Umowa zlecenie - pracodawca niechce wypłacić pieniędzy - Forum Prawne

 

Umowa zlecenie - pracodawca niechce wypłacić pieniędzy

Witam! Drodzy forumowicze jako że wiem tyle o ile proszę o waszą wiedzę i informacje na taki oto temat: Otóż pracuje w jednej z firm ochroniarskich. Umowę zlecenie podpisałem pod koniec stycznia 2009 r. Podpisałem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
07-01-2015, 12:22  
adin17
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Umowa zlecenie - pracodawca niechce wypłacić pieniędzy

Witam!
Drodzy forumowicze jako że wiem tyle o ile proszę o waszą wiedzę i informacje na taki oto temat:

Otóż pracuje w jednej z firm ochroniarskich. Umowę zlecenie podpisałem pod koniec stycznia 2009 r. Podpisałem 2 egzemplarze, aczkolwiek ani jednego nie otrzymałem i od 5 lat próbuje się doprosić o jeden egzemplarz tej umowy. Jedyne co pamiętam to zapis, że umowa jest zawarta na czas nieoznaczony. Do niedawna było wszystko ok z płatnościami. Aktualnie pracodawca próbuje mnie szantażować i nie chce mi wypłacić pieniędzy, gdyż nie przyniosłem zaświadczenia ze szkoły, że jestem studentem (dodam iż miesiąc wcześniej podpisywałem pewne pismo z firmy iż deklaruje że jestem studentem i cały czas pobieram naukę w szkole (dodatkowo jeszcze pracuje na umowę o pracę w innej firmie)). Dodatkowo dostałem informacje iż moja umowa zlecenie kończy się z dniem 16 stycznia br. I tutaj kilka pytań:

1. Pracodawca nie ma prawa mi zatrzymywać wypłaty - gdzie mogę się zgłosić aby im się w końcu dobrali tam gdzie powinni? najpierw PIP później sąd? czy jeszcze inne formy?
2. Stawkę godzinową mam od 5 lat taką samą, jak mogę wyegzekwować od pracodawcy by mi dał umowę którą podpisywałem 5 lat temu?
3. Wszystkie czynności które wykonuje podlegają pod czynności takie jak na umowie o pracę: tzw mam przełożonego, cały czas mam wydawane polecenia, muszę pracować po 8 godz itp. czy powinienem już teraz wystąpić do sądu pracy o unormowanie stosunku pracy?
4. Skoro umowa zlecenie którą podpisywałem była na czas nieoznaczony to czy może sama wygasnąć z dniem 16 stycznia br? Pracodawca powinien mnie poinformować o ewentualnym rozwiązaniu umowy z jakimś okresem wypowiedzenia?

Czekam na wasze porady
adin17 jest off-line  
07-01-2015, 14:49  
marymary113
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - pracodawca niechce wypłacić pieniędzy

Witaj adin17

Moim zdaniem na początku powinieneś zgłosić się do PIP (możesz telefonicznie, porady są bezpłatne), ta instytucja zajmuje się bezpośrednio miedzy innymi takimi przypadkami jak Twój. Oni powinni Cie ukierunkować i dalej będziesz wiedział co robić.

To samo dotyczy Twojego drugiego pytania, ponieważ w zasadzie pozostajesz bezsilny wobec pracodawcy, mozesz jedynie probowac porozmawiac z pracodawca, lub na własna ręke sprobowac innego sposobu, jednak ja Ci proponuje zasiegnac profesjonalnej porady PIP.

Co do 3 pytania to Twoja umowa - czyli umowa ZLECENIE nie podlega stosunkowi pracy (temu podlega jedynie umowe o Prace), zatem w tej sytuacji nie mozesz sie starać o unormowanie tego stosunku, gdyż nie podlegasz jemu.

I co do 4 pytania to skoro podpisales umowe na czas nieokreslony a pracodawca poinformowal Cie, ze skonczy sie ona 16 stycznia br. i nie podpisywales wczesniej zadnego wypowiedzenia (okres wypowiedzenia jest uregulowany w umowie) to pracodawca nie moze Cie wyrzucic z pracy, poniewaz nie ma Twojego podpisu pod wypowiedzeniem. Zatem prawdopodobnie gdybys w tej sytuacji zalozyl sprawę, być może byś ją wygrał.

Podkreslam, ze nie jestem z zawodu prawnikiem i sa to jedynie moje porady płynące z dobrych intencji. Pozdrawiam
marymary113 jest off-line  
08-01-2015, 07:57  
adin17
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - pracodawca niechce wypłacić pieniędzy

Dziękuję za poradę będę próbował coś zdziałać bo inaczej człowiek będzie poniewierany przez pracodawce i będzie tańczył jak ten mu zagra.....
adin17 jest off-line  
08-01-2015, 10:28  
marymary113
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - pracodawca niechce wypłacić pieniędzy

Racja. Jednak pamiętaj ze każdy pracownik moze sie ubiegać o minimalna ochronę swoich interesów. Moze i nie mozesz nic zarzucić pracodawcy na podstawie Kodeksu pracy, jednak pamiętaj ze sa organizacje zajmujące sie ochrona praw pracownikow. Tak jak PIP. Z sadu pracy nie bedziesz miał żadnego użytku bo tam sa rozpatrywane tylko sprawy objęte stosunkiem pracy który Cie nie dotyczy. Jednak moim zdaniem jeżeli chodzi tutaj o kilkaset czy tam tysiąc moze nawet 2 tysiące złotych to czy warto jest zakładać sprawę w sadzie biorąc pod uwagę koszty sadowe, koszty pełnomocnika ktore obecnie potrafią wynosić tysiące? Pamiętaj rownież ze Twoja umowa to jest tzw "umowa śmieciowa" i nie bez powodu tak ja nazywają w języku potocznym - charakteryzuje sie tym, ze przede wszystkim jest ona obiektywnie korzystniejsza dla pracodawcy. Poczytaj sobie o tym co podpisałeś i zorientuj sie jakie masz prawa w swojej sytuacji. Trzymam kciuki! Pozdrawiam
marymary113 jest off-line  
08-01-2015, 10:36  
woszczol
Użytkownik
 
Posty: 204
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - pracodawca niechce wypłacić pieniędzy

marymary113 trochę bzdur napisałaś.

1. To nie jest pracodawca , tylko zleceniodawca. Do PIP-u nie masz po co się zgłaszać, umowami cywilnoprawnymi zajmuje się wyłącznie sąd cywilny.

3. Nie do sądu pracy występuje się o unormowanie stosunku pracy, tylko najpierw przede wszystkim do zleceniodawcy (czy pracodawcy, jeśli umowa rzeczywiście byłaby umową o pracę - art. 22 § 1^1). Można napisać również pismo do PIPu, oni zbadają sprawę, jednak jeżeli umowa nosi cechy wspólne dla umowy cywilnoprawnej i umowy o pracę, bez jednoznacznego przeważania cech stosunku pracy, to w gestii Twojej i zleceniodawcy jest ustalenie, jaką umowę chcecie podpisać.
woszczol jest off-line  
08-01-2015, 12:55  
marymary113
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - pracodawca niechce wypłacić pieniędzy

Witaj woszczol
Najpierw piszesz, ze do PIP-u nie ma po co się zgłaszać, a zaraz piszesz, że można napisać pismo do PIP. Inspektor PIP moze uznac ze umowa zlecenie miala charakter pozorny i doszlo do „nawiazania stosunkow pracy”, z tym się zgadzam. Skoro pracodawca go szantazuje, jak sam zaznaczył adin17, to jaki cel bedzie mialo pojscie do niego i zalatwianie czegokolwiek, skoro czlowiek ewidentnie nie chce z nim rozmawiac i najnormalniej w swiecie (moim zdaniem) pozbyc sie go? Moze pracodawce JEDYNIE poinformowac, ze ma wyplacic nalezne pieniadze oraz oddac najwazniejsza w tej sytuacjii podstawe prawna jaka jest umowa, w innym przypadku moze pojsc z ta sprawa na policje lub poinformowac PIP o takiej sytuacji w konkretnym zakladzie pracy.

Adin17 napisał: „1. Pracodawca nie ma prawa mi zatrzymywać wypłaty - gdzie mogę się zgłosić aby im się w końcu dobrali tam gdzie powinni? najpierw PIP później sąd? czy jeszcze inne formy?”
Z tym problemem jak najbardziej adin17 powinien zglosic sie do PIP. Panstwowa Inspekcja Pracy kontroluje dzialanie zakładow pracy.

Co do unormowania stosunków pracy do Adin17

Adin17, bardzo wazna kwestia jest to czy w umowie zlecenie byly zawarte te wszystkie informacje o ktorych wspominales, czyli ze masz przelozonego, ze pracujesz 8 godzin dziennie, ze caly czas masz wydawane polecenia. Jezeli tak, to nie ma mowy o unormowaniu stosunkow pracy, takie warunki rowniez moga byc zawarte w „umowie smieciowej” i jest to jak nabardziej legalne. Jednakze jezeli takie warunki nie byly zawarte w Twojej umowie to zaistniały tak zwane stosunki pracy i mozesz starac sie o ich unormowanie. Natomiast bez umowy, nie mozesz wiele zrobic, dlatego najwazniejszym krokiem bedzie w tej kwestii wyegzekwowanie umowy – Twojej PODSTAWY – w tym celu mozesz wlasnie poinformowac PIP, ze Ty jako pracownik nie dostales kopii umowy i ze znajdujesz sie wlasnie w takiej sytuacjii.
Pamietaj, ze nadal podlegasz umowie ktora jest opatrzona tytulem : UMOWA ZLECENIE, a to wiele znaczy.
Pozdrawiam
marymary113 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa zlecenie - pracodawca nie chce wypłacić (odpowiedzi: 2) Witam. Niestety, ostatnimi czasy zdarzyła mi się taka niemiła sytuacja: otóż pracowałam w firmie która prowadziła projekt dla jednego ze znanych...
§ Pracodawca niechce wypłacić pieniędzy z tytułu rozwiązania umowy bez wypwiedzenia (odpowiedzi: 8) Witam, zwracam się z prośbą o udzielenie mi pomocy bo nie wiem co dalej zrobić. 22 maja 2014r złożyłam w pracy Rozwiązanie umowy bez okresu...
§ Umowa zlecenie za maj- pracodawca nie chce wypłacić wnagrodzenia (odpowiedzi: 3) Witam, W czerwcu zwolniłam się z miejsca pracy, w umowie zlecenie termin wypłaty mija 10. Pracodawca powiadomił mnie, że nie wypłaci mi...
§ Pracodawca nie chce wypłacić pieniędzy. (odpowiedzi: 10) Witam, mam problem ponieważ mój pracodawca zalega mi, wraz z moimi kolegami z pieniędzmi mi coś ok. 15 tysięcy złotych. Kolegom nie wiem dokładnie...
§ Pracodawca nie chce wypłacić pieniędzy (odpowiedzi: 1) witam jestem, można powiedzieć byłem młodocianym pracownikiem, uczyłem się za kucharza małej gastronomii i miałem praktyki w pewnej restauracji. jak...
§ Gdy pracodawca nie chce wypłacić pieniędzy!! (odpowiedzi: 3) Witam wszytkich ! Mieszkam w Krakowie i chciałabym sie wypowiedzieć w imieniu mojej znajomej i proszę o podpowiedz w tej sprawie . Moja znajoma...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:53.