Umowe zlecenie - L4 a składki na fundusz pracy. - Forum Prawne

 

Umowe zlecenie - L4 a składki na fundusz pracy.

Szanowni. Czy jeśli jestem zatrudniony na umowę zlecenie oraz odprowadzane są wszystkie składki np. emerytalne i zdrowotne, to czy jeśli przebywam na L4, czy pracodawca ma obowiązek odprowadzać w tym czasie składki na fundusz pracy? ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
29-09-2014, 22:24  
leoncio01
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Umowe zlecenie - L4 a składki na fundusz pracy.

Szanowni.
Czy jeśli jestem zatrudniony na umowę zlecenie oraz odprowadzane są wszystkie składki np. emerytalne i zdrowotne, to czy jeśli przebywam na L4, czy pracodawca ma obowiązek odprowadzać w tym czasie składki na fundusz pracy? Innymi słowy Jeśli podczas miesiąca pracy pracowałem 2 tygodnie za co otrzymałem 50% standardowej pensji oraz 2 tygodnie przebywałem na L4 to czy składki na fundusz pracy muszą być odprowadzone tylko od tych 50% czy pracodawca powinien również uwzględnić wynagrodzenie otrzymane za L4?
Wiem, że podstawą do odprowadzenia składek na FP jest zarobek miesięczny minimum krajowe (1680zł brutto ) a dla w/w przykładu zarobiłem 1200zł brutto za pracę i 700zł brutto w ramach L4 (sumarycznie przekroczone minimum).

Dodatkowo chciałbym nadmienić, że w przepisach pracy wyczytałem, że przez pierwszy rok pracy obowiązuje 80% kwoty minimalnej jako podstawa odprowadzania składek, czy tak jest w rzeczywistości?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
leoncio01 jest off-line  
07-10-2014, 09:41  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.336
Domyślnie RE: Umowe zlecenie - L4 a składki na fundusz pracy.

Szanowny Panie proszę nie dublować pytań i proszę rozróżnić zatrudnienie w ramach umowy o pracę od wykonywania pracy zleconej w ramach umowy cywilno-prawnej.

Cytat:
Czy jeśli jestem zatrudniony na umowę zlecenie oraz odprowadzane są wszystkie składki np. emerytalne i zdrowotne, to czy jeśli przebywam na L4, czy pracodawca ma obowiązek odprowadzać w tym czasie składki na fundusz pracy?
Nie pracodawca, a zleceniodawca. Odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wypłaconego wynagrodzenia w danym miesiącu. Jeśli wynagrodzenie wypłacone jest za niepełny miesiąc to FP i FGŚP opłaca się od wypłaconego wynagrodzenia które proporcjonalnie do pełnego miesiąca jest równe lub większe niż 1680 zł.
Cytat:
wynagrodzenie otrzymane za L4?
przy umowie zlecenia nie ma wynagrodzenia chorobowego, tylko zasiłek chorobowy. Płatnikiem jest ZUS.

Cytat:
Dodatkowo chciałbym nadmienić, że w przepisach pracy wyczytałem, że przez pierwszy rok pracy obowiązuje 80% kwoty minimalnej jako podstawa odprowadzania składek, czy tak jest w rzeczywistości?
"W przepisach pracy" - Pana nie obowiązują przepisy prawa pracy!!! Pan świadczy umowę zlecenie, nie ma Pan pracodawcy, nie obowiązuje Pana kodeks pracy.
parasoll.ka jest off-line  
07-10-2014, 09:44  
leoncio01
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Umowe zlecenie - L4 a składki na fundusz pracy.

Czyli na chłopski rozum jeśli w którymś miesiącu miałem niższą pensje z powodu l4 i przez to brakuje mi kilka złotych do minimalnego pułapu otrzymania zasiłku dla bezrobotnych to nic nie mogę w tag kwestii zrobić?
leoncio01 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa na 1/128 etatu a składki na umowe zlecenie (odpowiedzi: 1) Witam, Mam obecnie umowe o prace na 1/128 etatu gdzie otrzymuje w teorii ~13,50zł Brutto. (Taka umowa jest wymagana do współpracy jako...
§ Składki na fundusz pracy (odpowiedzi: 2) Witam. Mam takie pytanie. Mój były pracodawca ( pracowałem na umowę zlecenie przez 3 lata ) nie chce mi udzielić informacji na temat tego czy płacił...
§ Składki na Fundusz Pracy (odpowiedzi: 6) Pracownica przeszła na urlop macierzyński do 31 sierpnia. Z tym dniem wygasła jej także umowa o pracę. Następnie ponownie nawiązała stosunek pracy z...
§ Jakie składki na fundusz pracy?? (odpowiedzi: 2) Mam pytanie jakie składki należy płacić na Fundusz Pracy aby pracownik mógł się późńiej starać o zasiłek dla bezrobotnych. Umowa zlecenie i kwota...
§ Szkolenie z urzedu pracy a podjecie pracy w tym czasie na umowe zlecenie (odpowiedzi: 1) Witam mam problem. Zostałem skierowany z urzędu pracy w Sandomierzu na szkolenie " kwalifikacja wstępną na przewóz osób" w czasie trwania szkoleni a...
§ po jakim okresie pracy należy się urlop przy pracy na umowe zlecenie ? (odpowiedzi: 1) po jakim okresie pracy należy się urlop przy pracy na umowe zlecenie?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:53.