Brak możliwości zerwania umowy zlecenia a wyjazd za granice - Forum Prawne

 

Brak możliwości zerwania umowy zlecenia a wyjazd za granice

Niedawno zaczęłam prace w hotelarstwie. W mojej umówie zlecenie napisane jest, ze przysługuje mi 30-dniowy okres wypowiedzenia jednak w okresie od kwietnia do września nie mogę wypowiedzieć tej umowy. Rownież w innym punkcie jest napisane, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
18-05-2016, 19:06  
itsabelle
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Brak możliwości zerwania umowy zlecenia a wyjazd za granice

Niedawno zaczęłam prace w hotelarstwie. W mojej umówie zlecenie napisane jest, ze przysługuje mi 30-dniowy okres wypowiedzenia jednak w okresie od kwietnia do września nie mogę wypowiedzieć tej umowy. Rownież w innym punkcie jest napisane, ze jesli nie bede chodzić do pracy regularnie zleceniodawca moze wypowiedzieć mi umowę natychmiastowo.
Kilka dni temu dowiedziałam sie, ze dostałam sie na studia w wielkiej Brytanii i w połowie sierpnia planuje wyprowadzkę. Chciałabym zerwać umowę zlecenie na początku sierpnia (wypowiedzenie musiałabym zanieść na początku lipca). Stad moje pytanie - czy jest jakas mozliwosc prawna, zeby moje wypowiedzenie zostało zaakceptowane? Czy jesli nie zostanie zaakceptowane mogę po prostu przestać przychodzić do pracy, aby została umowa zerwana w trybie natychmiastowym? Czy mogę ponieść tego jakieś prawne konsekwencje ? (Zleceniodawca raczej nie poniesie żadnych szkód poniewaz jest rownież druga recepcjonistka która moze za mnie pracować).
itsabelle jest off-line  
18-05-2016, 19:23  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.664
Domyślnie RE: Brak możliwości zerwania umowy zlecenia a wyjazd za granice

Cytat:
Napisał/a itsabelle Zobacz post
Chciałabym zerwać umowę zlecenie na początku sierpnia (wypowiedzenie musiałabym zanieść na początku lipca).
Nie zerwać, tylko wypowiedzieć
Cytat:
Napisał/a itsabelle Zobacz post
czy jest jakas mozliwosc prawna, zeby moje wypowiedzenie zostało zaakceptowane?
Tak. Umowę zlecenie możesz wypowiedzieć w każdym czasie, jednak jeśli nastąpi to bez ważnej przyczyny, odpowiadasz za powstałą szkodę. Nie można zrzec się uprawnienia do wypowiedzenia umowy z ważnych przyczyn. Oczywiście należy zachować okres wypowiedzenia wskazany w umowie.
Złóż wypowiedzenie zachowując okres wypowiedzenia, powołaj się na art. 746 k.c. Uzasadnij, załącz pismo o przyjęciu na studia. Oczywiście drugie wypowiedzenie z potwierdzeniem odbioru zostaw sobie.
Kanas jest off-line  
19-05-2016, 06:25  
itsabelle
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Brak możliwości zerwania umowy zlecenia a wyjazd za granice

Dziękuje za odpowiedz. Jeszcze mam jedno pytanie - czy jeżeli w umówie jest napisane, ze jesli chce złożyć wypowiedzenie w okresie od kwietnia do września musze znaleźć osobę na zastępstwo i ją znajdę, ale nie spodoba sie ona mojej szefowej i nie bedzie chciała jej np zatrudnić to moja cześć umowy jest dotrzymana czy musze szukać dopóki nie znajdę takiej która sie mojej szefowej bedzie podobać?
itsabelle jest off-line  
19-05-2016, 07:28  
wolfmat
Zbanowany
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Brak możliwości zerwania umowy zlecenia a wyjazd za granice

Nie musisz tego robić. Przepis powyżej daje Ci bezwzględne prawo wypowiedzenia i nie pozwala na obwarowywanie tego dodatkowymi warunkami, koniec kropka.
wolfmat jest off-line  
19-05-2016, 15:01  
itsabelle
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

Dziękuje za odpowiedz Czyli rozumiem, ze mimo tego zapisu w umówie o niemożliwości wypowiedzenia umowy w okresie kwiecień-wrzesień mogę po prostu złożyć wypowiedzenie pilnując z 30 dniowym wyprzedzeniem i szefowa nie ma prawa mi tej umowy nie wypowiedzieć jeżeli chodzi o studia w innym kraju?
itsabelle jest off-line  
19-05-2016, 15:09  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.664
Domyślnie RE: Brak możliwości zerwania umowy zlecenia a wyjazd za granice

Zgadza się. Natomiast czy przyjęcie na studia w innym kraju jest ważnym powodem, hmm... w razie wątpliwości Sąd rozstrzygnie. Moim zdaniem jest to ważny powód, z drugiej strony ubiegając się o przyjęcie mogłaś liczyć się z tym, że zostaniesz przyjęta, czyli nie zawierać umowy która ogranicza wcześniejsze jej rozwiązanie.
Kanas jest off-line  
20-05-2016, 12:20  
wolfmat
Zbanowany
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Brak możliwości zerwania umowy zlecenia a wyjazd za granice

Nie ma czegoś takiego, że to ona Ci umowy nie wypowie - wypowiedzenie to jednostronne oświadczenie woli, wyślij poleconym zpo.
Ty składasz wypowiedzenie, i ono obowiązuje zgodnie z terminem. Z tym dniem nie przychodzisz do pracy i tyle.

Jak uzna że wywołałaś tym dla niej szkodę - może Cię pozwać, zresztą zawsze może - taki urok prawa cywilnego.

Ale prawie na pewno tego nie zrobi, za dużo zachodu i duże ryzyko przegrania sprawy, a ludzie nie lubią się tak bawić i ryzykować. W tej sprawie raczej Ci się upiecze i tyle.

Studia jak napisał Kanas są i nie są ważnym powodem. Z jednej strony - istotną zmianą życiowa z drugiej, na Twój własny wniosek - więc sama ja wywołałaś.

Ale jak mówię w tym przypadku najpewniej obędzie się bez komplikacji, chyba że masz szefa szukającego wszędzie zwady i liczącego ze na procesie coś ugra.
wolfmat jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak zgody na wyjazd za granice (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, mam pytanie, ale nim je zadam opisze swoją sytuację. Mam syna na którego łoże alimenty oraz dozór kuratorski, lecz z innego powodu. Od...
§ Możliwość zerwania umowy. (odpowiedzi: 5) Dzisiaj zadzwonił konsultant orange i oferował możliwość zawarcia ubezpieczenia na życie za 12 zł do abonamentu. Otrzymał ode mnie odpowiedź...
§ Wynajem mieszkania - możliwość zerwania umowy? (odpowiedzi: 5) Witam! Wraz z dwoma osobami dziewczynami... podpisaliśmy umowę wynajmu mieszkania. Zamieszczam poniżej zdjęcie danej umowy. Niestety w domu panuje...
§ Wynajem mieszkania - możliwość zerwania umowy? (odpowiedzi: 10) Witam! Wraz z dwoma dziewczynami, w tym moją... wynajmujemy mieszkanie w bloku od prywatnej osoby (z zawodu prawnik). Jednak moja "była dziewczyna"...
§ Neostrada 1MB+Livebox rozłącza się - możliwość zerwania umowy? (odpowiedzi: 3) Witajcie. Posiadam Neostradę 1MB wraz z modemem Livebox. Internet rozłącza mi się od kiedy tylko pamiętam. Było dzwonione do tp, przyjeżdzali...
§ Czy istnieje możliwość zerwania przedwstępnej umowy sprzedaży przez sprzedającego (odpowiedzi: 5) Witam. Mam pewien problem, otóż kilka lat temu podpisałem przedwstępną umowę sprzedaży mieszkania spółdzielczego (sprzedaż ma nastąpić po spłacie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:41.