Rozwiązanie umowy zlecenia a zrzeczenie roszczeń - Forum Prawne

 

Rozwiązanie umowy zlecenia a zrzeczenie roszczeń

Ponieważ to mój pierwszy post, chciałbym wszystkich serdecznie przywitać i prosić o poradę w poniższym temacie. W kwietniu rozwiązałem za porozumieniem stron umowę zlecenie. W trakcie rozwiązywania umowy zleceniodawca zalegał mi z płatnością za rachunek ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
26-09-2018, 09:27  
lukaszle
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Rozwiązanie umowy zlecenia a zrzeczenie roszczeń

Ponieważ to mój pierwszy post, chciałbym wszystkich serdecznie przywitać i prosić o poradę w poniższym temacie.

W kwietniu rozwiązałem za porozumieniem stron umowę zlecenie. W trakcie rozwiązywania umowy zleceniodawca zalegał mi z płatnością za rachunek marcowy i kwietniowy. Jeden z zapisów dokumentu rozwiązującego umowę wiązał się ze zrzeczeniem się roszczeń wobec zleceniodawcy. Jednak osoba, która rozwiązywała ze mną umowę, uśpiła moją czujność zapewniając mnie, że zaległości zostaną uregulowane pomimo tego i poprosiła o przesłanie rachunków e-mailem (to była dość szanowana osoba o znanym nazwisku w branży i jak stwierdziła: "nie mogę pozwolić sobie na oszukiwanie, bo renoma mojego nazwiska mi na to nie pozwala").

Kilka dni po rozwiązaniu umowy, firma rzeczywiście uregulowała rachunek za marzec, jednak należność za kwiecień do tej pory nie wpłynęła, a firma ewidentnie nie chce wyjaśnić tej sytuacji, chociaż dysponuję historią e-maili, jakie zostały wysłane po spotkaniu, na którym rozwiązaliśmy umowę.

Jakiś czas po rozwiązaniu umowy kilkukrotnie kontaktowałem się z osobą, która mnie zwalniała, a ona zapewniała mnie, że rachunek został przekazany do uregulowania. Ponieważ później okazało się, że ta osoba sama została zwolniona, udało mi się nawiązać kontakt z inną panią, która zajmowała się finansami w tej korporacji. Ona także dostała zaległy rachunek oraz historię korespondencji. Jednak od pewnego czasu również nie odpowiada na telefony i maile.

Stąd moje pytanie: czytałem, ze w przypadku umowy o pracę zrzeczenie się roszczeń przez pracownika jest nieważne. Jak to wygląda w przypadku umowy cywilno-prawnej? Czy są Waszym zdaniem jakieś szanse na odzyskanie zaległych pieniędzy, jeśli firma nie podejmie próby wyjaśnienia tematu? Jeżeli tak, to jakie kroki najlepiej podjąć?

Z góry dziękuję za pomoc.

Łukasz
lukaszle jest off-line  
26-09-2018, 18:47  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.649
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy zlecenia a zrzeczenie roszczeń

Pierwsza kwestia, to nie jest umowa o pracę jak sam zauważyłeś, tylko umowa cywilnoprawna i kodeks pracy nie ma tu zastosowania. Druga, to rozwiązując umowę za porozumieniem stron ustalacie warunki na jakich zostaje ona rozwiązana.
Gdybyś mógł dokładnie, słowo w słowo, przytoczyć treść rozwiązania umowy ?
Kanas jest off-line  
26-09-2018, 19:14  
lukaszle
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy zlecenia a zrzeczenie roszczeń

Dzięki za odpowiedź.

Przytoczę paragraf 2, bo początek jest standardowy – strony umowy i oświadczenie, kiedy została zawarta umowa.

Cytat:
§2
1. Strony na mocy ninejszego porozumienia rozwiązują Umowę zlecenia [numer umowy] z dniem zawarcia przedmiotowego porozumienia.
2. Zleceniobiorca oświadcza, iż wynagrodzenie z tytułu wykonania Umowy zlecenia zostało zapłacone przez Zleceniodawcę w kwocie odpowiadającej wykonanym pracom, tym samym Zleceniobiorca zrzeka się ewentualnych roszczeń o zapłatę różnicy pomiędzy kwotą dotychczas wypłaconą, a kwotą wskazaną w §3 pkt. 1 Umowy zlecenia.
3. Zleceniobiorca oświadcza, iż nie posiada względem Zleceniodawcy żadnych roszczeń oraz wierzytelności z tytułu Umowy zlecenia.
4. Zleceniodawca zobowiązuje się zachować w tajemnicy wszelkie informacje oraz dane dotyczące Zleceniodawcy pozyskane w ramach wykonywania Umowy zlecenia.

§3.
1. Porozumienie wchodzi w życie z dniem jego zawarcia.
2. Zmiany niniejszego porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3. Porozumienie sporządzono w dwóch jednobrzmiących egezmplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Rozwiązanie umowy datowane jest na 9 kwietnia chociaż spotkanie i jego faktyczne podpisanie miało miejsce 16 kwietnia. Rachunek za kwiecień jest też datowany na 9 kwietnia.
Dodam tylko, że w czasie rozwiązywania umowy zalegali mi z płatnością za marzec i kwiecień. Pomimo zapisów o zrzeczeniu się roszczeń zapłacili za marzec (rachunek z 26 marca) już po rozwiązaniu umowy, zgodnie z zapewnieniami pani, która miała ze mną spotkanie. Natomiast za kwiecień, mimo zapewnień, nie zapłacili.

Coś mi się wydaje, że dałem się im zrobić w bambuko
lukaszle jest off-line  
26-09-2018, 19:29  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.649
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy zlecenia a zrzeczenie roszczeń

Cytat:
Napisał/a lukaszle Zobacz post
Coś mi się wydaje, że dałem się im zrobić w bambuko
Zgadza się, przykro mi.
Kanas jest off-line  
26-09-2018, 19:32  
lukaszle
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy zlecenia a zrzeczenie roszczeń

Cóż, zdarza się. Za nieostrożność się płaci. Ale dziękuję za szybką pomoc i poświęcony czas.
lukaszle jest off-line  
26-09-2018, 19:36  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.649
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy zlecenia a zrzeczenie roszczeń

Napiszę tylko na pocieszenie, że to i tak niewielka strata za te dziewięć dni. Pamiętaj, że zleceniodawca wcale nie musiał godzić się na rozwiązanie umowy. Wtedy koszty związane z brakiem wykonywania zlecenia zapewne byłyby kilkukrotnie wyższe patrząc na doświadczenie zleceniodawcy.
Kanas jest off-line  
26-09-2018, 19:50  
lukaszle
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy zlecenia a zrzeczenie roszczeń

Przy czym to właśnie oni chcieli rozwiązać umowę, ja chciałem dla nich pracować, bo umowę miałem do września. Ale to duża spółka medialna, która ma mocne plecy u aktualnie rządzących, więc też mnie nie dziwi sposób potraktowania. No ale nic, wniosek na przyszłość: jak nie masz czegoś na piśmie to nie ma rozmowy, bez względu na ustalenia werbalne i bez względu na to, jak bardzo jest szanowany człowiek, z którym rozmawiasz.
lukaszle jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozwiązanie umowy zlecenia (odpowiedzi: 5) Dzień dobry, mam pytanie odnośnie umowy zlecenia i wypowiedzenia jej. Przedmiot umowy to wykonywanie prac związanych z przyjmowaniem towaru na...
§ Rozwiązanie umowy zlecenia (odpowiedzi: 0) Witam, W przypadku umowy jednodniowej w jednej z firm widnieje punkt, że w przypadku braku możliwości stawienia się na zlecenie trzeba znaleźc za...
§ rozwiązanie umowy zlecenia (odpowiedzi: 1) Witam Chciałbym się dowiedzieć czy przy każdej umowie zlecenie jest dwutygodniowy okres wypowiedzenia??? Pytam ponieważ obecnie jestem...
§ rozwiązanie umowy zlecenia (odpowiedzi: 4) Proszę o wyjaśnienie co oznacza zapis w art.746 kc " Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. ( to jest dla mnie jasne)...
§ Rozwiązanie umowy zlecenia (odpowiedzi: 2) Pracuję w pizzerii jako kelnerka na umowę zlecenie. Umowa obowiązuje mnie przez rok (do 01.09.2011) Jest to już druga umowa. Niestety sytuacja w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:00.