Dodatkowe zarobki na umowę o dzieło - Forum Prawne

 

Dodatkowe zarobki na umowę o dzieło

Dzień dobry Jako świeży absolwent uczelni technicznej pracuje obecnie w pełnym wymiarze etatu na podstawie umowy o pracę (na czas określony - 2 lat). Już od czasów studenckich często robiłem różne projekty graficzne, głównie na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
25-02-2019, 17:31  
JustSimplePerson
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Dodatkowe zarobki na umowę o dzieło

Dzień dobry

Jako świeży absolwent uczelni technicznej pracuje obecnie w pełnym wymiarze etatu na podstawie umowy o pracę (na czas określony - 2 lat).
Już od czasów studenckich często robiłem różne projekty graficzne, głównie na akcje studenckie, ale ostatnio zauważyłem możliwość współpracy z przedsiębiorcami i osobami fizycznymi w celu zarobienia dodatkowej kwoty pieniędzy.
Czytałem wiele o tym na różnego rodzaju stronach internetowych i chciałbym się upewnić, że mój tok rozumowania jest prawidłowy.

1. Możliwym jest zarabianie w sposób dorywczy w oparciu tylko o umowę o dzieło, wtedy jedynym "kosztem" jaki ponoszę jest podatek, a nie muszę opłacać dodatkowych składek ZUS. Tak więc podatek wynosi 18% z przychodów pomniejszonych o koszty jego uzyskania (które dla branży kreatywnej wynoszą 50%). Chyba że sporządzona umowa jest na kwotę niższą niż 200 zł. wtedy podatek wylicza się od kwoty przychodów nie uwzględniając kosztów jego uzyskania. Podatek rozliczam samodzielnie w specjalnym druku PIT i w tym samym czasie wysyłam przelew do US z wyliczoną kwotą podatku za cały rok.

2. Pracować w oparciu o tego rodzaju umowę można dopóki wykonywana działalność nie będzie prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Podkreślam "i" ponieważ rozumiem, że jeżeli powiedzmy promuje się w pewniej sposób na social mediach, ale mój dochód nie jest regularny (pojedyncze zlecenia) to mogę przynajmniej na razie zapomnieć o zakładaniu działalności gospodarczej.

3. W kwestii samej umowy, wyczytałem, że wystarczy nawet umowa ustna. Czyli jak rozumiem, umową mogę być także korespondencja mailowa zarchiwizowana na skrzynce. Nie jest konieczne podpisywanie dokumentu przez Zamawiającego i Wykonawce. A rachunek można wystawić w formie zwykłego pliku tekstowego z danymi obu stron oraz kwotami zlecenia (brutto, netto, podatek itd).

Prosiłbym o ewentualne sprostowane mojego rozumowania oraz zwrócenie uwagi na rzeczy, które pominąłem.

Z góry serdecznie dziękuje
JustSimplePerson jest off-line  
25-02-2019, 21:02  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 33.601
Domyślnie RE: Dodatkowe zarobki na umowę o dzieło

Cytat:
Napisał/a JustSimplePerson Zobacz post
... Podatek rozliczam samodzielnie w specjalnym druku PIT...
To zależy kto jest zleceniodawcą, temat już tutaj opisywany.
Cytat:
Napisał/a JustSimplePerson Zobacz post
... , ale mój dochód nie jest regularny (pojedyncze zlecenia)...
Pojedyncze zlecenia w żaden sposób nie eliminują ciągłości. Przeciwieństwem ciągłości jest okazjonalność, która w przypadku promowania się jest do podważenia.
Cytat:
Napisał/a JustSimplePerson Zobacz post
... W kwestii samej umowy, wyczytałem, że wystarczy nawet umowa ustna. ...
W przypadku Twojej kreatywnej działalności może to wprowadzać w błąd Twoich klientów co do możliwości korzystania z owoców Twoich poczynań, a nawet prowadzić ich do przestępstwa. Poczytaj o prawach autorskich.
LeszsekS jest off-line  
25-02-2019, 21:13  
JustSimplePerson
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Dodatkowe zarobki na umowę o dzieło

1. Jeśli chodzi o pierwszą część to dotyczy ona sytuacji, kiedy umowę sporządzam z przedsiębiorstwem i wtedy to ono płaci zaliczkę podatku do US.


2. Czy w takim razie istnieje jakaś wyraźna granicą kiedy i kto może korzystać z umów cywilnoprawnych, a kiedy trzeba już zakładać działalność.

3. Tutaj chodzi o kwestię przekazania praw autorskich. Jednak jeśli zleceniodawca sam nie poprosi to ja nie mam obowiązku sporządzać przekazania w formie pisemnej, czy jednak się mylę?
JustSimplePerson jest off-line  
25-02-2019, 21:39  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 33.601
Domyślnie RE: Dodatkowe zarobki na umowę o dzieło

2. Nie ma.
3. Jednak, dla zachowania należytej staranności, powinieneś udzielić stosownej informacji o prawach jakie przysługują zleceniodawcy w zakresie dysponowania Twoim utworem ponieważ brak jakiejkolwiek regulacji skutkuje licencją domniemaną ograniczoną warunkami ustawowymi co w przyszłości może generować problemy po stronie zleceniodawcy.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak to jest z pracą na umowę zlecenie lub umowę o dzieło? (odpowiedzi: 0) Że np pracownik przepracuje przez miesiac 40 godzin i pracodawca go rozlicza za te 40 godzin,zgłasza że tyle przepracował i od takiej liczby godzin...
§ Dodatkowe opłaty niezgodne z umową najmu (odpowiedzi: 1) Hej, Pomagam koleżance która wpadła w małe tarapaty. Podpisała umowę najmu mieszkania zgodnie z cytatem ,, Tytułem czynszu najmu (odstępne) Najemca...
§ Dodatkowe koszty ze względu na niezgodność towaru z umową (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, Proszę o poradę co i jak mogę wyegzekwować od sprzedawcy. Oto opis całej sytuacji: auto zaczęło źle działać i postanowiłem je...
§ dodatkowe zatrudnienie na umowę zlecenie w trakcie zatrudnienia na umowę o pracę (odpowiedzi: 0) pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę / spzoz/, czy może być dodatkowo być zatrudniony na umowę zlecenie za dodatkową czynność / odczytanie...
§ Firma rozliczyła umowę o współpracy jak umowę o dzieło (odpowiedzi: 1) Witajcie, mam ciekawą sytuację. Nawiązałam kontakt z firmą o współpracę w maju. W czerwcu planowałam założyć firmę, o czym ją powiadomiłam. ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:01.