Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..? - Forum Prawne

 

Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..?

Witam Sytuacja w której się znalazłem jest jak to zwykle bywa podbramkowa i to w takiej chwili wychodzą wszelkie zaniedbania czy to z niewiedzy czy tez po prostu z głupoty. A wiec blisko 10 lat ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
12-01-2018, 23:34  
Gapa101
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..?

Witam
Sytuacja w której się znalazłem jest jak to zwykle bywa podbramkowa i to w takiej chwili wychodzą wszelkie zaniedbania czy to z niewiedzy czy tez po prostu z głupoty.
A wiec blisko 10 lat temu (przełom jakoś 2009/2010) dostałem w darowiźnie 30tys od byłego męża mojej mamy. Nie jest on moim ojcem, w sumie obca osoba ale łączą nas po prostu normalne relacje. Pieniądze dostałem do ręki i w sumie bez rozdrabniania się formalnościami dołożyłem do swojej kupki i zakupiłem mieszkanie.
Po paru miesiącach potrzebując jeszcze parę groszy pożyczyłem 12tys (nieoprocentowane) które właściwie do tej pory oddaje w luźnej formie. Ogólnie 10tys mam już spłacone.
W tej chwili znajomym wyskoczyła sytuacja z US i mieszkaniem, muszą się wytłumaczyć ze swojego zakupu.
Oczywiście od razu oprzytomniałem i sam się zidentyfikowałem z tematem..
Poszperałam trochę ale właściwie nic nie udało mi się znaleźć o formalizowaniu darowizny sprzed jakiegoś okresu.
Jedynie o konsekwencjach tj. karze 20% i możliwości próbowania ratować się korzystając z ‘czynnego żalu’.
A wiec do sedna. Chciałbym to zrobić w tej chwili solidnie (życie uczy). Wiec co należy uczynić by dopełnić formalną cześć a wiec uzyskać w tej chwili umowę darowizny.. a raczej chyba oświadczenie od ‘taty’ o przekazaniu mi kwoty pieniężnej w tamtym czasie (przybliżona data sprzed 8-9 lat) i jak sadze dobrze by było takie oświadczenie uzyskać u notariusza..?
To samo zrobić z pożyczką a wiec również raczej oświadczenia zaistnienia takowej sytuacji i zawrzeć tam oświadczenie o spłaconej do tej pory części długu i harmonogramem spłacania pozostałej części..?
Następnie z tymi dokumentami udać się do US i tam wypełniając zawiadomienie (czynny żal) opisać cala sytuacje jak tutaj (no cóż.. niewiedza bardziej, niż głupota.. na pewno nie chęć dorobku oszustwem ale należy rozliczyć się z przeszłości) i czekać na decyzje US..?
I po decyzji, czyli albo kara 20% albo należny podatek plus odsetki, złożyć deklaracje i uregulować sankcje..?
Nie chce czegoś pomieszać naprawiając inne.. nadgorliwość gorsza od… jak to się mawia.. wiec wole tutaj uzyskać wskazówki przed pójściem i ogłaszaniem swojej winy w US..
Podobno ważne jest by w jednym czasie poskładać wszystkie dokumenty (które?) by móc liczyć w ogóle na ‘czynny żal’..
Tak wiec czekam z niecierpliwością na rozjaśnienie sytuacji i oczywiście bardzo z góry dziękuje za poświęcanie czasu i podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
Pozdrawiam!
Gapa101 jest off-line  
13-01-2018, 08:19  
acomitam
Użytkownik
 
acomitam na Forum Prawnym
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..?

W którym roku kupiłeś mieszkanie?
acomitam jest off-line  
13-01-2018, 11:55  
Gapa101
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..?

Mieszkanie kupione w krótkim czasie po otrzymaniu zastrzyku czyli marzec 2010.
Pożyczka natomiast miała miejsce parę miesięcy później.
Gapa101 jest off-line  
13-01-2018, 13:09  
acomitam
Użytkownik
 
acomitam na Forum Prawnym
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..?

Nic nie rób i śpij spokojnie. Wszystko się już przedawniło.
acomitam jest off-line  
13-01-2018, 13:36  
Gapa101
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..?

Na tyle co wgryzłem się w temat to właśnie spać spokojnie to raczej nie można.
Odnowienie obowiązku podatkowego następuje w chwili powołania się na powyższe środki.
A tak będzie, gdyż to one umożliwiły mi ten zakup w tamtym momencie.
Podstawa prawna: art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. (dotyczy to również pożyczki)

Oczywiście Twoja wersja jest w mocy według ordynacji i mając alternatywne wyjście
Również ją dostrzegłem ale zważywszy na powyższe..

Mogę być w błędzie i oczywiście mylić pojęcia ale w takim razie proszę przy swoich wypowiedziać podpierać się odpowiednim zapisami prawnymi, dziękuje
Gapa101 jest off-line  
13-01-2018, 13:51  
acomitam
Użytkownik
 
acomitam na Forum Prawnym
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..?

Nie bierzesz pod uwagę jednego. Nikt nie może badać w toku postępowania podatkowego lub czynności sprawdzających skąd miałeś kasę na mieszkanie, bo rok 2010 w podatku dochodowym od osób fizycznych się przedawnił - stąd moje wcześniejsze pytanie. W efekcie nie dojdzie do powołania się przez Ciebie na darowiznę (bo US nie może o to pytać) żeby wybronić się przed 75% podatkiem od dochodów ze źródeł nieujawnionych i do odnowienia obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Co innego jakbyś kupił mieszkanie w ostatnich 5 latach, to US mógłby wszcząć postępowanie w ww. zakresie i wtedy musiałbyś zapłacić 20% od tej darowizny (po odjęciu kwoty wolnej), ale za to bez dodatkowych odsetek, bo w zakresie podatku od spadków i darowizn wydaje się decyzje ustalające, co oznacza, że odsetki płacisz dopiero jak nie uregulujesz zobowiązania podatkowego w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.
acomitam jest off-line  
13-01-2018, 14:21  
Gapa101
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..?

Uff.. czyli tutaj te nasze (rodzinne) niedopatrzenie może spac w spokoju.
Ale co z oświadczeniami/umowami (darowizna oraz pożyczka) które raczej w tej sytuacji chciałbym uzyskać by mieć to już uporządkowane.. czy uzyskując je (w obecności notariusz (!) ) nie odnowi to z tej strony całej sprawy z US..? Wszakże data będzie dzisiejsza.. :\
Gapa101 jest off-line  
13-01-2018, 14:33  
acomitam
Użytkownik
 
acomitam na Forum Prawnym
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..?

Hmmm, ale w zasadzie po co Ci to? Umowa ustna, która została zawarta jest jak najbardziej ważna i wiążąca. Jeżeli chcesz mieć papier (choć serio nie wiem do czego mógłby być Ci potrzebny), to spiszcie sami oświadczenie, że w dniu takim a takim została zawarta ustna umowa darowizny i pożyczki na takich i takich warunkach, podpiszcie się pod tym i tyle. Nie potrzebujecie do tego notariusza.
acomitam jest off-line  
13-01-2018, 14:54  
Gapa101
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..?

Hmm.. może trochę zbyt ‘literowo’ ale z wiekiem człowiek zaczyna doceniać uregulowaną przeszłość i spokojne jutro.
Notariusz wiec daje ten komfort ze całość jest szczera i bez kombinacji. Tak było i nikt nie będzie tego kwestionował (choćby ‘Tata’ który tez już ma swoje lata)
Całość zaczyna iść w stronę ‘porad prawnych’ czego nie oczekuje. Nie zamierzam znajdować tutaj najlepszej drogi manipulując faktami.
A wiec spodziewałem się i idźmy w ta stronę, zwykłych opinii, czego mam się spodziewać ruszając ta nieuregulowana sprawę by nie być później zaskoczony i co gorsza wpaść z deszczu pod rynnę bo czegoś niedopatrzeniem co można było uniknąć a wiec mowa tutaj o drodze formalnej na dziś (jakie dokumenty i jak to ułożyć w czasie )
Konsekwencje uczą a wiec nie ma tego złego.. przeżyjemy, byle to zrobić z głową, raz a dobrze
Gapa101 jest off-line  
24-06-2021, 11:22  
maroter70
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie RE: Zaległa darowizna.. jak to teraz ogarnąć..?

Cytat:
Napisał/a acomitam Zobacz post
Nie bierzesz pod uwagę jednego. Nikt nie może badać w toku postępowania podatkowego lub czynności sprawdzających skąd miałeś kasę na mieszkani.
Z jakiego konkretnie przepisu to wynika?
maroter70 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Apelacja - jak ogarnąć (odpowiedzi: 18) Witam, dziś zapadł w SR krzywdzący mnie mocno wyrok. Mimo braku jakeigokolwiek dowodu, sąd uznał, że sprzedałam uszkodzony towar i nakazał zwrot...
§ Rodzice płacili zamiast ZUSu KRUS a teraz dostali zapłatę zaległą (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, Tata płacił ZUS od 3.03.2010r do 31.03.2010r (1miesiąc) później miał rok zawieszoną działalność - a potem przeszedł na KRUS (kiedy...
§ Darowizna dla ojca,jego śmierć i co teraz ? (odpowiedzi: 20) Witam. Kilka dni temu zmarł nam tato. Miał darowiznę ziemię i dom od babci i swojej siostry. Moja mama ,ja ,siostra i brat nie mamy nic i nie...
§ zaległe alimenty dla rodzica, a dziecko teraz w rodzinie zastępczej u babci (odpowiedzi: 1) Witam :) Mam pytanie dotyczące sprawy zaległych alimentów. Otóż ojciec miał zasądzone alimenty na rzecz dziecka , których od ponad 6 lat nie...
§ Darowizna a teraz komornik (odpowiedzi: 1) Dzięki za odwiedzenie tematu, Jakiś czas temu jeszcze jak utrzymywałem kontakt z ojcem "dostałem" w darowiźnie od niego samochód. Umowa była...
§ jak to ogarnąć? - kontakty. (odpowiedzi: 4) Witam!! Postanowiłam spytać Państwa o radę, bo nie wiem już jak dalej postępować. Proszę o przeczytanie całości postu i jakieś przemyślane...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:59.