Odbiór godzin z pracy na ZLECENIU? - Forum Prawne

 

Odbiór godzin z pracy na ZLECENIU?

Witam Moja dziewczyna, jest zatrudniona w jednym miejscu na umowie o prace i umowie o zlecenie - jest to dozwolone. Teraz tak: szefowa (właścicielka firmy) wymyśliła sobie taki system, że od poniedziałku do piątku pracuje ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
09-12-2020, 13:12  
BartoszBE
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Odbiór godzin z pracy na ZLECENIU?

Witam
Moja dziewczyna, jest zatrudniona w jednym miejscu na umowie o prace i umowie o zlecenie - jest to dozwolone.
Teraz tak: szefowa (właścicielka firmy) wymyśliła sobie taki system, że od poniedziałku do piątku pracuje się na UP a w weekendy na zlecenie. I to jest ok. Nie jest OK jednak, to, że wykonuje te same czynności na obu umowach a szefowa nazywa sobie prace na zleceniu "nadgodzinami" i dokładnie tak samo je traktuje - jako NADGODZINY.

Tak więc teraz sobie wymyśliła, że za weekendy zamiast płacić pracownikom, będą sobie odbierali te "nadgodziny" i będzie nimi "zapychała" godziny, które są wymiarem godzin do wypracowania na UP. Czyli np. pracownik dostanie wiadomość, że ma w poniedziałek (UP) nie przychodzić i to będzie odbiórka za pracę w weekend(zlecenie). Mam nadzieje, że napisałem jasno. Szefowa chce wiązać te umowy, jakoby z jednej można było sobie na drugą przepisywać godziny "do odbioru" traktuje je jako "nadgodziny" a nie "zlecenie".

Dodatkowo, moim zdaniem, szefowa chce się zabezpieczyć i WMAWIA pracownikom, że niszczą sprzęt, że jest przez nich stratna, by na końcu w razie czego powiedzieć, że nie dostaną pieniędzy za zlecenie, ponieważ pokryje to straty.

Jakby tego było mało - szefowa sobie daje na "oddanie" tych godzin aż 12 miesięcy.
Moja dziewczyna, pracowała 5,6 grudzień weekend a 2 dni później telefon od szefowej ze ona nie zapłaci za to i będzie to odbiórka i koniec, nie ma dyskusji, ma 12 miesięcy, żegnam.

Dodatkowo jeszcze jedna kwestia - dziewczyna pracuje jakby po 7,5h a nie 8h na UoP, ponieważ jest jakaś zmiana zespołu (covidowe sprawy). I szefowa chce by to odrabiać no ok norma - ale te godziny chce by były odrabiane koniecznie w weekend na umowie O ZLECENIE. Jest jakis powod dla ktorego szefowa boi się dawac nadgodzin na umowie o pracę.

Ja jestem w 99% pewien, że łamie ona prawo, jednak do starcia z "bezkarnym korpobogiem" rzucającym tekstami "powinniście mi dziękować że macie pracę, powinnam was zwolnić" (mobbing to osobny temat) potrzebuję Państwa potwierdzenia, że się nie mylę a mój tok rozumowania mówi:

-Nie ma czegos takiego jak odbiór godzin ze zlecenia, za zlecenie się PŁACI.
-...a tym bardziej nie można sobie dawać na to 12 miesięcy
-Nie można zapychać wymiaru godzin UP, godzinami które się przepracowało w weekendy NA ZLECENIU.
-Nie można wykonywać tych samych czynności na obie umowy w jednym miejscu pracy.

Proszę jeśli Państwo mają chwilkę czasu, na zapoznanie mnie z podstawami prawnymi, bo nie mogłem takich znależć (temat jest chyba tak absurdalny, że nie mogłem znależć podobnego na google).

Bardzo dziękuję za poświecony czas i każdą odpowiedź, pozdrawiam!
BartoszBE jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Harmonogram pracy/ odbiór nadpracowanych godzin a L4 (odpowiedzi: 5) Witam, W firmie obowiązuje 4 miesięczny okres rozliczeniowy, aktualnie Listopad-Luty. Przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy. W harmonogramie...
§ pytanie o odbiór godzin (odpowiedzi: 3) Witam W mojej pracy jest system 3 zmianowy 7 dni w tygodniu. ustalamy grafik na poczatku miesiaca ale moze on ulec zmianie w kazdej chwili. Dnia...
§ odbiór godzin (odpowiedzi: 11) Witam. Czy jezeli pracodawca oznajmi ze np sroda , czwartek , piatek jest wolne a te 3 dni trzeba odrobic w sobote , niedziele , sobote to czy...
§ Odbiór godzin (odpowiedzi: 0) Witam mam pytanie Pracujemy na 3 zmiany w firmie Od stycznia często jest tak że pracujemy w soboty i niedzielę ale w następnym tygodniu...
§ Odbiór godzin za niedziele (odpowiedzi: 16) Czy nadgodziny powstałe w niedziele dokładnie 8h mogą zostać odebrane na wniosek pracodawcy?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:55.