Podatek od darowizny - przelewy od chłopaka - Forum Prawne

 

Podatek od darowizny - przelewy od chłopaka

Bardzo proszę o wyjaśnienie mi pewnych kwestii. Od dnia 16.06.16 mój chłopak wysyłał mi przelewy na łączną kwotę 6 780,00 - zł. Formalnie jest dla mnie obcą osobą - czyli jak zrozumiałam jest zaliczany do ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
08-09-2017, 19:49  
lisekfox
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie Podatek od darowizny - przelewy od chłopaka

Bardzo proszę o wyjaśnienie mi pewnych kwestii.
Od dnia 16.06.16 mój chłopak wysyłał mi przelewy na łączną kwotę 6 780,00 - zł. Formalnie jest dla mnie obcą osobą - czyli jak zrozumiałam jest zaliczany do III grupy podatkowej. Z tego co wyczytałam, limit darowizny wynosi 4902,- zł.
Czy powinien zapłacić podatek od darowizny i jeśli tak, to w jakiej kwocie? Na przestrzeni jakiego czasu naliczana jest ta kwota? Może jednak chodzi o jednorazowy przelew?
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
lisekfox jest off-line  
10-09-2017, 16:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Podatek od darowizny - przelewy od chłopaka

kwota wolna od podatku dla osób zaliczanych do III grupy podatkowej wynosi 4902 zł, zatem suma przekraczająca tę kwotę będzie opodatkowana podatkiem.
Stawka podatku od nadwyżki tej kwoty wynosi 20% .Przy obliczaniu kwoty wolnej od podatku (4902 zł) sumuje się wartość rynkową otrzymanej darowizny z wartością rzeczy i praw majątkowych nabytych nieodpłatnie przez obdarowanego od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiła ostatnia darowizna od tej samej osoby.
 
11-09-2017, 18:02  
acomitam
Użytkownik
 
acomitam na Forum Prawnym
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Podatek od darowizny - przelewy od chłopaka

Stawka ta wynosi w tym przypadku nie 20, a 12% od kwoty 1878 zł. Podatek płaci nie Twój chłopak, tylko Ty.
acomitam jest off-line  
12-09-2017, 18:33  
lisekfox
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Podatek od darowizny - przelewy od chłopaka

Dziękuję za odpowiedź. Co w przypadku jeśli będę dostawała zapewne kolejne przelewy? Kiedy mam zapłacić ten podatek? Jak najszybciej, a później znowu będzie naliczana kwota od 0? Trochę jest to dla mnie niejasne.
lisekfox jest off-line  
12-09-2017, 18:42  
acomitam
Użytkownik
 
acomitam na Forum Prawnym
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Podatek od darowizny - przelewy od chłopaka

Każda kolejna darowizna w ciągu kolejnych 5 lat od Twojego chłopaka na rzecz Ciebie podlegać będzie opodatkowaniu. Nawet jeśli będzie to 1 zł.

Podatek płacisz w terminie 14 dni od doręczenia Ci przez US decyzji ustalającej podatek. Żeby US to zrobił powinnaś złożyć zeznanie SD-3 w terminie miesiąca od otrzymania pierwszego przelewu, który spowodował przekroczenie sumy darowizn od Twojego chłopaka równej 4902 zł. Każda kolejna darowizna to kolejny obowiązek złożenia SD-3 w ciągu miesiąca od jej otrzymania, oczekiwanie na decyzję ustalającą podatek z US i po jej doręczeniu kolejny termin na wpłatę podatku.
acomitam jest off-line  
12-09-2017, 19:13  
lisekfox
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Podatek od darowizny - przelewy od chłopaka

Dziękuję jeszcze raz za wyjaśnienie.
W takim razie mija się to trochę z celem, bo są to kwoty czasem rzędu kilkunastu złotych. Jeżeli do każdego przelewu będę musiała składać wniosek, to chyba nie będę robić niczego innego.

W takim razie mam pytanie:
Czy jeśli dam pełnomocnictwo do konta chłopakowi, to nadal będę musiała składać wnioski do każdego przelewu, czy będzie to traktowane z jego strony jako przelew na własne konto?

Druga sprawa:
Jak wyliczyłam- kwota została przekroczona 2.04.2017, czyli minął termin, w którym powinnam była złożyć wniosek. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?
lisekfox jest off-line  
12-09-2017, 19:56  
lisekfox
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Podatek od darowizny - przelewy od chłopaka

Dodatkowo jeszcze nurtuje mnie trzecia sprawa:
Nie wszystkie przelewy są jako tako darowizną, niektóre są kwestią czysto formalną - przykład: wypłaciłam na wakacjach z bankomatu 1000zł, które poszły na wspólne wydatki, następnie chłopak przelał mi ze swoich pieniędzy 500zł, jako częściowy zwrot. To nie jest darowizna. Czy powinnam wedle uznania takie rzeczy odliczyć z ogólnej kwoty, czy dla US to nie ma znaczenia i przelew=darowiza?
lisekfox jest off-line  
22-09-2017, 08:50  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.331
Domyślnie RE: Podatek od darowizny - przelewy od chłopaka

Aby nie było problemów - jeśli przelewy dotyczą zwrotu za zakupy/wspólne wydatki to powinny być tak opisane, jeśli to typowa darowizna (prezent) to też powinny być opisane jako darowizna.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Payu, Transferuj, Cashbill - Przelewy Online a podatek (odpowiedzi: 5) Witam, interesuje mnie podatek za takie pośrednictwo finansowe. Nie interesują mnie smsy premium tylko przelewy złotowe na konto np Payu i wypłata...
§ przelewy w rodzinie - podatek (odpowiedzi: 4) Witam Od wielu lat dostaje rente rodzinną. Zawsze ona wpływała na konto mojej mamy jednak w tym roku zmienilismy numer konta na mój. Co miesiąc...
§ Podatek od darowizny z umową darowizny (odpowiedzi: 6) Witam, W ciągu ostatnich 5 lat otrzymałem od teściowej darowizny w kwocie ok. 25000 PLN. Darowizny nie były zgłoszone do US. Teraz chcę to...
§ Przelewy od rodziców, a podatek. (odpowiedzi: 1) Witam. Wybiera się w tym roku na studiach więc założyłem sobie konto bankowe, bo rodzice mogli przelewać mi środki na życie. Miesięcznie będą to...
§ Czy muszę płacić podatek, otrzymuję duże przelewy (odpowiedzi: 6) Witam, zarabiam w internecie na sprzedaży 'monet' (wirtualnych, sprzedaje je firmom z USA, Wlk. Brytanii, które potem je dalej sprzedają aby mieć...
§ Podatek - przelewy od znajomych (odpowiedzi: 8) Witam. Mam pytanie, czy musze rozliczac sie z przelewow gdy dostalem od znajomych? Sa to kwoty przewaznie na kilkaset zlotych, ale troche sie ich...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:51.