Ciąża a koniec umowy - Forum Prawne

 

Ciąża a koniec umowy

Witam, ja zgłaszam się tu z ciekawszą sprawą, pracuje jako nauczycielka, pracowałam na umowę na zlecenie w jednej placówce, lecz tam nie mam ubezpieczenia chorobowego, w drugiej pracowałam już na dwie umowy na zlecenie, dyrektorka ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
06-02-2013, 17:59  
annamrok
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Ciąża a koniec umowy

Witam, ja zgłaszam się tu z ciekawszą sprawą, pracuje jako nauczycielka, pracowałam na umowę na zlecenie w jednej placówce, lecz tam nie mam ubezpieczenia chorobowego, w drugiej pracowałam już na dwie umowy na zlecenie, dyrektorka podpisała ze mną umowę o pracę z dniem 1.02. do 30.04, termin porodu to 15.05... przyznam się że mnie to męczy, bo wiem że umowa automatycznie przedłuża się do dnia narodzin, a potem co? przysługuje mi coś? czy prosić o podpisanie nowej umowy

dodaję że placówka ma do 20 pracowników!
annamrok jest off-line  
06-02-2013, 21:58  
poas
Zbanowany
 
Posty: 449
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

w czasie ciąży umowa się automatycznie przedłuża, ale tylko w przypadku umów o pracę (art. 177 kodeksu pracy), a nie w przypadku umowy zlecenia. Przy umowie zleceniu nie wiele co przysługuje, jedynie to co jest zapisane. To jest umowa cywilnoprawna. Kobiecie w ciąży pracującej na umowę zlecenie, jeśli w czasie trwania ciąży owa umowa wygaśnie, nie przysługuje zasiłek macierzyński! Nie przysługuje Tobie urlop macierzyński. Chyba, że wykażesz, że faktycznie jest to stosunek pracy na podstawie umowy o pracę (ma wszystkie cechy umowy o pracę).
poas jest off-line  
07-02-2013, 07:54  
joanna3112
Stały bywalec
 
Posty: 1.301
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

Będzie przysługiwać Ci zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS. Pracodawca nie ma obowiązku podpisywania z Tobą kolejnej umowy.
joanna3112 jest off-line  
07-02-2013, 10:27  
poas
Zbanowany
 
Posty: 449
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

sprostuję swój post-zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje osobie, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem nabycia prawa do niego jest przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Nie jest wymagany żaden okres ubezpieczenia poprzedzający urodzenie dziecka, ponieważ prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania.
poas jest off-line  
08-02-2013, 09:32  
eamelka
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

Witam
Podepnę się pod temat mam pytanie czy mi się będzie należał macierzyński
Moja sprawa wygląda następująco:
Umowa na czas nieokreślony (zatrudnienie 11 lat) właśnie mam likwidowany zakład pracy z 3 m-cznym okresem wypowiedzenia do 30 kwietnia poród mam na 27 czerwca podobno ZUS będzie mi wypłacał tylko do dnia porodu zasiłek chorobowy a macierzyński nie będzie się należał gdyż poród nastąpił po okresie zatrudnienia. Może mi ktoś powiedzieć czy naprawdę po porodzie zostanę bez środków do życia?
eamelka jest off-line  
08-02-2013, 16:46  
annamrok
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

poas, napisałam że podpisałam umowę o pracę, dodam cały etat!
annamrok jest off-line  
08-02-2013, 17:17  
szponka1
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

witam mam pytanie

od 20 listopada jestem na macierzyńskim, w dniu 20 stycznia wygasła mi umowa o prace. Chciałabym się dowiedzieć czy w tej sytuacji ZUS dalej będzie mi płacić urlop macierzyński...

Wiem że jest możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego o 4 tygodnie czy mojej sytuacji jest to możliwe ???
Jeśli tak - to do kogo miałabym się o to ubiegać ????
z góry dziękuje za odpowiedź..
szponka1 jest off-line  
09-02-2013, 00:33  
poas
Zbanowany
 
Posty: 449
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

annamrok-przepraszam nie doczytałam się. Jeśli tak to temat raczej nie tu, bo to jest prawo cywilne, a to powinno być w prawie pracy (to tym bardziej jeszcze mnie zmyliło). Odnosi się do Ciebie w takim razie art. 30 § 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia. Musisz wniosek złożyć do ZUS.
eamelka-domyślam się, że Ty także byłaś zatrudniona na umowę o pracę, skoro umowa na czas nieokreślony i prawdopodobnie w jednym zakładzie pracy 11 lat. Jeśli są to zwolnienia z powodu likwidacji zakładu pracy, to prawdopodobnie są to zwolnienia grupowe. Przysługuje Tobie odprawa w tym momencie, o ile pracodawca podlega pod ustawę z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (zatrudniał min. 20 pracowników i rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem nie z winy pracownika. W okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnił min. 10 osób a zatrudniał mniej niż 100). Odprawa to 3 miesięczne wynagrodzenie (w Twoim przypadku, bo pracowałaś 11 lat). Co do ciąży- art. 30 § 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - zasiłek macierzyński przysługuje w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży: wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. § 3 art. 30 tej samej ustawy - ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Więc masz rację, przysługuje Tobie zasiłek do czasu porodu. W § 2 art. 30 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa- zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy, skrócony w wymiarze o 2 tygodnie. Musisz tylko złożyć wniosek do ZUS w tej sprawie.
szponka1-jak dla mnie to raczej nie będziesz mogła przedłużyć urlopu macierzyńskiego, gdyż wygasła Tobie umowa o pracę. Urlop macierzyński to wolne od pracy, które należy się kobiecie po urodzeniu dziecka, a ty już nie pracujesz. Jakby pracodawca podpisał z Tobą nową umowę, to co innego. ZUS będzie dalej Tobie wypłacał zasiłek macierzyński. Nie jestem tylko pewna, czy nie trzeba złożyć wniosku do ZUS w tej sprawie, skoro wygasła umowa.
Tak na przyszłość umowa o pracę to dział prawo pracy, a nie umowy zlecenia i o dzieło (prawo cywilne).
poas jest off-line  
10-02-2013, 14:50  
Bladeloki
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

Witam, jestem w ciąży i pracuje na umowe zlecenie odnawianą co miesiąc. Odprowadzam sobie dobrowolną składkę chorobową od 5.12.12r. Stąd mam pytania.
- Czy 5.03.13r mogę już wręczyć chorobowe, czy jest jakieś ukryte liczenie tych 90 dni? Np według przepracowanych godzin, czy dni pracujących?
- Po wręczeniu chorobowego ZUS będzie mi wypłacał aż do porodu chorobowe, mimo tego, że nie będzie przedłużana moja umowa w pracy?
- Jeżeli moja umowa zostanie odnawiana co miesiąc aż do porodu to czy będzie należał mi się jakiś zasiłek macierzyński przy opłącanej dobrowolnej składce chorobowej?
Bladeloki jest off-line  
10-02-2013, 18:58  
poas
Zbanowany
 
Posty: 449
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, która występuje w trakcie ciąży, przez 270 dni!, czyli przez 9 miesięcy-cały okres ciąży. Zgodnie z art. 9 § 1 i 2 do tego okresu tzw. okresu zasiłkowego wlicza się także wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy oraz wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Art. 7 zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Jak się pracuje to płaci za to pracowadca. Jeśli nie przedłużą umowy zlecenia, to wydaje się, że będzie wypłacał ZUS, ale podejrzewam, że trzeba złożyć wniosek do ZUS w tej sprawie. Co do tych 90 dni to Art. 4paragraf 2 - do tego okresu wlicza się także poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Ustawa także gwarantuje zasiłek macierzyński już od momentu urodzenia dziecka (art. 29 § 1§ ). Według mnie nie ma znaczenia, czy umowa będzie przedłużana co miesiąc, czy zawrze się ją na czas dłuższy.
poas jest off-line  
12-02-2013, 19:16  
Bladeloki
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

Proszę o pomoc po raz kolejny, bo zwariuję.
Jak już wspominałam jestem w ciąży i pracuje na umowe zlecenie odnawianą co miesiąc. 5 marca mogłabym iść na zwolnienie ponieważ mija 90 dni odprowadzanych dobrowolnych składek chorobowych.
Mój zleceniodawca wymusił na mnie presje abym powiedziała mu co jest powodem tego, że chce odprowadzać te składki, bo jesgo zdaniem coś kombinowałam! Zapytał się wprost czy jestem w ciąży więc mu to potwierdziłam.
Od 11 lutego czyli od wczoraj zmienił mi się zleceniodawca i stwierdził, że nie będzie "wołał" mnie do pracy, ponieważ jestem w ciąży... Dotąd pracowałam zawsze przez cały miesiąc, ewentualnie raz na miesiąc nie było zlecen na zakładzie, więc np ja miałam wolne.
Dlaczego jestem dyskryminowana? Czy mój poprzedni zleceniodawca miał w ogóle prawo powiedzieć nowemu, że jestem w ciąży??
Czy mają w ogoóle prawo żeby nie kazać mi przychodzić do pracy tylko dlatego, że jestem w ciąży??
Bladeloki jest off-line  
13-02-2013, 09:09  
GrubyMiś
Stały bywalec
 
Posty: 2.201
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

Jestes dyskryminowana z powodu ciazy.
Rozmowy osobiste miedzy nimi to nie twoja sprawa i nic ci do tego.
Na trzecie pytanie nie istnieje sensowna odpowiedz. Zadaj pytanie/pytania jak ochloniesz troche.
GrubyMiś jest off-line  
13-02-2013, 11:53  
poas
Zbanowany
 
Posty: 449
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

Cytat:
Napisał/a Bladeloki Zobacz post
Proszę o pomoc po raz kolejny, bo zwariuję.
Jak już wspominałam jestem w ciąży i pracuje na umowe zlecenie odnawianą co miesiąc. 5 marca mogłabym iść na zwolnienie ponieważ mija 90 dni odprowadzanych dobrowolnych składek chorobowych.
Mój zleceniodawca wymusił na mnie presje abym powiedziała mu co jest powodem tego, że chce odprowadzać te składki, bo jesgo zdaniem coś kombinowałam! Zapytał się wprost czy jestem w ciąży więc mu to potwierdziłam.
Od 11 lutego czyli od wczoraj zmienił mi się zleceniodawca i stwierdził, że nie będzie "wołał" mnie do pracy, ponieważ jestem w ciąży... Dotąd pracowałam zawsze przez cały miesiąc, ewentualnie raz na miesiąc nie było zlecen na zakładzie, więc np ja miałam wolne.
Dlaczego jestem dyskryminowana? Czy mój poprzedni zleceniodawca miał w ogóle prawo powiedzieć nowemu, że jestem w ciąży??
Czy mają w ogoóle prawo żeby nie kazać mi przychodzić do pracy tylko dlatego, że jestem w ciąży??
Trzeba było powiedzieć, że masz prawo, aby skorzystać z ubezpieczenia, gdyż daje Tobie możliwość ewentualnego pójścia na zwolnienie w przypadku chorobowego, nie musiałaś mówić od razu o ciąży. On ubezpieczając Ciebie nie stracił nic, bo to z Twojej pensji pobierali składkę odprowadzaną do ZUS. Co do sformułowania "wołał" mnie do pracy, nikt nikogo nie musi wołać do pracy. Jak będzie potrzeba to pójdziesz na zwolnienie, a jak nie, to będziesz pracować dalej. Prawo mają zawsze, ażeby nie kazać przychodzić do pracy. Obojętnie, czy jesteś w ciąży, czy też nie. Nie zapominaj, że to jest umowa zlecenie. Tutaj jedynie możesz się podeprzeć kodeksem cywilnym i dopiero na drodze cywilnoprawnej dochodzić jakichkolwiek roszczeń. Trzeba się było jednak zapytać co to według niego oznacza nie przychodzić, czy to jest "oficjalne" wypowiedzenie umowy (jeśli tak niech to da na piśmie)? Bo jeśli tak, furtkę otwiera Tobie art. 745 kc-dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym momencie, ale gdy wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę oprócz wypłacenia wynagrodzenia. Co do dyskryminacji, to niestety nie obowiązuje Ciebie kodeks pracy, jedynie możesz wystąpić tak jak wcześniej napisałam z powództwa cywilnego i oczywiście w takim wypadku mieć świadków. Jeszcze jedna jest furtka, którą wiele osób wykorzystuje... i to ze skutkiem pozytywnym. Wykaż, że faktycznie Twoja praca miała wszystkie cechy umowy o pracę. Niestety pracodawcy nie respektują prawa i uważają, że jak komuś dadzą umowę zlecenie, to mogą również nakładać na nich obowiązki wynikające z kodeksu pracy. W kodeksie pracy jest wyraźnie powiedziane, że zatrudnianie kogokolwiek w warunkach o których w nawiasie(pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem) jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, podanych przeze mnie w nawiasie (art. 22 kp). Osobiście nie znoszę cwaniactwa pracodawców. Do końca także nie rozumiem, dlaczego chcesz od razu po tych 90 dniach pójść na zwolnienie jak nie ma wskazań lekarskich, ale to już Twoja sprawa.
poas jest off-line  
15-02-2013, 22:23  
Bladeloki
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Z tymi cechami umów to czytałam, że różnią się głównie tym, że na umowie zleceniu jest w umowie napisane, że osoba trzecia może za mnie wykonać zlecenie a na umowie o pracę nie występuje nic takiego. U mnie także coś takiego jest lecz mój koordynator nie godził się na to aby osoby trzecie wykonywały zlecenie hm...
Mój lekarz od początku chciał wysłać mnie na zwolnienie i za każdym razem mówie, że jeszcze troszke popracuje, a moja praca nie jest zbyt lekka i pracuje także w porze nocnej gdzie nie jest to wskazane.
A więc mam jeszcze kilka pytań.
1.Załóżmy, że pójde po 90 dniach (w marcu) na zwolnienie i lekarz będzie mi wystawiał je co miesiąc. Więc czy muszą mi przedłużać od kwietnia umowe co miesiąc abym dostawała do porodu zasiłek chorobowy z ZUSu? Bo tak umowa mi się skończy z ostatnim dniem marca i co wtedy??
2. Jeżeli umowy będą przedłuzać mi co miesiąc do lipca (bo na lipiec mam termin porodu) to czy będzie przysługiwał mi zasiłek macierzyński?
3. Jeżeli tych umów nie będę dostawać to czy w jakiś sposób mogę starać się o zasiłek macierzyński z ZUSu?
Proszę o odpowiedź
Bladeloki jest off-line  
16-02-2013, 12:23  
poas
Zbanowany
 
Posty: 449
Domyślnie RE: Ciąża a koniec umowy

A więc mam jeszcze kilka pytań.
1.Załóżmy, że pójde po 90 dniach (w marcu) na zwolnienie i lekarz będzie mi wystawiał je co miesiąc. Więc czy muszą mi przedłużać od kwietnia umowe co miesiąc abym dostawała do porodu zasiłek chorobowy z ZUSu? Bo tak umowa mi się skończy z ostatnim dniem marca i co wtedy??
2. Jeżeli umowy będą przedłuzać mi co miesiąc do lipca (bo na lipiec mam termin porodu) to czy będzie przysługiwał mi zasiłek macierzyński?
3. Jeżeli tych umów nie będę dostawać to czy w jakiś sposób mogę starać się o zasiłek macierzyński z ZUSu?
Proszę o odpowiedź [/QUOTE]

Odpowiedzi
Pytanie nr 1. Wydaje mi się, że nie (lekarz wpisze na zwolnieniu, że niezdolność do pracy jest w wyniku ciąży)
Pytanie nr 2. Wydaje mi się, że tak
Najlepiej udać się do ZUS (lub zadzwonić) i przedstawić tam swoją sytuację, tam dowiesz się najpewniejszych inforamcji.
poas jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ koniec 182 dni chorobowego oraz koniec umowy o pracę (odpowiedzi: 4) Witam Zwracam się do Was z prośbą o wyjaśnienie mi pewnej kwestii. Mianowicie: 24 grudnia br. mija mi się 182 dni chorobowego wypadkowego, z...
§ koniec urlopu macierzyńskiego, koniec umowy, zwolnienie lekarskie (odpowiedzi: 8) Witam. Mam pytanie. Moja żona miała umowę o pracę od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2012. W tym czasie była na urlopie macierzyńskim, który kończy się...
§ koniec urlopu wychowawczego i koniec umowy o pracę (odpowiedzi: 1) witam od 2008 roku pracuję w firmie, w której od 2011 roku do dnia 31,08,2013 mam wzięty urlop wychowawczy z datą 31.08.2013 kończy mi się również...
§ Koniec macierzyńskiego i koniec umowy o pracę. (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie: w lipcu urodzę Dziecko i idę na macierzyński. Czyli 5 msc (20tyg). Urlop skończy mi się w grudniu. Do końca grudnia mam tylko...
§ brakujące godziny na koniec roku i koniec umowy (odpowiedzi: 4) Witam. Mam następujęcy problem właśnie kończy mi się umowa tj. do końca 2009 w naszej firmie w przypadku braku pracy (małej ilości zamówień)...
§ koniec u.macierzyńskiego+koniec umowy o pracę (odpowiedzi: 7) Witam, jestem w następującej sytuacji: mam 36 lat, ok. 10 lat pracy w różnych miejscach; w obecnym miejscu zatrudnienia mam umowę na czas określony...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:25.