Umowa zlecenie - kilka pytań. - Forum Prawne

 

Umowa zlecenie - kilka pytań.

Witam! Mam kilka pytań co do umowy zlecenia: 1. Zleceniodawca przez większość czasu chce abym wykonywał czynności, o których nie było ani słowa na umowie (jest to jego sposób na tanie wykonanie ciężkich prac), czy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
31-08-2011, 17:41  
Synus
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Umowa zlecenie - kilka pytań.

Witam!

Mam kilka pytań co do umowy zlecenia:

1. Zleceniodawca przez większość czasu chce abym wykonywał czynności, o których nie było ani słowa na umowie (jest to jego sposób na tanie wykonanie ciężkich prac), czy mam prawo odmówić i czy mogę ponieść jakieś konsekwencje z tego powodu?

2. Wynagrodzenie comiesięczne określone kwotą netto. Zleceniodawca ma obowiązek opłacania składek emerytalnych i rentowych- czy zdanie w umowie mówiące, że chcę temu podlegać dobrowolnie zwalnia go od tego obowiązku? Wiem, że jeżeli w umowie jest napisane, że zleceniobiorca/zleceniodawca nie może wypowiedzieć umowy przed jej wygaśnięciem jest nic nie warte i jednak można ją wypowiedzieć. Czy jeżeli jednak to go nie zwalnia z tego obowiązku to będzie mógł mi te składki odbijać od tej kwoty netto? Nie wiem jakim cudem to przeoczyłem podpisując tą umowę.

3. Czy składając wymówienie na czas uzgodniony przez obie strony (nie ma w umowie ustalonego okresu wypowiedzenia) będę musiał wypłacić zleceniodawcy odszkodowanie? Np. za wyszkolenie następnego pracownika. Ja nie jestem pracownikiem tylko zleceniobiorcą, jak wszyscy, których zatrudnia w firmie. Czy coś takiego jest dopuszczalne? Z tego co wiem to nigdy nikogo w niczym nie szkolił zatrudniając kogoś.

4. Słyszałem, że umowa jest nieważna jeżeli nie spełnia kilku kryteriów np. brak pełnych danych zleceniodawcy (np regon itp.), lub postanowienia wyjęte z umowy o dzieło (wypłata lub jej brak zależna od końcowego efektu wykonywania pracy). Czy takie coś jest możliwe i jak tego można dokonać?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam!

Synus
Synus jest off-line  
01-09-2011, 12:56  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - kilka pytań.

2. Jeśli nie jestes uczniem/studentem, to z umowy-zlecenie obowiązkowo zleceniodawca musi odprowadzać składki: emerytalną, rentową, wypadkową i zdrowotną. Do ubezpieczenia chorobowego możesz zgłosić się dobrowolnie.
Reguluje to ustawa, a umowa musi byc zgodna z ustawą - nie odwrotnie.
Kwota zapisana w umowie, to kwota wynagrodzenia, która jest podstawą naliczania powyższych składek, więc nie widzę mozliwości by w wynagrodzeniu wpisać kwotę netto. Netto to będzie dopiero po odjęciu składek finansowanych przez ubezpieczonego i zaliczki na podatek dochodowy.
marjory jest off-line  
02-09-2011, 08:20  
Synus
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - kilka pytań.

Skoro więc jest wpisana kwota netto (1400) to zleceniodawca powinien odprowadzić składki tak jakby mi płacił około 1900 brutto?
Synus jest off-line  
02-09-2011, 14:30  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - kilka pytań.

Cytat:
Napisał/a Synus Zobacz post
Skoro więc jest wpisana kwota netto (1400) to zleceniodawca powinien odprowadzić składki tak jakby mi płacił około 1900 brutto?
To znaczy, że skoro wpisze Ci do umowy wynagrodzenie w kwocie 1400 zł, to powinien odprowadzć składki od kwoty 1400 zł i pomniejszyć Twoje wynagrodzenie o tę część składek, którą finansuje się z wynagrodzenia zleceniobiorcy. W związku z tym na rękę dostaniesz mniej niż w umowie. Właśnie dlatego w umowach nie wpisuje sie kwot netto tylko brutto.
No chyba, że "kreatywna księgowość" rozwiązała ten problem inaczej...
marjory jest off-line  
03-09-2011, 22:13  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - kilka pytań.

1. masz obowiązek wykonywać tylko to, do czego się zobowiązałeś w umowie.
2. jeżeli w treści umowy została ustalona kwota netto, to zleceniodawca ma obowiązek taką kwotę wypłacać "na rękę". Ale w umowie musi być jednoznacznie określone, że to kwota "netto", "do wypłaty" itp.
3. Odszkodowanie należy się tylko wówczas, gdy umowa zostaje wypowiedziana bez ważnego powodu i jeżeli w ten sposób zleceniodawcy zostanie wyrządzona szkoda. W przypadku procesu sądowego ciężar udowodnienia szkody i braku ważnego powodu wypowiedzenia spoczywa na zleceniodawcy.
4. Co do nieważności stosuje się art. 58 k.c.
Przepis prawny:
Art. 58 k.c.
§ 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.
§ 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
§ 3. Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.
Rafał M jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umowa zlecenie kilka pytań (odpowiedzi: 17) Skąd pochodzi cytat? mod czyli jeśli pracuje codziennie 6:00-14:00 pon-pt to powinnam dostac umowe o prace? (bo w zadnym wypadku nie podchodzi to...
§ Umowa zlecenie - kilka pytań (odpowiedzi: 1) Witam, na chwilę obecną jestem na dzień przed podpisaniem swojej pierwszej umowy zlecania i w związku z tym nachodzi mnie kilka pytań. ...
§ umowa zlecenie a ciąża kilka pytań (odpowiedzi: 7) Witam wszystkich mam kilka pytań dotyczących umowy zlecenie i prosiłbym o rozwianie kilku moich wątpliwości jeśli to oczywiście możliwe mianowicie...
§ Umowa zlecenie kilka pytań. (odpowiedzi: 5) Pracuję na umowę zlecenie. Dostałem kopię i czy oni mogą robić coś takiego. tytułem wynagrodzenia Zleceniodawcy przysługuje wynagrodzenie brutto w...
§ Umowa zlecenie - kilka pytań (odpowiedzi: 3) Witam, Zostałem skierowany do pracy przez PUP, pracodawca zatrudnił mnie od 6.10 do końca m-ca na umowę zlecenie, po tym czasie mam niby mieć 3...
§ Umowa zlecenie - pytań kilka. (odpowiedzi: 2) Mianowicie zaczniemy od wstępu: Pracuję w Agencji Bankowej na kasie tj. przyjmuje wpłaty. Pracuje w wyznaczonym miejscu i godzinach. Posiadam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:42.