Umowa o wykonanie usługi pomiędzy dwoma firmami - Forum Prawne

 

Umowa o wykonanie usługi pomiędzy dwoma firmami

Witam, Zawarłam umowę z firmą o wykonanie usługi - przygotowanie prezentów świątecznych dla klientów owej firmy. Firma ta zamówiła u mnie towar, który uprzednio wybrała za pośrednictwem mojego sklepu internetowego. Po dostarczeniu towaru , osoba ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
01-12-2010, 17:25  
Buniak78
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Umowa o wykonanie usługi pomiędzy dwoma firmami

Witam,
Zawarłam umowę z firmą o wykonanie usługi - przygotowanie prezentów świątecznych dla klientów owej firmy. Firma ta zamówiła u mnie towar, który uprzednio wybrała za pośrednictwem mojego sklepu internetowego. Po dostarczeniu towaru , osoba która odebrała towar, stwierdziła, że nie nadaje się on na prezenty. Towar absolutnie nie odbiega od tego co przezentowane jest na stronie sklepu. Jest to rękodzieło, więc wiadomo, że nie wygląda jak "maszynowa" praca.
Czy firma może nie przyjąc towaru, mimo, że wygląda on identycznie jak w sklepie internetowym? Jakich argumentów użyć w dyskusji z ta firmą. Otrzymałam 10% zaliczkę, ktora w większości pokryła koszt materiału, jednak nie mojej pracy, transportu itd.
Jakie mam prawa a jakie prawa ma firma. Rozumiem że może zareklamować towar ale ja nie mogę przyjąć reklamacji, skoro towar jest identyczny, jak prezentowany w internecie.
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Buniak78 jest off-line  
01-12-2010, 17:50  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.464
Domyślnie RE: Umowa o wykonanie usługi pomiędzy dwoma firmami

Jako sprzedawca odpowiada Pani za sprzedany towar wobec kupującego z tytułu rękojmi za wady fizyczne i prawne, ale sprzedany towar musi mieć te wady, albo nie posiadać właściwości, o których Pani zapewniała. Jeśli tak jest, kupujący powinien złożyć pisemną reklamację i wymienić wady - sformułowanie "nie nadaje się na prezenty" nic nie oznacza.

Podaję podstawę prawną - przepisy KC:


Art. 556. [Rękojmia za wady fizyczne i prawne] § 1. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).
Art. 557. [Zwolnienie od odpowiedzialności] § 1. Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.
§ 2. Gdy przedmiotem sprzedaży są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku albo rzeczy mające powstać w przyszłości, sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili wydania rzeczy.
Art. 559. [Odpowiedzialność za wady tkwiące w rzeczy] Sprzedawca nie jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego, chyba że wady wynikły z przyczyny tkwiącej już poprzednio w rzeczy sprzedanej.
Art. 560. [Odstąpienie od umowy lub obniżenie ceny] § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.
§ 2. Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej.
§ 3. Jeżeli kupujący żąda obniżenia ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad.
§ 4. Jeżeli sprzedawca dokonał wymiany, powinien pokryć także związane z tym koszty, jakie poniósł kupujący.
Art. 561. [Wymiana rzeczy lub usunięcie wad] § 1. Jeżeli przedmiotem sprzedaży są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, kupujący może żądać dostarczenia zamiast rzeczy wadliwych takiej samej ilości rzeczy wolnych od wad oraz naprawienia szkody wynikłej z opóźnienia.
§ 2. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz określona co do tożsamości, a sprzedawcą jest wytwórca tej rzeczy, kupujący może żądać usunięcia wady, wyznaczając w tym celu sprzedawcy odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu od umowy odstąpi. Sprzedawca może odmówić usunięcia wady, gdyby wymagało ono nadmiernych kosztów.
§ 3. Przepisy powyższe nie wyłączają uprawnienia do odstąpienia od umowy lub do żądania obniżenia ceny.
cedwah jest off-line  
01-12-2010, 19:32  
Buniak78
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Umowa o wykonanie usługi pomiędzy dwoma firmami

Bardzo dziękuje za odpowiedz.
Mam jeszcze jedno pytanko, gdyż znalazłam taki zapis:

Zwrot produktu nietypowego wykonanego wyłącznie na zlecenie Kupującego jest niemożliwy, co jest zgodne z Art.10 ust.3 pkt 4 i 5. Powodem jest brak możliwości dalszej odsprzedaży towaru, przez jego indywidualne cechy lub gabaryty powstałe w wyniku zamówienia nietypowego. Kupującemu przysługuje nadal prawo do reklamacji, również w przypadku towarów wykonanych na zamówienie indywidualne

Sprawdziłam ten Art. i faktycznie jest tam takowy zapis.
Czy moge sie również na to powołać?

Pozdrawiam
Buniak78 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konieczność umowy pomiędzy dwoma firmami (odpowiedzi: 2) Witam, Posiadam jednoosobową działalność gospodarczą. Współpracuję z kilkoma firmami lecz jest jedna wiodąca firma dla której regularnie świadczę...
§ umowa pisemna pomiędzy dwoma osobami (odpowiedzi: 4) Czy umowa pisemna zawarta pomiędzy dwoma osobami, bez udziału notariusza, jest wiążąca prawnie?
§ Reklamacja pomiędzy dwoma firmami na produkt wykonany na zamówienie (odpowiedzi: 5) Witam! Posiadam firmę reklamową, której jedną z ofert jest pośrednictwo w poligrafii. Ja wykonuje projekt, oddaję do druku i przesyłam do mojego...
§ Rozlicznie między dwoma firmami - umowa współpracy (odpowiedzi: 1) Witam, jest następująca sytuacja. Mamy dwie jednoosobowe firmy, które współpracują ze sobą na zasadzie "Generalny Wykonawca" i "Podwykonawca". ...
§ Zagwozdka - umowa pomiędzy firmami (odpowiedzi: 3) Podpisałem umowę z pewną lokalną firmą na wykonanie dla mnie sklepu internetowego. Po trzech miesiącach męczenia się: wykonawca bardzo ociągał się z...
§ Umowa jak o dzieło, ale pomiędzy firmami (odpowiedzi: 6) Zawarłem z pewną firmę umowę, na podstawie której miałem dostarczyć projekt serwisu internetowego i po akceptacji tego projektu wdrożyć serwis w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:51.