kieszonkowe od rodziców - Forum Prawne

 

kieszonkowe od rodziców

Witam . Jestem dzienną studentką i otrzymuję kieszonkowe od rodziców przelewem na moje konto bankowe . Mam mniej niż 26 lat. Nie pracuję .Na stronie gazety prawnej przeczytałam, że kwota zwolniona od podatku bez konieczności ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
24-02-2010, 18:39  
studentka21
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie kieszonkowe od rodziców

Witam. Jestem dzienną studentką i otrzymuję kieszonkowe od rodziców przelewem na moje konto bankowe. Mam mniej niż 26 lat. Nie pracuję.Na stronie gazety prawnej przeczytałam, że kwota zwolniona od podatku bez konieczności jej zgłaszania wynosi 9637 zł w ciągu 5 lat. To przecież wypada tylko ok. 160zl miesięcznie. Otrzymuję dużo więcej, aczkolwiek jeszcze nie od pięciu lat. Część kieszonkowego odkładam na rachunek oszczędnościowy w innym banku. Zamierzam uzbierać pewną kwotę i np. kupić sobie kiedyś samochód.

Moje pytania:
1. Ile mogę miesięcznie otrzymać od rodziców, żeby nie trzeba było tego nigdzie zgłaszać?
1b. Jeśli już zgłaszać to kiedy, jak i gdzie?
2. Czy jeśli uzbieram sporą sumę pieniędzy, może ona zostać nagle opodatkowana? Na jaką kwotę? Zapłacę karę? Co mi grozi?
3. Czy ma znaczenie, czy mieszkam z rodzicami?
4. Czy ma znaczenie, ile zarabiają moi rodzice?

Nie chcę podawać dokładnych informacji w celu bezpieczeństwa i ochrony swojej prywatności.

Przyznam szczerze, że boję się, że kiedyś urząd skarbowy zabierze mi wszystkie pieniądze... i może dlatego lepiej nie oszczędzać. Z drugiej strony chciałabym odłożyć sobie trochę pieniędzy na przyszłość, a te pieniądze zostały już przecież raz opodatkowane, skoro zarobili je moi rodzice.
studentka21 jest off-line  
25-02-2010, 10:23  
roomster
Stały bywalec
 
roomster na Forum Prawnym
 
Posty: 432
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

1. Jak sama piszesz jest to kwota 9637 zł przez pięć lat od jednej osoby. Możesz wiec dostać taka kwotę od każdego z rodziców, co już daje razem ponad 19 tysiecy (też mało, ale zawsze więcej). I wtedy nie musisz nigdzie zgłaszać.
1b. Jeżeli darowizna od jednej osoby przekroczy 9637 zł trzeba wypełnić druk SD-Z2 i zanieść do US. Jest na to 6 miesiecy od dnia przekroczenia tej kwoty. Będziesz wówczas zwolniona z podatku. I potem znowu możesz otrzymywać kieszonkowe aż do kwoty 9637 - i znowu druk SD-Z2 itd. Głupie, ale nie ja to wymysliłem.
2. Gdybyś nie zgłaszała tych darowizn, to rzeczywiście US może zapytać skąd masz pieniądze na np. zakup samochodu. Powołanie sie wówczas na darowiznę (przekraczającą kwotę wolną) może skutkować naliczeniem podatku wg stawki 20%
3. Nie, ale jeżeli z nimi mieszkasz to może będą przekazywać na konto tylko tyle, ile chcesz oszczędzać a resztę do ręki? Zmniejszy to udokumentowaną kwotę darowizny.
4. Nie

Zagadnienie jest o tyle ciekawe, że z kolei ustawa "Kodeks Rodzinny i opiekuńczy" wręcz nakazuje rodzicom:
Art.*133.*§*1.*Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

A Twoja obawa, że "kiedyś urząd skarbowy zabierze mi wszystkie pieniądze." jest nieuzasadniona. Wszystkich na pewno nie zabierze.
roomster jest off-line  
25-02-2010, 22:26  
studentka21
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

Dziękuję bardzo za konkretną odpowiedź.

Ilość oszczędzonych przeze mnie pieniędzy nie przekroczyła jeszcze 19000 zł, czyli rozumiem, iż na razie nic mi nie grozi? Pieniądze dostaję przelewem od jednego z rodziców, ale ich majątek jest wspólny - są małżenstwem i nie podpisywali intercyzy.

Natomiast suma jaką dostałam łącznie przez ostatnie 5 lat, oczywiście, że przekroczyła te 19000. Potrzebuję zresztą więcej niż 160, a nawet 320 zl miesięcznie.

Rodzice przelewają mi miesięcznie stałą kwotę na konto i jest to dla mnie i dla nich najwygodniejsze rozwiązanie. Wydaje mi się, iż najrozsądniej byłoby zgłosić ten fakt "do odwołania" i mieć spokój. Jest na to jakiś druk?
Czy jeśli nie zgłoszę pieniędzy otrzymanych ani posiadanych obecnie, popełnię przestępstwo? Ale ja mam na to czas pół roku - a pół roku już minęło... Jakie są konsekwencje za opóźnienie, ale dobrowolne zgłoszenie?

A już szczególnie nie chcę płacić 20% podatku zwłaszcza od kwoty, której nie posiadam (a otrzymałam w ciągu ostatnich 5 lat). 5 lat temu nie byłam jeszcze pełnoletnia... a i nieco później nie orientowałam się w tych sprawach. Czy robią w tej kwestii problemy?

Znalazłam informację, że te kwoty wolne od podatku zależą od progu podatkowego. Mojego czy rodziców? Ja nie pracuję... to chyba nie mam żadnego progu.
Szczerze mówiąc wszystko to wydaje mi się absurdalne. To chyba oczywiste, że na dziecko często wydaje się więcej niż 320zł miesięcznie i nikt tego nie zgłasza. Nie mam za bardzo możliwości ani konieczności pracy, bo mam dobrą sytuację finansową w domu. Aczkolwiek nie chciałabym, żeby urząd skarbowy - w moim przekonaniu - nieuczciwie ukradł mi pieniądze! Czy ja robię coś złego, że oszczędzam?
Jednocześnie boję się problemów i byłabym wdzięczna, gdyby ktoś rozwiał moje obawy.
studentka21 jest off-line  
25-02-2010, 22:41  
studentka21
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

No nie, a na tym druku SD-Z2 trzeba wpisać NIP podatnika! Nie jestem podatnikiem! Nie pracowałam nigdy i nie mam NIPu? Mam go założyć specjalnie w tym celu?
Chodzi mi tylko i wyłącznie o jedną rzecz, chcę spokoju i żadnych problemów w przyszłości.
studentka21 jest off-line  
12-03-2010, 14:28  
studentka21
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

Cytat:
Napisał/a roomster Zobacz post
A Twoja obawa, że "kiedyś urząd skarbowy zabierze mi wszystkie pieniądze." jest nieuzasadniona. Wszystkich na pewno nie zabierze.
Mam wątpliwości. Nie zabierze wszystkich, które dostałam, ale wszystkie co posiadam może zabrać.

Byłam dzisiaj w urzędzie skarbowym i dowiedziałam się, iż WSZYSTKO, co przelewają mi rodzice na konto to jest darowizna.

Różnie bywało w moim życiu, raz mieszkałam z nimi, raz nie. Mam rodzeństwo. Czasem dostawałam przelewy po to, aby kupić coś do domu. Czasem po to, aby przekazać pieniądze młodszemu rodzeństwu.

No ale najważniejsze sprawy, jak widzę, są dwie:
1.Czym się różni darowizna od świadczenia alimentacyjnego? Da się jakoś określić przelewy w wysokości do kilku tysięcy złotych miesięcznie jako świadczenie alimentacyjne? To nie są jakieś ogromne sumy w końcu.
2. Czy rzeczywiście po zgłoszeniu przekroczenia tych 19 tysięcy mam znowu czas do kolejnego przekroczenia 19 tysięcy? Z tego co zrozumiałam dziś w urzędzie, trzeba potem zgłaszać już każdy przelew w terminie do pół roku. Okropność!

Swoją drogą, czy tak powinni postępować niemal wszyscy dzienni studenci ( a przynajmniej znakomita większość) niemieszkający z rodzicami? To oczywiste, że za 320 miesięcznie nie wystarczy, aby się utrzymać.
Kiedy kieszonkowe od rodziców to darowizna, a kiedy świadczenie alimentacyjne?
studentka21 jest off-line  
12-03-2010, 15:54  
studentka21
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

Mam taki pomysł rozwiązania tej sytuacji:

Będę zgłaszać wszystko od ostatniego pół roku.
Czy jeśli zacznę tak robić US może się mną zainteresować? Może przejrzeć historię moich kont bankowych? Nie chcę teraz wyjaśniać zawiłości związanych ze wcześniejszymi przelewami. Dzisiaj sprawa jest już nieco prostsza. Ewentualnie w procesie sądowym myślę, że udałoby mi się wybronić.

I nie mogę oprzeć się wrażeniu, że mamy bardzo głupie prawo w tej kwestii... albo ja tu czegoś nie rozumiem...

Chciałabym skonsultować sprawę z prawnikiem, ale matka wywiera na mnie silną presję, żeby tego nie robić, bo jej zdaniem nie ma żadnego zagrożenia, a "nie będziemy wydawać 10 000 zł na konsultację". Nie chce mi się wierzyć, żeby szczegółowa porada w tej kwestii była warta więcej niż 200zł... ale trochę obawiam się załatwiać to samodzielnie. To w końcu tak naprawdę nie moje pieniądze tylko rodziców. Czuję się dość zagubiona.

W celu ewentualnej realizacji roszczeń US musiałby wytoczyć mi proces sądowy, prawda?

I przede wszystkim prawdopodobnie suma podatków od wszystkich przelanych mi pieniędzy (i na razie nie zgłoszonych, a po części nie jest to już możliwe) przekracza moje obecne oszczędności! Nie chcę wchodzić w samodzielne życie z długami i to moim zdaniem poważna sprawa.
studentka21 jest off-line  
18-12-2013, 14:39  
nhqg
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

Podepnę się, aby nie mnożyć tematów. Przeczytałam już o tym kilka wątków, ale jakoś nie mogę tego zebrać "do kupy".
Studiowałam dziennie, w tym czasie rodzice przekazywali mi do ręki po kilkaset złotych co kilka tygodni + opłacali mieszkanie.
W 2008 roku założyłam konto na potrzeby stypendium, od tego czasu dostawałam od rodziców część środków na to konto.
Pracę zaczęłam pod koniec 2012 roku, w rozliczeniu pit nie podałam przychodów z czasu studiów - od 2008 do ukończenia studiów było to łącznie 4120 zł udokumentowane w przelewach.
W tym roku poza pensją otrzymałam przelewami łącznie 5900 zł.
Kwota pięcioletniej darowizny 9637 została przekroczona w tym miesiącu - czy wobec tego mam ją zgłosić do US np przy rozliczaniu za rok 2013? Do czerwca 2012 byłam studentką i nie pracowałam, nie miałam działalności gospodarczej; czy pieniądze otrzymane w czasie studiów wliczają się w darowizny, czy też może ewentualny pięcioletni okres liczy się dopiero od ukończenia studiów?

Dziękuję z góry za ospowiedzi.

EDIT: dodam, że od momentu podjęcia pracy w 2012 do końca roku nie dostałam od rodziców pieniędzy, jedyne kwoty dodatkowe za 2012 były jeszcze kiedy studiowałam
nhqg jest off-line  
18-12-2013, 14:44  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

Witam . Nie nie musisz nic zgłaszać .
 
18-12-2013, 21:00  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.442
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

Cytat:
Napisał/a nhqg Zobacz post
czy pieniądze otrzymane w czasie studiów wliczają się w darowizny, czy też może ewentualny pięcioletni okres liczy się dopiero od ukończenia studiów?
Pięcioletni okres liczy się wstecz - od ostatnio otrzymanej darowizny.
Ale tu nie ma to znaczenia, bo to co dostawałaś na utrzymanie od rodziców podczas studiów to alimenty, a nie darowizny - zatem nie wlicza się ich do limitu.
TaxTex jest off-line  
19-12-2013, 10:04  
nhqg
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

Cytat:
Napisał/a TaxTex Zobacz post
Pięcioletni okres liczy się wstecz - od ostatnio otrzymanej darowizny.
Miałam na myśli właśnie to, czy na studiach dostawałam darowizny czy alimenty, bardzo dziękuję za objaśnienie.
nhqg jest off-line  
05-04-2015, 20:52  
protus
Użytkownik
 
Posty: 182
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

Cytat:
Napisał/a TaxTex Zobacz post
Pięcioletni okres liczy się wstecz - od ostatnio otrzymanej darowizny.
Ale tu nie ma to znaczenia, bo to co dostawałaś na utrzymanie od rodziców podczas studiów to alimenty, a nie darowizny - zatem nie wlicza się ich do limitu.
Automatycznie podczas liceum ostatni rok po 18stce, studia to wszystkie pieniądze od rodziców na konto dziecka to aliment automatycznie? Nawet jak pozwalają odkładać np. 1500zł? I przekracza się tą wolną kwotę to jest ok?
protus jest off-line  
05-04-2015, 21:53  
protus
Użytkownik
 
Posty: 182
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

Znalazłem taki artykuł:
Alimenty, z których da się coś odłożyć, to darowizna - Kancelaria KNDP. Doradcy podatkowi Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy - podatki, optymalizacje, audyty
protus jest off-line  
02-06-2015, 06:38  
paulina74
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

Jeśli w ciągu 5 lat można otrzymać od rodzica 9637 zł, to:
czy można legalnie bez zgłaszania do US otrzymywać "do ręki" od chwili urodzenia 160 zł miesięcznie przez 25 lat = 48 000 zł??
A jeśli rodzice mają wspólność majątkową, tata ma firmę, a mama nie pracuje, to od mamy też można dostawać miesięcznie 160 zł?
Wtedy można przez 25 lat zaoszczędzić 96 000 zł + ewentualnie odsetki z lokaty. Takie piękne ale czy prawdziwe?
Bardzo proszę o odpowiedź.
paulina74 jest off-line  
26-12-2016, 18:47  
protus
Użytkownik
 
Posty: 182
Domyślnie RE: kieszonkowe od rodziców

Ponawiam pytanie,
Za chciałbym dopytać:
Automatycznie podczas chodzenia do liceum, studia - te wszystkie pieniądze od rodziców na konto dziecka można to uznać alimenty automatycznie i nie wliczać w kwotę której nie trzeba zgłaszać (darowizny)? Nawet jak pozwalają odkładać np. 1500zł? I przekracza się tą wolną kwotę to jest ok?

Właśnie chodzi, że nie było to zgłaszane bo nikt nie wiedział i nie miał pojęcia o takim obowiązku... Plusem jest to, że nie było jakoś dużo gotówki a przelewy więc ewidentnie widać, że to od rodziców. Teraz w 29 lat chciałoby się zrealizować marzenie, i kupić tą kawalerkę, ale co zrobić, żeby US się nie zainteresował...

Jeszcze jedno pytanie, jeżeli te pieniądze były na lokatach i od kilku lat były przelewy konto-lokata-konto kwot powyżej 10 tys E czyli są to te monitorowane (kwoty po ponad 100 tys zl) to czy jeżeli US miałby się zainteresować to już by tego nie zrobił?

Czy podchodzi do tego po ludzku, gdzie widać po 10 letniej historii rachunku, jak wszystko jest od rodziców i te oszczędności rosną sobie i nie było tam nic na lewo?

Czy jeżeli powiem, że było to alimentami/darowizną to za te powyżej 5 lat wstecz mogą przywalić podatek?

I jak w pytaniu wyżej - co jeżeli dostawało się od dziadków, rodziców itd gotówkę mieszcząc się w limicie tym 5 letnim od pierwszych dni życia?
protus jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kieszonkowe a giełda (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich ;) Sprawa wygląda następująco: przez 3 ostatnie lata otrzymywałem od rodziców kieszonkowe. W tej chwili mam ok 6 tys zł z tym, że...
§ Kieszonkowe (odpowiedzi: 7) Witam. Od dawna moi rodzice nie żyją ze sobą w zgodzie, formalnie nie są rozwiedzeni i mieszkają w jednym domu. Tata jest marynarzem i nie ma go w...
§ Płacone alimenty uznane za kieszonkowe - egzekucja zapłaconych alimentów (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, potrzebuję porady w pewnej kwestii. Przez kilka lat wysyłałem (nieregularnie) alimenty na rzecz mojego syna. Od 2015 roku...
§ kieszonkowe Niemcy (odpowiedzi: 5) Witam. Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Moja mama od 10 lat jest żoną Niemca i w Niemczech razem mieszkają. Oboje są na emeryturze. Mama pobiera...
§ Kieszonkowe dla dziecka (odpowiedzi: 3) Witam, obiecałem synowi kieszonkowe w wysokości 1000PLN miesięcznie po zdaniu matury, następnie 1500PLN miesięcznie po dostaniu się na studia -...
§ kieszonkowe - darowizna (odpowiedzi: 3) witam mam ciekawe pytanie czy kieszonkowe od rodzicow ( za ktore brat wybudowal dom ) niejest czasem Darowizna ???? dziekuje za odpowiedz


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:11.