umowa zlecenie a student - Forum Prawne

 

umowa zlecenie a student

Witam! Jestem studentem studiów dziennych , pracuję na umowę zlecenie (do 30.06). Chciałabym sobie jeszcze dorobić i podjąć pracę także na umowę zlecenie. Czy w takim wypadku pracodawca jeden i drugi będzie musiał odprowadzać jakieś ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
23-02-2009, 18:36  
maszka18
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie umowa zlecenie a student

Witam!
Jestem studentem studiów dziennych , pracuję na umowę zlecenie (do 30.06). Chciałabym sobie jeszcze dorobić i podjąć pracę także na umowę zlecenie. Czy w takim wypadku pracodawca jeden i drugi będzie musiał odprowadzać jakieś składki poza podatkiem? Czy mogę jednocześnie pracować na dwie umowy zlecenia bez odprowadzania przez pracodawcę składek?
Drugie pytanie. Czy student dzienny, który jest zatrudniony na umowę o pracę może podjąć dodatkowe zatrudnienie na umowę zlecenie, przy której nie będą odprowadzane składki tylko podatek (z racji, że student). Dziękuję za odpowiedź!!
maszka18 jest off-line  
23-02-2009, 18:59  
Shakira24
Użytkownik
 
Posty: 79
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Można pracować jednocześnie na dwie umowy zlecenie, a z racji tego, że studiujesz nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne, jednakże zaliczka na podatek musi być odprowadzona..
Jeśli chodzi o umowę o pracę, to można podjąć się umowy zlecenia i będzie odprowadzany tylko podatek Oczywiście trzeba zaznaczyć zleceniodawcy, że pracuje się na etacie
Shakira24 jest off-line  
24-02-2009, 08:12  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Dotyczy to tylko studentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia.
Natomiast: student "dzienny" + umowa o pracę + umowa zlecenie = brak czasu na naukę, lub zaniedbywanie obowiązków w pracy.
Janusz.C.M. jest off-line  
25-05-2010, 16:36  
kaczita7
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Witam,
mam pytania odnośnie mojej sytuacji. Jestem studentką na studiach zaocznych na I roku. Mam 21 lat. Podjęłam pracę i pracodawca chce mi dać umowę zlecenie. Twierdzi, że jako jestem studentką to mam ubezpieczenie i on nie będzie musiał nic opłacać.
Pracując i studiując jak jest z naliczaniem lat pracy? Liczy się albo praca, albo studia? Czy razem?
Jak jest z tym ubezpieczeniem? Jak np. będę chora to idąc do lekarza nie będę płacić za wizytę? W związku z tym muszę mieć jakieś zaświadczenie ze szkoły? Czy na czym polega takie ubezpieczenie?
Z tego co wyczytałam na umowie zlecenie nie przysługują urlopy wypoczynkowe i chorobowe. To prawda?
Proszę o pomoc, ponieważ nie wiem czy mam się godzić na taką umowę.
kaczita7 jest off-line  
26-05-2010, 19:52  
razumichin
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Odpowiadając na Wasze pytania:

1. Pracodawca to osoba dająca pracę w myśl kodeksu pracy.
2. Umowa zlecenie to umowa kodeksu cywilnego, kodeks pracy nie ma tutaj zastosowania.
a) na umowie zleceniu nie ma pracodawcy/pracobiorcy, co gorsza nie ma też pracy (związku pomiędzy pracodawcą a pracobiorcą, w oparciu o umowę o pracę).
b) na umowie zlecenie jest zleceniobiorca/ zleceniodawca i zlecenie (zamiast pracy, chociaż dla ułatwienia semantycznego używa się także określenia "praca", ale to tylko w sensie językowym, nie prawnym)

2. Jeżeli się uczysz, jesteś w wieku 18-26 lat i nie są to studia podyplomowe lub doktoranckie, to umowa zlecenie może być zawarta bez składek na UZ i US (zdrowotne, społeczne), ale nie musi - możesz się zgodzić, żeby Ci te składki odprowadzano, ale musisz się liczyć z tym, że jeśli się zgodzą to odprowadzą te składki z Twojej kasy.

3. Jeżeli się nie uczysz, a masz 18 - 26 lat, albo się uczysz, ale są to studia podyplomowe, doktoranckie, to każda umowa zlecenie musi być ozusowana (chyba, że już gdzieś pracujesz i masz z tamtej umowy, obojętnie jakiej, odprowadzane składki, wtedy wystarczy tylko przedstawić zaświadczenie o odprowadzaniu składek i z nowej umowy zostanie odprowadzona wyłącznie składka na ubezpiecznie zdrowotne).

4. Z każdego rodzaju umowy jest odprowadzany podatek dochodowy, wynoszący od stycznia 2009 18% podstawy odpodatkowania.

Podstawę odpodatkowania na umowię zleceniu oblicza się wg wzoru:

Stawka brutto x 80/100 x 18/100 - (odjąć) stawka brutto.

Jeśli masz 8 brutto na godzinę to:

8 x 80/100 = 6,40 zł x 18/100 - 8= - 6,84
(podatek to różnica między 6,84 a 8,00 - Twój zarobek to 6,84 na rękę za godzinę pracy)
razumichin jest off-line  
26-05-2010, 20:02  
nasty88
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.435
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
Dotyczy to tylko studentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia.
Natomiast: student "dzienny" + umowa o pracę + umowa zlecenie = brak czasu na naukę, lub zaniedbywanie obowiązków w pracy.
A tam - u mnie na roku są osoby, które robią dwa kierunki a do tego pracują - nie wiem skąd czas biorą, ale do pracy przynajmniej uczyć się nie trzeba;p Jak lekka praca to od x do y godziny i tyle;p
nasty88 jest off-line  
01-08-2010, 14:17  
AnetaKasia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Mam 23 lata. Jestem studentką I-wszego roku studiów, dziennych, magisterskich. Kierunek Polityczno-prawny.
Pracuję na umowę zlecenie dla trzech firm jako serwisant ok. 10 godzin tyg. w jednym sklepie. Dodatkowo mam możliwość podjąć pracę w przedszkolu na umowę zlecenie, na 1/2 etatu. Rezygnując automatycznie z jednej firmy jako serwisant. Czyli zostały by mi trzy umowy zlecenie. tak jak do tej pory.
Czy są jakieś przeciwności prawne?
Czy jest jakiś limit umów zlecenie?
Jaki koszt poniosłoby przedszkole, a dokładnie punkt opiekuńczo-wychowawczy dzieci od 3 do 5 lat.
W jakiej formie ze strony prawnej mogę być zatrudniona w przedszkolu? Chodzi mi o to czy legalnie mogę być np: pomocą nauczyciela nie mając wykształcenia pedagogicznego. ?
AnetaKasia jest off-line  
04-08-2010, 09:49  
razumichin
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Nie ma czegoś takiego jak praca na pół etatu na umowę zlecenie. Albo pracujesz, albo wykonujesz zlecenie. Pół etatu to praca w oparciu o umowę o pracę (kodeks pracy). Zlecenie to czynności wykonywane w oparciu o kodeks cywilny (umowa zlecenie).

Możesz pracować na nieskończonej ilości etatów, teoretycznie, a praktycznie dobra ma tylko 24 godziny, więc wątpię, abyś dała radę.

Poza tym nie wydaje mi się, aby praca w instytucji typu przedszkole w oparciu o umowę zlecenie była legalna, tym bardziej, że masz wyznaczone godziny pracy, miejsce pracy, zależność od przełożonego i wątpię abyś mogła wyznaczyć do tej pracy osobę trzecią (typowe dla umowy zlecenia).

Wszyscy kombinują. Niedługo prezydenta zatrudnią w oparciu o umowę zlecenie.
razumichin jest off-line  
15-03-2011, 18:42  
JajoAnna
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

małe pytanko
Jestem doktorantką powyżej 26 roku życia, ale na uniwerku mam ubezpieczenie zdrowotne, które uczelnia gwarantuje wszystkim doktorantom powyżej 26 roku życia. Dodatkowo pracuję na umowę zlecenie. Czy przy wynagrodzeniu maja obowiązek potrącać mi składkę na ubezpieczenie zdrowotne czy nie jak przy studentach do 26. roku życia?
JajoAnna jest off-line  
16-03-2011, 07:32  
razumichin
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Od umowy zlecenia zostanie Ci potrącone ubezpieczenie zdrowotne.
razumichin jest off-line  
17-03-2011, 17:12  
Paula2738
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Mam 24 lata i studiuje dziennie. W wakacje pracowałam na umowę zlecenie przez ponad dwa miesiące. Na umowie moje wynagrodzenie to 300zł brutto za każdy miesiąc czyli łącznie 900zł brutto. Z tego co czytałam każdy musi złożyć pit nawet jeśli pracuje na zlecenie. Jednak pracodawca nie wysłał mi rozliczenia a kiedy zadzwoniłam księgowa powiedziała, że powinnam odchodząc jakiś rachunek wypełnić czy dostać (nie wiem o co chodzi pierwszy raz słyszę) i nie dostane rozliczenia. Czy mogę mieć jakieś problemy z US? dodam ze była to jedyna moja praca w tamtym roku i pierwszy raz będę się rozliczać. Czy coś na tym tracę (np zwrot podatku). Będzie mi potrzebne zaświadczenie z US do stypendium o dochodach za poprzedni rok wiec pit muszę złożyć i księgowa powiedziała ze normalnie zerowy. Nie wiem już co mam zrobić. Z góry dziękuje za pomoc.
Paula2738 jest off-line  
24-04-2011, 14:23  
rubi202
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

witam, jestem studentka zaoczna 3 roku. od 4 maja zaczynam prace w urzedzie na umowe zlecenie, a zlecienie dlatego ze wtedy pracodawca nie odprowadza skladek zus zatrudniając studenta. jednakże ja 17 czerwca mam planowana obrone. czy wie ktos moze kiedy dla zusu traci sie status studenta, czy bedzie to w czerwcu po egzaminie czy jezeli przeloze obrone na wrzesień to czy bede miala status studenta wtedy do wrzesnia. czy moze jest tak ze status studenta dla zusu ma sie do 30 wrzesnia roku akademickiego, czy tez traci sie go z dniem obrony. dodam ze od pazdziernika ide na studia magisterskie i nie wiem czy lepiej jest sie obronic w czerwcu czy we wrzesniu, zebym nie stracila tej pracy bo dla pracodawcy jest wazne by zatrudnic wlasnie studenta.
rubi202 jest off-line  
20-04-2012, 08:42  
Palinka1985
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Umowa zlecenie zleceniobiorca to student, jestem zleceniodawcą, czy składam jakieś papiery do zus-u i do us?? czy tylko wpłacam do us pobraną zaliczkę i finito??
może dla wielu banał, ale błagam o pomoc, nie chcę mieć źle....
naprawdę proszę, bo widzę, że wiele postów jest bez odp.
Palinka1985 jest off-line  
20-04-2012, 11:09  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Ponieważ uczniowie i studenci w wieku do lat 26 nie podlegają do ubezpieczenia społecznego z tytułu umowy zlecenia, to brak jest podstaw do objęcia tych uczniów i studentów ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu wykonywanej przez nich umowy zlecenia.
W związku z tym nie należy ich zgłaszać do ZUS.
Natomiast do US nie zgłasza się imiennie ani pracowników, ani zleceniobiorców. Trzeba tylko prawidłowo obliczyć należny podatek i wpłacić na konto US do 20 dnia następnego miesiąca.
Janusz.C.M. jest off-line  
20-04-2012, 12:24  
Palinka1985
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: umowa zlecenie a student

Bardzo dziękuję
Palinka1985 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Student i umowa zlecenie. Pit 37. (odpowiedzi: 7) Witam, Ostatnio mój rodzic rozliczył się z Urzędem Skarbowym i wpisał mnie jako ucznia do końca sierpnia. W 2013 skończyłem liceum, więc status...
§ Umowa zlecenie, nie-student (odpowiedzi: 1) Witajcie, mam mały pytanie, pewnie dla większości bardzo proste a ja się lekko pogubiłem co jest obowiązkowe a co nie. Zakładając, że do ręki...
§ Student - umowa zlecenie - NIP (odpowiedzi: 6) Witajcie, jestem studentem i jakieś trzy tygodnie temu podjąłem się pracy dorywczej na stanowisku handlowca ze zobowiązaniem do wywiązania się z...
§ Umowa zlecenie - student (odpowiedzi: 6) Witam, Jestem/byłem studentem 4 roku. W lipcu skończyłem jeden kierunek i od października kontynuuję naukę na studiach 2-go stopnia ( magisterka...
§ Umowa o prace, umowa zlecenie, renta rodzinna + student. (odpowiedzi: 6) Witam Poszukując w internecie miejsca w którym ktoś rozwiałby moje wątpliwości trafiłem tutaj, a więc przechodzę do pytań. Otrzymuje rentę...
§ Student umowa zlecenie (odpowiedzi: 4) Witam Sprawa dotyczy studenta zatrudnionego na umowę zlecenie. Firma wymaga comiesięcznego dostarczenia legitymacji. Pracownikowi odciągają...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:35.