Umowa zlecenie - rezygnacja i własna działalność - Forum Prawne

 

Umowa zlecenie - rezygnacja i własna działalność

Witam Od pewnego czasu borykam się z pewnym problemem. Mianowicie pracuje w pewnej firmie handlowej (detal) na umowie zlecenie której warunki są dość szeroko rozbudowane i mam pewien problem gdyż chciałbym zrezygnować z obecnej pracy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
20-01-2013, 20:26  
akaboczek1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Umowa zlecenie - rezygnacja i własna działalność

Witam

Od pewnego czasu borykam się z pewnym problemem. Mianowicie pracuje w pewnej firmie handlowej (detal) na umowie zlecenie której warunki są dość szeroko rozbudowane i mam pewien problem gdyż chciałbym zrezygnować z obecnej pracy i podjąć własną działalność gospodarczą w takiej samej branży i takiej samej gamie produktów.

Problem polega na tym czy warunki umowy nie kolidują lub nie zabraniają mi tego robić. Chciałbym uzyskać poradę w tej sprawie. Umieszczę tu tylko fragment tej umowy, jeżeli ktoś chciałbym rzetelnie pomóc mogę przesłać wszystkie warunki umowy na priv.

Zastanawiają mnie następujące wpisy:

"...na potrzeby umowy rozumie się informacje poufne obejmujące tajemnice handlową..., min: kontakty handlowe, tajemnic handlowych,"

"Zleceniobiorca zobowiązany jest w okresie trwania umowy, a także w okresie 2 lat od jej rozwiązania, przez co strony rozumieją zarówno wypowiedzenie umowy zlecenie przez zleceniodawce jak i zleceniobiorcę,, rozwiazanie umowy za porozumieniem stron, do zxachowania w poufności wszelkich tajemnic i informacji poufnych"

Czy te wpisy zabraniają bądź jakieś inne regulacje prawne, otworzenie przez ze mnie firmy handlowej w takiej samej branży z takimi samymi produktami jak firma w której aktualnie pracuje?

Bardzo serdecznie proszę o pomoc.

Dziękuje
akaboczek1 jest off-line  
20-01-2013, 22:13  
szubert
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - rezygnacja i własna działalność

Dotyczy to że masz zakaz kontaktu z klientami pozyskanymi podczas pracy dla tej firmy przez okres trwania umowy oraz 2 lata po zakończeniu umowy, ponadto nie wolno ci stosować podobnych strategii marketingowych itp przez taki sam okres, nie ma zapisu że nie wolno ci prowadzić podobnej działalności. Tak wiec możesz założyć ale nie wolno ci robić tego co robiłeś w tamtej firmie aby pozyskać klienta oraz kontaktu z tymi klientami w celu podkupienia ich dla siebie przez najbliższe 2 lata po tym okresie dopiero ci wolno.
szubert jest off-line  
21-01-2013, 09:14  
akaboczek1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - rezygnacja i własna działalność

A zakładając że hipotetycznie:

Aktualna firma handluje produktami X1 i X2 i sprzedaje je w swoim sklepie stacjonarnym oraz za pomocą allegro.

Czyli rozumiem ze ja rezygnując z pracy w tej firmie nie mogę zrobić tak "Otwieram sklep stacjonarny (inne miasto) z produktami X1 i X2 oraz tez sprzedaje te produkty za pomocą allegro"

Nawet jeżeli schemat sprzedaży w firmie w której pracuje był wypracowany przeze mnie i jej rozwój był na moich pomysłach?
akaboczek1 jest off-line  
21-01-2013, 11:08  
GrubyMiś
Stały bywalec
 
Posty: 2.201
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - rezygnacja i własna działalność

Szubert nie wysuwaj pochopnych wnioskow. Troche ubarwiles. Kolega jest na umowie zlecenie i sytuacja wyglada w ten sposob ze kontakt z klientami jest mozliwy, jesli ten kontakt zostal uzyskany inna droga niz firma poprzednia.

1. umowa o zakazie konkurencji na podstawie tego zapisu nie istnieje
2. informacje ogolnodostepne nie sa objete tajemnica handlowa.
3. wedlug mnie mozna otwierac dzialalnosc konkurencyjna jesli nie korzystamy bezposrednio z danych do ktorych dostalismy dostep w firmie. Mozemy zrobic wlasna baze danych.
GrubyMiś jest off-line  
21-01-2013, 13:22  
akaboczek1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - rezygnacja i własna działalność

GrybyMiś dziekuje za odpowiedź.

Aczkolwiek aby jeszcze rozjaśnić sytuację. Nie będę korzystał z żadnej bazy danych aktualnej firmy gdyż są to zwykli klienci detaliczni którzy sami mnie znajdują jako sklep, a nie ja ich. Czyli zwykła sprzedaż. Z tym że chciałbym sprzedawać za pomocą tych samych kanałow czyli allegro, sklep internetowy i sklep stacjonarny - tego mi nikt w żadnej umowie nie zabroni, chyba.
Lecz chodzi o towar - czy mogę sprzedawać taki sam towar w takiej samej branży. nawet pochodzący z innego źródła czyli nie korzystając z bazy danych aktualnej firmy.
Czyli najprościej ujmując czy mogę handlować tym samym towarem w mojej firmie po odejściu z obecnej, korzystając z ogólnodostępnych kanałów zbytu i technik?
akaboczek1 jest off-line  
21-01-2013, 14:07  
GrubyMiś
Stały bywalec
 
Posty: 2.201
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - rezygnacja i własna działalność

Masz prawo stac sie dystrybutorem tego towaru. Nic nie stoi na przeszkodzie by otworzyc wlasna dzialalnosc. Zakazu konkurencji nie ma jak mowilem.
GrubyMiś jest off-line  
23-01-2013, 12:35  
szubert
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - rezygnacja i własna działalność

@akaboczek1

Pisze na przykładzie moje umowy i nie koloruje, ma dowód cytuje:

§7
[...]
4. Zleceniobiorca nie może bez uprzedniej pisemnej zgody Zleceniodawcy prowadzić podobnej działalności na rachunek własny lub innych osób fizycznych lub prawnych. Za działalność podobną strony uznaje wszelką działalność związaną z ochroną osób lub mienia.

Tak wiec na podstawie podobnego zapisu u mnie wiem jakie metody stosują firmy podpisując umowy zlecenie, na dodatek jest dodawana klauzula iż spory są rozwiązywane w pierwszej kolejności wg umowy a dopiero w drugiej wg kodeksu. Podpis pod umową obliguje do tego że to akceptuje wiec nie czytanie umowy przed podpisanie wkopuje nas w to że musimy wg mniej postępować.
szubert jest off-line  
23-01-2013, 12:47  
GrubyMiś
Stały bywalec
 
Posty: 2.201
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - rezygnacja i własna działalność

Cytat:
Napisał/a szubert Zobacz post
Tak wiec na podstawie podobnego zapisu u mnie wiem jakie metody stosują firmy podpisując umowy zlecenie, na dodatek jest dodawana klauzula iż spory są rozwiązywane w pierwszej kolejności wg umowy a dopiero w drugiej wg kodeksu.
Zapis nie obowiazuje po ustaniu swiadczenia na rzecz zleceniobiorcy. Wlasciwie mozna powiedziec ze tylko dobra wola zleceniobiorcy pozwala mu na nieodplatne swiadczenia. Wypowiedzenia nieodplatnego swiadczenia nie trzeba skladac. Tak wiec w tym sporze nie istnieje zobowiazanie swiadczenia zakazu konkurencji na rzecz drugiej strony. Skoro nie istnieje, to nie istnieje pisemna zgoda zleceniobiorcy na dzialania konkurencyjne.

Zleceniobiorcy i zleceniodawcy nie wiaze ZADNA umowa, jesli zleceniobiorca nie otrzymuje swiadczenia zwrotnego.
GrubyMiś jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa o zlecenie a własna działalność (odpowiedzi: 2) Witam posiadam umowę o zlecenie na umowie 1850 zł mam odprowadzane składki, chciałbym założyć własną działalność gospodarczą czy będę musiał płacić...
§ umowa zlecenie a własna działalnośc gospodarcza (odpowiedzi: 9) Witam mam pytanie próbuję znaleźć coś w internecie na temat składek ZUS dla nowych firm i nastknęółam sie na cos takeigo " że o umowa zlecenia...
§ Umowa zlecenie czy własna działalność? (odpowiedzi: 3) Witam, od sierpnia zmieniam pracę i mam do wyboru umowę zlecenie albo własną działalność. Pracę będę wykonywała w domu. Chciałabym wiedzieć co mi...
§ umowa zlecenie a własna działalność (odpowiedzi: 2) Moj pracodawca zasugerowal mi zebym zalozyla swoja dzialalnosc wtedy on nie bedzie odprowadzal na mnie skladek tylko bede to robila sama za siebie....
§ własna działalnośc i umowa zlecenie a ZUS (odpowiedzi: 2) 1.) chcę na dniach założyć własną dz. gospodarczą jako mikro przedsiębiorca - czyli przez 2 lata opłacam niższą składkę ZUS samodzielnie 2.) chcę...
§ Umowa zlecenie a własna działalność gospodarcza (odpowiedzi: 1) Witam, jestem studentem zaocznym (22lata).Pracuję na umowę zlecenie, szef płaci mi tylko obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Chce rozpocząć własną...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:29.