zapytanie odnośnie podatku od spadku. - Forum Prawne

 

zapytanie odnośnie podatku od spadku. 3

Witam, Pani jasno dała mi do zrozumienia, że oni odpowiedzą tylko na zapytanie sądu i tylko jemu wydadzą odpowiedź i tyle. A ja jako jeden ze spadkobierców i wnioskodawca nie mam prawa wiedzieć takich rzeczy. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
17-09-2015, 10:07  
simalka24
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: zapytanie odnośnie podatku od spadku.

Witam, Pani jasno dała mi do zrozumienia, że oni odpowiedzą tylko na zapytanie sądu i tylko jemu wydadzą odpowiedź i tyle. A ja jako jeden ze spadkobierców i wnioskodawca nie mam prawa wiedzieć takich rzeczy. I tyle, teraz nie wiem nawet czy mogę iść się dowiedzieć z kim graniczy ta działka.
simalka24 jest off-line  
17-09-2015, 13:50  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 1.225
Domyślnie RE: zapytanie odnośnie podatku od spadku.

Cytat:
Napisał/a simalka24 Zobacz post
Witam, Pani jasno dała mi do zrozumienia, że oni odpowiedzą tylko na zapytanie sądu i tylko jemu wydadzą odpowiedź i tyle. A ja jako jeden ze spadkobierców i wnioskodawca nie mam prawa wiedzieć takich rzeczy.
Tak, sądowi dadzą odpowiedź na piśmie a natomiast Tobą urzędnik powinien pokierować tak abyś miała wgląd do dokumentów urzędowych (które są informacją publiczną) i abyś na podstawie informacji z tych dokumentów wyrobiła sobie pogląd na sprawę dokładnie taki sam jaki sąd otrzyma w formie pisemnej odpowiedzi.

Cytat:
Napisał/a simalka24 Zobacz post
I tyle, teraz nie wiem nawet czy mogę iść się dowiedzieć z kim graniczy ta działka.
Informacje można uzyskać z kilku różnych źródeł więc nie musisz koniecznie iść znów do tego samego urzędnika.
Najpierw spisujesz numery działek sąsiadujących według mapy Geoportalu Geoportal 2 | iMap
Następnie ze strony Księgi wieczyste - wyszukiwarka według adresu, numeru działki zapisujesz sobie tylko czteroznakowy kod wydziału sądu w którym prowadzone są księgi wieczyste dla działek z terenu tej gminy. Idziesz do wydziału wieczystoksięgowego tego sądu i wypełniasz wniosek o udostępnienie Tobie numeru księgi wieczystej dla danej działki (opłata 20 zł).
Następnie sprawdzasz na stronie https://ekw.ms.gov.pl/eukw/pdcbdkw.html
czy dana księga wieczysta jest dostępna przez internet i czytasz jej zawartość.
Jeśli nie będzie dostępna przez internet to wracasz do sądu i prosisz o wydanie odpisu zwykłego księgi - na co pracownik sądu odpowie że nie jest jeszcze zmigrowana do wersji elektronicznej ale skoro Pani zgłasza zapotrzebowanie to zostanie zmigrowana w ciągu miesiąca. Sprawdzasz na stronie https://ekw.ms.gov.pl/eukw/pdcbdkw.html czy księga jest dostępna przez internet i czytasz jej zawartość. Koszt całej operacji 20 zł.
Sklero_San jest off-line  
21-09-2015, 09:13  
simalka24
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: zapytanie odnośnie podatku od spadku.

Witam,
mam pytanie jeszcze odnośnie spraw spadkowych mojemu chłopakowi zmarł wujek. Wujek był kawalerem nie miał dzieci jego rodzice też już nie żyją, jego siostra z mężem również, zostali tylko synowie siostry (czyli mój chłopak i jego brat obaj kawalerowie). Wujek za życia chciał aby dom i działkę po Nim odziedziczyli synowie siostry po połowie,czyli (mój chlopak i jeog brat). Teraz rozumiem musieliby założyć sprawę o stwierdzenie nabycia spadku? A jak jest z kwestią płacenia podatku od nieruchomości? Czy jako najbliższa rodzina jeśli zgłoszą takie nabycie spadku w terminie 6-mcy od daty nabycia spadku to będa płacić podatek czy nie? A jeśli tak to ile może taki podatek wynieść?
simalka24 jest off-line  
21-09-2015, 18:20  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 1.225
Domyślnie RE: zapytanie odnośnie podatku od spadku.

Cytat:
Napisał/a simalka24 Zobacz post
Teraz rozumiem musieliby założyć sprawę o stwierdzenie nabycia spadku?
Tak, którykolwiek z nich może to zrobić.

Cytat:
Napisał/a simalka24 Zobacz post
A jak jest z kwestią płacenia podatku od nieruchomości? Czy jako najbliższa rodzina jeśli zgłoszą takie nabycie spadku w terminie 6-mcy od daty nabycia spadku to będa płacić podatek czy nie?
Krewni typu wujek-siostrzeniec nie należą do grupy zerowej mogącej korzystać ze zwolnienia z podatku od spadku.
W terminie miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku trzeba złożyć do swojego urzędu skarbowego zeznanie podatkowe SD-3.

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=...0000086&type=3 Ustawa o podatku od spadków i darowizn

Zstępnych rodzeństwa zalicza się do II grupy podatkowej.
W II grupie podatkowej podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku (7276 zł), według następujących skal:
1644 zł 50 gr + 12% od nadwyżki ponad 20556 zł.

Czyli, załóżmy że wartość spadku to 500 tyś. Twój chłopak nabył udział 1/2 czyli 250 tyś. Odejmujemy kwotę wolną od podatku: 250000-7276=242724 zł

Podatek od 20556 zł wynosi 1644,50 zł
Odejmujemy 242724-20556=222168
Podatek od 222168 wynosi 12% czyli 26660,16 zł
Razem podatek od spadku wyniesie 1644,50 zł + 26660,16 zł = 28304,66 zł

Idźmy dalej. Gdyby Twój chłopak wziął kredyt na zapłatę podatku od spadku a następnie nie czekając na upływ 5 lat od chwili nabycia spadku chciał sprzedać swój udział w nieruchomości (aby spłacić kredyt) to wtedy musiałby zapłacić 19% podatek od dochodu liczony od kwoty (cena sprzedaży) minus (zapłacony podatek od spadku jako koszt uzyskania przychodu). Załóżmy że sprzedałby swoją część nieruchomości za 250000.
250000 - 28304,66 = 221695,34 *0.19 = 42122,11 zł
Czyli na czysto z 250 tyś zostałoby mu 250-28-42=180 tyś.
Chyba że po sprzedaży nieruchomości zadeklaruje że całą kwotę dochodu ze sprzedaży przeznaczy w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe - wtedy nie płaci podatku 19% od dochodu ze sprzedaży nieruchomości.
Sklero_San jest off-line  
21-09-2015, 18:57  
simalka24
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: zapytanie odnośnie podatku od spadku.

Dziś okazało się, że wuj zostawił testament. W 2007 roku napisał, że chciałby aby to mój chłopak odziedziczył całość tego spadku, ale nie wiem czy jest on ważny, ponieważ nie było żadnych świadków, tylko on sam się podpisał i wyraził nie wiem nawet jak to nazwać ostatnia wolę? Czy w ogóle coś takiego jest ważne? I co wtedy z podatkiem?
simalka24 jest off-line  
21-09-2015, 20:31  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 1.225
Domyślnie RE: zapytanie odnośnie podatku od spadku.

Cytat:
Napisał/a simalka24 Zobacz post
nie wiem czy jest on ważny, ponieważ nie było żadnych świadków, tylko on sam się podpisał i wyraził nie wiem nawet jak to nazwać ostatnia wolę? Czy w ogóle coś takiego jest ważne?
To już oceni sąd. Chyba że przepiszesz tutaj słowo w słowo całą treść tego testamentu. Czytałem taki przypadek że sąd uznał testament wyrażony w liście wysłanym do spadkobiercy. A też nie było tam nagłówka "Testament".

Cytat:
Napisał/a simalka24 Zobacz post
I co wtedy z podatkiem?
Zmienią się tylko wartości liczbowe i nic więcej.
Sklero_San jest off-line  
28-09-2015, 23:13  
simalka24
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: zapytanie odnośnie podatku od spadku.

Witam, czy ktos moze udzielić mi odpowiedzi jak to jest jesli chciałabym swoja czesc spadku np.1/4 dla mojej ciotki która tez jest spadkobierca tej samej nieruchomosci co ja. Jak wyglada sprawa jesli chciałabym za to spłaty? Czy sad moze nakazać jej zapłacić za moja czesc ? Jak tobeyglada czasowo i czy w ogole jest realne ?
Pozdrawiam
simalka24 jest off-line  
02-10-2015, 01:19  
taka_laska
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: zapytanie odnośnie podatku od spadku.

W drodze spadku po mojej dalekiej krewnej zmarlej w 1997 r. odziedziczylam m.in. pieniadze w USD zlozone na koncie bankowym. Sprawa spadkowa przed sadem dobiega wlasnie konca. Czy bede mogla otrzymac ten spadek w obcej walucie, a jesli nie, to jaki bedzie przelicznik na PLN? Jaki bedzie podatek od spadku i w jakim terminie bede musiala go zaplacic do Urzedu Skarbowego?
taka_laska jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zapytanie odnośnie do przepisów (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Czy mogliby Państwo wskazać różnicę pomiędzy przepisami przejściowymi a dostosowującymi? Nie wiem, czy mój tok rozumowania jest...
§ Zapytanie odnośnie zawieszenia (odpowiedzi: 1) Witam. Co grozi osobie , która za kradzież z włamaniem 2791 kk otrzymała wyrok w zawieszeniu a dopuściła się czynu z innego artykułu tj 2861 kk ?...
§ Zapytanie odnośnie L4 (odpowiedzi: 3) Witam, Z tego co wiem to urlop wypoczynkowy jest tolerowany jako dzień w pracy i trzeba być zdolnym do pracy (nie chory) Jeżeli zachoruje w...
§ Zapytanie odnośnie wyroku (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich mam jedno pytanie odnośnie prawajazdy.Poczytałem troche na forum ale pojawił sie mętlik więc kieruje pytanie na forum. A mianowicie...
§ Zapytanie odnośnie wyroku (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich, może zacznę od początku, gdyż jeden jedyny raz w życiu wsiadłam do samochodu po alkoholu, wiem że nic mnie nie usprawiedliwia, bład...
§ zapytanie odnośnie wykupu (odpowiedzi: 1) Witam Mam takie małe pytanie - czy żeby wykupić mieszkanie trzeba posiadać status członka społdzileni - bo z tego co czyłem w gazei niedawno już...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:09.