Brak zapłaty całości kwoty a Zakończenie umowy-zlecenia - Forum Prawne

 

Brak zapłaty całości kwoty a Zakończenie umowy-zlecenia

Witajcie. Mam takie pytanie. Mój wujek pracował u pewnego zleceniodawcy na umowę zlecenie. Łącznie posiada ok. 5 umów zleceń z tymże zleceniodawcą. Niektóre umowy wg. tego co się doczytuję w nich jak też w wyciągu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
27-05-2013, 18:02  
nostu
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie Brak zapłaty całości kwoty a Zakończenie umowy-zlecenia

Witajcie.

Mam takie pytanie. Mój wujek pracował u pewnego zleceniodawcy na umowę zlecenie. Łącznie posiada ok. 5 umów zleceń z tymże zleceniodawcą.
Niektóre umowy wg. tego co się doczytuję w nich jak też w wyciągu bankowym z konta mojego wujka nie zostały do końca rozliczne. Mianowicie upłynął termin wykonywania zleceń (niedługo będzie blisko pół roku) a kwoty zawarte w umowach nie są wypłacone w całości. Tj np na umowie widnieje zapis np. na kwotę 4200 zł płatną w 4 ratach a wypłacono na konto wujka łącznie ok. 1300 zł i to w wysokościach nie zgadzających się w żaden sposób z tymi w umowie. Na umowach widnieje również zapis że : "każda zmiana w umowie musi być sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności" - tu mój wujek nie podpisywał aneksów do umów wyrażających zgodę na zmianę wysokości kwot jak też terminów wypłat owych rat.

Ponaddto - w umowach istnieje ważny zapis: "wypowiedzenie umowy może nastąpić tylko w formie pisemnej" - zatem mój wujek czyli zleceniobiorca musi dostać od swojego zleceniodawcy wypowiedzenie umowy żeby ta mogła zostać nie zrealizowana w całości - a takowego wypowiedzenia nie dostał. Umowy poprostu wygasły z upływem terminu na który zostały zawarte czyli w trakcie gdy mój wujek wykonywał zlecenie zleceniodawcy. W tym wypadku wg. mnie zleceniodawca powinien wypłacić w całości kwoty zawarte w umowach lub doprowadzić do wyrównania należności z tytułu umowy odejmując sumy już przelane na konto wujka Chodzi mi o przypadek że np. w umowie jest kwota np 5000 zł, zleceniodawca wypłaca np. 2000 zł i umowa wygasa bez wypowiedzenia pisemnego z tytułu upływu okresu na jaki została zawarta - zatem brakującą kwotę wg mnie powinien zleceniodawca wypłacić na konto wujka. Czy mam rację?

Jak wyegzekwować należności ?

Drugie pytanie - mój wujek w trakcie trwania którejś z umów przez tzw. brygadzistę pracującego dla zleceniodawcy został poinformowany że może nie przychodzić bo nie ma dla niego zlecenia i że zwalnia mojego wujka. W tym wypadku gdy umowa miałaby zostać rozwiązana to zgodnie z zapisem wujek powinen dostać wypowiedzenie na piśmie a tego nie dostał - więc czy umowa dalej toczy swój bieg aż do terminu na który została zawarta i czy w tym wypadku nalezy się wynagrodzenie z tytułu tej umowy które zostało zawarte w tejże umowie?
nostu jest off-line  
28-05-2013, 21:11  
kama.1988
Stały bywalec
 
Posty: 529
Domyślnie RE: Brak zapłaty całości kwoty a Zakończenie umowy-zlecenia

Jeżeli zlecenie nie jest fizycznie wykonywane to z jakiego tytułu ma przysługiwać wynagrodzenie i za co chcesz wystawiać rachunek? W przypadku umowy zlecenie wynagrodzenie przysługuje nie za czas trwania umowy, ale za realizację zlecenia. Jeżeli zlecenie nie jest świadczone wynagrodzenie się nie należy.

Podstawą do wypłacenia wynagrodzenia za umowę zlecenie są rachunki i protokoły. Nie ma tu miedzy innymi urlopu, czy zwolnienia lekarskiego. Jeżeli zlecenie nie zostało wykonane w całości zleceniodawca mógł potrącić z tego tytułu część wynagrodzenia zapisanego w umowie.
kama.1988 jest off-line  
28-05-2013, 23:25  
nostu
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Brak zapłaty całości kwoty a Zakończenie umowy-zlecenia

No dobrze - rozumiem. Ale praca polegała na dokładnie takiej samej pracy jaką wykonywał mój wujek i pierwszych dwóch umowach i jak też w kolejnych. Po drugie - umowa NIE ZOSTAŁA WYPOWIEDZIANA WE WŁASCIWY SPOSÓB czyli domniemywać można że trwała nadal aż do terminu jej wygaśnięcia. Czyli przed tym potencjalnym zwolnieniem ustnym miał dwie umowy a potem drugie dwie dostał. Czyli wynikałoby z tego iż robiąc to samo w jedym okresie czasu był związany ze zleceniodawcą aż CZTEREMA UMOWAMI. Zatem należałoby się wynagrodzenie za 4 umowy. a tutaj płacone było najpierw tytułem pierwszych dwóch a potem dwóch kolejnych umów. Niestety z tego co wiem - wujek nie dostawał kopi rachunków.
nostu jest off-line  
28-05-2013, 23:36  
kama.1988
Stały bywalec
 
Posty: 529
Domyślnie RE: Brak zapłaty całości kwoty a Zakończenie umowy-zlecenia

Dana "praca" została wykonana raz, a nie kilkukrotnie, więc według mnie nadal część zlecenia nie została wykonana, przyjmując i wykonując nowe zlecenie jednocześnie zaprzestał wykonywania poprzedniego. Tak samo umowa jak i rachunki/protokoły powinny być wystawione w dwóch kopiach. Może wystąpić do zleceniodawcy o kopie.

P.S. Tu piszesz, że zlecenie dotyczyło wujka, w innym wątku, że Ciebie... Chyba trochę za dużo kombinujesz.
kama.1988 jest off-line  
28-05-2013, 23:48  
nostu
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Brak zapłaty całości kwoty a Zakończenie umowy-zlecenia

Zgadza się - jest też drugi wątek niemalże o tym samym. Nie kombinuję tylko próbuję ustalić kto zawalił i w jaki sposób z umowami a że odpowiedzi nie było stosunkowo szybko to napisałem w swoim imieniu. I proszę nie inputować że kombinuję bo działam w dobrej wierze i w porozumieniu z zainteresowanym który nie ma internetu żeby sobie napisać temat.Teoretycznie przecież jest możliwe żeby mieć i 700 umów zleceń z jednym zleceniodawcą w tym samym czasie więc w czym problem? Można mieć z tym samym zleceniodawcą jedną umowę na podniesienie żeczy X i postawienie w punkcie Y a drugą umowę na podniesienie rzeczy X i położenie w punkcie Z i tego przecież nikt nie zabroni. A można obie czynności wykonywać po koleii... Z tego co wiem - akurat zleceniodawca to ostry cwaniak i nie jednego już przekręcił na konkretną kasę. Po drugie -drugi temat został założony żeby dowiedzieć się innych faktów. Dlatego też jest.

Zatem - ponawiam pytanie - czy w nawiązaniu do tematu możliwe jest skuteczne wypowiedzenie tych umów SŁOWNIE za pośrednictwem osoby pracującej dla właściwego zleceniodawcy umowy mimo klauzuli o wypowiadaniu pisemnym?
nostu jest off-line  
28-05-2013, 23:56  
kama.1988
Stały bywalec
 
Posty: 529
Domyślnie RE: Brak zapłaty całości kwoty a Zakończenie umowy-zlecenia

Było to nieprawidłowe, ale jak dla mnie ciężko stwierdzić, czy nie skuteczne. Nawet umowę o pracę można skutecznie wypowiedzieć ustnie przy świadkach. Skoro za zasadne wujek/Ty uznał podpisanie nowej umowy to można również domniemywać, że rozwiązanie poprzedniej umowy również uznał za dokonane.

Tak, czy inaczej, jeżeli dwie umowy zlecenie o tym samym zakresie obowiązywały jednocześnie dla mnie bezzasadnym jest wymaganie podwójnej zapłaty, skoro dany zakres został wykonany tylko raz.
kama.1988 jest off-line  
29-05-2013, 00:10  
nostu
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Brak zapłaty całości kwoty a Zakończenie umowy-zlecenia

Czyli jednakowoż się zgadzamy - nieprawidłowość przy wypowiadaniu była więc teoretycznie zleceniodawca sam sobie mógł nabruździć i wyrządzić sam sobie szkodę której możliwe że nie był świadomy lub pracownik działający na jego polecenie nie dopełnił formalności - zatem zawsze można próbować otrzymać pisemne wyjaśnienie sytuacji od zleceniodawcy i jego ustosunkowanie się do sprawy. Z tego co wiem - rozmowy na temat umów odbywały się zawsze w 4 oczy między moim wujkiem jak też osobą pracującą dla zleceniodawcy.

Po drugie - kto powiedział że był wykonany tylko raz jak mój wujek był ciągany " na piardnięcie" zleceniodawcy co chwilę więc domniemywać można że raz pełnił funkcję z jednej umowy a raz z drugiej... Nie jest się tu w stanie udowodnić że nie pełnił obu umów na raz ale że zawsze domniemywa się zgodnie z przepisami że działa się w dobrej wierze to staje się to prawdopodobne. Zatem - czy również potwierdza Pani moją teorię że warto jest się domagać wyjaśnień na pismie od zleceniodawcy w tej sprawie i dopiero po ich otrzymaniu należałoby odjąć stosowne kroki do rozwiązania problemu?
nostu jest off-line  
29-05-2013, 00:31  
kama.1988
Stały bywalec
 
Posty: 529
Domyślnie RE: Brak zapłaty całości kwoty a Zakończenie umowy-zlecenia

Powiem tak - gdyby umowa została wypowiedziana ustnie i od tego dnia wujek nie podjąłby więcej współpracy z daną firmą pomimo niedopełnienia formalności i dalszego trwania umowy bezspornie nic poza to co do dnia wypowiedzenia wypracował by mu się nie należało, bo w przypadku tego typu umów liczy się tylko okres fizycznego wykonywania zlecenia.

Po drugie - umowa zlecenie może być wykonywana 24h 7 dni w tygodniu, więc jeśli funkcje wynikające z obu umów były takie same nadal dana funkcja w danym okresie rozliczeniowym mogła być wykonana przez wujka tylko raz, więc wykonywane mogło być jednocześnie jedno zlecenie o jednym zakresie dla jednej firmy w jednym czasie.
kama.1988 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wyrok nakazowy, a zapłata grzywny i zakończenie postępowania. (odpowiedzi: 15) Witam, otrzymałem wyrok nakazowy z sądu rejonowego, w samym wyroku wyszczególnione zostały zarzuty, o co zostałem oskarżony i wysokości grzywny....
§ Wykonywanie zlecenia w Niemczech, zakończenie współpracy (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie wszystkich na forum. Piszę po zasięgnięcie porady lub informacji. Mianowicie prowadzę działalność gospodarczą z zakresu...
§ Zakończenie umowy zlecenia - kto powinien wystąpić o jej przedłużenie? (odpowiedzi: 1) Witam, mam taką sytuację. Otóż z dniem 7 marca skończyła mi się umowa zlecenie. Pracowałam stacjonarnie, 8h dziennie w jednym z oddziałów większej...
§ Kiedy zakończenie egzekucji administracyjnej po zapłacie całości należności. (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, dziękuje za forum, szukałem ale nie znalazłem wyczerpującej odpowiedzi na moje pytanie. Mianowicie: 21.11.2013 otrzymałem od...
§ Zakończenie zlecenia przed czasem- jak sie zarejestrować w UP (odpowiedzi: 2) Witam W niedziele zrywam umowę zlecenie z powodów zdrowotnych. Jestem zarejestrowany w UP. A jak wiadomo do wyrejestrowania potrzeba świadectwa...
§ Brak umowy pisemnej a zakończenie pracy (odpowiedzi: 3) W zeszłym roku znajoma najęła się do pracy w firmie X na podstawie umowy próbnej na 3 miesiące. Po zakończeniu się okresu trzech miesięcy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:33.