Umowa zlecenie a odzież robocza - Forum Prawne

 

Umowa zlecenie a odzież robocza

Nigdzie w przepisach nie znalazłem konkretnej odpowiedzi dotyczącej obowiązku lub braku obowiązku przydzielania odzieży roboczej i obuwia dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Art. 304 KP mówi o obowiązkach pracodawcy względem pracowników zatrudnionych na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło

Umowy zlecenia i o dzieło - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
30-04-2013, 11:00  
Critu
Użytkownik
 
Posty: 106
Domyślnie Umowa zlecenie a odzież robocza

Nigdzie w przepisach nie znalazłem konkretnej odpowiedzi dotyczącej obowiązku lub braku obowiązku przydzielania odzieży roboczej i obuwia dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia.
Art. 304 KP mówi o obowiązkach pracodawcy względem pracowników zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę i wskazuje art. 207 KP, przytoczony artykuł nie rozwiązuje konkretnie tych wątpliwości.

Proszę o rade.
Critu jest off-line  
30-04-2013, 11:07  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.956
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Ale umowa zlecenie nie jest regulowana kodeksem pracy...
Masz jakieś pytanie?
Ag_Maz jest off-line  
30-04-2013, 11:21  
Critu
Użytkownik
 
Posty: 106
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Masz rację, umowa zlecenie nie jest regulowana kodeksem pracy, ale w myśl Art.304.§1.Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.
a Art 207 KP nie precyzuje konkretnie odzieży roboczej.

Moim zdaniem więc nie ma takiego obowiązku. Tak więc czy inspektor z PIP może się do tego przyczepić i nakazać wydanie takiej odzieży?

Może ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie?
Critu jest off-line  
01-05-2013, 11:59  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.737
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Powinno to być uregulowane w zawartej umowie.
Jeśli w czasie pracy-zlecenia, ktore wykonuje zleceniobiorca jest konieczne (z uwagi na bezpieczeństwo zleceniobiorcy) używanie odzieży roboczej/ochronnej i środków ochrony indywidualnej, powinno byc wpisane w umowie np., że zleceniobiorca zobowiązuje się wykonywać pracę w sposob bezpieczny, zgodny w wymaganiami przepisow i zasad bhp. Zakup i wyposażenie w odzież roboczą i ś.o.i. leżą po stronie zleceniodawcy/zleceniobiorcy (wpisać właściwe
Jesli zlecenie jest wykonywane na terenie zleceniodawcy, to PIP - w przypadku braku takiego uregulowania wzajemnego - może się do tego "przyczepić", zwłaszcza w razie jakiegos wypadku zleceniobiorcy.
Ewania jest off-line  
07-05-2013, 09:01  
Critu
Użytkownik
 
Posty: 106
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Serdecznie dziękuję za odpowiedź w tej sprawie.
Critu jest off-line  
12-05-2013, 23:46  
misza500
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - odzież robocza NIE

Pracownikom zatrudnionym na umowę zlecenie odzież ochronna się nie należy. Wynika to wprost z art Art. 304 z indeksem 1 kodeksu pracy. który wskazuje, że Obowiązki, o których mowa w art. 211, w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, a także na osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.
misza500 jest off-line  
12-05-2013, 23:55  
misza500
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - odzież robocza NIE

Szanowni Państwo - PIP w sprawie odzieży ochronnej dla pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie nic nie może nakazać, bo przekroczy swoje uprawnienia i naruszy przepisy.
misza500 jest off-line  
13-05-2013, 09:10  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.737
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Zapominasz misza500 o art. 304 w zakresie obowiązków pracodawcy wobec nie-pracowników. PIP właśnie pod ten punkt podciągnie swoje żądanie, jeśli temat ten nie zostanie uregulowany we wzajemnej umowie.
PIP nie przekroczy swoich uprawnień, skoro temat ten znajduje się w przepisach prawa pracy - powoła się właśnie na art. 304.
Dlatego twierdzę, że sprawy bhp wynikające z art. 304 (obowiązki obu stron) powinny byc uwzględnione w zawieranej umowie cywilnej.
Ewania jest off-line  
13-05-2013, 10:46  
misza500
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Należy zwrócić uwagę, że w powołanym przepisie (art. 304 indeks 1) ustawodawca zastrzegł, iż obowiązki wynikające z art. 211 K.p. ciążą na osobach świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnym.
PIP może powoływać się na każdy artykuł ale nie zmieni przepisów prawa.
misza500 jest off-line  
13-05-2013, 10:59  
misza500
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Rozpatrywanie art. 304 w zw. z art. 207 bez uwzględnienia art. 304 indeks 1 w zw. z art. 2011 daje podstawy do przyjęcia teorii Ewania.
misza500 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odzież robocza - kto płaci? (odpowiedzi: 11) Dzisiaj byłem na spotkaniu w sprawie pracy i mam pewne wątpliwości. Dostaliśmy formularz do wypełnienia danymi personalnymi wraz z przypiętą...
§ Odzież robocza (odpowiedzi: 1) Firma dostarcza od początku istnienia pracownikom odzież roboczą + obuwie ochronne zakupione z pomocą BHP-owca . Jako brygadzista , aby poprawić...
§ odzież robocza (odpowiedzi: 1) Witajcie; Mam pytanie co ile lat przysługuję odzież robocza? co 12 miesiecy czy co 24 miesiące? buty na magazyn? polar? kurtka? spodnie oraz...
§ odzież robocza (odpowiedzi: 1) witam pracuje w sklepie meblowym(noszenie,skręcanie,rozwózka mebli) czy powinienem otrzymać odzież roboczą bądż jakiś ekwiwalent.Jeżeli przez 5lat...
§ Odzież robocza (odpowiedzi: 1) Witam! Czy pracodawca może pobierać opłatę za wydaną odzież roboczą osobie zatrudnionej na umowę - zlecenie na okres dwóch miesięcy?
§ odzież robocza (odpowiedzi: 1) witam, pracuje w pewnej firmie kurierskiej jako magazynier od 1,5roku. na pocztki przez 10 miesiecy byla to umowa zlecenie, potem omowa o prace....z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:55.