Kwota netto w umowie zlecenie - Forum Prawne

 

Kwota netto w umowie zlecenie

Mam takie wątpliwości co do tego czy mój zleceniodawca dobrze wylicza mi stawkę netto. Jestem studentem i mam 22 lata. Nie jestem związany żadną umową o pracę. Zawarłem umowę zlecenie całkiem niedawno. W umowie została ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
04-12-2013, 14:05  
Oski91
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie Kwota netto w umowie zlecenie

Mam takie wątpliwości co do tego czy mój zleceniodawca dobrze wylicza mi stawkę netto.

Jestem studentem i mam 22 lata. Nie jestem związany żadną umową o pracę. Zawarłem umowę zlecenie całkiem niedawno. W umowie została określona stawka godzinowa brutto (10 zł brutto/h).

Za 9h pracy zleceniodawca przelał mi na konto 71 zł (od wynagrodzenia pobiera jeszcze 1 zł za przelew co jest w umowie ale według mnie to nie powinno mieć miejsca).

Pani w kadrach bardzo niemiło wyjaśniła mi, że tak jest dobrze i że w przypadku wynagrodzenia poniżej 200 zł nie odejmuje się kosztów uzyskania przychodu. Po czym dodała, że ona mi już nie będzie tego wyjaśniać, tak po prostu jest.

Znalazłem informację w internecie, że w przypadku umowy zlecenia w której jest podana stawka godzinowa podatek dochodowy oblicza się na zasadach ogólnych (a więc nie jest to zryczałtowany podatek w wysokości 18 %). Przez co rozumiem, że koszty uzyskania przychodu odejmuje się również od wynagrodzenia poniżej 200 zł.

Wydaje mi się, że dobrze liczę.

10 zł brutto * 9h = 90 zł brutto
90 zł * 20 % (koszty uzyskania przychodu) = 18 zł
90 zł - 18 zł = 72 zł
72 zł * 18 % (zaliczka na podatek dochodowy) = 12,96 zł

Wiem, że zaliczkę na podatek dochodowy zaokrągla się do pełnych złotówek dlatego będzie ona pobierana w kwocie 13 zł.

90 zł - 13 zł = 77 zł

Z informacji jakie uzyskałem z tej firmy dla osób tam pracujących 10 zł brutto to będzie tak po prostu 8zł netto i tą stawkę netto mnożą razy liczbę godzin i takie wychodzi wynagrodzenie (za przelew oczywiście zabierają 1 zł).

Czy może ktoś mi powie, czy ja źle to liczę?? Panie w kadrach podobno używają specjalnego programu kadrowego do obliczania tej kwoty.

Ja w tym momencie jestem przekonany, że to ja mam rację po przeanalizowaniu przepisów i artykułów poświęconych tym zagadnieniom.

Co ja mogę zrobić w tej sytuacji?
Oski91 jest off-line  
06-12-2013, 15:42  
Oski91
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Kwota netto w umowie zlecenie

Nikt nie wie jak się liczy wynagrodzenie od umowy zlecenie? Chce sie upewnic czy jest o co walczyc zeby nie wyjsc na glupka. Moze cos przeoczylem skoro w firmie tak wyliczaja?

http://poradnik.wfirma.pl/-zryczalto...nia-i-o-dzielo

Artykuł którym się posiłkowałem robiąc swoje wyliczenia.
Oski91 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa zlecenie | Tylko kwota netto (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, opiszę Wam moją sytuację i bardzo prosiłbym o poradę. Zacząłem pracę, oczywiście na umowie-zlecenie. Wiem, że od 2016 roku...
§ Kwota netto na umowie zlecenie (odpowiedzi: 1) Witam, jeśli na umowie-zlecenie jest wpisana stawka netto za każdą wykonaną godzinę pracy, to znaczy że ta kwota jest 'na rękę', czy od tej kwoty...
§ Stała kwota netto w umowie o pracę (odpowiedzi: 3) Witam, Pozostaję w stosunku pracy z umową na czas nieokreślony ze stałą pensją brutto (standardowo). Z powodu przekraczania progu podatkowego od...
§ pozew do sądu umowa zlecenie/kwota brutto czy netto (odpowiedzi: 1) Witam, mam zamiar złożyć pozew do sądu ponieważ nie otrzymałem wynagrodzenia za um. zlecenie. Czy na pozwie napisać kwotę brutto czy netto?
§ Czy na umowie powinna być kwota brutto czy netto? (odpowiedzi: 3) Proszę powiedzcie czy na umowie powinna być kwota brutto, Do tej pory byłam przekonana że kwota netto to kwota już po wszystkich odliczeniach. ...
§ Kwota netto na umowie a mniejsze wynagrodzenie (odpowiedzi: 1) Proszę o poradę. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Na umowie mam wpisaną kwotę netto, nie brutto wynagrodzenia. Parę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:27.