Świadczenie postojowe - czy pracodawca ma obowiązek wypełnić? - Forum Prawne

 

Świadczenie postojowe - czy pracodawca ma obowiązek wypełnić?

Dzień dobry. Chciałem zapytać co zrobić w sytuacji kiedy pracodawca uchyla się od wypełnienia wniosku o świadczenie postojowe związane z epidemią COVID19 dla osoby zatrudnionej w jego spółce na umowę zlecenie. Czy istnieje jakikolwiek przepis, ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
07-04-2020, 14:21  
JankielX
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Świadczenie postojowe - czy pracodawca ma obowiązek wypełnić?

Dzień dobry.

Chciałem zapytać co zrobić w sytuacji kiedy pracodawca uchyla się od wypełnienia wniosku o świadczenie postojowe związane z epidemią COVID19 dla osoby zatrudnionej w jego spółce na umowę zlecenie. Czy istnieje jakikolwiek przepis, który pracodawce do tego obliguje czy ustawa nie precyzuje tego i trzeba liczyć na dobrą wole zleceniodawcy?

Z góry dzięki za pomoc
JankielX jest off-line  
07-04-2020, 15:56  
Pan_robotnik
Zbanowany
 
Posty: 2.051
Domyślnie RE: Świadczenie postojowe - czy pracodawca ma obowiązek wypełnić?

Ale jakie obowiązki?
Co dokładnie masz na myśli?
Bo art. 15zs stanowi, że prawo do świadczenia następuje na wniosek osoby uprawnionej - czyli twój.
Więc czemu ktoś ma za ciebie odwalać robotę? (jeżeli dobrze zrozumiałem twoje żale).

Następnie wniosek przekazuje się do ZUS za pośrednictwem zleceniodawcy (art. 15zs ust. 2) - chyba, że piszesz o tym, że nie przekazał twojego wniosku do ZUS, który mu dałeś.

Jakbyś mógł doprecyzować, o którą sytuację Ci chodzi - bo może źle cię zrozumiałem.
Pan_robotnik jest off-line  
07-04-2020, 16:21  
JankielX
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Świadczenie postojowe - czy pracodawca ma obowiązek wypełnić?

Na wniosku zwiazanym z tarczą antykryzysową, w jego wersji dla osób pracujących na umowie cywilno prawnej jest napisane, że składa go zleceniodawca nie zleceniobiorca.

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/bieza...prawne/2551448

"Abyś otrzymał świadczenie postojowe Twój zleceniodawca lub zamawiający musi złożyć do ZUS wniosek o świadczenie postojowe (RSP-C)"

I włąsnie chodzi mi o sytuacje w której zleceniodawca tego nie robi.
JankielX jest off-line  
07-04-2020, 18:15  
Pan_robotnik
Zbanowany
 
Posty: 2.051
Domyślnie RE: Świadczenie postojowe - czy pracodawca ma obowiązek wypełnić?

A to masz - rację. Tak wynika z wzoru druku przyjętego przez ZUS.
A złożyłeś mu stosowne oświadczenie?

Co zaś do pierwszego twojego postu - to na razie się nie uchyla bo termin na złożenie ma do 3 miesięcy od odwołania stanu epidemii - więc dosyć długo.
Nie ma w ustawie nawet zapisu w stylu: "niezwłocznie nie później niż..." i co i tak (niezwłocznie) nic nie wymusza.
Pan_robotnik jest off-line  
07-04-2020, 18:51  
JankielX
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Świadczenie postojowe - czy pracodawca ma obowiązek wypełnić?

Czyli robiąc na złość ma możliwosc sprawic, ze swiadczenie otrzymam dopiero za kilka miesięcy?
JankielX jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Postojowe / obowiązkowy urlop - praca w galerii (odpowiedzi: 4) Witam, pracuje w galerii w salonie z garniturami znanej polskiej sieciówki. Z uwagi na to, że galeria jest zamknięta, salon jest nieczynny i nie...
§ wypełnienie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 7) Dzień dobry. W 2009 r. w wyroku rozwodowym Sąd orzekł, aby moja córka pozostawała pod opieką byłej żony, a ja mam łożyć na jej utrzymanie 500 zł...
§ pracodawca zmusza do podpisywania urlopu bezpłatnego zamiast płacić postojowe (odpowiedzi: 0) Pracuję we firmie która zatrudnia pracowników do pracy w kraju i za granicą.Do kwietnia 2009r. pracowałem za granicą.Potem pracodawca wysłał mnie na...
§ pracodawca zmusza do podpisywania urlopu bezpłatnego zamiast płacić postojowe (odpowiedzi: 0) Pracuję we firmie która zatrudnia pracowników do pracy w kraju i za granicą.Do kwietnia 2009r. pracowałem za granicą.Potem pracodawca wysłał mnie na...
§ pracodawca zmusza do podpisywania urlopu bezpłatnego zamiast płacić postojowe (odpowiedzi: 0) Pracuję we firmie która zatrudnia pracowników do pracy w kraju i za granicą.Do kwietnia 2009r. pracowałem za granicą.Potem pracodawca wysłał mnie na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:42.