Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek - Forum Prawne

 

Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

Dzień dobry, w dniu 06.10.2018 wzięłam ślub, z którego okazji otrzymałam od Mamy przelew w wysokości 50 000 jako prezent. Mama do banku udała się dzień przed ślubem tj 05.10. (piątek) sądząc, że przelew dojdzie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe > Urząd Skarbowy a podatek od spadków i darowizn


Odpowiedz
 
11-12-2018, 09:28  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

Dzień dobry,
w dniu 06.10.2018 wzięłam ślub, z którego okazji otrzymałam od Mamy przelew w wysokości 50 000 jako prezent.
Mama do banku udała się dzień przed ślubem tj 05.10. (piątek) sądząc, że przelew dojdzie do mnie w poniedziałek po ślubie. Tytuł przelewu: "Prezent na nową drogę życia dla Anety i Pawła". Jednak Przelew doszedł do mnie w dniu 05.10. ponieważ mamy konta w tym samym banku.

Chcąc zachować się jak należy udałam się do US w celu zgłoszenia darowizny.
Otrzymałam tam informację, że tytuł przelewu sugeruje, że 25 000 przypada na mnie i jestem zwolniona z podatku, a 25000 na Pawła, a ponieważ w dniu 05.10. nie był jeszcze moim mężem, musi zapłacić podatek od darowizny jako obca osoba.

i teraz pytanie, czy to jest tylko "luźna interpretacja" Pani z urzędu, czy tak faktycznie musi być i nie da się tego obejść? Pieniądze trafiły na moje konto, do którego Paweł nie miał i póki co nie ma dostępu. W dniu 05.10. byłam stanu wolnego, więc jak mniemam pieniądze należą do mnie? a Pawłowi przecież jakbym nie chciała, to nawet nie musiałabym mówić, że taka kwota wpłynęła na moje konto.

Bardzo proszę o pomoc, bo każdy grosz się dla nas liczy - kredyt, dziecko w drodze... Mama chciała nam pomóc, zrobić prezent, a się okazuje, że dodatkowo zrobiła prezent US.

Pozdrawiam,
Aneta.
 
11-12-2018, 09:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

Obawiam się, że US ma rację. Na dodatek w dniu wykonania darowizny, obdarowany znajdował się w III grupie podatkowej.
Cytat:
czy to jest tylko "luźna interpretacja" Pani z urzędu,
Nie. Czytaj art. 4, 4a, 9, 14 i 15 ustawy o podatkach od spadków i darowizn.
 
11-12-2018, 10:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

Dziękuję za odpowiedź,

Rozumiem, że nie ma czegoś takiego jak zrzeczenie się darowizny czy, oświadczenie/polecenie darczyńcy o przeznaczeniu darowizny? Nic co mogłoby zmienić sytuację?


W jaki sposób mogę wyliczyć kwotę podatku, która będzie do zapłaty? bo troszkę to zagmatwane, raz czytam że 7% raz że 16% innym razem 20%?

Pozdrawiam,
Aneta.
 
11-12-2018, 10:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

Można odwołać darowiznę w przypadku rażącej niewdzięczności. Tu tego nie ma. Nawet jak zwrócicie darowiznę (też darowizną), to wcale nie oznacza że jej nie było. Była. Na dodatek powstanie obowiązek podatkowy po stronie teściowej.

Cytat:
W jaki sposób mogę wyliczyć kwotę podatku
Darowizna - 25.000 minus kwota wolna od podatku dla III grupy (4902). Od różnicy obliczamy podatek w/g tabeli zamieszczonej w art. 15 dla osób zaliczonych do III grypy. Podatek wyniesie - 1233 zł 40 gr + 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł.
 
11-12-2018, 11:04  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 37.129
Domyślnie RE: Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

Cytat:
Napisał/a Aneccka Zobacz post
... ponieważ w dniu 05.10. nie był jeszcze moim mężem, musi zapłacić podatek od darowizny jako obca osoba....
Jako zięć również zapłaciłby podatek, zupełne zwolnienie dotyczy wyłącznie grupy "0"
LeszsekS jest off-line  
11-12-2018, 11:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Dziękuję,
Czyli łączna kwota podatku to 2804,6 zł?

Cytat:
Napisał/a LeszsekS Zobacz post
Jako zięć również zapłaciłby podatek, zupełne zwolnienie dotyczy wyłącznie grupy "0"
Tylko jako zięć pewnie podatek byłby niższy...
 
11-12-2018, 13:39  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

Kwotę podatku to obliczy US i wyda decyzję. Co nie oznacza że można orientacyjnie obliczyć samemu. Zięć - to inna grupa podatkowa - pierwsza.
I mąż niech się spieszy, ponieważ minął już miesiąc od dnia wykonania darowizny a US wie że była.
 
11-12-2018, 13:49  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 37.129
Domyślnie RE: Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

Cytat:
Napisał/a Aneccka Zobacz post
... Tylko jako zięć pewnie podatek byłby niższy...
Około 560 zł.
LeszsekS jest off-line  
11-12-2018, 14:05  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

Cytat:
Napisał/a amadis Zobacz post
Kwotę podatku to obliczy US i wyda decyzję. Co nie oznacza że można orientacyjnie obliczyć samemu. Zięć - to inna grupa podatkowa - pierwsza.
I mąż niech się spieszy, ponieważ minął już miesiąc od dnia wykonania darowizny a US wie że była.
US nie wie, bo Pani była zbyt zajęta i nas wyprosiła, więc ani ja ani mąż nie złożyliśmy zeznania. Bank również nie zgłosił przelewu do US (wiem z pewnego źródła).
Chcemy zachować się jak należy, po prostu tak się złożyło, że Pani w urzędzie sama nam to uniemożliwiła, co nie znaczy, że nie udamy się tam ponownie.

a to nie jest tak, że na zgłoszenie darowizny jest 6 miesięcy?
 
11-12-2018, 14:41  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 37.129
Domyślnie RE: Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

Cytat:
Napisał/a Aneccka Zobacz post
... a to nie jest tak, że na zgłoszenie darowizny jest 6 miesięcy?
Ten termin dotyczy Ciebie - złożenie SD-Z2 w celu uzyskania pełnego zwolnienia, mąż ma tylko miesiąc na złożenie SD-3.
LeszsekS jest off-line  
11-12-2018, 14:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

No dobra, a teraz mam takie pytanie, może wydać się głupie, więc z góry przepraszam jeśli kogoś będzie razić (choć podobno nie ma głupich pytań).

Więc w jaki sposób mój mąż miałby złożyć zeznanie gdy ja tego zeznania jeszcze nie złożyłam, bo mam 6 miesięcy, a mąż nie ma dostępu do mojego konta i nie miałby nawet jak potwierdzić otrzymania darowizny, bo nie ma dowodu w postaci przelewu i tak faktycznie on tej darowizny nie otrzymał?

Co w takim wypadku?

Taka jest właściwie prawda, do dnia wczorajszego nie byliśmy świadomi, że Mąż musi jakiekolwiek zeznanie złożyć....

Czy w związku z tym, że nie dotrzymał tego miesięcznego terminu, będzie musiał ponieść jeszcze dodatkowe koszty?
 
11-12-2018, 16:05  
b0fh
Stały bywalec
 
Posty: 738
Domyślnie RE: Darowizna (przelew) przed ślubem - podatek

Kto jest właścicielem konta bankowego ?
b0fh jest off-line  
11-12-2018, 17:03  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a b0fh Zobacz post
Kto jest właścicielem konta bankowego ?
Tylko i wyłącznie ja.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna przed ślubem (odpowiedzi: 10) Witam serdecznie, przed ślubem otrzymałam działkę od rodziców w formie darowizny natomiast po ślubie zdecydowaliśmy się, że będziemy na niej stawiać...
§ darowizna działki i budowa przed ślubem (odpowiedzi: 1) Witam. ojciec mojego narzeczonego chce przepisać Nam działkę, na której planujemy budować dom. Budowa będzie finansowana kredytem, w związku z czym...
§ Darowizna przed ślubem... co po nim? (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie około 4 lata przed ślubem otrzymałem darowiznę - działka rolno/budowlana na jednej księdze wieczystej widnieje dwóch właścicieli:...
§ darowizna przed ślubem (odpowiedzi: 1) Witam! proszę o wyjaśnienie... Czy w przypadku umowy darowizny nieruchomości przez moich rodziców mi jako pannie...mój mąż będzie miał prawo...
§ Darowizna męża przed ślubem a brak intercyzy (odpowiedzi: 4) Witam! Kilka m-cy temu zawarłam związek małżeński, mój mąż otrzymał od swoich rodziców w 1996 roku w postaci darowizny zabudowaną nieruchomość rolną!...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:25.