Okres wypowiedzenia umowy o dzieło. - Forum Prawne

 

Okres wypowiedzenia umowy o dzieło.

Witam, chciałbym się dowiedzieć, jaki jest "domyślny" okres wypowiedzenia umowy o dzieło. Czytałem w tej sekcji sporo tematów dotyczących wypowiedzenia/odstąpienia od tej umowy, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Jeśli to istotne, to na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło

Umowy zlecenia i o dzieło - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
09-02-2011, 12:57  
phnxck
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Okres wypowiedzenia umowy o dzieło.

Witam, chciałbym się dowiedzieć, jaki jest "domyślny" okres wypowiedzenia umowy o dzieło. Czytałem w tej sekcji sporo tematów dotyczących wypowiedzenia/odstąpienia od tej umowy, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Jeśli to istotne, to na umowie jest wyszczególniony czas pracy (1 styczeń do 31 czerwiec 2011), zaś praca to rozbudowa systemu informatycznego (jestem programistą komputerowym). Zaznaczam, iż w treści umowy nie ma ani słowa o jakimkolwiek rozwiązaniu umowy, tym bardziej o okresie jej wypowiedzenia. Kończy się tylko takim punktem, że wszystkie istotne, nieporuszone w niej kwestie prawne regulują odpowiednie prawne przepisy w kodeksie. Mam niedługo rozmowę o pracę i chciałbym mniej więcej wiedzieć, co na niej powiedzieć (od kiedy mogę być dostępny). Najbardziej by mi odpowiadała opcja, żeby w sposób natychmiastowy wtedy zakończyć bieżącą umowę. Czy jest taka możliwość. Jeśli już będzie wymagany jakiś okres wypowiedzenia, to czy mogę że tak powiem, polecieć na nim na zwolnieniu lekarskim i jednocześnie zatrudnić się na umowę o pracę przykładowo w nowej firmie?
phnxck jest off-line  
09-02-2011, 13:47  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Okres wypowiedzenia umowy o dzieło

Cytat:
Napisał/a phnxck Zobacz post
Witam, chciałbym się dowiedzieć, jaki jest "domyślny" okres wypowiedzenia umowy o dzieło.
Nie ma czegoś takiego.

Cytat:
Napisał/a phnxck Zobacz post
na umowie jest wyszczególniony czas pracy (1 styczeń do 31 czerwiec 2011), zaś praca to rozbudowa systemu informatycznego (jestem programistą komputerowym).
Z tego co piszesz to faktycznie wykonujesz zlecenie a nie umowę o dzieło, więc według mnie mógłbyś zastosować przepisy dotyczące wypowiedzenia właściwe dla zlecenia.
Przepis prawny:
Art. 746 kc.
§ 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.


Cytat:
Napisał/a phnxck Zobacz post
Jeśli już będzie wymagany jakiś okres wypowiedzenia, to czy mogę że tak powiem, polecieć na nim na zwolnieniu lekarskim i jednocześnie zatrudnić się na umowę o pracę przykładowo w nowej firmie?
Nie.
Rafał M jest off-line  
09-02-2011, 14:41  
phnxck
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Okres wypowiedzenia umowy o dzieło.

Dzięki za odpowiedź. W moim przypadku naturalnie jest to zlecenie odpłatne. Czyli że wg zamieszczonego przez Ciebie przepisu prawnego mogę być odpowiedzialny za szkodę, czyli że co, będę musiał coś zapłacić firmie w której obecnie pracuję? W jaki sposób taką szkodę można oszacować? Jestem programistą, pracuję przy konkretnym projekcie razem z ponad 30 innymi osobami, projekt zaczął się przed moim przyjęciem do pracy (pracuję około 5 miesiąc) i będzie trwać jeszcze kilka miesięcy co najmniej. Można załatwić takie zwolnienie się z pracy jakoś ugodowo w świetle prawa?
phnxck jest off-line  
09-02-2011, 14:58  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Okres wypowiedzenia umowy o dzieło.

Każdą umowę można rozwiązać na mocy porozumienia stron, więc oczywiście najlepiej najpierw porozmawiać ze zleceniodawcą. Co do wypowiedzenia to, należałoby w jego treści wskazać ważny powód (np. sprzeczność umowy z właściwością (naturą) stosunku) - zakładam, że tak jest, aczkolwiek podałeś za mało informacji aby być pewnym. Napisz co jest "dziełem" wg treści umowy oraz jak wygląda faktyczny sposób jej realizacji (czy nie nosi np. cech stosunku pracy).
Rafał M jest off-line  
10-02-2011, 08:37  
phnxck
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Okres wypowiedzenia umowy o dzieło.

Na umowie, na samej górze wyszczególniony jest zamawiający (firma dla której pracuję) oraz wykonawca (ja). Punkt 1 umowy: Wykonanie komponentów systemu ### dla ###, termin rozpoczęcia: 01-01-2011, termin zakończenia: 30-06-2011. Punkt 2 umowy: Za wykonanie działa Zamawiający zobowiązuje się wypłacić Wykonawcy wynagrodzenie w wysokości: ###. Wynagrodzenie będzie wypłacone w częściach po zakończeniu kolejnych etapów realizacji dzieła (kasę dostaję co miesiąc jak wszyscy w firmie), wystawieniu rachunków przez Wykonawcę i stwierdzeniu przez Zamawiającego terminowego wykonania dzieła, będącego przedmiotem niniejszej umowy. Ostatni punkt umowy brzmi: W kwestiach nieregulowanych niniejszą Umową mają zastosowanie odpowiednie przepisy prawa.
Reszta punktów umowy dotyczy głównie praw autorskich tego co dla nich wykonuję. Faktyczny sposób realizacji z mojej strony wygląda tak, że muszę siedzieć w pracy codziennie od poniedziałku do piątku 8,5h (0,5h obowiązkowej, niepłatnej przerwy) i jako członek drużyny wykonuję jakieś tam kawałki tego całego systemu, tworzę kod.
phnxck jest off-line  
10-02-2011, 12:47  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Okres wypowiedzenia umowy o dzieło.

Jeżeli praca jest wykonywana pod kierownictwem pracodawcy, w czasie i miejscu przez niego wskazanym to mamy do czynienia ze stosunkiem pracy.
Przepis prawny:
Art. 22. kp.
§ 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§ 1(1). Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
§ 1(2). Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.


Ustalenia takiego jednak może dokonać jedynie Sąd, więc bez prawomocnego wyroku możesz się rozstać z pracodawcą jedynie na gruncie prawa cywilnego. Jeżeli nie uda się rozwiązać umowy na mocy porozumienia stron to wówczas musiałbyś ją wypowiedzieć. Ewentualnie można jeszcze pomyśleć o ustaleniu nieważności czynności prawnej ale to jest trochę bardziej skomplikowane. Moim zdaniem w rozmowie z pracodawcą powinieneś użyć argumentu, że jeśli nie rozwiąże umowy na mocy porozumienia stron to wytoczysz mu proces o ustalenie istnienia stosunku pracy oraz poinformujesz PIP o nielegalnym zatrudnieniu w jego firmie.
Rafał M jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypowiedzenie gdy okres wypowiedzenia jest dłuższy niż okres do końca umowy?? (odpowiedzi: 4) Witam, Za niecałe 3 tygodnie kończy mi się umowa na czas określony, zostało mi kilkanaście dni niewykorzystanego urlopu, którego nie chcę brać (wolę...
§ Okres wypowiedzenia umowy a zerwanie umowy przez najemcę (odpowiedzi: 2) Witam, w październiku wynająłem mieszkanie, w tym miesiącu byłem zmuszony nagle opuścić lokal (studia okazały się pomyłką) i zmienić miejsce...
§ miesięczny okres wypowiedzenia ze skutkiem na konkretny dzień (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, W umowie mieszkania które chciałem wynająć znalazł się zapis: "rozwiązanie może nastąpić za dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia,...
§ Okres wypowiedzenia (umowa o dzieło) (odpowiedzi: 3) Witam, Pracuje w branży reklamowej, obecnie jestem zatrudniony w agencji reklamowej na podstawie umowy o dzieło, chciałbym się dowiedzieć jaki w...
§ Okres wypowiedzenia umowy (odpowiedzi: 8) Mam pytanie odnośnie wypowiedzenia umowy o prace,ile wcześniej muszę poinformowac pracodawcę o tym że chcę odejść dodam że w czerwcu minął rok który...
§ Okres do wygaśnięcia umowy za porozumieniem stron - czy to okres wypowiedzenia? (odpowiedzi: 7) Cześć, chcę brać kredyt hipoteczny,a zmieniam pracę z końcem kwietnia. Mam umowę na czas nieokreślony i miesięczny okres wypowiedzenia....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:48.