Podatek od spadku z 2005r. - Forum Prawne

 

Podatek od spadku z 2005r.

Przedmiotem spadku jest mieszkanie współwłasnościowe po babci i dziadku. Babcia przed śmiercią w 2008r. zapisała mi cały swój majątek, w testamencie, w formie aktu notarialnego. Mój ojciec nie wniósł roszczeń do zachowku po babci w ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
20-05-2015, 00:08  
Spedikosa
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Podatek od spadku z 2005r.

Przedmiotem spadku jest mieszkanie współwłasnościowe po babci i dziadku. Babcia przed śmiercią w 2008r. zapisała mi cały swój majątek, w testamencie, w formie aktu notarialnego. Mój ojciec nie wniósł roszczeń do zachowku po babci w przeprowadzonym postępowaniu spadkowym (2008r.). Niestety nie zgłosiłem nabycia spadku w US.
Wcześniej w 2005 roku zmarł mój dziadek. Spadkobiercy, czyli babcia z ojcem (jedynak) nie przeprowadzili do tej pory postępowania spadkowego po dziadku o czym dowiedziałem się niedawno.
Na dzień dzisiejszy posiadam 50% praw do tego mieszkania, po przeprowadzeniu sprawy spadkowej po dziadku nabędę kolejne 25%, które należało się babci a pozostałe 25% przypadnie mojemu ojcu.
Moje pytania są następujące:

1) Czy podatek zapłacę tylko od niezgłoszonego nabycia spadku po babci, czyli na tą chwilę od 50% wartości mieszkania ?
2) Czy w związku z tym, że o nieprzeprowadzonym w 2005 roku postępowaniu spadkowym po dziadku dowiedziałem się teraz nie zapłacę podatku od nabycia spadku (od 25%) jeżeli zmieszczę się w 6 miesiącach od uprawomocnienia się postanowienia sądowego ?
3) Czy nie zapłacę podatku w związku ze sprzedażą mieszkania od tych 25%, gdyż jestem zameldowany w tym mieszkaniu od 7 lat ?

Czy aby nie płacić podatku od nabycia spadku w 2008 roku po babci mogę skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej ?
Czy wystarczy złożyć oświadczenie do US, że mieszkam tam 7lat i nie jestem właścicielem innego mieszkania ?
Spedikosa jest off-line  
20-05-2015, 13:56  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.558
Domyślnie RE: Podatek od spadku z 2005r.

Cytat:
Napisał/a Spedikosa Zobacz post
Niestety nie zgłosiłem nabycia spadku w US.
http://forumprawne.org/prawo-spadkow...-poradnik.html


Cytat:
Napisał/a Spedikosa Zobacz post
1) Czy podatek zapłacę tylko od niezgłoszonego nabycia spadku po babci, czyli na tą chwilę od 50% wartości mieszkania ?
Tak, bo to dwa odrębne postępowania


http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/979729636D

Cytat:
Warunki uprawniające do skorzystania z ulgi mieszkaniowej zostały enumeratywnie wymienione w art. 16 ust. 2 u.p.s.d. Dla skorzystania z ulgi konieczne jest spełnienie wszystkich warunków,
w tym zamieszkiwanie w nabytym lokalu mieszkalnym przez 5 lat. Skoro skarżąca nabyła spadek w 2006 r., zeznanie podatkowe złożyła w czerwcu 2007 r. i w lokalu tym mieszkała w tej ostatniej dacie, to dla zachowania ulgi konieczne było zamieszkiwanie w nim przez 5 lat. Sprzedaż tego lokalu w dniu 28 września 2010 r. spowodowała, że warunek zamieszkiwania w lokalu przez 5 lat nie został zachowany. Sąd zaznaczył, że przepisy prawa nie przewidują odstępstwa od obowiązku zamieszkiwania w nabytym lokalu przez 5 lat w sytuacji, gdy jeden
z małżonków dziedziczy udział w lokalu mieszkalnym po drugim małżonku, z którym zamieszkiwał uprzednio przez wiele lat w tym lokalu. Podobnie należy ocenić sytuację, w której spadkobierca przed upływem 5 lat sprzedaje lokal, a środki daruje dziecku, które przeznacza je na zakup lokalu, choćby darczyńca w tym lokalu także zamieszkiwał. Przepis art. 16 ust. 7 u.p.s.d. przewiduje wprawdzie zachowanie ulgi pomimo sprzedaży lokalu przed upływem 5 lat, jednakże musi to wiązać się
z nabyciem innego budynku, lokalu lub z uzyskaniem pozwolenia na budowę przez spadkobiercę, a nie przez osobę trzecią.
voyteg jest off-line  
20-05-2015, 15:42  
Spedikosa
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Podatek od spadku z 2005r.

Dzięki za odpowiedź ale wolałbym konkretnie "tak czy nie" na zadane pytania.

Czy nie zapłacę podatku od nabycia spadku (od 25%) po dziadku jeżeli zmieszczę się w 6 miesiącach od uprawomocnienia się postanowienia sądowego pomimo że sprawa dotyczy roku 2005?

Czy nie zapłacę podatku w związku ze sprzedażą mieszkania od tych 25% pomimo że dziadek zmarł w 2005r ?

Czy w ogóle US będzie rozpatrywał sprawę w procentach nabytych przez lata czy całościowo?

Czy aby skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej wystarczy teraz złożyć oświadczenie do US, że mieszkałem tam od 2008r i nie jestem właścicielem innego mieszkania czy trzeba było złożyć to oświadczenie przed 7 laty żeby US mógł skontrolować czy tam faktycznie mieszkam?
Spedikosa jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ spadek(długi)po zmarłym w 2005r (odpowiedzi: 3) Witam, moja teściowa (jak i jej rodzeństwo) w listopadzie 2015r otrzymała pismo o spadku (długi) po bracie zmarłym w 2005 roku. Wszyscy po kolei...
§ sprawa o marihuane z 2005r. (odpowiedzi: 3) witam serdecznie ,mam problem związany z miom starym kolegą ze szkoły, otóż niedawno dostałem wezwanie na policje jako świadek(w sprawie urzędowej)....
§ dziedziczone długi przed styczniem 2005r (odpowiedzi: 6) Witam,prosze mi pomóc,szukam odpowiedzi na pytanie,zmarła mama w 2004r pozostawiając długi ,spadek został przyjety wprost,poniewaz nikt nie wiedział...
§ podatek od spadku - postanowienie o nabyciu spadku z 2004 roku (odpowiedzi: 1) Witam i proszę o pomoc. Postanowienie o nabyciu spadku zostało wydane w 2004 roku. Każdy ze spadkobierców dziedziczy 1/5 majątku w skład którego...
§ sporowadzony pojazd ostatnie od 2005r (odpowiedzi: 1) Witam. Gdybym kupował pojazd, który ostatni raz był ubezpieczony w holnadii do 2005r. to są jakieś kary, zę ktoś nie płacił za nie? Jeżeli kupię...
§ Wezwanie do US!!!niewykazanie przychodu w 2005r. (odpowiedzi: 43) Proszę bardzo o pomoc!!! Sprawa wygląda tak.W 2005r w styczniu ojciec kupił mi mieszkanie.Mieszkanie jest moje.Nie zrobił darowizny.Przychód w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:42.