Natychmiastowe zerwanie/unieważnienie umowy zlecenie - Forum Prawne

 

Natychmiastowe zerwanie/unieważnienie umowy zlecenie

Witam, mam kilka pytań dotyczących sposobu natychmiastowego rozwiązania (być może zerwania lub unieważnienia) umowy zlecenia pomiędzy agencją pracy opiekunek osób starszych a opiekunką. Sprawa wygląda następująco: Opiekunka dostała ofertę, z której wynikało, że miałaby opiekować ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
14-12-2014, 21:42  
prex
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Natychmiastowe zerwanie/unieważnienie umowy zlecenie

Witam,
mam kilka pytań dotyczących sposobu natychmiastowego rozwiązania (być może zerwania lub unieważnienia) umowy zlecenia pomiędzy agencją pracy opiekunek osób starszych a opiekunką.
Sprawa wygląda następująco:
Opiekunka dostała ofertę, z której wynikało, że miałaby opiekować się osobą starszą, kontaktową, ze słabym wzrokiem i lekkimi problemami z poruszaniem się. Taką informację opiekunka otrzymała podczas rozmów telefonicznych.
Obie strony doszły do porozumienia i podpisały umowę zlecenie, w której nie ma żadnej wzmianki o stanie starszej pani, jest tylko załącznik z imieniem, nazwiskiem i adresem oraz zakres obowiązków (organizacja codziennych zajęć, dbanie o dom, pomoc przy higienie codziennej). Umowa została zawarta na okres od 29.11.14r. do 15.01.15r.
Opiekunka pojawiła się na miejscu wykonania zlecenia pod koniec listopada. Po pierwszych dniach okazało się, że starsza pani ma problemy natury psychicznej, jest histeryczką, krzyczy, awanturuje się, jest agresywna w stosunku do opiekunki. Opiekunka nie ma prawie chwili odpoczynku, bo starsza Pani nie daje jej spać w nocy (krzyczy, budzi opiekunkę, itp.) a w dzień opiekunka musi się zajmować domem, gotować obiad, sprzątać robić zakupy.
Z umowy wynika, że można ją rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia (2 tygodnie). Jest również zapis o karze umownej (za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zlecenia) oraz o naprawieniu szkody (również za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zlecenia).
Pytania:
1. Czy w przypadku wypowiedzenia umowy bez powodu (z zachowaniem okresu wypowiedzenia) kara umowna i naprawienie szkody również będą się należały zleceniodawcy?
2. Czy istnieje jakaś możliwość unieważnienia (nie chodzi mi o rozwiązanie na mocy porozumienia stron) tej umowy w trybie natychmiastowym biorąc pod uwagę fakt, że zatajono przed opiekunką informację o problemach psychicznych osoby, którą miała się opiekować? Czy można tu się powołać na nieważność względną?
Wydaje mi się, że wystąpił tu istotny błąd co do treści czynności prawnej, tzn. gdyby opiekunka wiedziała jaką osobą miałaby się opiekować (z jakimi schorzeniami psychicznymi) to odmówiłaby podpisania umowy.
3. Jeśli jest możliwość unieważnienia tej umowy, to czy za "przepracowany" okres (ponad 2 tygodnie) będzie należało się jakieś wynagrodzenie lub rekompensata?
Jeżeli czegoś nie doprecyzowałem to proszę pytać. Proszę również o w miarę szybką odpowiedź gdyż sprawa jest dość poważna.
Pozdrawiam
prex
prex jest off-line  
15-12-2014, 11:52  
Panda02
Użytkownik
 
Posty: 76
Domyślnie RE: Natychmiastowe zerwanie/unieważnienie umowy zlecenie

1. Nie. Opiekunka wywiązała się z okresu wypowiedzenia, więc żadna kara już jej nie dotyczy.
2. Wydaje mi się, że jest taka możliwość
Art. 84 § 2 [I]Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).
Art. 88. § 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.
§ 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu - z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby - z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.

Wydaje mi się, że w tym przypadku te artykuły mają sens. Jednakże jaka jest ich dokładna interpretacja to nie wiem, więc się nie wypowiem.
3. Tak. Jednak czy to będzie po prostu wynagrodzenie czy jakieś odszkodowanie czy rekompensata to nie powiem.

Chciałam pomóc na tyle, na ile mogę
Panda02 jest off-line  
15-12-2014, 16:09  
prex
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Natychmiastowe zerwanie/unieważnienie umowy zlecenie

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli ktoś byłby tak miły i potwierdził ewentualnie Twoją jak i moją interpretację przepisów to byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam
prex
prex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Natychmiastowe zerwanie umowy przez pracownika. Mobbing, szykanowanie, nagrywanie itp (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie. Piszę do Państwa ponieważ mam pewien poważny problem w pracy i chcę, jak najszybciej stamtąd odejść. Po prostu zadzwonić do szefa...
§ unieważnienie umowy (odpowiedzi: 2) Witam Zwracam się do Was z prośbą o interpretację prawną w następującym temacie: Czy sfałszowana umowa kupna-sprzedaży samochodu jest wg prawa...
§ Natychmiastowe zerwanie umowy najmu na czas okreslony - powod :grzyb (odpowiedzi: 21) Witam, czy istnieje mozliwosc natychmiastowego zerwania umowy na czas okreslony w wypadku jesli w mieszkaniu zrobil sie grzyb, wlasciciel zostal...
§ Play Mix - natychmiastowe zerwanie umowy przez P4 (odpowiedzi: 2) Witam, sprawa wygląda tak: Na koncie miałem jak dobrze pamiętam 0,10zł z powodów finansowych przez jakiś okres nie doładowywałem konta (ok. 1-2mies.)...
§ Unieważnienie umowy (odpowiedzi: 6) Witam, czy chcąc w jakiś sposób uzasadnić konieczność unieważnienia umowy zawartej przez osobę starszą, ale mającą pełną zdolność do czynności...
§ unieważnienie umowy zlecenie (odpowiedzi: 1) Dnia 15.09.2008 podpisałam umowę z agencją pracy tymczasowej na inwentaryzację w dniu 30.09.2008, dzisiaj się dowiedziałam, że chcą ją unieważnić z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:36.