umowa zlecenie stawka godzinowa - Forum Prawne

 

umowa zlecenie stawka godzinowa

Witam Jestem studentem mam 20 lat . Pracuje w lokalu gastronomicznym na umowę zlecenie. Do 1 stycznia zarabiałem 4 zł od jednej dostawy jedzenia do danego klienta netto (jeżdżę swoim samochodem i sam kupuje paliwo ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
06-02-2017, 17:12  
eczolg123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie umowa zlecenie stawka godzinowa

Witam
Jestem studentem mam 20 lat . Pracuje w lokalu gastronomicznym na umowę zlecenie. Do 1 stycznia zarabiałem 4 zł od jednej dostawy jedzenia do danego klienta netto (jeżdżę swoim samochodem i sam kupuje paliwo pracodawca umawia się w jakich godzinach mam pracować) i wychodziło mi jakieś 6/h netto. Teraz wpisano mi w umowie (styczeń) zarobione 1000zł czas pracy jakiś fikcyjny 100 godzin i zapis w jakie dni pracowałem i godziny podane (jest to nieprawda gdyż nie pracowałem nawet 60 godzin). Pani w zajmująca się kadrami powiedziała mi tak " Nas nie interesuje nas czym pan będzie woził jedzenie może pan piechotą nosić nam ma się zgadzać 10 zł netto według ustawy na godzinę jak panu nie odpowiada to ...". Czyli nadal po zmianach przepisów zarabiam te 7 zł na godzinę mimo tego, że ustawa mówi o minimalnej stawce 10zł. Pracodawca fikcyjnie płaci mi 10 zł netto ale nie interesują go koszty samochodu paliwa etc czyli faktycznie wychodzi 6-7 zł/1h . Jak to ugryźć czy grozi im kara za takie postępowanie.
eczolg123 jest off-line  
07-02-2017, 06:48  
Rovan
Stały bywalec
 
Posty: 1.865
Domyślnie RE: umowa zlecenie stawka godzinowa

Tak, grozi im kara.
Art. 8e ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw

Cytat:
Kto, będąc przedsiębiorcą albo działając w imieniu przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej, wypłaca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenie za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług w wysokości niższej niż obowiązująca wysokość minimalnej stawki godzinowej, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł
Jednak z Twojego postu nie wynika abyś zarabiał mniej niż 13 zł brutto za godzinę:

Cytat:
Teraz wpisano mi w umowie (styczeń) zarobione 1000zł (...) nie pracowałem nawet 60 godzin.
Wychodzi 16,66 zł/godz.
Rovan jest off-line  
07-02-2017, 08:22  
eczolg123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: umowa zlecenie stawka godzinowa

Tak wychodzi powiedzmy 16 zł /1h tylko, że samo paliwo mnie kosztuje średnio 8 - 10 zł na godzinę a pracodawca mówi, że go to teraz nie interesuje czym będę jeździł (tej pracy nie da się wykonywać bez samochodu ze względu na duże odległości gdybym robił to rowerem powiedzmy to dojazd rajmował za dużo czasu ).
Chodzi o to, że pracodawca ukrył moje koszty (paliwa i samochodu w tej stawce przecież pracodawca wie, że pokonując 25 km własnym samochodem to kosztuje to z 8 zł) czyli 16-8=8 zł czyli nie wychodzi minimalna stawka i to jest właśnie według mnie przynajmniej nie moralne a może i nie zgodne z prawem. Ja sobie znajdę inną pracę ale ten pracodawca znajdzie kogoś innego i będzie w ten sposób działał co jest według mnie sprzeczne z normami życia społecznego. Tacy przedsiębiorcy są nieuczciwi i nie powinni działać w ten sposób gdyż psują rynek i trzeba redukować takie praktyki na rynku pracy TYLKO JAK TO ZAŁATWIĆ (CZY POPRZEZ ZAWIADOMIENIE PIP czy da się to anonimowo zrobić)
eczolg123 jest off-line  
07-02-2017, 08:40  
Rovan
Stały bywalec
 
Posty: 1.865
Domyślnie RE: umowa zlecenie stawka godzinowa

Cytat:
może i nie zgodne z prawem
To zależy od zapisów w umowie - jeśli jest tam zapis o tym, że zleceniodawca zwraca za paliwo wówczas ma zwracać, jeśli nie ma takiego zapisu - nie ma podstaw do zwrotu. Takie kwestie należy ustalać na etapie zawierania umowy.
Co do zasady koszty uzyskania przychodu nie są uwzględniane przy określaniu stawki godzinowej - w umowie zlecenia koszty te liczone są ryczałtowo i wynoszą 20% kwoty brutto.

PIP nie zajmuje się umowami zlecenia.
Rovan jest off-line  
07-02-2017, 09:25  
eczolg123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: umowa zlecenie stawka godzinowa

Na początku dziękuje bardzo za Twoje odpowiedzi

Nie mam zapisu w umowie o zwrocie za paliwo ale to jak pracodawca każe przykładowo mi jechać z Warszawy do Gdańska własnym samochodem, żebym przywiózł coś to zarobie powiedzmy 160 zł a paliwo będzie kosztować 200 i powie, że go nie interesują koszty paliwa to jak tak może być w państwie prawa przecież to jest nieuczciwe, to jest normalna kradzież w białych rękawiczkach. To pokazuje, patologię Państwa Polskiego... Najlepiej, żeby pracodawca zarabiał miliony a zwykły pracownik za darmo pracował.

Skoro PIP się nie zajmuje umowami zlecenie to kto kontroluje minimalną stawkę godzinową.?
eczolg123 jest off-line  
07-02-2017, 09:53  
Rovan
Stały bywalec
 
Posty: 1.865
Domyślnie RE: umowa zlecenie stawka godzinowa

Cytat:
jak pracodawca każe przykładowo mi jechać z Warszawy do Gdańska własnym samochodem
Problem w tym, że Ty nie masz pracodawcy, tylko zleceniodawcę. W przypadku umowy o pracę sprawa wyglądałaby zupełnie inaczej. W przypadku umowy zlecenia ewentualny zwrot kosztów paliwa możliwy jest pod warunkiem, że strony ustaliły to w umowie.
Przy okazji - czy wcześniej zleceniodawca zwracał ci za paliwo?

Cytat:
Skoro PIP się nie zajmuje umowami zlecenie to kto kontroluje minimalną stawkę godzinową.?
Stawkę godzinową kontroluje PIP, jednak w Twoim przypadku stawka ta jest o ponad 3 zł wyższa od ustawowego minimum.
W pozostałych kwestiach umowy zlecenia podlegają pod kodeks cywilny i o wszelkie roszczenia z nimi związane należy występować przed sądem z powództwa cywilnego.
Rovan jest off-line  
07-02-2017, 13:57  
eczolg123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: umowa zlecenie stawka godzinowa

Poprzednio płacił mi za każdą dostawę i w to było wliczone paliwo i wychodziło 7 zł na godzinę ale teraz mam to samo mimo, że ustawa mówi o 10 zł/1h.

Według mnie jest to nie uczciwa praktyka gdyż jakiś inny przedsiębiorca płaci 10 zł na godzinę i dodatkowo koszty paliwa a mój zleceniodawca w tym czasie przy 10 kierowcach na godzinę ma 80 zł ma w kieszeni. To daje 1000 zł oszczędności dziennie nieuczciwemu pracodawcy. To daje około 30 tyś miesięcznie oszczędności KOSMOS.

To się nazywa kreatywna księgowość bo niby masz 16 zł ale wiesz, że i tak zarobisz 7 zł bo reszta to koszt paliwa kompletna paranoja.
Jak tu ma konkurować z takim nieuczciwym zleceniodawcą ktoś kto uczciwie wszystko prowadzi.
eczolg123 jest off-line  
07-02-2017, 14:26  
Rovan
Stały bywalec
 
Posty: 1.865
Domyślnie RE: umowa zlecenie stawka godzinowa

Niestety, ustawa o minimalnym wynagrodzeniu nie reguluje kwestii kosztów własnych zleceniobiorcy.
Możesz ewentualnie spróbowac wyegzekwować zwrot wydatków na paliwo w oparciu o art. 742 KC:
Cytat:
Dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowymi; powinien również zwolnić przyjmującego zlecenie od zobowiązań, które ten w powyższym celu zaciągnął w imieniu własnym.
Jednak wydatki takie muszą mieć ścisły związek z realizacja zlecenia oraz muszą być udokumentowane.
Rovan jest off-line  
07-02-2017, 14:37  
eczolg123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: umowa zlecenie stawka godzinowa

Ja sobie znajdę inną pracę tylko później przychodzi jakiś 18 latek i go tak wykorzystują nie płacąc tych 10zł/1h, wyjeżdża za granicę i tam w Niemczech go nikt nie łupi w ten sposób bo to u Niemca nie do pomyślenia jest, żeby taką osobę mało zarabiającą w ten sposób poniżać. Chce po prostu, żeby jakąś kontrola zleceniodawcy z głowy wybiła takie praktyki niezgodne z jakim kol wiek poczuciem sprawiedliwości i moralności.
Takie praktyki nie powinny mieć miejsca w państwie prawa.
eczolg123 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umowa zlecenie - stawka godzinowa od lipca 2016 (odpowiedzi: 1) Witam, Pracuję na umowę zlecenie. Moja stawka godzinowa jest bardzo niska, ale cóż zrobić. Od 1 lipca 2016 r. miały wejść w życie nowe przepisy...
§ minimalna stawka godzinowa a trwająca umowa zlecenie (odpowiedzi: 1) witam, czy prawo działa wstecz ? mam pewne relacje z określoną firmą na zasadzie umowy zlecenia (pełny etat), kwota 200 złotych miesięcznie, w...
§ Umowa zlecenie-wynagrodznie a stawka godzinowa w odniesieniu o wymiar h (odpowiedzi: 9) Witam, nigdy nie byłem zatrudniony na umowę zlecenie, stąd są pewne kwestie, które chciałbym wyjaśnić. Pytanie, jakie wynagrodzenie otrzymam...
§ umowa zlecenie, a stawka godzinowa (odpowiedzi: 2) Witam. Krótko i na temat. Znalazłam ofertę pracy, w której bardzo zainteresowała mnie stawka godzinowa. Jest chyba niższa niż najniższa krajowa-...
§ Umowa zlecenie- stawka godzinowa a ewidencja czasu pracy (odpowiedzi: 5) Witam, zatrudniam znajomego na umowę zlecenie ze stawką godzinową, dokładnie jesteśmy umówieni ile będzie pracował i ile dostanie, czy muszę...
§ stawka godzinowa i umowa zlecenie (odpowiedzi: 6) Czy zleceniodawca moze zmienić stawkę godzinową w trakcie trwania umowy zlecenie? Kiedy nie zastrzega sobie prawa w umowie do tego?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:54.