Czy ta umowa jest bezpieczna i czy używanie filmu jako cytatu jest legalne? - Forum Prawne

 

Czy ta umowa jest bezpieczna i czy używanie filmu jako cytatu jest legalne?

Witam, Dostałem propozycje pracy w pewnej firmie. Moim zadaniem miało by być robienie krótkich filmików na stronę tej firmy. Zostało mi powiedziane ,że im więcej filmów mi się uda zrobić tym więcej zarobię, bo płatne ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
19-12-2010, 16:06  
Radbun
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Czy ta umowa jest bezpieczna i czy używanie filmu jako cytatu jest legalne?

Witam,
Dostałem propozycje pracy w pewnej firmie.
Moim zadaniem miało by być robienie krótkich filmików na stronę tej firmy.

Zostało mi powiedziane ,że im więcej filmów mi się uda zrobić tym więcej zarobię, bo płatne jest od każdego filmiku netto.

Dostałem do podpisania umowę wysłaną przez email wraz z oświadczeniem zleceniobiorcy. Umowę dołączam do załącznika ze zmienionymi danymi firmy i moimi (zaznaczyłem zmiany na czerwono)


Kolejna sprawa to jest to ,że w moich filmach korzystałbym z materiałów telewizyjnych (wywiady z politykami i gwiazdami).
Według umowy: Autor oświadcza, iż Utwór będzie całkowicie oryginalny i nie będą zawierać żadnych zapożyczeń z innych dzieł.
Po zgłoszeniu moich obaw do firmy otrzymałem odpowiedź ,że ich firmę obejmuje prawo cytatu i jeśli fragmenty tych wywiadów będą dostatecznie przerobione (zasłonięte loga, wycięte będą jakieś fragmenty z całości) to będzie to całkowicie bezpieczne i legalne.
Ja sam byłem świadkiem usuwania z serwisu Youtube fragmentów wywiadów ze stacji telewizyjnych gdzie było zasłonięte logo. Tylko ,że na Youtube, osobie która wrzuca film nic nie grozi. A w tym wypadku podpisuje umowę i sprawy mają się inaczej.Moje pytania:

Czy ta umowa jest bezpieczna i profesjonalna?
Czy używanie fragmentów z telewizji (wywiady polityków i gwiazd) po odpowiedniej obróbce by zastosować satyrę lub cytat jest legalne?

Dziękuje z góry i pozdrawiam
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg Oświadczenie zleceniobiorcy2.jpg (65,4 KB, 5 wyświetleń)
Załączone pliki
Rodzaj pliku: zip umowa.zip (12,1 KB, 5 wyświetleń)
Radbun jest off-line  
19-12-2010, 17:34  
TSG
Przyjaciel forum
 
TSG na Forum Prawnym
 
Posty: 3.490
Domyślnie RE: Czy ta umowa jest bezpieczna i czy używanie filmu jako cytatu jest legalne?

Cytat:
Napisał/a Radbun Zobacz post
Po zgłoszeniu moich obaw do firmy otrzymałem odpowiedź ,że ich firmę obejmuje prawo cytatu
A ja mogę powiedzieć, że Tusk to mój znajomy od kielicha i dlatego mogę być podczas obrad Sejmu na galerii sali posiedzeń. A prawda będzie taka, że Tuska na żywo widziałem tylko raz i nawet na mnie nie spojrzał a wejść na owa galerię i obserwować prace Sejmu może cała masa ludzi.

Prawo cytatu w takiej formie jakie jest ono w Polsce "obejmuje" każdego człowieka, który podlega polskiemu prawu - nie jest tak, że kogoś "obejmuje" a kogoś nie.
Cytat:
Napisał/a Radbun Zobacz post
i jeśli fragmenty tych wywiadów będą dostatecznie przerobione (zasłonięte loga, wycięte będą jakieś fragmenty z całości) to będzie to całkowicie bezpieczne i legalne
Korzystając z prawa cytatu nie można nic przerabiać - można wziąć tylko fragment z całości ale musi on pozostać nienaruszony. Jeśli bierzemy materiał z logiem to nie możemy go zasłonić bo jeśli taki materiał wykorzystamy bez zgody właściciela autorskich praw majątkowych to będzie to złamanie prawa.
Cytat:
Napisał/a Radbun Zobacz post
Ja sam byłem świadkiem usuwania z serwisu Youtube fragmentów wywiadów ze stacji telewizyjnych gdzie było zasłonięte logo.
To było wykraczanie poza ramy prawa cytatu.
Cytat:
Napisał/a Radbun Zobacz post
Tylko ,że na Youtube, osobie która wrzuca film nic nie grozi. A w tym wypadku podpisuje umowę i sprawy mają się inaczej.
Odpowiedzialność grozi tak samo jak każdej innej.
Cytat:
Napisał/a Radbun Zobacz post
Czy ta umowa jest bezpieczna i profesjonalna?
Mam tylko jedną wątpliwość. Jeśli utwór ma być całkowicie oryginalny to stosując prawo cytatu takim nie będzie. Oczywiście nie zostaną naruszone prawa osób trzecich (jeśli prawo cytatu zostanie zastosowane tak jak trzeba) a autor jako posiadający wszystkie prawa do utworu (ale nie prawa do ewentualnego cytatu) będzie mógł prawa majątkowe przenieść lub udzielić licencji ale nie może oświadczyć ale utwór będzie całkowicie oryginalny.
Cytat:
Napisał/a Radbun Zobacz post
Czy używanie fragmentów z telewizji (wywiady polityków i gwiazd) po odpowiedniej obróbce by zastosować satyrę lub cytat jest legalne?
Jest legalne ale wszystko musi być zgodne z tym co napisano w ustawie. O tym jak zastosować prawo cytatu i o czym trzeba pamiętać było już na forum wiele razy - nie jest trudno znaleźć.
TSG jest off-line  
19-12-2010, 22:18  
Radbun
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy ta umowa jest bezpieczna i czy używanie filmu jako cytatu jest legalne?

Dziękuje bardzo za odpowiedź.
Rozumiem już na czym polega prawo cytatu, i na ile mogę sobie pozwolić.

Chciałbym jeszcze się bardziej skupić na samej umowie.
Pierwszy raz spotykam się z umową wysyłaną na e-maila i dodatkowo ja muszę ją podpisać pierwszy.
Czy to jest bezpieczne i normalne?
Jak wygląda procedura podpisywania takiej umowy?
Z tego co mi powiedziano to muszę ją wydrukować w dwóch wersjach i podpisać wszystkie kartki. Później podsyłam taką umowę Pocztą polską i oni wszystko załatwiają.
Jak wygląda też sprawa zerwania takiej umowy? Bo rozumiem ,że umowa jest bezterminowa.

Pozdrawiam
Radbun jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy intercyza jest platna i bezpieczna? (odpowiedzi: 6) Witam, chce wziac slub z matka mojego dziecka, jednak musze zabezpieczyc sie intercyza, chocby ze wzgledu na dobro dziecka. Czy zawarcie intercyzy...
§ Czy taka forma zakupu mieszkania jest bezpieczna? (odpowiedzi: 2) Mieszkanie za pośrednictwem renomowanego biura nieruchomości. Mieszkanie kosztuje 120 tysięcy. Ma hipotekę obciążoną przez komornika na 30 tysięcy....
§ Windows dodany do laptopa, czy jest możliwe legalne używanie go na innym komputerze? (odpowiedzi: 18) Czy dana kopia windowsa sprzedawana razem z laptopem (na dysku twardym) może być legalnie używana na innym komputerze zamiast na tym laptopie?...
§ Czy ta strona jest bezpieczna. (odpowiedzi: 1) Witam, wypatrzyłem pewną stronę na której można z tego co czytałem nieźle zarobić. Ale moje pytanie czy nie ma tam żadnych haczyków i czy dolary...
§ Na ile jest bezpieczna(?) (odpowiedzi: 3) Witajcie. Mam sprawę odnośnie zameldowania tymczasowego. Dotyczy znajomej, która wynajmuje 2 pokojowe mieszkanie. Jest zameldowana tymczasowo....
§ obcinanie wynagrodzeń jako kara.czy jest to legalne? (odpowiedzi: 5) czy obcinanie wypłat u osób zatrudnionych na umowie o pracę jest legalne?w firmie mojego męża stało się to rutyną przy każdej wypłacie pensji...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:51.