Umowa zlecenie na czas nieokreślony - Forum Prawne

 

Umowa zlecenie na czas nieokreślony

Witam, Moim nieszczęściem było podpisanie umowy zlecenia na czas nieokreślony. Dziwny twór, wszyscy mówią, że pierwsze słyszą o czymś takim. Jednak sama umowa nie jest moim problemem. Kończę studia, jestem na V roku i dostałem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło

Umowy zlecenia i o dzieło - aktualne tematy:

  • § Kara za nieobecność na inwenta...
    Witam. Przyszedł do mnie dzisiaj list polecony z wezwaniem do zapłaty. Jest to kara za niestawienie sie na...
  • § Niejasny zapis w umowie
    Witam, po sporej batalii z firmą, która nie zamierzała wypłacić mi wynagrodzenia za prawa autorskie otrzymałem...
  • § Umowa o dzieło- wynagrodzenie
    Witam, co zrobić w sytuacji gdy pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło? Miała to być...

Odpowiedz
 
02-03-2007, 15:13  
pojke
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie Umowa zlecenie na czas nieokreślony

Witam,

Moim nieszczęściem było podpisanie umowy zlecenia na czas nieokreślony. Dziwny twór, wszyscy mówią, że pierwsze słyszą o czymś takim. Jednak sama umowa nie jest moim problemem.
Kończę studia, jestem na V roku i dostałem naprawde lukratywną ofertę pracy, przy czym pracodawca potrzebuje pracownika "od zaraz lub wcale".
W mojej umowie zleceniu na czas nieokreślony mam punkt, w którym napisane jest, że obie strony obowiązuje 30 dniowy okres wypowiedzenia. Proste i przejrzyste. Jednak chciałbym ten punkt na swoje potrzeby obejść kożystając z innego.
Otóż jako że byłem młodym studentem podpisując umowę, zastrzegłem sobie, że czasem muszę iść na uczelnię na zajęcia, przez co dodany jest punkt (coś tego typu, umowę mam w domu, mogę zacytować jutro rano), że system pracy jest 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu, ale mogę opuszczać pracę, przy czym za te godziny nie jest mi płacone.
Zastanawiam się, czy kożystając z tego punktu nie mógłbym poprostu przez 30 dniowy okres wypowiedzenia nie przychodzić do pracy.
Jak to wygląda ze strony prawnej? Czy mogę za to "beknąć"?

Proszę o pomoc.

pozdrawiam
Rafał
pojke jest off-line  
02-03-2007, 15:29  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.154
Domyślnie

Umowa zlecenia nie podlega prawu pracy.
Nakago jest off-line  
02-03-2007, 15:32  
pojke
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie

Naczy się że co?!

Sorka ale jestem zielony w te klocki Jestem od komputerów

Tzn że mogę zrezygnować bez żadnych konsekwencji? Pozatym gdzieś wyczytałem, że umowa zlecenie na czas nieokreślony, ze stałym wynagrodzeniem i godzinami pracy jest nielegalna i powinno się ją zgłosić do PIP, który uznaje ją za umowę o pracę...


[EDIT] AAAAaaa kapuje!! Ale ze mnie lamer! Przepraszam! Bardzo prosiłbym moderatora o przeniesienie do działu "prawo cywilne".
pojke jest off-line  
02-03-2007, 15:58  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.154
DomyślnieNa cywilnym pewnie lepiej odpowiedzą, bo Kodeks cywilny ma własne uregulowania, często odmienne od Kodeksu pracy.
Nakago jest off-line  
03-03-2007, 09:22  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.113
Domyślnie

Szanowny Panie, jest taka zasada, że podpisanych umów należy dotrzymywać. Jeśli zgodził się Pan na miesięczny termin wypowiedzenia umowy zlecenia, to niestety w razie wcześniejszego zerwania jej, druga strona ma prawo domagać się zadośćuczynienia, mogą przed sądem cywilnym udowodnić że ponieśli jakieś straty i będzie Pan musiał je pokryć w całości.
Inną sprawą jest to, czy mimo nazwania jej umową zleceniem, nie była to faktycznie zakamuflowana umowa o pracę. Jednak to może tylko stwierdzić prawomocnym wyrokiem sąd pracy. Uzyskanie takiego prawomocnego wyroku to droga bardzo długa i trudna. szanse na wygranie - mniej niż 50%.
W tym przypadku należy dogadać się ze zleceniodawcą.
Na dodatek, aby podjąć inną pracę (nie wiemy czy ma być zawarta umowa o pracę, czy też znowu jakaś cywilnoprawna) nie musi Pan pytać o zgodę swego zleceniodawcę.
Janusz.C.M. jest off-line  
03-03-2007, 09:38  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

A co stoi na przeszkodzie aby zacząć od zapytania się zleceniodawcy o zgodne rozwiązanie tej umowy?
Pasqud jest off-line  
03-03-2007, 10:42  
pojke
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie

Już tłumaczę.

Problem polega na tym, że nie chcę zostać bez pracy. Mówiąc pracodawcy, że chcę odejść, on może nie zgodzić się na szybszy termin, przez co rozwiąże umowę po 30 dniach. Natomiast nowy pracodawca nie będzie chciał mnie zatrudnić po tym okresie, ponieważ ma 3 miesiące na ukończenie projektu. Strata miesiąca jest dla niego nie do zaakceptowania. Firma ta jest spółką skarbu państwa i oferuje umowę o pracę.

[cytat="Janusz M."]Na dodatek, aby podjąć inną pracę (nie wiemy czy ma być zawarta umowa o pracę, czy też znowu jakaś cywilnoprawna) nie musi Pan pytać o zgodę swego zleceniodawcę.[/cytat]

Czy w takim układzie, tak jak zasugerowałem, jest możliwość, że podejmę nową pracę podczas okresu wypowiedzenia, przy czym do starej pracy poprostu nie będę chodził? Wiem, że to trochę nie uczciwe, ale chcę odejść z firmy właśnie przez jej nieuczciwość, nie ze względów zarobkowych.
pojke jest off-line  
03-03-2007, 11:36  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.113
Domyślnie

Decyzja należy do Pana, ale może narazić się Pan na zapłacenie wysokiego odszkodowania byłemu zleceniodawcy jeśli wykaże że poniósł z Pana winy jakieś straty, lub nie osiągnął zysków.
Janusz.C.M. jest off-line  
05-03-2007, 00:29  
pojke
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie

Ok, jeszcze trzoszke poprzeszkadzam.
Szperałem, szperałem i wyszperałem takie coś:

[cytat:32u5f109]Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

Kodeks cywilny w art. 746 stanowi, że dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Również przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Sąd Najwyższy stwierdził, że umowa zlecenia zawarta na czas oznaczony może być wypowiedziana przez każdą ze stron w każdym czasie (art. 746 k.c.).

Jak wynika z uregulowań zawartych w kodeksie cywilnym (umowa zlecenia) zarówno dający zlecenie jak i je przyjmujący mogą wypowiedzieć zawartą między nimi umowę. Ustawodawca nie przewidział w tej kwestii żadnego rozróżnienia w odniesieniu do umowy zawartej na czas określony lub nieokreślony. Zatem czego ustawa nie rozróżnia należy traktować w taki sam sposób. Mimo że zasadą jest, iż umów terminowych nie można wypowiadać, ustawodawca dopuszcza takie wypowiedzenie w stosunku do zawartej umowy zlecenia niezależnie od jej rodzaju.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2004 r., sygn. akt IV CK 640/03
[/cytat:32u5f109]

Jak to się ma do mnie i mojej sytuacji?
pojke jest off-line  
05-03-2007, 07:22  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.113
Domyślnie

Ten wyrok nic nie zmienia w Pana sprawie.
Jeśli się Pan do czegoś zobowiązał, to należy to wykonać. Jeśli Pan wypowiada zlecenie, należy liczyć się z koniecznością wyrównania zleceniodawcy ewentualnych strat. Nie można wypowiedzieć zlecenia za trzydziestodniowym wypowiedzeniem i natychmiast zaprzestać wykonywania zlecenie. Pan tak planuje zrobić, a ja uprzedzam, że zleceniodawca wystąpi do sądu o odszkodowanie i sprawę wygra.
Nie wnikam w to, że gdyby Pan wystąpił do sądu pracy o ustalenie że była to naprawdę umowa o pracę mimo nazwania jej zleceniem, to Pan najprawdopodobniej by sprawę wygrał, ...ale po roku czy też dwóch.
Janusz.C.M. jest off-line  
27-04-2008, 15:17  
nippy
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: Umowa zlecenie na czas nieokreślony

Ja mam podobne pytanie, za wyjątkiem tego, że pracuje obecnie na 2óch umowach-zlecenia, jednej na czas nieokreślony a drugiej na czas określony, natomiast nie mam w nich nic wspomniane o tym jaki termin mnie obowiązuje jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy, w związku z tym chciałbym się dowiedzieć jaki okres wypowiedzenia obowiązuje mnie w przypadku umowy zlecenia na czas określony a jaki na czas nieokreślony?? Proszę o szybką odpowiedź,ponieważ sprawa jest pilna.
nippy jest off-line  
27-04-2008, 16:09  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.113
Domyślnie Re: Umowa zlecenie na czas nieokreślony

Umowa zlecenia może być rozwiązana w każdym czasie.(Art. 746 kc) Jednak zleceniobiorca jest odpowiedzialny za ewentualne szkody jakie poniósł zleceniodawca z powodu wypowiedzenia umowy przez zleceniobiorcę.
Janusz.C.M. jest off-line  
28-04-2008, 22:13  
nippy
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: Umowa zlecenie na czas nieokreślony

Dziękuję za szybką oraz konkretną odpowiedź panie Januszu.
nippy jest off-line  
26-03-2012, 18:34  
aniach-a2
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Umowa zlecenie na czas nieokreślony

witam ja tez mam problem z rozwiazaniem umowy zlecenie u mnie sytuacja wyglada tak ze umowe mam od 10.2011 na jak dlugo nie wiem bo nawet nie dostalam kopi tej umowy a wypelnialam tylko swoje dane na pustym druku i wysylalam go poczta kontakt z pracodawca mam tylko telefoniczny.od stycznia tego roku nikt nie odbiera odemnie karty pracy w zwiazku z tym nie dostaje za nia wynagrodzenia jakis czas temu poprosilam o rozwiazanie mojej umowy no i problem bo uslyszalam odp ze obowiazuje mnie 30dni okresu wypowiedzenia, a ja nie jestem juz w stanie tej pracy wykonywac czy bede miala jakies konsekwencje prawne jesli poprostu zaprzestane wykonywania zlecenia? dodam jeszcze ze jest to praca dodatkowa na okolo 15 godzin w miesiacu
aniach-a2 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umowa zlecenie na czas nieokreślony (odpowiedzi: 3) Witam, próbowałam sie dowiedziec czy pracodawca moze na umowie zlecenie na czas nieokreslony wreczyc mi wypowiedzenie o prace bez podania przyczyny?...
§ Umowa zlecenie- czas nieokreślony. (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, proszę o pomoc. Mam wątpliwości czy umowa zlecenie może być zawarta na czas nieokreślony? Czy jest to zgodne z prawem? Z góry...
§ Umowa zlecenie - Czas nieokreślony (odpowiedzi: 2) Witam! Wiem, wiem... ten temat zapewne był poruszany milion razy... Niestety nie znalazłem odpowiedzi która pasowała by do mojego przypadku. A...
§ umowa zlecenie- na czas nieokreślony (odpowiedzi: 1) Klient stara się o kredyt w placówce Banku. W celu wykazania, że nie posiada zaległości w Krus okazał zaświadczenie z pracy, iż jest zatrudniony na...
§ Umowa zlecenie na czas nieokreślony?? (odpowiedzi: 1) Witam jestem zatrudniony w firmie na umowę zlecenie na czas nieokreślony. Kiedy taka umowa przechodzi w umowę o pracę ?? Bo chyba nie można takiej...
§ Umowa zlecenie na czas nieokreślony ? (odpowiedzi: 3) Witam, podpisałam z pewną instytucją umowę zlecenie na 3 miesiące. Umowa ta wygasła w zeszły wtorek. Poproszono mnie o przedłużenie tej umowy na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:27.