Miała być umowa zlecenie jest umowa o dzieło - Forum Prawne

 

Miała być umowa zlecenie jest umowa o dzieło

Witam! Problem jak w temacie. Dostałem prace w pewnym przedsiębiorstwie przez OHP. Od początku była mowa o tym, że jest to praca na umowe zlecenie, twierdzili tak w ohp, na rozmowie kwalifikacyjnej, potwierdzily to również ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
12-08-2011, 23:07  
Tidmajster
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Miała być umowa zlecenie jest umowa o dzieło

Witam!
Problem jak w temacie. Dostałem prace w pewnym przedsiębiorstwie przez OHP. Od początku była mowa o tym, że jest to praca na umowe zlecenie, twierdzili tak w ohp, na rozmowie kwalifikacyjnej, potwierdzily to również brygadzistki. Pracę zakończyłem dwa tygodnie temu, dzisiaj poszedłem odebrać i podpisać umowę (wydaje mi się, że taką umowę powinno się podpisywac przed rozpoczeciem pracy, ale z racji tego, że praca dotyczy pracy sezonowej dla osob uczacych się- przeplywa ludzi jest bardzo duzy, niektorzy rezygnuja po paru godzinach więc umowy są podpisywane po zakonczeniu pracy. Nie mam pojęcia czy to jest legalne czy nie, w każdym razie w każdym miejscu w ktorym pracowalem sezonowo przyjęto własnie takie rozwiązanie).
Podpisałem na jednej stronie, odwracam- a tam wielki napis- umowa o dzieło! Powiedziałem im, że reszty podpisów nie złożę i umowy nie odbiorę Gdyż dochodu z umowy o dzieło nie będe mógl potraktować jako dochód utracony i tym sposobem pracując przez miesiąc zamiast zarobic ~1200 zł będe do tyłu ~1800 bo przekroczę próg uprawniający mnie do odbioru stypendium na uczelni. Kobieta próbowała mi wmowić, że to żadna różnica dla mnie i że to umowy są prawie identyczne, ale w końcu powiedziała ze porozmawia z księgową i postara się zmienić umowę na umowę zlecenie.
W tym miejscu chciałbym prosić o Państwa poradę w następujących kwestiach
  1. Przedsiębiorstwo wypłacilo mi już pieniądze, ale na umowię, brakuje jeszcze dwóch z trzech moich podpisów- czy taka umowa jest ważna? jak będzie wyglądac sprawa z odprowadzeniem przez nich podatku z takiej niepodpisanej umowy?
  2. Czy istnieją realne szanse udowodnienia w sądzie, że tak naprawdę wykonywałem umowę o pracę? Praca była wykonywana w określonym przedziale czasowym w określonym miejscu , pod kierownictwem, no i wykonywałem najróżniejsze zadania.
  3. Jakie kroki według Państwa powinienem podjąc, jeżeli księgowa odmówi zmiany rodzaju umowy?

Mam nadzieję, że sprawa sama się rozwiąze i przy następnym spotkaniu dostanę swoją umowę zlecenie. Proszę Państwa o pomoc, gdyż, jeżeli tak się nie stanie chciałbym mieć parę prawnych argumentów które mogłyby przekonać dyrektora/księgową do zmiany decyzji.
Tidmajster jest off-line  
16-08-2011, 02:15  
Tidmajster
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Miała być umowa zlecenie jest umowa o dzieło

Up up
Tidmajster jest off-line  
16-08-2011, 06:47  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Miała być umowa zlecenie jest umowa o dzieło

1. Tak. Umowy cywilnoprawne nie muszą być zawarte w formie pisemnej, oczywiście dla celów dowodowych byłoby to korzystniejsze. Ważne, żeby odprowadzić podatek.
2. Sprawy o ustalenie stosunku pracy są skomplikowane i trudno przewidzieć, co orzeknie sąd, zwłaszcza kiedy znamy tylko Twoją wersję i nie mamy dostępu do dokumentacji.
3. Żadne, bo patrz punkt 1.
Ag_Maz jest off-line  
16-08-2011, 13:24  
Tidmajster
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Miała być umowa zlecenie jest umowa o dzieło

W takim razie w którym momencie została zawarta przeze mnie umowa? Gdy ustalałem warunki pracy na rozmowie kwalifikacyjnej czy dopiero po zakonczeniu pracy? Jeżeli przy rozmowie to czy mogę przedstawić księgowej agument ze treść umowy ustnej którą zawierałem różni się od tego co jest zawarte na piśmie?
Jeżeli nie zmienią mi rodzaju umowy to zostanę oszukany, więc przecież powinien istnieć jakiś środek prawny jaki mógłbym zastosować w takiej sytuacji.
Tidmajster jest off-line  
16-08-2011, 15:58  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Miała być umowa zlecenie jest umowa o dzieło

Cytat:
Napisał/a Tidmajster Zobacz post
W takim razie w którym momencie została zawarta przeze mnie umowa?
W momencie kiedy druga strona dowiedziała się, że chce Pan zawrzeć umowę o ustalonej treści.
Przepis prawny:
Art. 61 § 1 k.c. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.


Cytat:
Napisał/a Tidmajster Zobacz post
Jeżeli nie zmienią mi rodzaju umowy to zostanę oszukany, więc przecież powinien istnieć jakiś środek prawny jaki mógłbym zastosować w takiej sytuacji.
Wybór pomiędzy umowami o dzieło i zleceniem nie jest dowolny. Rodzaj umowy zależy od tego co jest jej przedmiotem, tzn. co i jaki sposób ma być na podstawie umowy wykonywane. Proszę napisać jakie czynności Pan wykonywał dla drugiej strony.
Rafał M jest off-line  
16-08-2011, 21:21  
Tidmajster
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Miała być umowa zlecenie jest umowa o dzieło

Wykonywałem to na co akurat było zapotrzebowanie. Pakowanie skrzynek na palety, wożenie beczek, obsluga taśm produkcyjnych etc. Praca zorientowana na staranne wykonanie a nie na efekt, co przemawia chyba za umową zlecenie
Tidmajster jest off-line  
16-08-2011, 21:32  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Miała być umowa zlecenie jest umowa o dzieło

Dokładnie tak. Opisany przez Pana cel umowy, jej faktyczny przedmiot i sposób wykonania świadczy jednoznacznie, że było to zlecenie a nie umowa o dzieło.
Przepis prawny:
art. 65. § 2 k.c. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.

A tak na marginesie to co jest "dziełem" według treści tej umowy?
Rafał M jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa o dzieło na świadczenie usług, które nie miały miejsca w rzeczywistości (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, W miesiącu czerwcu podpisałem umowę o dzieło na świadczenie usług telemarketingowych. Jednak po miesiącu tj. w lipcu...
§ Umowa z wykładowcą o organizację kursu - umowa o dzieło czy umowa zlecenie? (odpowiedzi: 7) Witam, Od jakiegoś czasu można przeczytać o tym, że ZUS kwestionuje zasadność zawierania umów o dzieło z wykładowcami, twierdząc, że w wyniku...
§ umowa zlecenie,o dzieło-jak to jest ze świadectwem pracy? (odpowiedzi: 2) na początku roku mam przepracowane na umowe o dzieło miesiac,potem była przerwa i znowu miesiac(na tyle umowa bo za drugim razem przepracowałam tylko...
§ W 2011 r. umowa zlecenie oraz umowa o dzieło,a podatek i PIT - zapytanie. (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie W 2011 r. pracowałam w dwóch różnych miejscach. Cały rok przepracowałam na umowie zlecenie, pracując w charakterze niani ...
§ Umowa o dzieło, umowa zlecenie, co i jak dokładnie i zgodnie z przepisami ? Pomocy. (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie drogich forumowiczów, Jako, iż jestem nowy, to się przedstawię - mam na imię Michał i mieszkam w Kaliszu (Wielkopolskie). A...
§ Obserwuj Odpowiedz Drukowanie dokumentów - umowa zlecenie, czy umowa o dzieło? (odpowiedzi: 1) Powiedzmy, że jest taka sytuacja: firma nie chcę kupować własnej drukarki ponieważ jej się to nie opłaca - drukuje bardzo mało dokumentów na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:26.