Umowa zlecenie - problem z pracodawcą - Forum Prawne

 

Umowa zlecenie - problem z pracodawcą 2

tak przysluguja odsetki ustawowe (chyba ze w umowie sa inne) od momentu wymagalnosci do dnia zaplaty...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
04-07-2011, 17:09  
a.n.n.a.
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - problem z pracodawcą

tak przysluguja odsetki ustawowe (chyba ze w umowie sa inne) od momentu wymagalnosci do dnia zaplaty
a.n.n.a. jest off-line  
04-07-2011, 17:13  
hmazurek
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - problem z pracodawcą

W umowie nie ma nic o zapłacie odsetek. W takim razie jak nalicza się takie odsetki ?

I jeszcze jedno pytanie : w umowie zapisane jest że zleceniodawca może na nas nałożyć kary umowne (kwota 300zł za szkolenie w przypadku rozwiązania umowy, 500zł za niedochowanie 14 dniowego terminu), ale musi poinformować zleceniobiorcę drogą elektroniczną w ciągu 7 dni od nałozenia kary (na co przysługuje termin 7 dni na odwołanie, i 7 dni na rozpatrzenie odwołania).

W momencie jakby zleceniodawca chciał się powołać na te kary umowne, to argument jego upada ( w związku z nie poinformowaniem drogą elektroniczną czyt. nie dotrzymaniem warunków umowy ) ? Dobrzę wnioskuję ?
hmazurek jest off-line  
04-07-2011, 17:24  
a.n.n.a.
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - problem z pracodawcą

odestki to 13% w skali roku, liczy sie od uplywu ostatniego dnia na zaplate przez zleceniodawce
re. 2
zalezy od dokladnego brzmienia umowy. musi z niej wynikac ze zleceniodawca moze dochodzi kar umownych tylko wtedy gdy/pod warunkiem ze poinformuje w danym terminie. ale z podanych informacji, ze zleceniodawca jest zobowiazany do poinformowania zleceniobiorcy w terminie 7 dni od nalozenia kary - czyli samo proawo dochodzenia kary umownej nie jest ograniczone zadnym terminem umownym. oznacza to, ze zleceniodawca wciaz moze zadac takiej kary.
a.n.n.a. jest off-line  
04-07-2011, 18:04  
hmazurek
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - problem z pracodawcą

No więc tak :

Umowa zlecenie

§7 Kary umowne :
10. Zleceniobiorca zostanie powiadomiony przez Zleceniodawcę o możliwości zaistnienia kar umownych drogą elektroniczną (e-mail) oraz będzie miał możliwość odwołania się od decyzji w przeciągu 7 dni kalendarzowych od daty wysłania przez Zleceniodawcę informacji, Zleceniodawca rozpatrzy odwołanie w terminie 7 dni od daty otrzymania wyjaśnienia.
--> Nie zostaliśmy poinformowani drogą elektroniczną o możliwości nałożenia kar

§9. Rozwiązanie umowy :

2. Zleceniobiorca może rozwiązać umowę :
- z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia
- w każdym czasie bez zachowania okresu wypowiedzenia za zgodą drugiej strony

5. W przypadku rozwiązania niniejszej Umowy zgodnie z jej postanowieniami :
- strony zobowiązują się dokonać rozliczenia wzajemnych należności za okres obowiązywania umowy, w terminie 60dni od jej rozwiązania w odniesieniu do wynagrodzenia należnego w tym okresie.

Załacznik nr. 4 ---> Warunki Współpracy

2. Uczestnik szkolenia (Zleceniobiorca) zobowiązuje się, że po zakończeniu szkolenia wstępnego wykonywać będzie umowę o łącznym wymiarze co najmniej 200 godzin
(200 godzin nie przepracowałem niestety ...)

3. W przypadku gdy Zleceniobiorca nie wykona przyjętego na siebie zobowiązania o którym mowa w pkt. 2 , z powodu rozwiązania umowy przez Zleceniobiorcę, zobowiązuje się do zwrotu Zleceniodawcy kwoty 300zł netto tytułem pokrycia 50% kosztów skzolenia w terminie 7 dni od daty rozwiązania umowy.

12. W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, oraz w przypadku rozwiązania umowy przez Zleceniobiorcę bez zachowania 14-dniowego terminu wypowiedzenia oraz porzucenia wykonania zlecenia, Zleceniobiorca obciążony zostanie karą umowną w wysokości 500zł z uwagi na to, że umowę zawarto.

----------

Tak to wygląda, pracodawca nie poinformował nas drogą elektroniczną (zgodnie z umową) o możliwości nałożenia kar, rozumiem więc że nie może żądać zapłaty kar w tym momencie (2 miesiące po zakończeniu umowy) ?

Druga sprawa, to że umowę wypowiedzieliśmy bez zachowania 14-dniowego okresu wypowiedzenia (nie było sprzeciwu zleceniodawcy, nie uprzedził nas o możliwości nałożenia kary za "porzucenie zlecenia") jest traktowane właśnie jako porzucenie zlecenia ?
hmazurek jest off-line  
05-07-2011, 10:17  
a.n.n.a.
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - problem z pracodawcą

re: par. 7
Zleceniodawca wciąż ma prawo żądać od Pana kar umownych. prawo Zleceniodawcy do żądania kar umownych nie jest ograniczone zadnym terminem. oznacza to, ze moze on wystapic z zadaniem tych kar n.p. za miesiac lub za 3. takie zadanie musi zglosic w formie elektronicznej. Umowa nie stanowi bowiem kiedy Zleceniodawca musi powiadomić o nałożeniu kar. w rezultacie zleceniodawca może nałożyć karę wg swojego uznania (jedynym ograniczeniem są terminy przedawnienia z k.c. - 2 lata, o ile dobrze pamiętam) i jak już ją nałoży, musi Pana powiadomić.
zgodnie z umową Zleceniodawca ma prawo żądać zwrotu kosztów szkolenia - chyba, że może Pan udowodnić, że szkolenie nigdy się nie odbyło.
na podst. par. 12 Zleceniodawca może żądać kary umownej za rozwiązanie umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia. na upartego, można próbować twierdzić, że na podst. literalnego brzmienia umowy do żądania kary umownej muszą zaistnieć wszystkie przesłanki wymienione w tym przepisie, tj: niewykonaie lub nienależyte wykonanie+rozwiązanie bez wypowiedzenia+porzucenie zlecenia i próbować twierdzić, że nie doszło z Pana strony do nienależytego wykonania umowy ani do porzucenia zlecenia (cokolwiek to miałoby znaczyć).
a.n.n.a. jest off-line  
05-07-2011, 11:45  
hmazurek
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - problem z pracodawcą

Rozumiem, w takim razie chyba szkoda czasu i nerwów bo pewnie i tak nic nie wywalczę...W każdym razie - "magnet" i "a.n.n.a." dziękuję bardzo za pomoc !
hmazurek jest off-line  
05-07-2011, 11:54  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.769
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - problem z pracodawcą

Pozdrawiam, miło było.
magnet jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa zlecenie - czy można podać pracodawcę do sądu? (odpowiedzi: 10) Witam, Pracuję w firmie na umowę zlecenie, jednak charakter mojej pracy nie przypomina zlecenia, mianowicie: - mam kierownika, przed którym...
§ Umowa o pracę i umowa zlecenie z tym samym pracodawcą. (odpowiedzi: 7) Dzień dobry. Moim miejscem pracy jest szkoła, nauczanie początkowe. Organem prowadzącym, czyli pracodawcą jest gmina. Pytanie czy gmina może ze mną...
§ Wynagrodzenie umowa zlecenie - problem z pracodawcą. (odpowiedzi: 1) Witam Jak w tytule byłem zatrudniony w firmie na umowę zlecenie. Umowa była na dwa miesiące. Za pierwszy miesiąc jest w miarę wszystko uregulowane...
§ umowa zlecenie a lekarz - problem z pracodawcą (odpowiedzi: 1) Wiem że podobne tematy już były, ale i tak nie wiem jak to jest: jestem po studiach, pracuję na umowę zlecenie - czy pracodawca ma obowiązek dać mi...
§ Umowa-zlecenie-problem z pracodawcą (odpowiedzi: 4) Witam, Moja sprawa wygląda następująco. Posiadam umowę zlecenie na kwotę 400zł brutto, jednak umowa między mną a pracodawcą była zupełnie inna tj....
§ umowa o pracę i umowa zlecenie z tym samym oraz kolejnym pracodawcą (odpowiedzi: 1) pracuję na umowę o pracę w pelnym etacie, dodatkowo mam zawartą umowe zlecenie z tym samym pracodawcą obejmującą inny zakres obowiązków. Czy mogę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:05.