Umowa zlecenie - brak statusu ucznia - Forum Prawne

 

Umowa zlecenie - brak statusu ucznia

Witam, W listopadzie 2013 r. podjąłem pracę u mojego pracodawcy na umowie zlecenie, jako student. Na mojej umowie pobierane jest - 20% koszty uzyskania przychodu - 18% podatek od wynagrodzenia Umowy dostawałem cyklicznie pod koniec ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
21-01-2016, 20:50  
malkavi
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Umowa zlecenie - brak statusu ucznia

Witam,

W listopadzie 2013 r. podjąłem pracę u mojego pracodawcy na umowie zlecenie, jako student. Na mojej umowie pobierane jest
- 20% koszty uzyskania przychodu
- 18% podatek od wynagrodzenia

Umowy dostawałem cyklicznie pod koniec każdego miesiąca aż po dziś dzień.
(z mała zmianą gdzieś od połowy 2015 roku umowa zmieniła się na umowę zlecenie, jednak też ja jako student więc to samo co powyżej)

Jednak przez cały ten okres prawie 2,5 lat miałem przerwy w studiowaniu, tak na prawdę studiowałem dla samego studiowania i pobierania renty rodzinnej po zmarłej matce. Gdy w marcu zostałem wyrzucony z publicznej uczelni za niezaliczenie sesji zapisywałem się na kurs językowy aby dalej móc pobierać rentę i tak już 2 rok z rzędu. Zdarzyło się też kilka miesięcy w których nie byłem ani studentem ani tez nie uczęszczałem na żaden kurs językowy i moja renta w ZUS była wtedy zamrożona (nie pobierałem jej).

Chciałbym Państwa spytać jakie mogę mieć z tego problemy. Jakie kary finansowe mogą zostąć na mnie nałożone i czy da się jeszcze w jakiś sposób uregulować tą całą sytuacje ?

Dziękuję za wszelką pomoc.
malkavi jest off-line  
21-01-2016, 21:24  
Arek_1048
Użytkownik
 
Posty: 115
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - brak statusu ucznia

Zacznijmy, że na umowie zlecenie nie podejmujesz pracy, a zlecenie.
Nie masz pracodawcy, a zleceniodawcę, a Ty jesteś zleceniobiorcą. Ale terminologię odsuńmy na bok.

Jeżeli jesteś studentem(masz ważną legitymację studencką) to zleceniobiorca nie ma obowiązku Cię ubezpieczać(inne ubezpieczenie gdzieś np. w pracy u ojca, gdziekolwiek), ale to na marginesie.Cytat:
Napisał/a malkavi Zobacz post
z mała zmianą gdzieś od połowy 2015 roku umowa zmieniła się na umowę zlecenie, jednak też ja jako student więc to samo co powyżej
to gdzie ta zmiana, skoro z umowy zlecenia jako student na umowę zlecenia jako student?

Cytat:
Jednak przez cały ten okres prawie 2,5 lat miałem przerwy w studiowaniu, tak na prawdę studiowałem dla samego studiowania
Co to oznacza? Miałeś ważną legitymację, czy nie?

Cytat:
Gdy w marcu
Którego roku?


Cytat:
zapisywałem się na kurs językowy aby dalej móc pobierać rentę
Jeżeli szkoła, w której prowadzony jest kurs jest zarejestrowana w MEN to nie powinno być problemów z pobieraniem renty.

Cytat:
Zdarzyło się też kilka miesięcy w których nie byłem ani studentem ani tez nie uczęszczałem na żaden kurs językowy
Trochę to wszystko pomieszane. Raz byłeś studentem, raz nie, raz kurs, raz nie.. Mam nadzieję, że pomogłem i lepiej, żeby ktoś mądrzejszy to jeszcze zweryfikował. Tutaj pomagamy, ale fachową opinię da Ci zawsze prawnik.


Cytat:
Chciałbym Państwa spytać jakie mogę mieć z tego problemy. Jakie kary finansowe mogą zostąć na mnie nałożone i czy da się jeszcze w jakiś sposób uregulować tą całą sytuacje ?
ZUS może od Ciebie żądać zwrotu pieniędzy za pobieranie renty, jeżeli np. byłeś na kursie językowym, czy też studentem, ale nie uczestniczyłeś w zajęciach, ale to sprawa do sądu by była kierowana itp. itd.
Samo posiadanie statusu studenta, czy słuchacza bez chodzenia na zajęcia nie wystarcza do uzyskania prawa do renty rodzinnej. Jak się doczepi ZUS możesz mieć ciężko wybrnąć. Nawet szanse są znikome.
Arek_1048 jest off-line  
21-01-2016, 21:48  
malkavi
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - brak statusu ucznia

Temat założyłem, ponieważ boję się, że za miesiące w których nie miałem statusu studenta, nie uczęszczałem na kurs jezykowy oraz finalnie nie pobierałem renty z zusu a w których podpisywałem umowy o dzieło/zlecenie na których nie były odprowadzane składki ZUS, będę musiał płacić jakąś karę.

I czy za to czeka mnie lub mojego zleceniodawcę jakaś odpowiedzialność karna ?

Bo rozumiem że w miesiącach w których nie miałem statusu studenta ale byłem na kursie językowym i pobierałem rentę, która sama w sobie daje ubezpieczenie nie muszę odprowadzać dodatkowych składek ZUS na tych umowach.A teraz odpowiedź na pytania Arek_1048 :

ad1: Umowa zmieniła się z "Umowy o dzieło" na "Umowę o zlecenie"

ad2: Studiowałem dla samego studiowania tzn. miałem ważną legitymacje studencką i miałem status studenta lecz nie uczęszczałem na zajęcia (lecz to nie problem do czasu gdy ZUS nie zorientuje się że nie miałem frekwencji)

ad3: w marcu 2014 oraz 2015 roku dostawałem wypowiedzenia z uczelni i zaraz po tym biegłem zapisac sie na kurs aby przedłożyć nowe zaświadczenie do zusu ale były tez miesiące w których pisałem do zusu aby zamrozili rentę bo nie chodziłem na żaden kurs ani na studia.
malkavi jest off-line  
21-01-2016, 21:54  
Arek_1048
Użytkownik
 
Posty: 115
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - brak statusu ucznia

Zleceniodawca powinien mieć od Ciebie potwierdzenie w postaci skanu legitymacji, że jesteś studentem, by odprowadzać, bądź nie odpowiednie składki.
Albo sprawa ucichnie, albo on i Ty będziecie musieli zapłacić zaległe składki/kary.

ad2. dokładnie tak
Arek_1048 jest off-line  
21-01-2016, 22:00  
malkavi
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - brak statusu ucznia

Arek dziękuję za pomoc.

Czyli każdy w naszym kraju pobierający jakieś wynagrodzenie za pracę musi być ubezpieczony z ZUS ?

Gdybym był ubezpieczony gdzieś na własną rękę np. w prywatnej firmie mój zleceniodawca nie musiał by odprowadzać tych składek zusowych ?
malkavi jest off-line  
21-01-2016, 22:06  
Arek_1048
Użytkownik
 
Posty: 115
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - brak statusu ucznia

Nie myl pojęć. Zlecenie to nie to samo, co praca.
Praca jest na umowie o pracę, a zlecenie na umowie zlecenie. Niby takie słowo, bo na zleceniu wykonujesz też pewne czynności, ale w świetle prawa jest to zwane zleceniem.

Tak
Tak
Proszę bardzo i dobrej nocy
Arek_1048 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oświadczenie statusu ucznia, a umowa zlecenie (odpowiedzi: 6) Witam, piszę pierwszy raz więc z góry przepraszam za jakiekolwiek błędy. Chodzi mi dokładnie o to, że 29 kwietnia 2016 roku skończyłem naukę w...
§ Umowa zlecenie - brak statusu studenta a naliczanie wsteczne składek ubezpieczenia (odpowiedzi: 16) Witam serdecznie - to mój pierwszy post. Piszę do Państwa z prośbą o pomoc prawną i wyjaśnienie moich wątpliwości. Od dnia 1 stycznia 2012 roku...
§ Umowa zlecenie, ubezpieczenie, brak statusu ucznia (odpowiedzi: 1) Witam, Nie mogłam znaleść odpowiedzi na moje pytanie, więc spytam tutaj. Pracowałam na umowe zlecenie w zeszłym roku 1 miesiąc i niedawno dostałam...
§ Umowa zlecenie - brak statusu studenta a składki (odpowiedzi: 1) Witam, Pracuję w firmie na umowę zlecenie i jako, że nie mam już statusu studenta, mój zleceniodawca poinformował mnie, że pensja będzie potrącana...
§ Umowa zlecenie a zus ucznia (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie! Od stycznia ubieglego roku jestem zatrudniony na umowe zlecenie jako uczen. Jednak w pewnym momencie skonczylem edukacje i nie...
§ umowa zlecenie przy zachowaniu statusu bezrobotnego (odpowiedzi: 4) Jestem zarejestrowany w urzędzie pracy bez prawa do zaisłku. Dostałem propozycje pracy dorywczej do końca stycznia na umowe zlecenie. Wiem, że musze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:11.