Wykonanie usługi, zamówienie, faktura - Forum Prawne

 

Wykonanie usługi, zamówienie, faktura

Świadczę usługi natury budowlano-montażowej. Po wykonaniu usługi, wyceniam ją, a klient akceptuje wycenę i wystawia zamówienie, na podstawie którego ja wystawiam fakturę. Pytanie brzmi: ile czasu może zwlekać klient z wystawieniem takiego zamówienia?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
22-05-2015, 17:41  
Po-Tem
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie Wykonanie usługi, zamówienie, faktura

Świadczę usługi natury budowlano-montażowej. Po wykonaniu usługi, wyceniam ją, a klient akceptuje wycenę i wystawia zamówienie, na podstawie którego ja wystawiam fakturę.

Pytanie brzmi: ile czasu może zwlekać klient z wystawieniem takiego zamówienia?
Po-Tem jest off-line  
23-05-2015, 06:47  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie RE: Wykonanie usługi, zamówienie, faktura

Zamówienie, jako zlecenie wykonania prac, powinno być wystawione przed rozpoczęciem prac .
Janusz.C.M. jest off-line  
23-05-2015, 07:28  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.676
Domyślnie RE: Wykonanie usługi, zamówienie, faktura

Również wycena jak i jej akceptacja.
LeszsekS jest off-line  
23-05-2015, 10:46  
Po-Tem
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Wykonanie usługi, zamówienie, faktura

Dzięki Panowie. Tak też myślałem i jest to logiczne Jednak w tym przypadku zleceniodawca (mój klient) ustala warunki i takie one są, że "zamówienie" przysyła po robocie na podstawie mojej wyceny. I w tej sytuacji, po robocie mogą w nieskończoność przedłużać podesłanie tego "zamówienia", a ja nie mogę wystawić faktury.

Zapytuję teraz Was o artykuły w kodeksach, które o tych sprawach traktują.

Pzdr
Po-Tem jest off-line  
23-05-2015, 10:58  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie RE: Wykonanie usługi, zamówienie, faktura

Cytat:
Napisał/a Po-Tem Zobacz post
"zamówienie" przysyła po robocie na podstawie mojej wyceny.
Jest to "bzdura". Żadne przepisy prawne nie akceptują takiego postępowania.
Janusz.C.M. jest off-line  
23-05-2015, 11:36  
Po-Tem
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Wykonanie usługi, zamówienie, faktura

Może być sytuacja, że też nie zabraniają. A więc byłaby to luka, którą zleceniodawca wykorzystuje.
Po-Tem jest off-line  
23-05-2015, 21:26  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.676
Domyślnie RE: Wykonanie usługi, zamówienie, faktura

Lektura do poduszki: http://forumprawne.org/umowy-zleceni...-o-dzielo.html
LeszsekS jest off-line  
23-05-2015, 22:36  
Po-Tem
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Wykonanie usługi, zamówienie, faktura

Dzięki. Czyli w moim przypadku, przy braku umowy, zastosowanie ma ten przepis:

Przepis prawny:
Art. 642. § 1. W braku odmiennej umowy przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła.


Przepisy KC wyraźnie mówią o zamówieniu i wycenie PRZED wykonaniem prac.
Po-Tem jest off-line  
23-05-2015, 22:55  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.676
Domyślnie RE: Wykonanie usługi, zamówienie, faktura

Także w Twoim interesie jest wykonać wycenę przed rozpoczęciem prac:
Przepis prawny:
Art. 630. § 1. Jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził zamawiający, przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli zestawienie planowanych prac sporządził przyjmujący zamówienie, może on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych.
§ 2. Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody zamawiającego.

Art. 631. Gdyby w wypadkach przewidzianych w dwóch artykułach poprzedzających zaszła konieczność znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, zamawiający może od umowy odstąpić, powinien jednak uczynić to niezwłocznie i zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią część umówionego wynagrodzenia.
http://forumprawne.org/umowy-zleceni...-o-dzielo.html
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zamówienie przez internet a faktura- jaki jest na to termin? (odpowiedzi: 2) Mam pytanie: Jeśli jako klient zamawiam towar przez internet i chcę by wystawiono mi do tego fakturę, to kiedy sprzedawca ma obowiązek by wystawić...
§ Zamówienie zostało anulowane z powodu braku zamówionych towarów u dostawców. (odpowiedzi: 9) Wylicytowałam kilka bluzek, spodni itp w sklepie internetowym. Przesyłka za każdą rzecz oddzielnie wynosi 16zł, ale był też możliwy odbiór osobisty...
§ Wykonanie usługi na zamówienie (odpowiedzi: 5) Witam mam takie pytanie a zarazem problem. Jestem tutaj nowy więc proszę o wyrozumiałośc przedstawiam temat: prowadzę działalność...
§ Czy mogę zwrócić zamówiony towar na indywidualne zamówienie (odpowiedzi: 2) Witam Chciałbym się dowiedzieć czy mogę zwrócić i zrezygnować z zamówionego na indywidualne zamówienie towaru,który dostarczono do mnie...
§ Zamówienie na allegro z odbiorem osobistym - rezygnacja z zamówienia? (odpowiedzi: 28) Witam! Przejrzałem temat przyklejony, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Bardzo proszę o pomoc, bo zależy mi na czasie. Zamówiłem na...
§ Jaka forma umowy na wykonanie produktu na zamówienie z grafiką klienta (odpowiedzi: 5) Witam, Uruchamiam działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu produktu (mozaika, witraż itp.) na indywidualne zamówienie klienta, wg wzoru...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:44.