Umowa zlecenie - pierwszy grafik - Forum Prawne

 

Umowa zlecenie - pierwszy grafik

Witam, zostałem przyjęty do pracy jako recepcjonista na umowę zlecenie. Praca 7 dni w tygodniu zmianowa. Mam przyjść w czwartek na pierwszy dzień próbny. Z tym, że chciałbym mieć wolną najbliższą niedzielę, z powodu pewnych ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
10-12-2013, 19:45  
kamiledi15
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Umowa zlecenie - pierwszy grafik

Witam,
zostałem przyjęty do pracy jako recepcjonista na umowę zlecenie. Praca 7 dni w tygodniu zmianowa. Mam przyjść w czwartek na pierwszy dzień próbny. Z tym, że chciałbym mieć wolną najbliższą niedzielę, z powodu pewnych planów. Na rozmowie kwalifikacyjnej o tym nie powiedziałem, żeby nie zepsuć pierwszego wrażenia, a kiedy do mnie zadzwonili, że mam przyjść w czwartek, byłem nieco zaskoczony i nie zapytałem o to, wiem tylko, że mam w czwartek przyjść i nie wiem co dalej (dzwonili wczoraj). Umowy oczywiście jeszcze nie podpisałem. Czy to możliwe, że grafik jest już ustalony i w czwartek się dowiem, że w niedzielę mam przyjść? Jest to jakoś regulowane, np. że grafik obowiązuje od poniedziałku, albo że muszę się z nim wcześniej zapoznać i podpisać? Oczywiście w czwartek pewnie się wszystkiego dowiem, ale się zastanawiam, czy do nich już teraz nie napisać o tej niedzieli, ale to może też pozostawić złe wrażenie.
kamiledi15 jest off-line  
10-12-2013, 21:10  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.488
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - pierwszy grafik

Umowa zlecenie i grafik? To kwalifikuje się na umowę o pracę.
parasoll.ka jest off-line  
10-12-2013, 21:25  
kamiledi15
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - pierwszy grafik

Z tego co pamiętam z rozmowy, zlecenie będzie na okresie próbnym, a potem umowa o pracę. W ogłoszeniu było napisane: ,,rodzaj umowy: umowa zlecenie, umowa o pracę". Na innej stronie też znalazłem informację, że recepcjonistę można zatrudnić na okres próbny na zlecenie.
Umowa zlecenie z recepcjonistą • Umownie.pl
Praca w przychodni medycznej.
W internecie ciężko znaleźć informacje o takiej sytuacji, więc domyślam się, że tego grafiku nie dotyczą żadne przepisy i mogą mi go pokazać z dnia na dzień. Na razie nie znam żadnych szczegółów, czy mam już ustalone dni, czy może zlecenie jest tylko na okres szkolenia/próbny, w czwartek będę wiedział. Radzisz do nich napisać już teraz o tej niedzieli, czy czekać do czwartku? Na razie wiem tylko, że mam przyjść w czwartek, więc nie chcę strzelić gafy, pisząc o tym w mailu. W czwartek oczywiście o tym wspomnę, ale może już być za późno.
Z rozmowy pamiętam, że dwie niedziele w miesiącu są pracujące, a dwie wolne.
Może też będzie tak, że na umowie zleceniu nie będzie grafiku, a pojawi się dopiero po podpisaniu umowy o pracę. Pewnie niewiele możecie mi powiedzieć, skoro sam niewiele wiem. Pozostaje mi pewnie poczekać te dwa dni i wtedy o tej niedzieli powiedzieć.
kamiledi15 jest off-line  
10-12-2013, 21:39  
Caban57
Użytkownik
 
Caban57 na Forum Prawnym
 
Posty: 65
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - pierwszy grafik

Już wywarłeś na mnie złe wrażenie. Prace trzeba szanować, bo w Polsce jest zatrudniany jeden na 300 chętnych. Wynika to z publikacji GUS - biorąc pod uwagę stopę bezrobocia.
A tak na poważnie to powinieneś porozmawiać z pracodawcą i bezpośrednio z nim i ze swoimi zmiennikami ustalić Twoje dni pracy.
Caban57 jest off-line  
10-12-2013, 21:45  
kamiledi15
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - pierwszy grafik

Ale ja bardzo szanuję tą pracę. Długo szukałem pracy i dlatego teraz mi zależy, żeby tego nie zepsuć. Tą niedzielę planowałem od paru miesięcy i przyjęli mnie akurat parę dni przed tym dniem, ale nic wielkiego się nie stanie, jeśli jednak będę musiał przyjść, więc nie będę robił problemów, tylko najgorsza jest ta niepewność i czekanie. Napisałem tutaj, żeby się dowiedzieć, czy w takiej sytuacji są jakieś przepisy, które by to regulowały. Na stronie, którą podałem wyżej, nie wspominają nic o sposobie ustalania godzin pracy, jeśli recepcjonista jest na umowie zleceniu. Na umowie o pracę z tego co czytałem grafik trzeba pokazać z tygodniowym wyprzedzeniem, a tutaj nie wiadomo jak będzie. Jak to się odbywa np. przy pracy na kasie w supermarkecie? Bo tam też często są umowy zlecenia i praca zmianowa.
No nic, poczekam te dwa dni i wtedy o tym powiem, bo jeden dzień czekania pewnie niewiele zmieni, a nie chcę zawracać tym głowy pracodawcy telefonicznie, właśnie żeby nie zepsuć wrażenia. Domyślałem się, że niewiele możecie pomóc, bo znam za mało szczegółów. Jeśli ktoś wie, to proszę napisać, jak to się odbywa w przypadku kasjerów na umowie zlecenie, miałbym jakiś punkt odniesienia. Niby grafiku nie może być na takiej umowie, ale mają przecież pracę zmianową, więc jakoś te dni muszą być ustalane. A wątpię, żeby taki kasjer miał pełną swobodę w wyborze, kiedy chce pracować.
kamiledi15 jest off-line  
11-12-2013, 19:32  
tsshooter
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - pierwszy grafik

@kamiledi15 w pełni w zgodzie z prawem nie powinieneś "pracować" na umowie zlecenie w ustalonym grafiku przez inną osobę niż Ty, a już na pewno nie powinieneś "pracować" w czasie który ktoś Ci poda (znaczy, można sprecyzować ramy czasowe kiedy zlecenie powinno zostać wykonane, ale niedopuszczalne jest określenie że OD godziny x, DO godziny y masz siedzieć i wykonywać zlecenie), nie wiem jaki masz dokładnie charakter "pracy" ale w branży usługowej (a tym bardziej jak masz mieć kontakt z klientami) jest bardzo trudno, jeżeli w ogóle to możliwe, zatrudnić w oparciu o umowę zlecenie bez naruszania przepisów określających czym jest "charakter pracy" a tym samym wymuszających zaistnienie umowy o pracę.
tsshooter jest off-line  
11-12-2013, 20:20  
kamiledi15
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - pierwszy grafik

Jutro się pewnie wszystkiego dowiem. Prawdopodobnie zlecenie będzie na okresie próbnym, a potem o pracę, nie jestem pewien, bo z rozmowy kwalifikacyjnej niewiele pamiętam. Ale nawet jeśli nie, to długo szukałem pracy, więc na razie muszę się dostosować. Moje pytanie bardziej dotyczyło grafiku, na innym forum przeczytałem, że jako nowa osoba nie jestem uwzględniony w planie i nawet jeśli przedstawią mi od razu plan dni, to można bez problemu wziąć wolny dzień. Z tym że od jutra do niedzieli zostaną 3 dni, więc nie wiem, czy to będzie możliwe. Jutro się wszystko wyjaśni. Zapytałem tutaj, bo czekanie jest męczące i miałem nadzieję, że może dowiem się czegoś wcześniej.
Wcześniej podałem też stronę, na której piszą, że możliwe jest zatrudnienie recepcjonisty na okres próbny na umowę-zlecenie.
kamiledi15 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umowa o dzieło - grafik (odpowiedzi: 2) Witam, Od jakiegoś czasu borykam się z pewnym problemem. Podpisałem umowę o dzieło na miesiąc (miał być to okres próbny z wizją dalszej...
§ Umowa zlecenie a grafik w pracy (odpowiedzi: 3) Witam, jakiś czas temu podpisalam umowę zlecenie, w której jest zapis, że minimalnie wykonywać pracę muszę raz w miesiącu i w dni przez siebie...
§ Umowa zlecenie - pierwszy dzień i ostatni? (odpowiedzi: 1) Witam, szukałem odpowiedzi na moje pytanie lecz niestety nie znalazłem. Dostałem prace w Call Center, miałem tygodniowe szkolenie (bezpłatne). Po...
§ Pierwszy PIT - pomoc w rozliczeniu. PIT-11 umowa zlecenie do 200zł z 1 stosunku pracy (odpowiedzi: 3) Witam. Postaram się podać jak najwięcej potrzebnych informacji, aby ułatwić Wam odpowiedź na mój problem z rozliczeniem PITa. Mianowicie jestem...
§ Grafik komputerowy - Działalność czy umowa o dzieło? (odpowiedzi: 23) Witam, Chciałbym świadczyć usługi w zakresie grafiki komputerowej, lecz jestem zmuszony zasięgnąć porady prawnej, gdyż mam kilka wątpliwości. ...
§ Umowa zlecenie - zleceniodawca narusza ustalony grafik (odpowiedzi: 3) Cześć, wykonuję pewne zlecenie polegające na staniu w danym miejscu o określonych w grafiku godzinach. Zleceniodawca sam ustalał grafik, a na dzień...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:00.