umowa zlecenie na czas nieokreslony - Forum Prawne

 

umowa zlecenie na czas nieokreslony

Witam, podpisałem umowę zlecenie na czas nieokreślony. Lecz za około 2 tygodnie będę musiał zrezygnować z tej pracy gdyż wyjeżdżam do pracy za granice. Czy mogę zwolnić się bez podawania przyczyny?? i czy nic mi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
20-06-2007, 17:52  
kermitt
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie umowa zlecenie na czas nieokreslony

Witam,
podpisałem umowę zlecenie na czas nieokreślony. Lecz za około 2 tygodnie będę musiał zrezygnować z tej pracy gdyż wyjeżdżam do pracy za granice.
Czy mogę zwolnić się bez podawania przyczyny?? i czy nic mi z tego tytułu nie grozi?
w umowie mam opcje: z tego co pamiętam
1. 3 miesięczne wypowiedzenie
2. porozumienie stron
3. nie pamiętam (bo podpisałem umowę , która odstanę dopiero za tydzień do ręki)

bardzo proszę kogoś o wypowiedzenie się na ten temat.

pozdrawiam.
kermitt jest off-line  
20-06-2007, 18:18  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

Czyli nie wie pan co jest w umowie ale oczekuje aby ktoś się wypowiedział?
no to raczej trudne może się okazać....
Pasqud jest off-line  
20-06-2007, 18:25  
kermitt
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Nie pamiętam tylko 3 opcji przy punkcie wypowiedzenie, proszę o wypowiedz opierając sie o dane które podałem.

W gruncie rzeczy chodzi mi tylko o to czy będę mógł odstąpić od umowy. jest to praca jako doradca finansowy
kermitt jest off-line  
20-06-2007, 18:27  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

Nie można "odstąpić" od umowy jesli umowa takiego prawa nie przewiduje albo jeżeli druga strona nie realizuje jej postanowień (w tym wypadku trzeba wyznaczyć dodatkowy termin)

Każdą umowę można rozwiązać na podstawie porozumienia stron.
Pasqud jest off-line  
20-06-2007, 18:32  
kermitt
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Dziękuje Pasqud. Przewiduje jest punkt wypowiedzenie umowy, z opcjami które podałem. Zakładając sytuacje, że i tak wyjadę i " nie dogadam " się z zleceniodawcą, to czy może mi coś grozić z tego tytułu?
kermitt jest off-line  
20-06-2007, 18:37  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

[lex:nx1rwvyu]Art. 746. § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.[/lex:nx1rwvyu]

Zapis paragrafu 2 tego przepisu będzie pomocny.
Pasqud jest off-line  
20-06-2007, 18:50  
kermitt
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Tak jest odpłatne, otrzymuję wynagrodzenie od każdej zawartej umowy. Czy takim waznym powodem mogą być np problemy osobiste, rodzinne?
dzieki i pozdrawiam
kermitt jest off-line  
24-06-2007, 19:14  
kermitt
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Witam
mam jeszcze jedno pytanie czy dysponuje ktoś wzorem takiego rozwiązania za porozumieniem stron UMOWY ZLECENIA NA CZAS NIEOKREŚLONY? i czy ono rożni się od wzoru umowy o pracę? Czy muszę przygotować dwie kopie takiego pisma?
Czy nie jest tak że jeśli pracuje w danej firmie krócej niż 6 miesięcy to okres wypowiedzenia według prawa nie powinien czasami wynieść 2 tygodnie?? czy może on wynosić 3 miesiące tak jak w umowie

pozdrawiam
kermitt jest off-line  
24-06-2007, 21:51  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.620
Domyślnie

Co na temat rozwiązania umowy cywilno-prawnej mówi prawo, zacytował Panu Pasqud.
Obowiązują zapisy zawarte w umowie.
Musi Pan liczyć się z ewentualnym odszkodowaniem dla zleceniodawcy.
Proszę pamiętać, że zleceniobiorca nie jest pracownikiem i nie dotyczą go żadne zapisy kodeksu pracy (to jest właśnie różnica pomiędzy tymi umowami).
Janusz.C.M. jest off-line  
24-06-2007, 23:01  
kermitt
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Dziękuje Janusz M. za zainteresowanie .
OK , ale moge tez wyznaczyc zastepce. Nie wiem z jakiej podstawy mialbym podlegac zadoscuczynieniu, skoro jestem doradca finas=nsowym i moje wynagrodzenie uzaleznione jest od ilosci zawartych umow np z OFE. Poza tym zdaje sie ze umowa zlecenie na czas nieokreslony to forma obejscia prawa bo czy zleceniodawca moze oczekiwac ze bede realizowal zlecenie do konca zycia??
Ok jest zapis w paragrafie ze zleceniodawca moze rzadac pokrycia kosztow, jesli rezygnuje sie bez powaznego powodu, mam w zwiazku ztym pytanie jaki powod moze byc podpiety pod "wazny" ?? klopoty rodzinne/osobiste??
kermitt jest off-line  
24-06-2007, 23:05  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

To czy powód był ważny czy nie w razie sporu rozstrzygnie sąd. Podobnie jak i to, czy powstała szkoda oraz w jakiej wysokości.
Pasqud jest off-line  
24-06-2007, 23:18  
kermitt
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Ok, czyli rozumiem , ze jesli nie da sie rozwiazac umowy za porozumieniem stron to lepiej dac wypowiedzenie , ewentualnie znalezc zastepce na ten okres wypowiedzenia anizeli wdawac sie sprawy sadowe.
Co do samej formy to porozumienie stron moze byc tozsame jak w umowie o prace? i czy musze miec dwie kopie tegoz porozumienia. dodam ze nie ufam tej firmie.
dziekuje tym ktorzy mi pomogli jestem wdzieczny i pozdrawiam
kermitt jest off-line  
25-06-2007, 08:06  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.620
Domyślnie

Jeśli jest Pan doradcą finansowym, to powinien Pan wiedzieć, że każdy dokument powinno się sporządzać w dwóch egzemplarzach.
Natomiast treść porozumienia stron? - może być jedno zdanie, że strony zgodnie postanowiły rozwiązać umowę zawartą w dniu..... z dniem .......
(data i podpisy stron).
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa wynajmu na czas okreslony czy przechodzi w umowe na czas nieokreslony? (odpowiedzi: 2) Witam, wynajmuje pokoj w mieszkaniu, ktorego jestem wlascicielem. Umowe podpisalam na pol roku,po tym okresie chcialam przedluzyc umowe tylko na...
§ Umowa zlecenie na czas nieokreslony - okes wypowiedzenia. (odpowiedzi: 1) Witam. Od jakiegos czasu pracuje na umowe zlecenie, przez jakis czas co miesiac podpisywalam nowa umowe na okres jednego miesiaca i tak co 30dni, a...
§ Umowa zlecenie na czas nieokreslony... (odpowiedzi: 9) Witam... od roku mam jestem związany umowa zlecenie ze zleceniodawcą. Staram sie o umowę o pracę, gdyż po roku trwania umowy nie jestem już...
§ Rozwiazanie umowy zlecenie na czas nieokreslony. (odpowiedzi: 8) Witam! Prawie dwa lata pracuje na umowe zlecenie na czas nieokreslony.Kwota na umowie to 250zl.Umowa na wykonywanie czynnosci fryzjerskch. Obowiazuje...
§ Umowa zlecenie -umowa na czas nieokreslony (odpowiedzi: 5) Witam Mam już drugą umowe zlecenie która się kończy . zcy pracodawca może dać mi teraz umowe na czas nieokreslony POzddrawiam Karola
§ umowa zlecenie na czas nieokreslony (odpowiedzi: 4) Witam! Mam pytanie, mój tata jest kierowcą samochodu ciężarowego z przyczepą, ostatnio odmówił pracodawcy wyjechania w trasę niesprawnym samochodem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:00.