Umowa o dzieło - Forum Prawne

 

Umowa o dzieło

Witam Uprzejmie proszę Was o wytłumaczenie mi czy mój tok myślenia jest prawidłowy. Opiszę sytuację: Wykonawca dzieła (potencjalny) składa ofertę na wykonanie dzieła przez emaila. Zleceniodawca (ten co daje do wykonania dzieło) po ponad 4 ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
11-07-2016, 21:18  
MaxB
Użytkownik
 
Posty: 214
Domyślnie Umowa o dzieło

Witam
Uprzejmie proszę Was o wytłumaczenie mi czy mój tok myślenia jest prawidłowy.
Opiszę sytuację:
Wykonawca dzieła (potencjalny) składa ofertę na wykonanie dzieła przez emaila.
Zleceniodawca (ten co daje do wykonania dzieło) po ponad 4 tygodniach wysyła emaila w którym zapisana jest informacja iż składa zamówienie. W załączniku jest druk zamówienia w którym zapisana jest data końca zamówienia znacząco różniąca się w stosunku do oferty.
Wykonawca (zleceniobiorca) odpowiada że przyjmuje zamówienie zgodnie z ofertą (dokładnie tak jest zapisane) czyli z znacząco dłuższym terminem realizacji. Takie ma intencje.
Zleceniodawca nie zaprzecza terminowi. Nie wysyła korekty swojego zamówienia.
Wykonawca zakłada iż obowiązują zadeklarowane przez niego terminy.

Czy w powyższej sytuacji doszło do zawarcia umowy rozumianej jako zgodne złożenia oświadczeń woli?
Czy zleceniodawca może odstąpić od umowy tłumacząc iż zleceniodawca nie dotrzymał umowy pomimo iż zleceniodawca zadeklarował inny dłuższy termin realizacji?
Jakimi terminami należy się kierować?
Proszę Was wytłumaczcie.
MaxB jest off-line  
12-07-2016, 07:04  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.573
Domyślnie RE: Umowa o dzieło

Tak.
Ważne są terminy przyjęte w ostatnim uzgodnieniu.
LeszsekS jest off-line  
12-07-2016, 07:07  
MaxB
Użytkownik
 
Posty: 214
Domyślnie RE: Umowa o dzieło

Czy Zleceniodawca w takim razie może odstąpić od umowy na podstawie par. 635kc kierując się 'swoimi" terminami?
Czy może to zrobić nie kierując do wykonawcy wezwania do prawidłowego wykonania umowy?
Czy może odstapić od umowy po terminie (tym zadeklarowanym przez wykonawcę)?
MaxB jest off-line  
12-07-2016, 07:08  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.573
Domyślnie RE: Umowa o dzieło

Nie może, obowiązują go terminy przyjęte w końcowym uzgodnieniu. Co jest przedmiotem umowy?
LeszsekS jest off-line  
12-07-2016, 07:09  
MaxB
Użytkownik
 
Posty: 214
Domyślnie

Wykonanie części do maszyny.

Przepraszam udzielił Pan odpowiedzi a ja przeedytowałem wiadomość. Nie przewidziałem tak szybkiej reakcji.
Czy może odstapić od umowy po terminie (tym zadeklarowanym przez wykonawcę) z winy wykonawcy?
MaxB jest off-line  
12-07-2016, 07:21  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.573
Domyślnie RE: Umowa o dzieło

Jeżeli dzieło zostało prawidłowo ukończone to nie może:
Przepis prawny:
Art. 643. Zamawiający obowiązany jest odebrać dzieło, które przyjmujący zamówienie wydaje mu zgodnie ze swym zobowiązaniem.
http://forumprawne.org/umowy-zleceni...-o-dzielo.html
LeszsekS jest off-line  
12-07-2016, 07:30  
MaxB
Użytkownik
 
Posty: 214
Domyślnie RE: Umowa o dzieło

Takie małe podsumowanie:
- Umowa jest ważna.
- Obowiązują ostatnie terminy.
- Odstąpienie od umowy po terminie jej zakończenia jest nie ważne.
- Czy w sytuacji gdy wykonawca dostał zaliczkę a nie doszło do skutecznego rozwiązania umowy (po terminie i bez winy wykonawcy) wykonawca musi zwrócić zaliczkę nawet wtedy gdy zleceniodawca nie zwrócił wszystkiego co otrzymał? Na odstąpieniu od umowy tak jest napisane. Co do zasady.
- Wykonawca nie uznał odstąpienia umowy za skuteczne w żadnym piśmie lub oświadczeniu.
MaxB jest off-line  
12-07-2016, 07:50  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.573
Domyślnie RE: Umowa o dzieło

Przecież dzieło zostało ukończone, zaliczka wchodzi w poczet należnego wynagrodzenia.

W końcu zamawiający wypowiedział umowę przed czy po ukończeniu dzieła
LeszsekS jest off-line  
12-07-2016, 19:37  
MaxB
Użytkownik
 
Posty: 214
Domyślnie RE: Umowa o dzieło

Witam
Opiszę całą sytuację w punktach:
- złożyłem ofertę z określonymi warunkami (termin wykonania, płatność). W ofercie zawarłem zapis który brzmi: zaplata 40% po zatwierdzeniu rysunków na podstawie których będzie wykonane dzieło. Część do maszyny.
- po około 4 tygodniach klient przesłał zamówienie ze swoimi warunkami (dużo krótszy termin),
- odpowiedziałem iż przyjmuję zamówienie zgodnie z ofertą,
- klient nie odpowiedział i nie skorygował swojego zamówienia
- przystąpiłem do realizacji dzieła czyli opracowałem rysunki oraz wystawiłem fakturę,
- faktura została zapłacona,
Wszystkie wymienione powyżej czynności zmieściły się w terminie wykonywania dzieła wg.
- W trakcie wykonywania dzieła (w metalu) klient przesłał wezwanie do zwrotu zaliczki.
- Odpowiedziałem że jestem w czasie wykonywania i nie widzę możliwości do zwrotu.
- Klient przesłał drugie wezwanie do zwrotu zaliczki.
- Klient przestał odbierać telefony i nie odpisywał.
- Klient przesłał wypowiedzenie umowy na podstawie art 635kc. z mojej winny. Twierdzi że nie zmieściłem się w terminie (jego terminie). Wypowiedzenie nastąpiło 3 dni po upływie kiedy dzieło powinno być kompletne wg terminów z oferty. Jednak nie mogłem się skontaktować z klientem.
- Odpisałem że nie uznaję odstąpienia.

Nie wiem co mam zrobić. Klient nic mi nie zwrócił. Twierdzi że samo odstąpienie zmusza mnie do zwrotu zaliczki.
MaxB jest off-line  
12-07-2016, 21:45  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.573
Domyślnie RE: Umowa o dzieło

Cytat:
Napisał/a MaxB Zobacz post
... W trakcie wykonywania dzieła (w metalu) klient przesłał wezwanie do zwrotu zaliczki. ...
- Odpowiedziałem że jestem w czasie wykonywania i nie widzę możliwości do zwrotu. ...
Przepis prawny:
Kodeks cywilny
Art. 644. Dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.
Czy żądanie zwrotu zaliczki należy traktować jako odstąpienie od umowy? Przed wdawaniem się z zamawiającym w dyskusję zadałbym mu pytanie czy chce odstąpić od umowy, wtedy nie byłoby wątpliwości.
LeszsekS jest off-line  
13-07-2016, 13:12  
MaxB
Użytkownik
 
Posty: 214
Domyślnie RE: Umowa o dzieło

Witam.
W pierwszym piśmie napisane jest tylko żądanie zwrotu zaliczki. Tylko tyle.
W drugim napisane jest żądanie zwrotu zaliczki z powodu przekroczenia terminu.
Terminu z zamówienia klienta ale nie z terminu wynikającego z oferty. Która była ostatnim dokumentem (wpisy powyżej). Jako ciekawostkę podam że w tym drugim piśmie klient posługuje się symbolem oferty czyli powinny obowiązywać terminy wg oferty. Uważam że miał taką świadomość. Wg mnie żąda zwrotu zaliczki w trakcie trwania umowy.

Powoli gubię się i mam następujące pytania:
1. czy nie powinno być jakiegoś wezwania do prawidłowego wykonania umowy w którym napisany byłby termin w którym klient zakłada że powinno być dzieło. Mógłbym wtedy odpisać że się myli ponieważ terminy są liczone zgodnie z ofertą. Gdybym taki dokument miał to mógłbym odpowiedzieć że powołanie się na art 635 kc jest nieprawidłowe.
2. czy można żądać sobie zwrotu zaliczki ot tak sobie?
3. czy żądanie zwrotu zaliczki nie powinno być po prawidłowym odstąpieniu od umowy. Poprzedzonym wezwaniem do prawidłowego wykonania umowy?

Ponadto
Wg mnie żądanie zwrotu zaliczki nie jest odstąpieniem od umowy. Żeby zerwać z kimś umowę to muszę mu powiedzieć co źle robię i dać czas na poprawę. Tutaj tego nie ma.
Dowiedziałem się że ta cząść maszyny jest im już nie potrzebna, ponieważ ich klient zrezygnował z produkcji.
MaxB jest off-line  
13-07-2016, 13:41  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.573
Domyślnie RE: Umowa o dzieło

1. Nie, Art. 635. kc nie wymaga wezwania leczy czy faktycznie w Twoim przypadku można go przywołać to ostatecznie może ocenić Sąd.
2. Żądać można wiele tylko co z tego wynika.
Cytat:
Napisał/a MaxB Zobacz post
... Tutaj tego nie ma. ...
Wróć do postu #10.
W tej chwili albo dojdziecie do ugody albo spotkacie się w sądzie.
LeszsekS jest off-line  
12-09-2016, 17:57  
MaxB
Użytkownik
 
Posty: 214
Domyślnie RE: Umowa o dzieło

Witam
No i spotkaliśmy się w sądzie.
Nie wiem jak zareagować pełnomocnik powoda napisał w pozwie że obowiązuje oferta która została zaakceptowana i obowiązują terminy z oferty a sam powód powiedział na rozprawie że oferta nie miała znaczenia. Ważne było jego zamówienie. W którym są inne termin.
Nie wiem co zrobić.
Proszę poradźcie.
MaxB jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa o dzieło - prawo do używania dzieła przez firmę docelową (odpowiedzi: 2) Witam, Mam problem z niezapłaconą umowa o dzieło. Sprawa wyglądała następująco: na umowę o dzieło z agencją reklamową stworzyłem witrynę www dla...
§ Umowa o dzieło na 1 dzień a Urząd Pracy (odpowiedzi: 3) Witam Sytuacja: Osoba zarejestrowana w Urzędzie Pracy. Podpisuje umowę o dzieło od 03 do 04 grudnia, czyli jeden dzień. Jak to powinno...
§ umowa o dzieło - podpisana przed czy po wykonaniu dzieła (odpowiedzi: 2) Witam! Mam pytanie związane z otrzymaniem/podpisaniem umowy o dzieło. Czy umowa takowa powinna być podpisana i otrzymana przed czy po wykonaniu...
§ Umowa o dzieło a prawo autora do pokazywania dzieł w portfolio (odpowiedzi: 3) Witam. Jestem autorką kilku dzieł graficznych. Zostały zrobione na umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Zleceniodawca uważa teraz, że...
§ Umowa o dzieło - rozwiązanie umowy w okresie wykonywania dzieła (odpowiedzi: 3) Zawarłam umowę o dzieło ze szkołą języków obcych na dwa miesiące( umowa dotycząca rozdawania ulotek) i w umowie tej zastrzeżono, że wykonujący dzieło...
§ Umowa o dzieło - czas i miejsce wykonania dzieła, osoby fizyczne, cykliczność (odpowiedzi: 5) 1) Czy umowa o dzieło może dotyczyć reklamy (umieszczenia baneru i kilku/kilkunastu zdań na temat jakiegoś eventu, wydarzenia na jakimś portalu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:21.