praca bez umowy + obciążenie kosztami za zerwanie wykonywanej pracy POMOCY ! - Forum Prawne

 

praca bez umowy + obciążenie kosztami za zerwanie wykonywanej pracy POMOCY !

Witam. mam 19 lat i od września zaczęłam prace jako aktorka w teatrze edukacyjnym jeżdżącym po całej Polsce ze spektaklami do szkół i przedszkoli. pracowałam 3 tyg i po każdym zakończonym tygodniu dostawałam wynagrodzenie w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
13-10-2009, 19:33  
poprostujestem
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie praca bez umowy + obciążenie kosztami za zerwanie wykonywanej pracy POMOCY !

Witam.
mam 19 lat i od września zaczęłam prace jako aktorka w teatrze edukacyjnym jeżdżącym po całej Polsce ze spektaklami do szkół i przedszkoli. pracowałam 3 tyg i po każdym zakończonym tygodniu dostawałam wynagrodzenie w miarę zgodne z umowa słowną. niestety pracowałam z bardzo nieodpowiedzialnym człowiekiem(drugi aktor), który nie informował mnie o godzinach wyjazdu, nie znał tekstu(mimo ze zagraliśmy ok 120 spektakli), grał "na pół gwizdka" tłumacząc się, że jest zmęczony po podróży (on pracował również jako kierowca). za jego nieodpowiedzialność nie wypłacili nam za parę spektakli - za które nie został on pociagniety do odpowiedzialności finansowej. na domiar tego ten człowiek ma problemy alkoholowe. oczywiście informowałam o tym co się dzieje w rozmowach telefonicznych. Na dodatek na podroż po całej Polsce jeździliśmy starym 15letnim samochodem (ford fiesta) który był cały pordzewiały i się rozpadał - w ciągu 3 dni byłam 5 razy u mechanika. Osoba z która rozmawiałam przez telefon (coś w rodzaju koordynatorki - pośrednik między kierownikiem firmy a nami) zapewniała mnie za na następny tydzień zmieni mam samochód. następnie na moje skargi na tego człowieka zapewniała mnie ze za tydzień pojadę z kimś innym. ale to wszystko było odkładane na następny tydzień. w końcu w namowach pojechałam w kolejna trasę, ale wytrzymałam tylko jeden dzień, a w dniu następnym po odegraniu 1 spektaklu na 4 uciekłam z pracy bo nie chciałam słuchać epitetów jakimi wyzywał mnie ten człowiek. na własny koszt wróciłam do miejscowości zamieszkania. co do umowy to nigdy jej nie podpiłam - miała być to umowa o dzieło. za każdym razem zbierali ode mnie dane do sporządzenia owej umowy ale nigdy nic nie dostałam do podpisu. cala nasza praca polegała na umowie słownej. do tej pory nie wypłacili mi pieniędzy za jeden tydzień pracy - ok 500 zł a w dodatku chcą mnie obciążyć finansowo stratami jakimi ponieśli za przerwanie trasy. te kwotę podzielili na mnie i drugiego aktora. kwota jaka mamy im spłacić to 900zł. wiem ze nieznajomość prawa nie zwalnia z jego obowiązywania, ale ja nie miałam pojęcia ze obciąża mnie ew kosztami. poza tym gdy informowałam koordynatorkę o tym ze przerywam akcje - nic mi nie powiedziała o konsekwencjach.

bardzo proszę o pomoc ! nie mam pojęcia co mam zrobić. jakie mam prawa a jakie obowiązki. czy powinnam powiedzieć nie wypłacajcie mi tej zaległej wypłaty i odwidzenia i nikt nikomu nie będzie nic dłużny? czy wręcz przeciwnie domagać się wypłaty za moja sumienna prace?

dodam jeszcze ze nie chcą mnie zwolnic z pracy, chcą żebym nadal pracowała i oddawała im to ratalne.
człowieka z którym współpracowałam kierownik raczej nie zwolni ponieważ jest to jego kolega od kieliszka, który zapożyczył się u niego na pokaźną kwotę by spłacić zaległe alimenty -wiec logicznie patrząc szef chce mieć gwarancje ze on mu odda te pieniądze a wie ze jak go zwolni to nikt nie zatrudni alkoholika...

miała być zawarta umowa o dzieło, właśnie na sporządzenie takiej umowy były zbierane moje dane, tyle że ja nie podpisywałam żadnej umowy... chyba że nie musiałam jej podpisywać?

Bardzo proszę o POMOC !
poprostujestem jest off-line  
14-10-2009, 12:00  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: praca bez umowy + obciążenie kosztami za zerwanie wykonywanej pracy POMOCY !

Witam,

1. przede wszystkim nie była / jest Pani pracownikiem owego teatru, bo nie ma Pani umowy o pracę. Jest Pani tylko wykonawcą (umowa o dzieło) lub zleceniobiorcą (umowa zlecenie).

2. umowa o dzieło może być zawarta ustnie. Ale w takim przypadku zwykle powstaje problem udowodnienia czegokolwiek w spornych przypadkach, bo zwykle obie strony mówią co innego - i w czasie ewentualnego sporu sądowego pozostaje kwestią otwartą, kto ma jakich świadków i jak przekona sąd. Dodatkowo pojawiają się kwestie formalne, jak choćby odprowadzanie podatków. Pani, jak rozumiem, dostawała pieniądze 'do ręki', bez żadnych pokwitowań, co już jest samo w sobie może być problemem.

3. jeśli przyjąć, że faktycznie zawarła Pani ustną umowę o dzieło, to opuszczając teatr po pierwszym spektaklu w danej turze wygląda na to, że stworzyła Pani sobie problem. No, bo jeśli przyjąć, że rzeczywiście nie była Pani w stanie wypełnić podjętego zobowiązania (występu) z przyczyn od Pani niezależnych (np. pijaństwo i mobbing partnera czy ogólnie niemożliwość współpracy z partnerem w danym momencie, etc.) to powinna to Pani zgłosić koordynatorowi i następnie odstąpić od wykonania dzieła, ale nie opuszczać teatru.

4. Sprawa jest jak dla mnie nieciekawa, bo wygląda, na to, że obie strony nie dopełniły procedur. Jeśli więc teatr nie przystanie na polubowne rozwiązanie - Pani nie bierze ostatniego wynagrodzenia a oni rekompensaty - to pozostanie Pani prawnik (ale myślę, że miała by Pani wtedy duże szanse... )
_chris_ jest off-line  
15-10-2009, 07:56  
poprostujestem
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: praca bez umowy + obciążenie kosztami za zerwanie wykonywanej pracy POMOCY !

Dziękuję bardzo !
wiem, że jest to trudna sprawa. oczywiście w ciągu 2 min po mojej "ucieczce" zadzwoniłam do biura i powiedziałam wszystko, po czym usłyszałam tylko " ok, w takim razie przestawiam spektakle a Ty się trzymaj jakoś".

co do mojego partnera to w trakcie tej stytuacji był trzeźwy. lecz przez te 3 tyg jazdy za wszystko co wg powiedziałam zrobiłam źle on straszył mie mówiąć np. "będe palił w w samochodzie BO TO JEST MOJ PRYWATNY SAMOCHÓD I MOGĘ W NIM ROBIĆ CO CHCĘ"
poprostujestem jest off-line  
15-10-2009, 08:08  
poprostujestem
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: praca bez umowy + obciążenie kosztami za zerwanie wykonywanej pracy POMOCY !

po czym zapalał tytoniowego skręta, gdzie ja jestem osoba niepaląca i taki skręty podrażniają moje płuca dużo bardziej niż zwykłe papierosy, a umowa była tak by wyjeżdżać wcześniej np o pół godziny by w każdej chwili mógł się zatrzymać i wypalić) i otwierał okno i szyberdach na oścież - gdzie w konsekwencji byłam chora...

a cała sytuacja nastąpiła w drodze na drugie przedstawienie gdzie partner, nie wiem już za co (o on o błahe rzeczy się czepiał) zaczął wyzywać mnie od k*rw (przepraszam za wyrażanie) i kazał wypierd*alać z jego samochodu bo ma mnie już dość.... czy to jest mobbing?

proszę mi wytłumaczyć jak wygląda polubowne rozwiązanie?

bowiem wiem ze w drodze sądowej, właściciel owego teatru może mieć problemy z dotarciem bowiem jest "człowiekiem zajętym i nie ma na to czasu" (tak powiedział w trakcie kiedy on miał być na rozprawie, ponieważ jego pracownica wniosła taka sprawę ze on pali w miejscu pracy w jej obecności a nie w miejscu-którego brak w biurze-wyznaczonym dla palaczy) a był ze mną w biurze na próbie.
poprostujestem jest off-line  
15-10-2009, 10:36  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: praca bez umowy + obciążenie kosztami za zerwanie wykonywanej pracy POMOCY !

jak dla mnie to były formy mobbingu, tyle tylko, że z zawartych w Kodeksie pracy przepisów o mobbingu ochronie podlegać może jedynie osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Osoba taka jak Pani, czyli zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej (tu teoretycznie o dzieło) może dochodzić roszczeń z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących naruszenia dóbr osobistych. Więcej o mobbingu może Pani poszukać w necie np. tu http://kadry.infor.pl /poprzednie_tematy_dnia/teksty /343281,mobbing_a_zatrudnienie_cywilnoprawne.html albo tam Forum poświęcone problemowi mobbingu... • Strona główna
Dobrze by było aby skonsultowała Pani tą sprawę z prawnikiem lub może jakąś organizacją kobiecą zajmującą się mobbingiem.

A rozwiązanie polubowne - trzeba po prostu dojść z drugą stroną do porozumienia - czyli ugody. Na czymś ustąpić - a czegoś zażądać. I postarać się mieć przekonywujące argumenty, dobrze byłoby mieć wsparcie jakiejś osoby, lub coś na piśmie. W tym przypadku Pani atutami może być niespisanie umowy i prawdopodobnie 'praca na czarno' (umowę spisuje się przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków, a nie po fakcie - to być może mógłby być temat dla US) plus ten 'mobbing', uniemożliwiający Pani de facto pracę (choroby, zła kondycja gardła z uwagi na palenie, stany napięcia nerwowego z uwagi na poniżanie, brak reakcji zamawiającego...)
_chris_ jest off-line  
17-10-2009, 21:49  
poprostujestem
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: praca bez umowy + obciążenie kosztami za zerwanie wykonywanej pracy POMOCY !

po rozmowie z przedstawicielem:
Przedstawiciel dał warunek wypłaty pieniędzy : PODPISANIE UMOWY od 09.09 do 29.09 (29.09 to data przerwania pracy)
W umowie tej nie ma żadnej wzmianki o konsekwencjach przerwania wykonania dzieła. Jest natomiast paragraf:
" w sprawach nie objętych tekstem niniejszej umowy mają zastosowanie przepisy odpowiednie kodeksu cywilnego"
Do umowy dołączony jest rachunek: "wymienione powyżej dzieło wykonałem zgodnie z umową z dnia 04.09, stwierdzam że dzieło zostało wykonane 29.09.

Nie wiem czy powinnam podpisać taką umowę.
Czy jeśli ta umowa jest do dnia zerwania dzieła czy jestem zobowiązana do poniesienia ewentualnych konsekwencji?

Czy inspekcja pracy reaguje na wszystkie zgłoszenia i czy pomogła by w mojej sytuacji?
poprostujestem jest off-line  
14-01-2010, 20:55  
stylistka23
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: praca bez umowy + obciążenie kosztami za zerwanie wykonywanej pracy POMOCY !

witam jesteśmy fryzjrkami z pewnego salonu
mamy taki problem dnia 26 listopada 2009r otworzył się salon i zaczeły\smy tam pracowac miałyśmy mieć umowe na cały etat lub pół .
miałysmy dostawać obiecane wynagrodzenie a tu gdy przyszło do wypłaty zadna z nas nie dostała tego o co prosiła na rozmowie o prace .9listopada podpisałysmy fikcyjne umowy na zlecenie czas do 31grudnia 2009r <nie dostałyśmy żadnego orginału lub kopi tak zwana fikcyjna umowa>tak samo jak było na umowie nie dostałysmy obiecanych pieniędzyżuca po 300zł lub 22zł dzieli na 8 godz i wychodzi jej ile jest za godz pracujemy po 10godz bez żadnych rezultatów . teraz od grudnia nie mamy zadnych umów podobno mamy dostać jakies na1/6 etatu ŚMIESZNE .Mamy zamiar się wszystkie zwolnic lecz jeszcze czekamy do końca stycznia moze się coś zmieni , mamy zamiar powiadomić inspekcje pracy czy dobrze zrobimy?? mamy jeszcze koleżankę kosmetyczkę jest w tej samej sytuacji może nawet gorszej jest w ciąży pracodawczyni wie o tym.
co robić proszę o pomoc
stylistka23 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy można obciążyć pracownika kosztami ze zerwanie umowy o pracę na czas określony??? (odpowiedzi: 14) Witam, Mam spory problem. Na początku pazdziernika rozpoczęłam prace na umowę o pracę na czas określony tj. 12 miesięcy. Końcem miesiąca chciałam...
§ Obciążenie kosztami przed podpisaniem umowy (odpowiedzi: 2) Szukałam pracy jako pomoc domowa, ot taka praca dodatkowa między inną pracą i studiami. Jedna z potencjalnych pracodawczyń sprawiła rozmowę...
§ Wyp. umowy najmu lokalu użytkowego-obciążenie kosztami za znalezienie nowego najemcy. (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie, Mam pytanie odnośnie wynajmu lokalu użytkowego dla działalności gospodarczej. W styczniu wypowiedziałem umowę wynajmu...
§ Obciążenie pracownika kosztami i wypowiedzenie umowy o pracę. (odpowiedzi: 6) Witam, Mój mąż pracuje jako mechanik, umowę o pracę podpisał na czas nieokreślony. Pod koniec ubiegłego m-ca naprawiając silnik w jednym z aut nie...
§ Obciążenie kosztami uszkodzonego tv podczas pracy (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie. Piszę na tym forum swój pierwszy post i proszę mi wybaczyć ewentualne błędy i niejasności w opisie. A mianowicie mam taką sprawę,...
§ praca bez umowy + obciążenie kosztami za zerwanie wykonywanej pracy POMOCY ! (odpowiedzi: 2) Witam. mam 19 lat i od września zaczęłam prace jako aktorka w teatrze edukacyjnym jeżdżącym po całej Polsce ze spektaklami do szkół i przedszkoli....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:25.