Cytat:
Napisał/a pro222221 zaliczka nie jest uregulowana prawem, tak więc nie ma od tego żadnych środków, aby te pieniądze odzyskać.
gdyby to był zadatek (i to w umowie!) sytuacja byłaby inna, ponieważ zadatek jest regulowany przez kc
zaliczka jest tak jakby zwykłym prezentem i można ją odzyskać tylko wtedy, gdy jej odbiorca będzie uczciwy i zwróci sam |
Skąd takie informacje? Przecież to nieprawda.
Prawo cywilne dopuszcza ograniczoną pewnymi ramami swobodę umów, więc nawet jeżeli jakaś konstrukcja nie jest wymieniona z nazwy w Kodeksie cywilnym to wcale nie znaczy, że strony nie mogą związać się jej treścią.
Zaliczka jest instytucją znaną prawu cywilnemu od bardzo dawna i doczekała się stosownego orzecznictwa.
Do rzeczy:
1. Po pierwsze musisz doprowadzić do odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania przez wykonującego dzieło. W tym celu wezwij go do wydania dzieła w terminie np. 7 dni. Zrób to listem poleconym ZPO. Zagroź, że w razie niespełnienia żądania odstąpisz od umowy z winy drugiej strony.
Przeczytaj sobie 636
kc.
2. Po tym jak wykonujący dzieło nie spełni swojego świadczenia we wskazanym przez ciebie terminie napisz drugi list: odstępujesz od umowy z winy drugiej strony i żądasz zwrotu wszystkiego co świadczyłeś oraz naprawienia szkody, jeżeli taką poniosłeś w wyniku niewykonania zobowiązania - 494
kc. Zaliczka w sposób oczywisty podlega zwrotowi w myśl tego artykułu.