewa" umowa o prace w "ciuchu". Pomocy (odpowiedzi: 2) Witam, moja dziewczyna od 1,5 roku pracuje w szmateksie. Od 9 miesięcy miała umowę o pracę na pół etatu na wypadek kontroli z inspekcji pracy jednak...
§ "Amerykę odkryłem"!? - met. "na czarno" vs umowa zelc/dzieło (odpowiedzi: 10) Cześć! Enigmatyczny tytuł co?;) Ale do rzeczy, odkryłem (o ile się nie mylę) że zatrudnianie pracownika na umowę/zlec (lub o dzieło) jest tańsze...
§ Umowa pożyczki: znaczenie "w terminie", "do terminu", "po terminie" (odpowiedzi: 3) Witam, Od dłuższego czasu przeglądam forum z ciekawości, a tym razem potrzebuję zasięgnąć porady. Znajomy pożycza ode mnie znaczną kwotę i z...
§ Nagła zmiana "umowy o pracę" na "umowę zlecenie" (odpowiedzi: 1) Witam. Mój Tato był zatrudniony na umowę o pracę na czas określony, umów było trzy - jedna po drugiej (łącznie 5 lat). 31 lipca zakończyła się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:00.