Kara umowna za niedotrzymanie okresu wypowiedzenia umowy zlecenie. - Forum Prawne

 

Kara umowna za niedotrzymanie okresu wypowiedzenia umowy zlecenie.

Witam. Popełniłem mały błąd i podjąłem się pracy przez pośrednictwo pracy tymczasowej której najwyraźniej mocno żeruje na ludziach potrzebujących pracy. Umowa zlecenie: Cytat: §3 Za wykonanie wymienionych w §1 czynności Zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie 220 złotych ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
20-06-2011, 11:37  
PanNieznany
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Kara umowna za niedotrzymanie okresu wypowiedzenia umowy zlecenie.

Witam.
Popełniłem mały błąd i podjąłem się pracy przez pośrednictwo pracy tymczasowej której najwyraźniej mocno żeruje na ludziach potrzebujących pracy.

Umowa zlecenie:

Cytat:
§3
Za wykonanie wymienionych w §1 czynności Zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie 220 złotych brutto/1 miesiąc (słownie ... )
Prawda jest taka że otrzymywałem wynagrodzenie w wysokości 9 złotych 50 groszy/godzina pracy, czyli tu jest pierwsza nieścisłość.

Cytat:
§4
Zlecenioodbiorca może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej po uzyskaniu pisemnej zgody zleceniodawcy, a w okresie choroby lub innej nieobecnosci i niemożności wykonania zlecenia zobowiązuje się wskazac zastępcę.
Cytat:
§9
W przypadku zaprzestania świadczenia czynności związanych z umowa bez zastosowania okresu wypowiedzenia określonego w umowie zleceniobiorca oraz gdy rozwiązanie umowy zlecenie nastąpi z winy Zleceniobiorcy, zapłaci karę umowną w wysokości 1 000 zł.
Cytat:
§10
Zleceniodawca może rozwiązać niniejszą umowę z zachowaniem 1 dniowego okresu wypowiedzenia, zaś zleceniobiorca może rozwiązać umowę zlecenie z 12 dniowym okresem wypowiedzenia.
W całej umowie nie ma ani słowa o okresie próbnym ani nic w tym stylu.
Pośrednik pracy zwany Human Center zatrudnia ludzi i lokuje ich w piekarni na pracy 3 zmianowej w stałych godzinach pracy za stałą stawkę godzinową.

Po dniu pierwszym pracy zacząłem się źle czuć, więc zgłosiłem się do pośrednika i napisałem wypowiedzenie umowy, idąc tego samego dnia do pracy, jednak następnego już nie byłem w stanie, o czym pracodawcę powiadomiłem telefonicznie, powiedziano mi że w ciągu godziny ktoś się ze mną skontaktuje co w takiej sytuacji a zamiast tego następnego dnia dostałem wypowiedzenie umowy ze strony human center + wezwanie do zapłaty kary umownej w wysokości 1 000zł, oraz informację:

Cytat:
Działając na podstawie §9 ww. umowy zlecenia, w związku z art. 498-499 kodeksu cywilnego oświadczam, iż dokonuję potrącenia mojej wierzytelności na podstawie wystawionego rachunku do ww. umowy zlecenie, z tytułu wynagrodzenia wynikającego z ww umowy zlecenia.
Potrącenie to dokonywa sie z dniem złożenia niniejszego oświadczenia.
Teraz moja seria pytań.
1. Czy to nie jest zakamuflowana umowa o pracę, co jeśli dobrze wyczytałem jest nielegalne? Miałem tam swojego kierownika, oraz brygadzistów zmiany, miałem płaconą stawkę za godzinę oraz odbywałem pracę w wyznaczonych przez pracodawcę godzinach.
2. Czy wypisywanie w umowie innej kwoty niż faktycznie wręczana pracownikowi, jest legalne? (wiem że to częsta praktyka, jednak chodzi mi o jej legalność prawną).
3. Czy pośrednik pracy ma prawo wyznaczać taka karę umowną i egzekwować ją od razu po 1 dniu nieobecności, która została zapowiedziana?
4. W kwestii art.498-499 Kodeksu cywilnego, jeśli zarobiłem przez 2 dni kwotę 152 zł i dokonano potrącenia na rzecz kary umownej, to reszta kwoty kary staje się nieaktualna? Czy źle rozumiem ten zapis?

Będę wdzięczny za odpowiedź, gdyż sprawa strasznie mnie zdenerwowała i nie spodziewałem się takich prób wykorzystywania człowieka. Mam świadomość że sam to podpisałem w umowie i mam nauczkę na przyszłość, jednak w tej chwili chcę jakoś rozwiązać tą sytuację.
Pozdrawiam.
PanNieznany jest off-line  
23-06-2011, 09:38  
PanNieznany
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Kara umowna za niedotrzymanie okresu wypowiedzenia umowy zlecenie.

Odświeżam.
PanNieznany jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypowiedzenie umowy zlecenie bez okresu wypowiedzenia (odpowiedzi: 7) Witam. Pracuje w firmie juz prawie 3 miesiące i jak dotąd dostałem AŻ 400zł i oczywiście chce wypowiedzieć umowę zachowania terminu...
§ Kara umowna za niedotrzymanie terminu (odpowiedzi: 1) Witam. Mam taki problem,w akcie notarialnym mam taki zapis "strony postanawiają, że w przypadku zwłoki w zawarciu przyrzeczonej umowy z przyczyn...
§ !!!niedotrzymanie okresu wypowiedzenia na umowie zlecenie zagrozone odszkodowaniem (odpowiedzi: 3) W umowie zlecenie mam punkt ktory mowi o okresie wypowiedzenia trwajacym 2 miesiace i napisane jest ,ze w przypadku niedotrzymania przez...
§ Niedotrzymanie okresu wypowiedzenia przez pracownika. (odpowiedzi: 4) W tej chwili jestem na okresie wypowiedzenia (złożonego przeze mnie). Mam umowę o pracę na okres próbny. Jakie mogą być konsekwencje nie stawienia...
§ Niedotrzymanie okresu wypowiedzenia i to rażące (odpowiedzi: 16) Witajcie !! Ostatnio dorabiałem na ochronie fizycznej (market) i była to umowa o dzieło, okres wypowiedzenia 14 dni. Wczoraj o 21-ej dowiedziałem...
§ niedotrzymanie okresu wypowiedzenia przez pracownika (odpowiedzi: 10) witam serdecznie. pracuję od roku w firmie, na umowę o pracę na czas nieokreślony. mój mąż, obcokrajowiec, zdecydował się na powrót do swojego kraju...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:46.