Umowa zlecenie a wypowiedzenie - Forum Prawne

 

Umowa zlecenie a wypowiedzenie

Czy zapis w umowie zleceniu o miesięcznym wypowiedzeniu jest zgodne z prawem?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
15-10-2007, 19:19  
cayenne
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie Umowa zlecenie a wypowiedzenie

Czy zapis w umowie zleceniu o miesięcznym wypowiedzeniu jest zgodne z prawem?
cayenne jest off-line  
15-10-2007, 22:54  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie

Tak. Co Pani zdaniem przemawia za przeciwnym poglądem?
Nauzicaa jest off-line  
16-10-2007, 23:10  
cayenne
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie

Zawsze mi sie wydawało, że okres wypowiedzenia obowiązuje jeśli mamy do czynienia z umową o pracę.

Taka umowa wydaje się być bardzo korzystną dla pracodawcy - obowiązki (pracownika) i zasady gry jak w umowie o pracę, ale bez płacenia składek.
cayenne jest off-line  
16-10-2007, 23:17  
cayenne
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie

Z Kodeksu Pracy:

"Art. 22. § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

§ 11. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy."


i dalej

"§ 12. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1"


Czy w takim razie zapis w umowie zleceniu o okresie wypowiedzenia nie jest w jakiś sposób narzuceniem czasu pracy, nie mającym związku ze stopniem wykonania zlecenia?
cayenne jest off-line  
16-10-2007, 23:29  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie

IMHO wiąże pani zupełnie odrębne kwestie. W czasie w art. 22 k.p. nie odnosi się do kwestii wypowiedzenia, a raczej czasu pracy, tj. ilości i rozkładu godzin i dni, w których jest wykonywana praca.

Oczywiście, omawiana umowa zlecenia może mieć w rzeczywistości charakteru umowy o pracę, ale wtedy nie będzie to wynikać z regulacji okresu wypowiedzenia.

Także przy stosunku zlecenia stronom może zależeć na pewnym okresie dalszego związania celem "zakończenia spraw". Okres wypowiedzenia nie jest zresztą niczym nadzwyczajnym w kodeksie cywilnym, występuje np. przy agencji, co wcale nie przekształca tego stosunku w umowę o pracę.

Podsumowując, okres wypowiedzenia w umowie zlecenia jest zgodny z prawem.
Nauzicaa jest off-line  
16-10-2007, 23:43  
cayenne
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie

W moim (podkreślam to moim) odczuciu, taka umowa jest nie do końca fair. No ale mądry Polak po szkodzie.

To w takim razie, jeszcze jedna kwestia.

Jeśli w umowie nie ma sprecyzowanych zadań (jest formułka 'zadania zlecone przez...') ani określonego czasu pracy (mówię o ilości godzin dziennie/tygodniowo - nie o okresie, na jaki jest zawarta umowa), to co jest wyznacznikiem ustalenia wymiaru pracy? Dobra wola pracodawcy czy pracownik będzie jednego dnia 8 czy 12 godzin?


Bardzo dziękuję za pomoc
cayenne jest off-line  
05-01-2008, 18:41  
witekkij
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

ciekawe zagadnienie.. czy ktoś zna odpowiedź na pytanie ile trzeba siedzieć w pracy na umzlec?
witekkij jest off-line  
05-01-2008, 18:55  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.191
Domyślnie

umowa zlecenie to nie umowa o pracę. W wypadku umowy zlecenia to zleceniobiorca sam reguluje sobie czas i sposób pracy. Oczywiście ma to swoje granice bo zleceniobiorca odpowiada przed zleceniodawcą za staranność swego działania i wykonanie zlecenia ale nie ma między zleceniodawcą i zleceniobiorcą podległości charakterystycznej dla stosunku pracy ani wykonywania umowy pod kierownictwem zleceniodawcy. Jeśli podległość taka bądź wykonywanie umowy pod kierownictwem zleceniodawcy w praktyce występuje, to zazwyczaj są to okoliczności wskazujące że strony wbrew literalnej nazwie umowy zawarły umowę o pracę a nie umowę zlecenie.
kadi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umowa zlecenie a umowa o pracę ,wypowiedzenie i brak wypłaty (odpowiedzi: 4) Witam, miałam w firmie X podpisana umowę o prace na czas określony a do tego dodatkowo umowę zlecenie na zajmowanie się innymi sprawami. Umowa o...
§ Umowa zlecenie wypowiedzenie (odpowiedzi: 2) Może zacznę od początku, ponieważ sprawa jest dość skomplikowana. Jestem zatrudniona na umowę zlecenie na czas nieoznaczony od 01.07.2015. ...
§ umowa zlecenie- wypowiedzenie (odpowiedzi: 5) Witam. Jestem tutaj nowy i proszę o pomoc. Opisuje sprawę. Pracuje na umowę zlecenie i złożyłem wypowiedzienie 2 tygodniowe bo takie jest w umowie...
§ Umowa zlecenie, a wypowiedzenie (odpowiedzi: 3) Chciałbym prosić o interpretację pkt. 2 Art. 746 KC, czy odpowiedzialność za szkodę może przewyższać miesięczne wynagrodzenie, czyli czy innymi...
§ Umowa zlecenie-wypowiedzenie (odpowiedzi: 2) Witam Mam podpisana umowe zlecenie na czas nieokreślony i nie ma w tej umowie ani słowa o terminie składania wypowiedzenia. Jest zawarty paragraf...
§ Umowa zlecenie a wypowiedzenie (odpowiedzi: 1) Czy można zwolnić osobę zatrudnioną na umowę zlecenie w momencie kiedy przebywa ona na zwolnieniu lekarskim?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:18.