13 zł na godzinę czy na pewno ?? - Forum Prawne

 

13 zł na godzinę czy na pewno ??

jeśli pracuje u zleceniodawcy za 13 zł ,/h w jego biurze i spełniam warunki godzinowe ale że praca polega na przenoszeniu danych do systemu i zdarzy się że popełnię błąd (zła data, literówka,lub jakiś błąd ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
17-02-2017, 03:30  
gosiak2501
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie 13 zł na godzinę czy na pewno ??

jeśli pracuje u zleceniodawcy za 13 zł ,/h w jego biurze i spełniam warunki godzinowe ale że praca polega na przenoszeniu danych do systemu i zdarzy się że popełnię błąd (zła data, literówka,lub jakiś błąd krytyczny) i nie wyrobie odpowiedniej ilości zadań to nakłada kary i to całkiem spore bo dosłownie można wyjść przy 160 h na 900 zł ??? czy tak może zrobić ??
gosiak2501 jest off-line  
17-02-2017, 04:26  
Sharp_one
Zbanowany
 
Posty: 660
Domyślnie RE: 13 zł na godzinę czy na pewno ??

Umowa zlecenie? Może.
Sharp_one jest off-line  
17-02-2017, 14:25  
gosiak2501
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: 13 zł na godzinę czy na pewno ??

tak umowa zlecenie. Czyli absolutnie nie opłaca mi się tam pracować. dziękuję za odpowiedź. Może ktoś obali lub poprze tę teorię ? co reguluje fakt pomniejszania minimalnego wynagrodzenia ?
gosiak2501 jest off-line  
18-02-2017, 08:47  
Merfinek
Użytkownik
 
Posty: 289
Domyślnie RE: 13 zł na godzinę czy na pewno ??

Wcale nie jest pewne czy może.
Zawiadom Państwową Inspekcję Pracy ona może go ukarać karą finansową nawet do 30000 tysiący złotych za obchodzenie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu , 13 złotych na godzinę.
Według mnie to jest takie właśnie obchodzenie tych przepisów o minimalnej stawce godzinowej.
Ale tak jak mówię skontaktuj się najpierw z PiP a potem złóż na tego pracodawcę skargę do PiP.
Nie odpuszczaj nawet jak zdecydujesz się odejść to taki pracodawca zostanie ukarany przez PiP jeżeli ich zawiadomisz.
Jeszcze wczoraj w Wiadomościach wypowiadał się Główny Inspektor Pracy i powiedział że takie osoby będą karane bo to są zapisy które zmierzają do obejścia minimalnej stawki godzinowej.
Szczytem śmieszności była umowa na dzierżawę odkurzacza sprzątaczki w wysokości 500 złotych miesięcznie aby jej mniej zapłacić.
Wszystkie postanowienia w umowach zlecenia przewidujące różne kary i opłaty a także wszelkie inne postanowienia w umowie, mające na celu obejście minimalnej stawki godzinowej wynoszącej 13 złotych brutto za godzinę pracy, są niezgodne z prawem i w takim przypadku należy zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy która zajmie się sprawą.
Merfinek jest off-line  
18-02-2017, 11:19  
Rovan
Stały bywalec
 
Posty: 1.882
Domyślnie RE: 13 zł na godzinę czy na pewno ??

Cytat:
Wszystkie postanowienia w umowach zlecenia przewidujące różne kary i opłaty a także wszelkie inne postanowienia w umowie, mające na celu obejście minimalnej stawki godzinowej wynoszącej 13 złotych brutto za godzinę pracy, są niezgodne z prawem
Co nie znaczy, że wszystkie kary umowne mają na celu obejście stawki minimalnej.
Rovan jest off-line  
18-02-2017, 12:08  
Merfinek
Użytkownik
 
Posty: 289
Domyślnie RE: 13 zł na godzinę czy na pewno ??

Dla mnie sprawa jest absolutnie jasna , jeżeli ustawodawca wprowadził obowiązek płacenia minimalnej stawki to znaczy że wszelkie kary czy postanowienia wprowadzone do umowy mające na celu obniżyć to wynagrodzenie można tak potraktować jako zmierzające do obejścia prawa.
W prawie pracy jest minimalne wynagrodzenie i nie można go obniżać przez takie postanowienia umowne, jeżeli więc obowiązek taki został wprowadzony w przypadku umów zlecenia to można to potraktować jako analogię, zamiar ustawodawcy w obu wypadkach był ten sam, aby każdy pracujący otrzymywał wynagrodzenie w określonej wysokości, niezależne od woli swojego pracodawcy.
Merfinek jest off-line  
18-02-2017, 12:16  
Rovan
Stały bywalec
 
Posty: 1.882
Domyślnie RE: 13 zł na godzinę czy na pewno ??

Nie przypominam sobie aby ustawodawca zakazał stosowania kar umownych. Poza tym dla mnie sytuacja nie jest jasna.
Cytat:
wszelkie kary czy postanowienia wprowadzone do umowy mające na celu obniżyć to wynagrodzenie
Z góry zakładasz, ze zapisy o karach umownych mają na celu obniżenie stawki minimalnej. Ja zakładam, ze mają na celu rekompensatę strat poniesionych przez zleceniodawcę na skutek błędów zleceniobiorcy.
Rovan jest off-line  
18-02-2017, 19:46  
Merfinek
Użytkownik
 
Posty: 289
Domyślnie RE: 13 zł na godzinę czy na pewno ??

Inspektorzy pracy będą kierować wnioski o ukaranie do sądu z tytułu nieprzestrzegania minimalnej stawki godzinowej na umowie zlecenia.
Sąd oceni czy takie zapisy nie zmierzają do obejścia minimalnej stawki godzinowej na umowie zlecenia.
Merfinek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa o świadczenie usług ustawa 12 zł na godzinę (odpowiedzi: 11) Witam Świadcze usługi dla firmy xx , otrzymuje wynagrodzenie tygodniowe, w skali miesiąca jest to różnie raz więcej niż najniższa krajowa raz mniej,...
§ Lekcje w szkole przed godziną 8:00 (odpowiedzi: 3) Witam, Mam w swojej szkole dziwny problem. Otóż z braku wolnych godzin lekcyjnych dyrekcja zarządziła jedną z lekcji mojej klasy na godzinę 7:15....
§ 21 zł brutto na godzinę, pytanie (odpowiedzi: 2) Witam Zaproponowano mi pracę na zlecenie, 21 zł brutto na godzinę. Korzystając z kalkulatorów zlecenie brutto-netto wychodzi że z tych 21 zł...
§ Ile obecnie za godzinę spisu inwentarza? (odpowiedzi: 2) Witam, Mam nadzieję, że piszę we właściwym miejscu. Mam pytanie dotyczące opłat, jakie obowiązują obecnie w przypadku spisywania inwentarza przez...
§ Najniższa stawka netto za godzinę (odpowiedzi: 1) witam, jaka jest najniższa stawka netto za godzinę? Czy pracodawca może wypłacać mniej (umowa zlecenia)? proszę o pomoc
§ wynagrodzenie minimalne w przeliczeniu na 1 godzinę (odpowiedzi: 7) Serdecznie Witam. Proszę o podpowiedź ile wynosi stawka minimalna w przeliczeniu na 1 godzinę pracy brutto. Z podziękowaniami Szymon.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:57.