Jaką wybrać umowę pomiędzy dwoma osobami fizycznymi. - Forum Prawne

 

Jaką wybrać umowę pomiędzy dwoma osobami fizycznymi.

Witajcie. Zastanawiam się w jaki sposób rozliczyć się z drugą osobą fizyczną - chodzi aby odbyło się to jak najmniej "boleśnie" (na tą chwilę najkorzystniejszą opcją jest raczej umowa o dzieło). Ja jestem osobą, która ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
07-05-2013, 22:33  
aler
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Jaką wybrać umowę pomiędzy dwoma osobami fizycznymi.

Witajcie.
Zastanawiam się w jaki sposób rozliczyć się z drugą osobą fizyczną - chodzi aby odbyło się to jak najmniej "boleśnie" (na tą chwilę najkorzystniejszą opcją jest raczej umowa o dzieło). Ja jestem osobą, która wykonywać będzie zlecenie.
Chciałbym prosić o pomoc w interpretacji prawa:
Czy chcąc zarobić "na rękę" z umowy o dzieło między osobami fizycznymi np. 750zł muszę stawkę na umowie podnieść o odpowiednią kwotę, którą będę musiał odprowadzić do US. Jesli tak, to ile ta kwota powinna wynosić i jak ją obliczyć? Czy można zastosować 50% koszt uzyskania przychodu tak jak z umowami o dzieło zawieranymi z firmami?
Druga kwestia to opłacenie wspomnianego podatku. Kiedy mam to zrobić? Czy mam na to miesiąc od czasu wpłynięcia pieniędzy na moje konto?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
aler jest off-line  
07-05-2013, 23:17  
kama.1988
Stały bywalec
 
Posty: 591
Domyślnie RE: Jaką wybrać umowę pomiędzy dwoma osobami fizycznymi.

Poczytaj sobie najpierw o tym czym jest dzieło http://http://forumprawne.org/umowy-zlecenia-o-dzielo/73780-kodeks-cywilny-umowy-o-dzielo.html, a czym zlecenie http://forumprawne.org/umowy-zleceni...-zlecenia.html i zastanów pod jaki rodzaj umowy będzie podlegać Twoja "działalność".

Odnośnie podatków i składek skorzystaj z google.pl, a znajdziesz wiele kalkulatorów wynagrodzeń.
kama.1988 jest off-line  
08-05-2013, 14:00  
wrkrdm
Użytkownik
 
Posty: 116
Domyślnie RE: Jaką wybrać umowę pomiędzy dwoma osobami fizycznymi.

1. Jeśli chcesz zarobić 750zł netto, to sumę tą powiększasz o podatek (18%) i dopiero taką kwotę brutto płaci Ci zleceniodawca.
2. Podatek (wspomniane wyżej 18%) odprowadzasz samodzielnie w swoim rocznym zeznaniu podatkowym (wcześniej nie musisz wpłacać żadnych zaliczek do US, wszystko zapisujesz dopiero w PIT).
3. Tak, jeśli przenosisz prawa autorskie majątkowe do dzieła, to możesz wtedy zastosować 50% stawkę kosztów uzyskania przychodu.
wrkrdm jest off-line  
08-05-2013, 19:43  
kama.1988
Stały bywalec
 
Posty: 591
Domyślnie RE: Jaką wybrać umowę pomiędzy dwoma osobami fizycznymi.

Nie mieszaj ludziom w głowie. Nie ma podatku 18% tylko 20 % (lub 50%). Obliczając różnicę wynagrodzenia brutto i netto uwzględnia się jeszcze koszt uzyskania przychodu, a podatek liczy się od kwoty wynagrodzenia brutto, a nie netto (10% ze 100 to 10 100-10=90, a 10% z 90 to 9 90+9=99 czujesz różnicę?). W przypadku umowy zlecenie w grę mogą wchodzić jeszcze inne składki, dlatego właśnie radzę skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów.

Umowy zlecenie i dzieło nie można stosować dowolnie i zamiennie. Wszystko zależy od tego jaką co dana osoba ma wykonać.
kama.1988 jest off-line  
19-05-2013, 14:53  
wrkrdm
Użytkownik
 
Posty: 116
Domyślnie RE: Jaką wybrać umowę pomiędzy dwoma osobami fizycznymi.

Cytat:
Napisał/a kama.1988 Zobacz post
Nie mieszaj ludziom w głowie. Nie ma podatku 18% tylko 20 % (lub 50%).
20% i 50% to koszty uzyskania przychodu a nie podatek.
Cytat:
Napisał/a kama.1988 Zobacz post
Obliczając różnicę wynagrodzenia brutto i netto uwzględnia się jeszcze koszt uzyskania przychodu, a podatek liczy się od kwoty wynagrodzenia brutto, a nie netto (10% ze 100 to 10 100-10=90, a 10% z 90 to 9 90+9=99 czujesz różnicę?).
Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś, potem mój post i przemyśl ponownie swoją wypowiedź.[/QUOTE]
wrkrdm jest off-line  
19-09-2014, 19:59  
PatSaw
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Jaką wybrać umowę pomiędzy dwoma osobami fizycznymi.

Podbijam pytanie: czyli rozumiem, że jeśli jako osoba fizyczna zawieram osobę z drugą osobą fizyczną, i to ja jestem zleceniodawcą, wszelkie obowiązki związane z odprowadzeniem podatku leżą po stronie zleceniobiorcy (i wynosi on standardowo 20%)?

Poprzedni post jest z 2013 roku; czy to obowiązuje w 2014 roku?
Bardzo proszę o odpowiedź - lub korektę mojego toku rozumowania.
PatSaw jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż pomiędzy dwoma osobami fizycznymi i reklamacja (odpowiedzi: 6) Witam, niedawno sprzedałem na jednym z portali aukcyjnych używany dysk twardy (kup teraz). Transakcja przebiegła pomiędzy dwoma osobami...
§ Umowa pomiędzy osobami fizycznymi (odpowiedzi: 9) Cześć, chciałem zapytać o umowę między dwiema osobami fizycznymi. Umowa ma dotyczyć posprzątania mieszkania. Obydwie osoby nie prowadzą...
§ umowa pisemna pomiędzy dwoma osobami (odpowiedzi: 4) Czy umowa pisemna zawarta pomiędzy dwoma osobami, bez udziału notariusza, jest wiążąca prawnie?
§ wypowiedzenie umowy pożyczki między dwoma osobami fizycznymi (odpowiedzi: 29) Witajcie. Nurtuje mnie problem. A mianowicie chodzi o to, że jakiś czas temu (około 2 miesiące) pożyczyłam na umowę ustną od koleżanki 11000 zł....
§ Umowa kupna sprzedaży między dwoma osobami fizycznymi (odpowiedzi: 2) Witam! Mam problem i jestm w kropce. Jestem w 8 miesiącu ciąży i zaczęłam robić wyprawkę. Postanowiłam kupić używany wózek dziecięcy i chodziło mi o...
§ Umowa zlecenie między dwoma osobami fizycznymi a usługi fotograficzne (odpowiedzi: 3) Witam. Chciałem zapytać o taką rzecz. Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Do października nie chcę zakładać działalności gospodarczej, bo chcę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:50.