"Lewy" rachunek do umowy o dzieło; ustalenie stosunku pracy - Forum Prawne

 

"Lewy" rachunek do umowy o dzieło; ustalenie stosunku pracy

Witam, potrzebuję porady. Pracuję od kilku już lat w pewnej firmie, ciągle na umowach o dzieło, chociaż jestem prawie pewna, że gdyby doszło do sądu pracy, to zostałby ustalony stosunek pracy ze wszystkimi konsekwencjami. Właściwie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
06-09-2015, 08:18  
.ags
Stały bywalec
 
Posty: 415
Domyślnie "Lewy" rachunek do umowy o dzieło; ustalenie stosunku pracy

Witam,

potrzebuję porady.

Pracuję od kilku już lat w pewnej firmie, ciągle na umowach o dzieło, chociaż jestem prawie pewna, że gdyby doszło do sądu pracy, to zostałby ustalony stosunek pracy ze wszystkimi konsekwencjami. Właściwie dawno już poszłabym do sądu, gdyby udało się znaleźć inną pracę lub gdybym miała pewność, że nie wyrzucą mnie wtedy z tej, co mam.

A więc mam dwa powiązane w jakiś sposób pytania.

1. Szef nigdy nie chciał przyjmować rachunków wystawionych przeze mnie, wynagrodzenie wypłacał co miesiąc przelewem (z konta osobistego, nie firmowego) lub częściej gotówką. Ostatnia umowa była zawarta na 6 miesięcy, podana była kwota wynagrodzenia, którą miałam otrzymywać "na raty" co miesiąc. Tym razem (parę miesięcy po wygaśnięciu umowy) przekazał jednak rachunek do umowy (przygotowany przez księgową), ale na kwotę o wiele niższą, a mianowicie taką, jaką otrzymywałam co miesiąc (a więc 1/6 faktycznej). Nie podpisałam, bo boję się odpowiedzialności karnej lub skarbowej, a także nie chcę uczestniczyć w jego machlojkach.

Co dalej? Co mogę zrobić, i to w sposób by z nim się nie kłócić i nie stracić pracy? Umówić się normalnie z nim się nie da - nie raz próbowałam przez te lata i wiem.

2. Gdybym poszła teraz do sądu pracy i udałoby się wygrać sprawę o ustalenie stosunku pracy, to na pewno wyrzuciłby mnie z pracy. Jaki miałby być mój następny krok? Czy sąd mógłby doprowadzić do mojego powrotu do pracy? Miałam tam już kilka umów, czy dobrze kojarzę, że trzecia miałaby być na czas nieokreślony? Czy doszłoby do przekształcenia powiedzmy trzeciej z tych umów o dzieło na umowę o pracę na czas nieokreślony? Ale potem i tak mógłby wypowiedzieć mi tę umowę, prawda?

Bardzo proszę o odpowiedź.
.ags jest off-line  
07-09-2015, 19:27  
.ags
Stały bywalec
 
Posty: 415
Domyślnie RE: "Lewy" rachunek do umowy o dzieło; ustalenie stosunku pracy

Zgodnie z sugestią moderatora uzupełniam informacje i oświadczam, że nie pracuję na czarno, jak zostało stwierdzone z jakichś nieznanych mi powodów, tylko od kilku lat mam umowy o dzieło, mimo że regularnie proszę szefa żeby dał mi umowę o pracę. Regularnie przesyłam szefostwu rozliczenie z przepracowanych godzin, pracuję zgodnie z ustalonym przez niego harmonogramem pracy, w miejscu przez niego ustalonym i pod jego kierownictwem i kontrolą; otrzymuję PIT-y-11 zwykle zgodne ze stanem faktycznym, a otrzymawszy jeden nieodpowiedni przesłałam swój PIT-37 zgodny z rzeczywistością, w dodatku przesłałam pismo z wyjaśnieniami do skarbówki, i szef z tego powodu miał jakieś problemy.

A teraz ja mogę mieć problemy, ponieważ nie chcę podpisać rachunku, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Proszę o poradę - co robić? Dodatkowe szczegóły opisane są w poprzednim poście.
.ags jest off-line  
08-09-2015, 07:25  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.331
Domyślnie RE: "Lewy" rachunek do umowy o dzieło; ustalenie stosunku pracy

1. Rachunek do umowy zlecenia/dzieło powinien wystawić zleceniobiorca, bardzo często zdarza się że takie rachunki wystawiają zleceniodawcy, ale na rachunku zawsze jako wystawiający występuje zleceniobiorca. Jeśli rachunek nie jest zgodny z rzeczywistym stanem nie podpisuj go, wystaw swój prawidłowy i oddaj do podpisu. Jeśli nie będą chcieli przyjąć wyślij listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
parasoll.ka jest off-line  
08-09-2015, 07:40  
.ags
Stały bywalec
 
Posty: 415
Domyślnie RE: "Lewy" rachunek do umowy o dzieło; ustalenie stosunku pracy

Dzięki, tak zrobię.

Co prawda, na pewno spowoduje to negatywną reakcję i pewnie jakieś konsekwencje, ale to może doprowadzi w końcu do tego, że już niczego nie będę miała do stracenia i dojdzie w końcu do sądu pracy. Boję się.. bo mogę tracić pracę.

Rzadko widuję szefa, mogłabym zostawić rachunek u jego sekretarki. Ona to weźmie, ale nie wiadomo, co zrobią z tym rachunkiem. Zniknie w szufladach lub koszu. Przecież powinno być w dwóch egzemplarzach, jeden musi podpisać i zwrócić. Tak samo jeżeli prześlę mu pocztą - znowu dwa. Może nie zwrócić, i co wtedy?
.ags jest off-line  
08-09-2015, 08:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: "Lewy" rachunek do umowy o dzieło; ustalenie stosunku pracy

Wyslij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Oczywiście, taka sama wartość będzie miało pokwitowanie przez sekretarke złożenia pisma na Twoim egzemplarzu.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ustalenie stosunku pracy w czasie trwania umowy o dzieło (odpowiedzi: 3) Witam, mam pytanie. Mam umowę o dzieło, w mojej sytuacji tzw. śmieciową. Załóżmy, że złożę pozew o ustalenie stosunku pracy jeszcze w...
§ "Działalność wykonywana osobiście" w dzień wolny od pracy. (odpowiedzi: 1) Witam, Sytuacja: biegły/tłumacz, prowadzący własną działalność gospodarczą, zostaje poproszony o wykonanie ekspertyzy/tłumaczenia dla Policji w...
§ "Amerykę odkryłem"!? - met. "na czarno" vs umowa zelc/dzieło (odpowiedzi: 10) Cześć! Enigmatyczny tytuł co?;) Ale do rzeczy, odkryłem (o ile się nie mylę) że zatrudnianie pracownika na umowę/zlec (lub o dzieło) jest tańsze...
§ "Powód pozostaje w stosunku pracy z pozwanym" (odpowiedzi: 6) W sprawie z mojego powództwa przeciw pracodawcy, który w następstwie bezprawnych działań zwolnił mnie z pracy w trybie dyscyplinarnym, sąd pracy w...
§ ustalenie stosunku pracy i przekierowanie umowy o dzieło na umowę o pracę (odpowiedzi: 1) Witam, Mam kilka pytań , pracowałam przez dwa miesiące w małym sklepie ogólnospożywczym na osiedlu , w pierwszym miesiącu właściciel podpisał ze...
§ Rozwiązanie umowy o dzieło "z dnia na dzień" czy tak można? (odpowiedzi: 2) Zły dział, usuń mnie!


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:30.