Niewypełnienie umowy o dzieło (strona www). Umowa ustna? - Forum Prawne

 

Niewypełnienie umowy o dzieło (strona www). Umowa ustna?

Witam serdecznie, Sprawa jest dość prosta, ale nie wiem tak naprawdę jak ją ugryźć. Zleciłem zrobienie strony internetowej mojej firmy, znajomemu. Zapłaciłem mu całość gotówki, 4 tysiące złotych, z góry. Jak się okazało znajomy ma ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
27-07-2011, 14:08  
Ohmy
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Niewypełnienie umowy o dzieło (strona www). Umowa ustna?

Witam serdecznie,

Sprawa jest dość prosta, ale nie wiem tak naprawdę jak ją ugryźć.

Zleciłem zrobienie strony internetowej mojej firmy, znajomemu. Zapłaciłem mu całość gotówki, 4 tysiące złotych, z góry. Jak się okazało znajomy ma bardzo słomiany zapał. Na początku zrobił szkielet/szablon strony, potem całkowicie ją porzucił i tak przeciągał, nie robiąc na stronie zupełnie nic przez ponad 7 miesięcy.

Mam tego dość i zastanawiam się jakie mam możliwości. Nie podpisywaliśmy żadnej umowy. Jedynym dowodem jest faktura VAT, którą mi wystawił za wykonanie strony. Faktura jest wystawiona z jego firmy, którą prowadził w ramach akademickiego inkubatora przedsiębiorczości na moją firmę.

Na fakturze jest zaznaczone, że zapłacono gotówką, więc w moim rozumieniu dowód zapłaty mam. Co nie zmienia faktu, że umowa była ustna.

W jaki sposób domagać się ukończenia strony, a najlepiej zwrotu gotówki?

Z góry dziękuję za czas poświęcony mojej sprawie,
Pozdrawiam,
Ohmy.
Ohmy jest off-line  
27-07-2011, 14:43  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.769
Domyślnie RE: Niewypełnienie umowy o dzieło (strona www). Umowa ustna?

Umowa o dzieło może być zawarta ustnie
- wtedy jest tak samo ważna, jak zawarta pisemnie,
tyle że trudniej jest przeprowadzić dowód z umowy ustnej.
magnet jest off-line  
01-08-2011, 09:59  
Ohmy
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Niewypełnienie umowy o dzieło (strona www). Umowa ustna?

Zdaję sobie sprawę, że umowa ustna jest równie ważna, ale w tym wypadku nie jest tak, że kolega może powiedzieć, że dostał 4 tysiące za zrobienie "pustej strony", którą może mi zrobić przecież w ciągu 10 minut.

Googlując trochę, trafiłem na stronę Jak odzyskać pieniądze - nieuczciwi sprzedawcy na Allegro, zleceniodawcy, itp. Pozew cywilny.

a tam fragment o:

Cytat:
Postępowanie uproszczone stosuje się m.in. do spraw, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej - jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza kwoty 10 tys. zł (za Wikipedią). Zaletą tego postępowania jest to, że pozew jest tani (30zł) składany na określonym z góry formularzu, nie trzeba fatygować się do sądu. Wadą jest to, że trzeba wraz z pozwem złożyć wszelkie dokumenty (nie można potem "dokładać" dowodów), a dowody te muszą być nie budzące wątpliwości. Więcej informacji w Wikipedii.
Postępowanie upominawcze polega na tym, że sąd rozpoznaje nasz pozew bez wysłuchania pozwanego, a okoliczności przytoczone przez nas nie muszą być udowodnione, lecz jedynie prawdopodobne. W następnej kolejności sąd wydaje nakaz zapłaty, który jest wysyłany - wraz z naszym pozwem - do pozwanego. Pozwany ma określony czas (14 dni) na wniesienie sprzeciwu. Jeżeli tego nie zrobi - klamka zapadła, musi zapłacić Jeżeli nie - rozpoczyna się zwyczajne postępowanie z wyznaczeniem rozprawy. Powinniśmy jednak trzymać kciuki za to, żeby do tego nie doszło. W moim przypadku - pozwany nie wniósł sprzeciwu. Więcej informacji w Wikipedii.
Myślicie, że może to mieć tutaj zastosowanie? Dowodami miała by być faktura z dowodem zapłaty za nią + zaakceptowany przez Urząd Pracy biznes plan, uwzględniający, że zapłacę 4 tysiące za utworzenie strony?


A może ugryźć temat z drugiej strony, zostawiając dużo mniejsze pole do ciągania mnie po sądach i skoro strona/usługa NIE ZOSTAŁA jeszcze wykonana, to dokonać pisemnego wypowiedzenia z prośbą o zwrócenie "zaliczki", która była notabene 100% kwotą wynagrodzenia w ciągu xx dni roboczych. Miało by to sens? Mam prawo do wypowiedzenia umowy jeśli strona rozpoczęła już pracę nad stroną? Tak jak w pierwszym poście pisałem - część szablonu zrobił, jakaś grafika na stronie jest. Zrobił to na samym początku, potem zaczął mnie spławiać.

To mój pierwszy spór, w którym muszę zagłębiać się w nasze prawo więc jestem troszkę pogubiony. Byłbym bardzo wdzięczny za wskazówki, w jaki sposób najlepiej ugryźć tą sprawę. W tym momencie, były już znajomy, czuje się całkowicie bezkarny i robi mnie w jajo ponad pół roku.
Pozdrawiam.
Ohmy jest off-line  
10-08-2011, 10:30  
Ohmy
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Niewypełnienie umowy o dzieło (strona www). Umowa ustna?

Bump
Ohmy jest off-line  
10-08-2011, 12:04  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Niewypełnienie umowy o dzieło (strona www). Umowa ustna?

Może Pan od umowy odstąpić na podstawie art. 635 k.c. i wezwać wykonawcę do zwrotu zapłaconej kwoty. Oświadczenie takie, dla ewentualnych celów dowodowych, powinien Pan wysłać poleconym z.p.o. na adres rejestrowy wykonawcy.

Przepis prawny:
Art. 635 k.c.
Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.
Rafał M jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niewypełnienie umowy w terminie (odpowiedzi: 1) Mam podpisaną umowę na wykonanie pewnych prac. Termin zakończenia prac w umowie to 30 wrzesień 2014. Prace nie są wykonane. Ale to również z mojej...
§ Niewypełnienie umowy przedwstępnej (odpowiedzi: 1) Witam! Chciałem kupić mieszkanie, z opcją kredytowania. Ze sprzedającym podpisałem umowę przedwstępną bez notariusza i bez wpłacanego zadatku. Jednak...
§ Niewypełnienie ugody (odpowiedzi: 1) Strony podpisały przed SC ugodę na mocy której pozwany miał dokonać pewnych prac w lokalu powoda w określonym terminie. Powód dwukrotnie nie...
§ niewypełnienie postanowień ugody (odpowiedzi: 1) Witam, we wrześniu ub.r. doszło do ugody sądowej. W ugodzie zawarto zapisy zobowiązujące przeciwną stronę do: 1 - wymeldowania w terminie do...
§ Niewypełnienie swoich obowiązków (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, niestety ostatnio w pracy ( umowa na określony czas 10 lat ) z powodu natłoków spraw osobistych, niedopilnowałem swoich...
§ strona www bez umowy o dzielo-> umowa ustna (odpowiedzi: 2) Witam, prosilbym o nakreslenie moich szans jezeli chodzi o egzekwowanie naleznosci finansowej. oto sytuacja: *jestem grafikiem komputerowym ktory...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:45.