umow zlecenie - zus - wynagordzenie - Forum Prawne

 

umow zlecenie - zus - wynagordzenie

Witam Swego czasu podpisałem umowę zlecenie, której warunki zostały zmienione poprzez ustne i jednostronne ustalenia ze strony "szefa" (czyli takie widzimisię). Jako iż zapewniono mnie o aneksie do tej umowy, który będzie powyższe ustalenia wprowadzał ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
01-07-2008, 16:36  
rob_e
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie umow zlecenie - zus - wynagordzenie

Witam

Swego czasu podpisałem umowę zlecenie, której warunki zostały zmienione poprzez ustne i jednostronne ustalenia ze strony "szefa" (czyli takie widzimisię). Jako iż zapewniono mnie o aneksie do tej umowy, który będzie powyższe ustalenia wprowadzał w życie, zgodziłem się. Aneksu jednakże nie było, a co za tym idzie nie było też zmiany w wynagrodzeniu. Były za to zmiany w zakresie obowiązków. Umowę zerwałem. Nie otrzymałem jednakże wynagrodzenia za przepracowany okres (mimo umowy zlecenie rozliczany byłem za ilość przepracowanych godzin), a co ważniejsze nie zostały za mnie odprowadzane składki zus (za cały przepracowany okres - około pół roku) mimo iż przewidywała to umowa. Co zrobić?
rob_e jest off-line  
02-07-2008, 12:25  
nalik
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

Umowa zawarta w formie pisemnej nie może być zmieniona ustnie. Co to znaczy że zerwałeś umowę , czy wykonałeś zlecenie ? Jeśli wykonałeś zlecenie w danym okresie i rozwiązałeś umowę to wynagrodzenie należy się za ten okres. Skoro nie zostały odprowadzone składki to ZUS chętnie by sie tym zainteresował.
nalik jest off-line  
04-07-2008, 11:01  
rob_e
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

umowa została zmieniona ustnie od strony szefa. Co oznacza że zerwałem? Dałem wypowiedzenie w formie pisemnej i zostało ono przyjęte. Co do wykonania zlecenia: umowa dotyczyła administracji siecią i serwerami... trudno zakończyć zadanie bez końca.
rob_e jest off-line  
04-07-2008, 11:41  
nalik
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

Ustna zmiana pisemnej umowy była bezskuteczna. Zmiana umowy nie oznacza jej "zerwania". Za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie.
nalik jest off-line  
04-07-2008, 13:33  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

[cytat="nalik":2pz3uqkk]Ustna zmiana pisemnej umowy była bezskuteczna.[/cytat:2pz3uqkk]

Jesteś tego pewien? Mogę prosić o podstawę prawną?
Nauzicaa jest off-line  
04-07-2008, 16:11  
jowiM
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

Umowa zlecenie została uregulowana w art. 734 - 751 Kodeksu Cywilnego
jowiM jest off-line  
04-07-2008, 16:19  
jowiM
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

Podstawowe uregulowania prawne dotyczące ubezpieczeń społecznych zawiera ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
jowiM jest off-line  
04-07-2008, 16:29  
jowiM
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

sądem właściwym do rozpatrywania sporów z umów zlecenia jest sąd cywilny.
jowiM jest off-line  
05-07-2008, 00:00  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

Wiem, gdzie jest uregulowana umowa zlecenia. Chodzi mi o podstawę stwierdzenia, że umowa w formie pisemnej musi być zmieniona w formie pisemnej.
Nauzicaa jest off-line  
05-07-2008, 21:49  
nalik
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

z k.c.
Art. 77. § 1. Uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia.
§ 2. Jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.
§ 3. Jeżeli umowa została zawarta w innej formie szczególnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia; natomiast odstąpienie od umowy albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.
nalik jest off-line  
06-07-2008, 08:49  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

No właśnie, czyli:

1. najpierw strony musiałby wpisać do umowy wymóg zmiany w formie pisemnej,
2. nawet jeżeli to zrobiły, to musiałyby wyraźnie zastrzec, że jest to forma pod rygorem nieważności.

Z opisu stany faktycznego nie wynika ani jedno ani drugie, a poza tym 'hurtowe' stwierdzenie jowi, że zmiana pisemnej umowy tylko pisemnie, jest w świetle powyższego przepisu nietrafne.
Nauzicaa jest off-line  
06-07-2008, 09:07  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

Trudno ustalić kto ma rację, jeśli się nie zna treści umowy
Być może dopuszcza ona ustne zmienianie zakresu zlecanych prac?
Następna sprawa,
czy wystawiał Pan rachunki za wykonane zlecenie?
Przecież na rachunku wylicza się wysokość składek ZUS, bez tego nie można ustalić wysokości odprowadzanej zaliczki na podatek dochodowy?
A może godził się Pan na wypłatę "do ręki" bez żadnych rachunków i podatków?
Podobno to trwało pół roku i co, nie protestował Pan? Nie upominał się? Dopiero po pół roku? Dziwne.
Janusz.C.M. jest off-line  
06-07-2008, 09:13  
jowiM
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

Nuzicaa przeczytaj jeszcze raz uważnie wszystkie posty. Ze szczególnym uwzględnieniem co i kto w danym poście stwierdza a unikniesz przypisywania przynajmniej mojej osobie postów których nie napisałam.
jowiM jest off-line  
06-07-2008, 09:47  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

[cytat="jowiM":u8yjo1ey]Nuzicaa przeczytaj jeszcze raz uważnie wszystkie posty. Ze szczególnym uwzględnieniem co i kto w danym poście stwierdza a unikniesz przypisywania przynajmniej mojej osobie postów których nie napisałam.[/cytat:u8yjo1ey]


Rzeczywiście, błędna informacja o zmianie tylko w formie pisemnej pochodziła od innego użytkownika. Bardzo przeraszam.
Nauzicaa jest off-line  
07-07-2008, 07:48  
nalik
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie Re: umow zlecenie - zus - wynagordzenie

Aby umowę zawartą w formie pisemnej można było zmienić tylko w formie pisemnej nie potrzeba do tego wprowadzania do umowy treści , że zmiana umowa wymaga formy pisemnej. Wynika to bowiem bezpośrednio z art. 77 par. 1 "zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia". Oznacza to , że jeśli strony zawarły umowę w formie pisemnej (innymi słowy formę pisemną przewidziały w celu jej zawarcia) to aby zmienić tę umowę muszą dokonać tego także w formie pisemnej. Uwzględniając ochronną funkcję formy dla obrotu prawnego i jego uczestników - forma czynności modyfikujących nie powinna być mniej pewna niż forma czynności pierwotnej.

I ACr 231/92 wyrok s.apel. w Katowicach 1992.05.29 OSA 1992/12/88
Zmiana umowy zawartej na piśmie powinna być stwierdzona pismem.
nalik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kopia umow zlecenie (odpowiedzi: 2) Witam, jak w tytule chcialbym dowiedziec sie czy pracodawca u ktorego pracowalem w 2014 roku ma obowiazek wystawic na moja prosbe kopie umow zlecenie...
§ umow zlecenie a wypłata wynagrodzenia na l4 (odpowiedzi: 3) Witam. Mam takie pytanie jak mam umowę o zlecenie podpisywana co miesiac i byłem na l4 prze z pieć i pół tygodnia to czy pracodawca ma wypłacić mi...
§ umow zlecenie - wazna? (odpowiedzi: 13) W lipcu bieżącego roku pracowalam w firmie x ,otrzymalam umowe zlecenie na rok. Po 2 tygodniach zakonczylam wspolprace z ta firma, zas we wrzesniu...
§ wynagordzenie (odpowiedzi: 3) Witam! Czy wynagrodzenie podstawowe za tę samą pracę, na tym samym stanowisku, u tego samego pracodawcy w różnych miastach może się różnić?...
§ Wypłata chorobowego z tytułu umowy o pracę a umow a umowa zlecenie (odpowiedzi: 18) Witam Mam taki case: Pracuję a raczej pracowałem legalnie na etat i niestety na jesien powaznie zachorowałem co wyłączyło mnie z czynności...
§ umowa o pracę i umow zlecenie (odpowiedzi: 1) Witam, Mam problem z rozliczeniem siostrze dwóch pitów krótko pracowałą na umowe i umowe zlecenie kwoty z PITów umow o prace Przychód 1340...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:37.