Kary umowne - Forum Prawne

 

Kary umowne

Witam, w mojej umowie zlecenie jest zawarta kara umowna w wysokości 600 zł za wypowiedzenie umowy przed jej końcem. Czy możliwe jest pominięcie tej kary np. w przypadku, kiedy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia na czas, ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
28-01-2020, 23:42  
Ryba66
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Kary umowne

Witam, w mojej umowie zlecenie jest zawarta kara umowna w wysokości 600 zł za wypowiedzenie umowy przed jej końcem. Czy możliwe jest pominięcie tej kary np. w przypadku, kiedy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia na czas, który jest zawarty w umowie? Lub kiedy zmieniam miejsce zamieszkania i nie jest to zależne ode mnie? Ponadto chciałabym zapytać czy zgłoszenie sprawy spóźnionych wynagrodzeń do PIP w jakiś sposób może pomóc?
Ryba66 jest off-line  
29-01-2020, 07:26  
Kanas
Moderator
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 21.480
Domyślnie RE: Kary umowne

Cytat:
Napisał/a Ryba66 Zobacz post
kiedy pracodawca
Tu nie ma pracodawcy, jest zleceniodawca.
Co do kwestii kar umownych, są zawarte w umowie warunki kiedy zostaje nałożona, kiedy nie. Jeżeli nie ma nic o zmianie miejsca zamieszkania, kara umowna może zostać nałożona.
Cytat:
Napisał/a Ryba66 Zobacz post
czy zgłoszenie sprawy spóźnionych wynagrodzeń do PIP w jakiś sposób może pomóc?
Nie, PIP nie zajmuje się sprawami cywilnoprawnymi.
Kanas jest off-line  
31-01-2020, 15:49  
robsce
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Kary umowne

Dzien dobry wszystkim. Jako, że jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o prawo w tej kwestii bardzo proszę Państwa o podpowiedź. Kolega zatrudnił się w firmie na stanowisku dostawcy posiłków. Po okolo miesiacu sumiennej pracy na czas itd, los tak chciał że nie mógł się stawić w pracy 3 dni z powodu ostrego zatrucia pokarmowego. Oczywiście pracodawcę poinformował o tym fakcie około 5 h przed rozpoczęciem pracy. Sytuacja wyjątkowa. Dziś pracodawca mu chce odciąć z pensji 750 zł. Słuchajcie czy to możliwe?? Jak można 7 dni dać wcześniej znać, że będzie się chorym, przynajmniej wg mnie jasnowidzem nie jestem Ale może się mylę. Proszę Państwa o poradę.W załączniku wysyłam fragment z umowy
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg 20200131_152711-1612x513-806x257.jpg (54,6 KB, 5 wyświetleń)
robsce jest off-line  
31-01-2020, 17:07  
Kanas
Moderator
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 21.480
Domyślnie RE: Kary umowne

Cytat:
Napisał/a robsce Zobacz post
Oczywiście pracodawcę poinformował
Zleceniodawcę, nie pracodawcę
Cytat:
Napisał/a robsce Zobacz post
Słuchajcie czy to możliwe??
Normalnie, przecież nikt kolegi nie zmuszał do zawierania takiej umowy. Trzeba czytać co się podpisuje.
Kanas jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kary umowne (odpowiedzi: 0) Witam wszystkich. Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje możliwość wymuszenia/skłonienia Zamawiającego do zmiany zapisu kar umownych w przypadku...
§ Kary umowne (odpowiedzi: 5) Czy istnieją jakieś ograniczenia jeśli chodzi o kary jakie można zawrzeć w umowie o dzieło? Np. Czy można w umowie zawrzeć takie coś: jeżeli...
§ EPU, a kary umowne (odpowiedzi: 4) Witam ! Jedno krótkie pytanko - może ktoś mi szybko odpowie. Przejrzałam forum nie znalazłam info. Złożyłam pozew w EPU o nakaz zapłaty. Z...
§ kary umowne (odpowiedzi: 1) Witam, jak rozumieć kary umowne określonej w § 13 ust.3 i jaka to kwota ???
§ kary umowne (odpowiedzi: 1) witam!! znalazlem sie w trudnej sytulacji,3lata temu prowadzilem mala kawiarenke,zawarlem umowe zjednym zduzych browarow na sprzedarz ich piwa,na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:57.