Rozwiązanie umowy dzieło - Forum Prawne

 

Rozwiązanie umowy dzieło

Realizowaliśmy dla pewnej firmy pełen sklep internetowy (grafika, prace programistyczne), płatność realizowana była etapami. 1) przygotowanie logo - płatność, przekazanie plików 2) opracowanie graficzne sklepu - płatność, przekazanie plików w umowie mamy zapis, że w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
23-11-2015, 11:46  
VersoVerso
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie Rozwiązanie umowy dzieło

Realizowaliśmy dla pewnej firmy pełen sklep internetowy (grafika, prace programistyczne), płatność realizowana była etapami.

1) przygotowanie logo - płatność, przekazanie plików
2) opracowanie graficzne sklepu - płatność, przekazanie plików

w umowie mamy zapis, że w przypadku rozwiązania umowy przez którąkolwiek ze stron dokonane płatności przechodzą na poczet wykonanych prac.

i mieliśmy przystąpić do prac programistycznych, tydzień przeleciał i okazało się, że programista, którego zatrudniliśmy do wykonania projektu nie wywiązał się ze swoich obowiązków.

Klient rozwiązał umowę i żąda zwrotu dokonanych płatności, które zostały wykonane, zaakceptowane i przekazaliśmy oryginalne pliki projektowe.

Czy powinienem zwrócić pieniądze?
VersoVerso jest off-line  
23-11-2015, 12:08  
VersoVerso
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy dzieło

Jeszcze jedno pytanie. Umowa kończy się 2 stycznia (deadline prac) czy przed tym okresem Zleceniodawca może zerwać umowę jeśli dotychczas prace posuwały się zgodnie z terminem i wystąpił wyłącznie ten jeden błąd ponieważ programista znikł ale znalazłem już innego, który jest w stanie wykonać projekt w terminie
VersoVerso jest off-line  
23-11-2015, 12:08  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.677
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy dzieło

Brak jest podstaw do takich żądań:
Przepis prawny:
Art. 644. Dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.
http://forumprawne.org/umowy-zleceni...-o-dzielo.html
Przepis prawny:
Art. 54.
[Dostarczenie utworu]

1. Twórca jest obowiązany dostarczyć utwór w terminie określonym w umowie, a jeżeli termin nie został oznaczony – niezwłocznie po ukończeniu utworu.

2. Jeżeli twórca nie dostarczył utworu w przewidzianym terminie, zamawiający może wyznaczyć twórcy odpowiedni dodatkowy termin z zagrożeniem odstąpienia od umowy, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić.
Przepis prawny:
Art. 55.
[Usterki i wady prawne dostarczonego utworu]

1. Jeżeli zamówiony utwór ma usterki, zamawiający może wyznaczyć twórcy odpowiedni termin do ich usunięcia, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić lub żądać odpowiedniego obniżenia umówionego wynagrodzenia, chyba że usterki są wynikiem okoliczności, za które twórca nie ponosi odpowiedzialności. Twórca zachowuje w każdym razie prawo do otrzymanej części wynagrodzenia, nie wyższej niż 25 % wynagrodzenia umownego.

2. Jeżeli utwór ma wady prawne, zamawiający może od umowy odstąpić i żądać naprawienia poniesionej szkody.

3. Roszczenia, o których mowa w ust. 1, wygasają z chwilą przyjęcia utworu.

4. Jeżeli zamawiający nie zawiadomi twórcy w terminie sześciu miesięcy od dostarczenia utworu o jego przyjęciu, nieprzyjęciu lub uzależnieniu przyjęcia od dokonania określonych zmian w wyznaczonym w tym celu odpowiednim terminie, uważa się, że utwór został przyjęty bez zastrzeżeń. Strony mogą określić inny termin.
http://forumprawne.org/prawo-autorsk...tml#post660875
Jeśli zleceniodawca rozpoczął korzystanie z utworu traktuje się to jako przyjęcie utworu.
LeszsekS jest off-line  
23-11-2015, 12:31  
VersoVerso
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy dzieło

Nie zaczął korzystać ponieważ aby zaczął korzystać konieczne jest wykonanie prac programistycznych (wdrożenie w pełni funkcjonalnego sklepu) ale pliki projektowe (oryginalne pliki) otrzymał w zamian za co otrzymaliśmy pieniądze.
VersoVerso jest off-line  
03-12-2015, 09:47  
VersoVerso
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie Brak zapłaty przy umowie dzieło

Dla firmy X wykonałem pierwszy etap prac dotyczący wykonania specyfikacji technicznej, po czym zamawiający zerwał kontakt.

Przesłałem dokument w którym miał parę zastrzeżeń, ale to stricte związanych z tym, że większość funkcjonalności nie jest dla mnie (jako użytkownika) widoczna i miał mi napisać dokładnie co, co następnie miało zostać przeze mnie przekształcone do odpowiedniego poziomu szczegółowości.

Mam podpisaną umowę dzieło, co zrobić wysłać przed sądowne wezwanie do zapłaty?
VersoVerso jest off-line  
03-12-2015, 13:28  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.677
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy dzieło

Możesz wysłać w oparciu o Art. 644. kodeksu cywilnego.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozwiązanie umowy o dzieło (odpowiedzi: 1) Witam Chciałbym się dowiedzieć jak rozwiązać umowę o dzieło. Podpisałem ją jakiś czas temu i zobowiązałem się na wykonanie 250m2 ścian z pustaków...
§ rozwiązanie umowy o dzieło (odpowiedzi: 10) Witam jestem nauczycielem,podpisałam umowe o dzielo z prywatna szkoła jezykowa na 1 rok. Bardzo zalezy mi na jej rozwiązaniu ale w warunkach umowy...
§ Rozwiązanie umowy o dzieło (odpowiedzi: 24) Jak zleceniobiorca może i czy może rozwiązać umowę o dzieło, jeśli ma płacone co miesiąc-ryczałtowo i ma karę za każdy dzień zwłoki?
§ Rozwiązanie umowy o dzieło (odpowiedzi: 4) Witam a zarazem proszę o pomoc. Podpisałem umowę o dzieło od 17-05 do 21-06 i z dniem 21-06 ona wygasła i pracodawca mi jej dalej nie przedłużył...
§ Umowa o dzieło - rozwiązanie umowy w okresie wykonywania dzieła (odpowiedzi: 3) Zawarłam umowę o dzieło ze szkołą języków obcych na dwa miesiące( umowa dotycząca rozdawania ulotek) i w umowie tej zastrzeżono, że wykonujący dzieło...
§ Rozwiązanie umowy o dzieło (odpowiedzi: 1) Mam podpisaną umowę o dzieło z firmą X. Na podstawie tej umowy jestem zobowiązany do wykładania towaru przez okres 6 miesięcy. Jest to trzecia moja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:14.